Çizel Hakkında Herşey (Kullanım Tecrübeleri, Türleri, Avantajları & Dezavantajları)

Ynt: Çizel Hakkında Herşey (Kullanım Tecrübeleri, Türleri, Avantajları & Dezavantajları)

Hocam pulluğun yaptığı işi yapmaz çizel. Çizel ne yapar dersek şöyle bir sıralama iyi olur...
* Buğday anızı ise belli bir seviyeye ayarlarsın çekersin. Toprak yarılmış olur ve kabarır. Oluşan yarıklardan toprak içine su girer ve seneye ekilecek ürüne faydası olur. Eğer çizel çektiysen tarlaya iş daha çabuk biter.
* Eğer yazdan sürülmüş bir tarlaya çekilecek ise sonbaharda tarla yeşerdiği, otlandığı zaman enine ve boyuna çekilir. Böylece hem toprak havalanır hemde ot kökleri havalanır ve çürür. Daha sonra vakti geldiği zaman goble çekilip üzerinede aysan+ tırmık sonrada ekilir.
* Eğer ayçiçeği mısır tarzı bitki ektiyseniz çizel çektiğinizde saplar parçalanmaz ama kökler oynadığından hava aldığından çürüme hızlı olur.
* Eğer tarlanız çok ezilmiş ve üzerine yağmur yağıp göl gibi olmuşsa çizel çekersiniz ki toprak oynasın ve su toprağın alt tabakalarına insin.
* Bence güzel bir ürün elde etmek için toprak ilk önce sürülmeli. Daha sonra işlenmeli.

Ynt: Çizel Hakkında Herşey (Kullanım Tecrübeleri, Türleri, Avantajları & Dezavantajları)

doganbey1 link=topic=49918.msg495796#msg495796 date=1324502938' Alıntı:
* Eğer yazdan sürülmüş bir tarlaya çekilecek ise sonbaharda tarla yeşerdiği, otlandığı zaman enine ve boyuna çekilir. Böylece hem toprak havalanır hemde ot kökleri havalanır ve çürür. Daha sonra vakti geldiği zaman goble çekilip üzerinede aysan+ tırmık sonrada ekilir.
kırmızı yazılı yerde geçen aysan+tırmık olayını açabilir misin?
ayrıca biz sadece buğday ekiyoruz. başka ürün ekemiyoruz. tarlalar sulu tarla ama çalışacak elemanımız olmadığından her yıl nadasa bırakır tarlayı bir yıl bekletip öyle ekeriz. bu arada sulama yapılıyor tabi. durum böyle iken tarlada hasat işi bittikten sonra sırasıyla yapabileceklerimizi yazabilir misiniz? goble yok ama. pulluk, kazayağı, ızgara var. çizel alınacak.

Hocam bence siz acilen çalışma şeklinizi değiştirin. Kaç dekar yeriniz var bilmiyorum ama tarla 1 yıl boş bırakılır mı yahu? Size en azından şunu tavsiye edebilirim. Tarlayı yazın sürdünüz. Sonbahar da yağan yağmurlarla birlikte tarla yeşerir ve otlanır. Toprağın çamur olmadığı bir zamanda tarla enine ve boyuna çizel çekersiniz. Toprak hem havalanmış olur hemde otların kökleri havalandığından ve oynadığından çürüme olur ve toprağa bir nevi gübre olur. Daha sonra yine yağan yağmurlar toprağa iyice işler ve toprak gene otlanma yapabilir. Toprağın uygun olduğu bir zamanda goble çekmeniz size fayda sağlayacaktır. Goble hem otları kıyacaktır hemde toprağı güzelce ileyecektir. Eğer goble düşünmüyorsanız nacizane fikrim pulluk ile yüzeyden sürüm yapabilirsiniz. 8 numara pulluk ile yüzeyden sürüm yaparak otları toprağa gömersiniz ve çürüme işlemi başlar. Aradan zaman geçtikten sonrada işlemler başlar. Bu işlemlerde kendi deneyimimizi anlatayım çizel çekerseniz toprak altı tavlı olduğundan yaş çamur çıkar ve bunlarıda inceltmeniz sizi uğraştırır. Bunun yerine biraz daha bekleyip 1-4 gün arası hava durumuna göre. Toprak elverişli olduğunda ise ya kaz ayağı yada tiller dediğimiz aletlerle toprak işlenmeye başlar. Enine ve boyuna bu işlemde yapıldıktan sonra bir aysan çekilir. Daha sonra da tırmık çekilir ve ekim yapılır. Aysan da tillerin daha kısa bacaklı ve merdaneli şeklidir....

*** Gelelim nadas olayına. Buğdaydan sonra bence ya mısır ekin yada ayçiçeği ekin. Yazık günah 1 sene boş durmasın

iç anadoluyu trakyamı sandın doğancan bizimkilerde 1 sene bekler 500 dönüm yer :) ayçiçeği eksen kola kapağı kadar olur. kavruluyo buralar :)

• Beğen
Tepkiler: .Ali.

300 dekar tarla var. bunun 200 dekarı sulu. bizde sulu tarlalar yıllık ekilir. ayçiçeği pancar başta gelir. ancak tarlayı işlemek için uğraşan bir tek babam var. ben ve kardeşim ikimiz de istanbul ' dayız. haliyle tarlanın hiç bir işinde olamıyoruz. bu nedenle her yıl 300 dekar işleme gibi bir durumumuz yok. geçimimiz çiftçilik değil. ama babam tarla ile uğraşmayı çok seviyor. en iyi değerlendirme şeklimiz de yıllık 100 dekarı sulu olmak üzere 150 dekar toprak işlemek ki bunu da sadece buğday ekerek yapabiliyoruz. hatta buğdayları dökecek geniş bir ambarımız olmadığı için de tek tip buğday ekiyoruz :) biraderle birlikte biraz daha teknik malzeme kullanılabilmesi için araştırmalara giriştik. ikimiz de çiftçilikten anlamıyoruz. babam ise kara düzen makinelerle çiftçilik yapıyor. hem verim düşük oluyor hem de zorlanıyoruz. bunun için yapacaksa bu işi zorlanmasın diye kabinli bir traktör aldık. kalan donanımı da tamamlamaya çalışıyoruz ama oradan buradan tavsiyelerle oluyor bu. bu sebeple sormuştum çizelle toprağı ne zaman nasıl işleriz diye. zaman ola memlekete döneriz de işlerin ucundan azıcık tutarız yaşımız çok değil. o zaman belki tarlaları yıllık işleriz. ama şu an mümkünü yok. hele hele emek gerektiren ürünler hiç olmaz.

ben çizel kullamadım ama sevdiğim ve ilerde almayı düşündüğüm bir alet bizim brda herk tarla sürümü baharın yapılır (nisan mayıs)benim fikrim sonbaharda anızlı tarlaya birters bir düz çizel çekip o şekliyle kışı geçittrip baharında pullukla herk yapmak arkadaşlar baharın tarla sürenler için bu doğru bir yöntem olurmu yoksa başka şekliyle tavsiyeniz olurmu.....?????

umut71 link=topic=49918.msg496794#msg496794 date=1324673911' Alıntı:
ben çizel kullamadım ama sevdiğim ve ilerde almayı düşündüğüm bir alet bizim brda herk tarla sürümü baharın yapılır (nisan mayıs)benim fikrim sonbaharda anızlı tarlaya birters bir düz çizel çekip o şekliyle kışı geçittrip baharında pullukla herk yapmak arkadaşlar baharın tarla sürenler için bu doğru bir yöntem olurmu yoksa başka şekliyle tavsiyeniz olurmu.....?????
çok kaba toprakta pulluktan geçmez yaw.

ERKUNT_TRAKTÖR link=topic=49918.msg496800#msg496800 date=1324674436' Alıntı:
bizim buralarda pulluk devrini kapadılar sadece çok otlu yerlerde kullanılıyor 135 liğe dahi 5 li çizel takıyorlar
verim için ne diyorlar? nasıl, ne zaman çizel kullanıyorsunuz? çizelden sonra hangi işlem yapıp ekişe geçiyorsunuz?

max 60 beygir 4x4 bir traktör 7li çizel çeker mi? bir sitede 7li ler için 70 beygir gerekli diyor? niçin sordum soruyu, çünkü bana 7li çizel tavsiye etti bir iki arkadaş. ikilemde kaldım.

uraltay link=topic=49918.msg496824#msg496824 date=1324676852' Alıntı:
max 60 beygir 4x4 bir traktör 7li çizel çeker mi? bir sitede 7li ler için 70 beygir gerekli diyor? niçin sordum soruyu, çünkü bana 7li çizel tavsiye etti bir iki arkadaş. ikilemde kaldım.

Hocam siz 5 li uzun bacak alın daha iyi olur..Şaseye kadar batırır çekersiniz öbür türlü çekmez ise yarım bacak, o da pek bir şeye yaramaz bence..

Biz de çok sert tarlalara çekiyoruz.Genelde mısır yerlerine her sene yada iki senede bir çekilir.Ardından pullukla sürüp hazırlıyoruz...