Çizel Hakkında Herşey (Kullanım Tecrübeleri, Türleri, Avantajları & Dezavantajları)

Ynt: Çizel Hakkında Herşey (Kullanım Tecrübeleri, Türleri, Avantajları & Dezavantajları)

ayçiçeği ekimi için buğday hasatından sonra yerleri pullukla sürüp şubat ayına kadar karıştırmıyorduk .tabi kuru olduğunda sürmek zorlasıyordu..çizelle sürsem fark edermi ..trakyalı arkadaşlarımdan yardım :S

Ynt: Çizel Hakkında Herşey (Kullanım Tecrübeleri, Türleri, Avantajları & Dezavantajları)

Ali öz link=topic=76119.msg899733#msg899733 date=1402608845' Alıntı:
ayçiçeği ekimi için buğday hasatından sonra yerleri pullukla sürüp şubat ayına kadar karıştırmıyorduk .tabi kuru olduğunda sürmek zorlasıyordu..çizelle sürsem fark edermi ..trakyalı arkadaşlarımdan yardım :S

ben denedim . bir yıl sürmedim. onun yerine 7 li dipkazanla sürüm yaptım . ilk yazın yeri hazırladım çiçek ekimi yapıldı çıkış süper ama hasat hüsran . en iyi yerden 100 kg çiçek alabildim.

abi 2 yıldır kullanıyorum 7li merdaneli 75 cm bacaklı ilk yıl pulluktan fazla yaktı motor ama bu yıl çok güzel derin ve rahat sürüm yaptım geerçekten zamandan ve yakıttan tasarruf ediliyor. hatta sert yerlerde pulluğun geçmediği yere rahat geçiyor

Hiç pulluk kullanmadan sadece, 3 metre 7 bacaklı, merdaneli, 1880kg, İtalyan patlatma kullanarak tarım yapan biri olarak...

Acelesi olmayanlar beklesin, çok daha iyisi geliyor...

Gelecek olan:

1-Mewcutlardan daha az yakıt tüketimi,

2-Rakiplerinden daha fonksiyonel,

3-Rakiplerinin tamamından daha hafif, neredeyse yarı yarıya....

4-Rakiplerinden daha dayanıklı yüksek ısıl işlem görmüş İsweç çeliği,

5-Aşınmaya we uzun yıllara dayanıklı Tungsten karpit bacaklar,

6-Rakiplerinden daha basit, sade özel dizayn,

7-Mükemmel fiyat/fayda çarpan oranı,

8-Rakiplerinden üstün olmasına rağmen rakipleri ile neredeyse aynı fiyata...

9-En önemlisi daha az güç gerektirmesi, bu da mewcut traktörler ile kullanılması, traktörde daha az yıpranma, daha uzun ömürlü kullanım....

2 Senedir Pulluğu Bıraktık, Sürekli Çizel İle Sürüm Yapıyoruz... Pulluğa Göre Daha Güzel İşçilik Çıkıyor Ve Yakıt Daha Az...
2012 Ağustosta Esener 13lü Merdaneli Otomatik Çizele 17 Demişti... Şu An Özduman 11 Li Merdaneli Pimkesen Var 4500 e Almıştık Sorunsuz Kullanıyoruz...
Bir Defa Döküm Ayağı Kırdım, Onu da Garantiden Sıfır Değiştirdik...

Çizel İle Sürüp Ekmeye Örnek Vericek Olursak...
Aşağıdaki Videoda Bu Yerleri Ocak Ayında Sürdüm... Yakıt 1.4 Litre/Dekar...

http://youtu.be/35xjoKVXmfU

Aşağıdaki Videodaki Şekliyle De Ekim Yaptık...

http://youtu.be/ljZO51wbogo

FEHİM link=topic=76119.msg899760#msg899760 date=1402633455' Alıntı:
ben denedim . bir yıl sürmedim. onun yerine 7 li dipkazanla sürüm yaptım . ilk yazın yeri hazırladım çiçek ekimi yapıldı çıkış süper ama hasat hüsran . en iyi yerden 100 kg çiçek alabildim.

demekki trakyada sürmeden bişey olmuyacak onu anladım ..yazdan derin sürüm bizim için ideal hemşerim ..bilgi için teşekkürler bende bu sene sürmemeyi düşünüyordum ... ok-*-s

Bugün bikaç kişiden daha soruşturup çok olumlu sinyaller alınca..

9 bacak arkada merdaneli siparişi verdik.. hayırlısı artık..

Umut Abi sen hiç hata mı yaptık, doğru mu yaptık düşüncesine girme.

Hani bir fikrin vardı.

'Tarım Ekipmanları Parkı'

Madem başladın, sonunu getir. Düz komple takımı.

Zaten Zetor ' u da bulmuşsun, çekti, çekmedi derdin yok. Yavaş yavaş tüm takımları kurarsın. Tüm seri en fazla bir Zetor parası yer. Fazlasını getirir.

Zarar eder misin? Asla.

Traktörün günlüğü 100 lira ise (misal) ekipman ile (ekipmana göre değişmek şartı ile) 120-130 lira.

Emin ol tutar.

Zetor olamadığı tek makina da olur: 'matbaa'

Kağıt değil ama.. Para basar.

Tek önemli husus, seçeceğin ekipmanlar.

Pulluk, çizel gibi herkeste olan ekipmanlarla bir yere varamazsın. Kupon ekipmanlar olacak. Herkesin ihtiyacı olan ama kimsede olmayan.

Örnek vermek zor. Bölgenizde en çok, en aranan ekipmanları bilmek için bölgenizde olmak gerekir.

Ama ülke geneli düşünürsek:

Bir şanzımanlı irtem mibzer,
Bir sıkmalı (koşullandırıcılı) biçme makinası,
Bir rulo balya makinası. (Nakliye ile birlikte)
Bir gaspardo disk-tiller

Aranan ama yeterli olmayan makinalar.

Temel ekipmanlardan bunlara yönelim olursa para kazanılır.

Yılmaz.. bu özel yapım çizel bi abimizde var.. Çorumda 8441 ile 9 ' lu rahat çekiyomuş.. ilk sürümde 30-40 cm.. 2. ' de şaseye kadar nerdeyse 50 küsür cm derine dalıyo.. Amasyada özel yaptırmış.. aynından yapılacak bize de.. nerdeyse pulluğa gerek kalmadı diyo..

Pulluğun yarısı kadar yakıyo, aynı sürede %50 fazla yer sürüyo..

Önce pulluk alacaktık vazgeçtim..

-klasik pulluğa biraz karşıyım
-pulluk her tarafta var.. bu çizel pullukta memlekete girsin yayılsın dedim.. burda çok az/yaygın değil

Şimdi dediğin gibi kiralarken isteyene motor, isteyene motor+çizel olacak.. pulluk tabanı vs derdi biter.

Hatta 6421 ile tam dipde/randımanlı seri ile gidemezse.. isteyene 90 ' lıkla tam dipte tarlayı dipkazanlamış gibi de yaparız artık..isteyene 6421 ile normal karar..

Senin de aklında olsun şu arpa vs. ezen kuyruk milli.. saatte 3-5 ton ezen makineler var.. güze doğru nakit olursa ondan da düşünüyom..

Şimdi köylü vatandaş.. 1 römork arpayı doldurup, merkeze getiririp ezdirip, köye geri götürüp..vs tam bi eziyet.. burda besicilik/kurbancılıkta çok zaten..

Kapısının önünde ezip/teslim edecez inşallah.. ALO EZME :)

Hermiyas link=topic=76119.msg899780#msg899780 date=1402642968' Alıntı:

Hiç pulluk kullanmadan sadece, 3 metre 7 bacaklı, merdaneli, 1880kg, İtalyan patlatma kullanarak tarım yapan biri olarak...

Acelesi olmayanlar beklesin, çok daha iyisi geliyor...

Gelecek olan:

1-Mewcutlardan daha az yakıt tüketimi,

2-Rakiplerinden daha fonksiyonel,

3-Rakiplerinin tamamından daha hafif, neredeyse yarı yarıya....

4-Rakiplerinden daha dayanıklı yüksek ısıl işlem görmüş İsweç çeliği,

5-Aşınmaya we uzun yıllara dayanıklı Tungsten karpit bacaklar,

6-Rakiplerinden daha basit, sade özel dizayn,

7-Mükemmel fiyat/fayda çarpan oranı,

8-Rakiplerinden üstün olmasına rağmen rakipleri ile neredeyse aynı fiyata...

9-En önemlisi daha az güç gerektirmesi, bu da mewcut traktörler ile kullanılması, traktörde daha az yıpranma, daha uzun ömürlü kullanım....
abi o dediğin nasl birşey markası neki?

UÖZKAN.77 link=topic=76119.msg899966#msg899966 date=1402717774' Alıntı:
Yılmaz.. bu özel yapım çizel bi abimizde var.. Çorumda 8441 ile 9 ' lu rahat çekiyomuş.. ilk sürümde 30-40 cm.. 2. ' de şaseye kadar nerdeyse 50 küsür cm derine dalıyo.. Amasyada özel yaptırmış.. aynından yapılacak bize de.. nerdeyse pulluğa gerek kalmadı diyo..

Pulluğun yarısı kadar yakıyo, aynı sürede %50 fazla yer sürüyo..

Önce pulluk alacaktık vazgeçtim..

-klasik pulluğa biraz karşıyım
-pulluk her tarafta var.. bu çizel pullukta memlekete girsin yayılsın dedim.. burda çok az/yaygın değil

Şimdi dediğin gibi kiralarken isteyene motor, isteyene motor+çizel olacak.. pulluk tabanı vs derdi biter.

Hatta 6421 ile tam dipde/randımanlı seri ile gidemezse.. isteyene 90 ' lıkla tam dipte tarlayı dipkazanlamış gibi de yaparız artık..isteyene 6421 ile normal karar..

Senin de aklında olsun şu arpa vs. ezen kuyruk milli.. saatte 3-5 ton ezen makineler var.. güze doğru nakit olursa ondan da düşünüyom..

Şimdi köylü vatandaş.. 1 römork arpayı doldurup, merkeze getiririp ezdirip, köye geri götürüp..vs tam bi eziyet.. burda besicilik/kurbancılıkta çok zaten..

Kapısının önünde ezip/teslim edecez inşallah.. ALO EZME :)

Abi pulluk ve çizelim kıyaslandığı bi konu vardı forumda. Geçmiş zaman, kim açmıştı, şu an nerede bilmiyorum.

O konuda bir mesaj çok ilgimi çekmişti. Mesajda aynen şöyle deniyordu:

'Toprağa yatay hareket veren aletleri (pulluk) terkedip dikey hareket veren aletleri (dipkazan-çizel-kültivatör) kullanmaya başlamazsak, yakında işleyecek bir toprak bulamayacağız.'

Doğru yanlış bilmem ama cümle tartışılır.

Bana erozyon ve dikey su hareketi açısından mantıklı gelmişti.

Yem ezme konusuna ayrıca değinicem:)

• Beğen
Tepkiler: bstever

sebazios link=topic=76119.msg900347#msg900347 date=1402879869' Alıntı:
Abi pulluk ve çizelim kıyaslandığı bi konu vardı forumda. Geçmiş zaman, kim açmıştı, şu an nerede bilmiyorum.

O konuda bir mesaj çok ilgimi çekmişti. Mesajda aynen şöyle deniyordu:

'Toprağa yatay hareket veren aletleri (pulluk) terkedip dikey hareket veren aletleri (dipkazan-çizel-kültivatör) kullanmaya başlamazsak, yakında işleyecek bir toprak bulamayacağız.'

Doğru yanlış bilmem ama cümle tartışılır.

Bana erozyon ve dikey su hareketi açısından mantıklı gelmişti.

Yem ezme konusuna ayrıca değinicem:)

1994 yılından bu yana çizel pulluk sahibiyiz.
İlk geldiği sene bizlerde klasik pulluk yerine artık çizel kullanırız diye düşünüyorduk. :)
Fakat zamanla her iki aletinde misyon ver görevlerinin farklı olduğu ortaya çıkıyor. Evet birçoğu zaman klasik pulluk kullanmaktansa çizel pulluk kullanılarak iş halledilebiliyor.
Çizel pulluk kullanıldığında bir önceki ekim döneminden kalan sap , ot , çöp vb artıkları toprağın altına almıyor , eğer bir öneki ekim döneminde bu mücadeleler iyi yapılmamışsa tarlayı çizel ile halletmek epeyce zor. Fakat klasik pulluk bunları daha kolay alta alıp , daha temiz bir tarla ile çalışma imkanı sağlıyor. Eğer buğday ekimi yapılmış bir tarla , ertesi sene tekrar buğday ekilecekse , öncelikle tarlada sap - saman kalmamalı , biçim sonrası bölgedeki yağış durumuna göre tarlanın uygun zamanda gerekli işlemleri yapılarak otlanmasına izin verilmemelidir. Bu şartları sağlayabiliyorsanız ekim döneminde Çizel Pulluk - Diskaro veya Çizel Pulluk - Aysan (merdaneli kültüvatör) kombinasyonları ile kolayca tarla ekime hazır gelebilir. Benze durum ayçiçek tarlasın sonrasında buğday ekimi yapılacaksada geçerli , ayçiçek sapları hasat sonrası güzelce halledilirse cigıli-disk tiller kombinasyonu sonrasında çizel pulluk - disk tiller veya diskaro veya çizel pulluk - aysan kombinasyonu ile ekime kolayca hazırlanabilir.

Herkese merhabalar,

3 çeşit çizel üretimimiz vardır. 1. si Tam Otomatik modelimiz olan bol taşlı ve köklü yerler için kullanılmakta olan çizel tipidir. 2. si ise daha rahat arazilerde ve tarlalarda kullanılmakta olan Pim Kesen model çizeldir. 3.sü ise yeni çıkardığımız ağır tip çizel dediğimiz daha derin patlatmaya yarayan tam otomatik çizeldir. Video ve kataloglarımız ektedir.

Aklınıza takılan her türlü soru ve bilgi alma talepleriniz için bizi arayabilirsiniz.

Tel: 0 222 236 01 60

Turan Tarım 7 ' li Tam Otomatik Çizel Pulluk

Melih bey iyi günler. Eskişehir tarım fuarında biraz bilgi almıstım sizlerden agır tip çizelleriniz çok hoşuma gitti 100 hp traktör segmentine uygun çizelinizi fiyat olarak nasıl görüşebiliriz. Bana mesaj olarak ulasırsanız sevinirim :)

hayırlı olsun çizelin dostum
yalnız arkadaşlarımızında belirttigi gibi çizelle pulluk arasında daglar kadar fark var
bana kalsa benim tercihime çizel fakat bazı ürünler bazı tarlalar pulluk istiyor illaki
mesela ayçieçgi çizele sürülüp ekilmiş tarlada olmuyor
ilal pullukla sürülüp hazırlanıp ekilecek
teferruatlı bir konu :)

buarada umarım 5bin liradan ucuza almışsındır :8 fazlası haram çizele :D

aşagıdaki linkteki video benim çizel
http://www.trakkulup.net/videolar-%28cekimler%29-320/buda-benim-td-65d-dt/
en eski usül olanlardan
sadece taşlı yerde civata kesiyor onun dışında hiçbir sıkıntısı yok
komşu köyden bri demirci yapmışı ben çocukken20seneyi geçti :)

Trakya gibi bir bolgede 6,7 yildir surekli cizel kullaniyoruz. Surum yapan yan komsuya bakinca fark ortada... temmuz sicaginda cizelle surum yaparken her metrekarede sayisiz solucan cikmasi benim ayibim mi, yan tarlayi senelerce pullukla ayni sekilde isleyen komsunun, solucani sadece baliga giderken dere kenarinda gormesi mi basari... bir yağmurda dere olan , suyu tutmayan komsu tarlasi mi, yoksa suyu ceken, agustos sıcağında yapraklari dimdik yukarda olan aycicek tarlasi mi.. soylenecek cok sey var, lakin herkes bildiğini napsin, herkes kendine gore hakli.

Önceki gece ani bir kararla yem bezelyesini kaldırdığım 30 dekarlik bir tarlaya ayçiçek ekmeye karar verdim. vakit çok geç ama birçok kisinin yağmurlar yüzünden düzgün çıkış yapamayan ayçiçeklerine aşılama yapması yahut bozup yeniden ekmesi de cesaretlendirdi beni.

Kısaca tohumu, gübresi, işçiliği 2000 liralık bi kumar oynayalım dedik.

Tarla yüzeyi temiz (bitki artigi yok) ama toprak basılmış, tepik durumdaydı.

Burasını tek adam etme yolu ise pulluk yada çizel. Baska seçenek yok.

İste çizelin ise yaradığı anlardan biri de bu tarz durumlar.

Gece 00:00 ' da stayer 8073 ' den kalma, 1996 ' da İdris Abi ' den aldığımız yadigar 7 ' liyi Kubota ' ya taktım.

Ufak geldigi için istediğim kadar salma şansım oldu.

Aycicek oncesi yerleri karistirirken, topragın nemi kacmamasi için genelde pek derin işlemeyi önermezler ama bizim durum biraz farklı. Yerler mustan suruk olmadıgı için kasten çizelim derin çektim. Çizel cogu yerde şaseye yakın gitti. Ayakları 35 ' cm ' den yukarı hiç çekmedim.

Hiç taş olmayan tarladan en küçüğü futbol topu kadar 20-25 tane yeni tas çıktı. Hatta bir tane 250-300 kg ' lik masa kadar bir taban kayası bile yerinden oynayıp dikildi :)

Kesilen pimleri sorarsanız durum vahim. Ben ayaklara zarar gelmesin diye pim yada civata yerine inşaat demiri kullanıyorum. Değiştirmesi de kolay oluyor.

Sabaha karsı yer bitti ama kesip kesip pim yaptıgım 6 metre 14 ' luk İnsaat Demir ' i de bitmişti. Pim değiştirmenden resmen usandim. Onu geçtim is te çok yavaşladı. Tarladan çıkarken gün ayırıyordu.

Sonuc, kumsal olduğu için fazla tekec çıkmadı. Çizel biter bitmez aysana başladım. Toprağı iyice incelemek için çift aysan çektim.

Aksam üstu ekime başladık. Ve 23:00 ' da Ekim bitti ve tarladan çıktık.

Karar verildiği andan itibaren hiçbir hazırlığı olmayan bir tarla, tüm işçilikleri bitirilip 24 saat icinde ekilmiş oldu.

Gunebakan çıkar mı, çıkmaz mı bilmiyorum ama çizel olmasaydı hem yetişmezdi, hem de bu kadar güzel bir işçilik olmazdı.