Pulluk ve Dipkazan Kullanımı Hakkında Alpler Ziraatten Gelen Cevap:

Ynt: PULLUK VE DIPLAZAN KULLINIMI HAKKINDA (ALPLER'DEN GELEN CEVAP)

Kuru tarımda da çizel ve pulluğa gerek olmayabilir ama mesela biz sulu tarım yapıyoruz patates ekiyoruz mecburen bunları 2 veya 3 sefer kullanmak zorunda kalıyoruz o yüzden herkesin ürünü ve arazisi farklı olabilir ben herkesin görüşüne katılıyorum

• Beğen
Tepkiler: Laser master

Mantikli dusunursrk pulluksuz bir tarim dusunemiyorum cunku topragin ters cevrilmesi ilkesi sadece puklakta degil cogu tarim aletlerinde bulunan bi durumdur ama bu isi en iyi pulluk yapar. Topragi toprak yapan yapisindaki mineraller ve saprofitlerdir. Bitki kalintilarin curumesi icin en elverisli ortam yine topragin altidir. Dolayisiyla pullukla ters cevirme olayini gonulden destekliyorum. Derin surum konusuna gelirsek buda cok gerekli bi durum taban tasi kirma olayi yeni degil yillardir bilinen bi durumdur ve yapildiginda gozle gorulur verim artislari saglanmaktadir. Ama bu isi her yil yapip pullugu devre disi birakmak bence kardan cok zarardir. Ha sen topragin yapisina gore pulluk degil goble kullanirsin elde ettigin derinlik ekicegin urune yetiyodur bisey diyemem ;) ama topragi ters cevirmek ve taban tasini kirmak kesinlikle vazgecilmemesi gereken uygulamalardandir.

• Beğen
Tepkiler: Çiftçi39
Ynt: Pulluk ve Dipkazan Kullanımı Hakkında Alpler Ziraatten Gelen Cevap:

Benim düşüncem tarlayı 20-25 cm pullukla güzden sürüp baharın çizelle yada tırmıksız kazayagı ile tıkama seviyesine kadar (tıkatmadan) derin kazayağı çekilmeli hem otları güzden gömerek bahara kadar çürümesini saglar hemde bahar ayında çizelle taban taşıni kirip yagmurlardan maksimum fayda alinir kanisindayim

Ynt: Pulluk ve Dipkazan Kullanımı Hakkında Alpler Ziraatten Gelen Cevap:

Bu bilgi paylaşımlarından sonra şu kanıya vardım;

Kuru arazilerde su tutma kapasitesini artırmak için dip kazan çekmenin yeterli olacağını,

Sulu arazilerde çok otlanma olacağından pulluk kullanılacağını fakat pulluk kullanımıyla oluşan taban taşı oluşmasını da engellemek için 2 veya 3 yılda bir dip kazan çekilmesi gerektiğini kanısına vardım.

Tamamen yanlış bilgilerle dolu bir yanıt, bu ne reziliktir böyle noo*-*- tamamen kar amaçlı bir açıklama, artık belirli bölgeler hariç pullukla toprak işleme dönemi bitiyor bununla ilgili bilimsel açıklamar, deneyler, yapılan ekimler mevcut alınan verim ortada

Doğrudan ekimin birçok metodu vardır

-azaltılmış toprak işleme
-ekim sırasında toprak işleme
-doğrudan ekim

bu metodlarla hem yakıt hem zaman tasarrufu sağlanarak, yapılan çalışmlarda pulluğa göre %70 kar sağlamıştır herzaman söylerim toprağı fazla çiğnemek iyi değildir yaptığım araştırmalardada kesinlikle toprağın sıkıştırılması önerilmiyor (yani üzerinde nekadar az traktör işlerse okadar iyi) ayrıca anızda belirli minerallerden %30 a yakın daha iyi faydalanılıyor

bu işin özü araştırma yapmak ideal mevsim ve toprak tavında ideal ekipmanla ekim yapmak, en son kırklarelinde doğrudan ekim denemesi yapıldı ve çok başarılı sonuçlar alındı. şu vatandaş böyle işkemden sallayıp durmasın daha çok şey anlatır ve belgelerim ama çook zamanımı alır,

dustum nasıl işliyorsun peki hangi aletler ne zaman kullanılıyor sizde

Biz de son 4 yıldır özellikle kimyon mercimek yerlerinin sürümünde goble veya cizel kullanıyoruz pulluk la sürümle aynı verim alıyoruz diyebilirim hem yakıt dan tasarruf ediyoruz hem zaman dan verim de ise pulluk la işlem yapanlarla aynı biz artık en önemlisi yakıt tan tasarruf etmemek zorundayız Avrupa da pulluk kullanımı yok seviyeye indirmiş düzeyde ülkemizde de son zamanlarda yaygın haline geliyor cizel veya goble ile tarla işleme benim düşüncen tarlaya fazla İşlem yapmadan Ekim yapmak tasarruf sağlamak

Pulluksuz ciftcilik olurmu olur ama verimde dusuk olur biz bosuna mı 3 litre mazot yakip topragi ters duz edip havalandiriyoruz tekli patlatma hersene cekilmez aycicegi bugday arpa uc yil gecer toprak sıkışır acmak icin mecbur cekersin ondan sonra yine sürer aycicegi ekersin pancar ekersin veya misir ekersin gobleyle sadece tohum yatagi yapilir aksini soylemek gercegi inkar etmektir kolaya kacmaktir kimse kendini kandirmasin

• Beğen
Tepkiler: Ferit7 ve The_Hoca
Pulluksuz ciftcilik olurmu olur ama verimde dusuk olur biz bosuna mı 3 litre mazot yakip topragi ters duz edip havalandiriyoruz tekli patlatma hersene cekilmez aycicegi bugday arpa uc yil gecer toprak sıkışır acmak icin mecbur cekersin ondan sonra yine sürer aycicegi ekersin pancar ekersin veya misir ekersin gobleyle sadece tohum yatagi yapilir aksini soylemek gercegi inkar etmektir kolaya kacmaktir kimse kendini kandirmasin

Hocam kısmen dediklerine katılıyorum ama teknoloji nin gelindiği bu çağ da artık toprak işleme metotlarları da değişti zaman ve yakıt tasarrufu ön safaya çıktı kurak arazilerde pullukla sürümler de ardından iki işlem yapıp daha sonrada ekim yapmak toplamda arazide 4 işlem yapmış oluyoruz bunun maliyeti ni iyi hesap etmek gerekir toprak mutlaka işlenmeli ona katılıyorum ama traktör ün arazide ekim için 4 kes işlem yapmasıda fazla die düşünüyorum

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10

Hocam kısmen dediklerine katılıyorum ama teknoloji nin gelindiği bu çağ da artık toprak işleme metotlarları da değişti zaman ve yakıt tasarrufu ön safaya çıktı kurak arazilerde pullukla sürümler de ardından iki işlem yapıp daha sonrada ekim yapmak toplamda arazide 4 işlem yapmış oluyoruz bunun maliyeti ni iyi hesap etmek gerekir toprak mutlaka işlenmeli ona katılıyorum ama traktör ün arazide ekim için 4 kes işlem yapmasıda fazla die düşünüyorum
Yahu pottinger diye bisey var cek tava gelince ekmeden once bi tirmik bak nasil aycicegi misir oluyo o zaman

Çok sert toprağı olan yerler için ne önerirsiniz biz gobleyi kesek parçalamak için kullanıyoruz ve pullukla toprağı deviriyoruz bir bir dahaki sene pullukla tekrar devirdiğimizde anızların tam çürümemiş olduğunu görüyoruz anızın üzerine direk ekim normal mibzerle yapılabilirmi acaba?

Valla aycicegi her yil ekiyoruz biz hic suladigimiz yok konyadaki gibi yinede 300kg cikardik bu sezon sukur fiyatlarda iyi olcak uc kilo mazotun derdine dusersek bu isi yapamayiz reis elektrikli traktor dagitsin herkese istedigi gibi ciftcilik yapacak o zaman millet

İyi maşallah güzel verim Allah bereket versin bizim bu bölge kuru bir arazi yapısına sahip bir de çok ağır toprak var yağışlar geç oluyor mesela en son 6. Ayın başlarında yağış oldu bu yıl şükür yağışlar iyi geçti geçen yıl fazla yoktu Eylül ayına girdik bu ay dan sonra buğday arpa ekimleri başlar dediğim gibi henüz yağış yok bitki su ister her şey den önce yağışı az alan bir bölge buralar

• Beğen
Tepkiler: Çiftçi39
İyi maşallah güzel verim Allah bereket versin bizim bu bölge kuru bir arazi yapısına sahip bir de çok ağır toprak var yağışlar geç oluyor mesela en son 6. Ayın başlarında yağış oldu bu yıl şükür yağışlar iyi geçti geçen yıl fazla yoktu Eylül ayına girdik bu ay dan sonra buğday arpa ekimleri başlar dediğim gibi henüz yağış yok bitki su ister her şey den önce yağışı az alan bir bölge buralar
Pioneer eken kazanir arkadas kuraga dayanikli 113 ve 130 iyi cesitler iki yildir rekor verimler var buralarda

arkadaşım dediklerine aynen katılıyorum bende babaeskiliyim 4-5 yıldır minimum işleme yöntemindeyiz. pulluk kullanmıyoruz. verimlerde günden güne iyileşme var gözle görülür olmaya başladı. çevreye göre iyi verimler alıyoruz. millet hala gidip 16 lı 18 li pulluk yaptırıyor hayret ediyorum. amerikada 40 yıldır pulluk yok.
Hâlâ minimum işleme ile çalışıyor musunuz veya bi takım iyileştirmelerde bulundunuz mu ?
Amerikada bu yöntem ile organik maddesini 5 e 6 ya çıkaranlar olduğu söyleniyor rica etsem eğer analiz yaptı iseniz bizimle paylaşır mısınız?
Yada söylemek istediğiniz tavsiyeler var ise duymak isteriz.

Hâlâ minimum işleme ile çalışıyor musunuz veya bi takım iyileştirmelerde bulundunuz mu ?
Amerikada bu yöntem ile organik maddesini 5 e 6 ya çıkaranlar olduğu söyleniyor rica etsem eğer analiz yaptı iseniz bizimle paylaşır mısınız?
Yada söylemek istediğiniz tavsiyeler var ise duymak isteriz.
Pulluk bende kullanmıyorum uzun zamandır 6 senedir falan dışarıda cürüyorlar 3lü patlatma 5li patlatma yöntemine geçtim 3 senede bir patlatma olayını çözüyorum onun dışında 11li 13lü dipkazan kullanıyorum ve verim olarak en az 50 kg arttı ve tarla şekillerimiz düzeldi