Rasyon Hazırlama Programı ve Kullanımı (resimli anlatım)

Ynt: Rasyon Hazırlama Programı ve Kullanımı (resimli anlatım)

parapemik link=topic=50134.msg1004827#msg1004827 date=1432928907' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar. Uzun süreden beri büyükbaş besiciliğine olan ilgimden dolayı son aylarda okumadığım izlemediğim araştırmadığım tek bir günüm bile geçmedi.Her yaptığım araştırmanın sonunda rasyon ve yem maliyeti konusu karlı bir işletme için en önemli etmen olarak karşıma çıktı.Son bir aydır da bu rasyon olayına kafayı taktım ve sitede verilen rasyon programıyla 7 aylık 200 kg simental danayı 8 aylık beslemeyle güde 1,5 kg canlı artış ile besiye tutmak kaydıyla rasyon programı hazırladım.Amaç 8 ayda 560 kg a gelmiş ve simentalin et randımanı yüzde 60 olmasından ötürü yaklaşık 336 kg et elde etmektir.

Sıkılmadan sonuna kadar okuyabilirseniz almış olduğum kitaplardan elde ettiğim çok kullanışlı bilgileri de öğrenmiş olacaksınız.

Besiyi özellikle 8 ay tutma sebebim simental cinsinin 500 kilodan sonra besleme maliyetinin çok artması ve işletme karlılığını düşürmeye başlaması ile ilgili okuduğum araştırmalardır.500 kg ı geçmiş simental cinsi karlılık oranını düşürmeye başlamaktadır.Ayrıca 8 ay süren besiden yılda 4 ay kar edeceğimizi düşünürsek yeni bir sürüye bakma zamanı elde etmiş oluyoruz.

Yazacağım yem değerleri değerler günlük hayvan başına düşen yem miktarıdır.

Besi boyunca rasyondaki kuru madde oranını yüzde 45-55 arası tutmaya çalıştım.

Rasyondaki kaba yem oranı ilk başlarda yuzde 40 larda başladı ve besi sonuna dogru yuzde 13 lere düştü.

Besi boyunca hayvanın enerji protein mineral dengesi hep dengede tutuldu.özellikle kalsiyum fosfor dengesi.

Hava sıcaklıkları ve rüzgar hızı balıkesir son 50 yıl ortalamasına göre hesaplandı.Her ay sıcaklık değerlerini üşenmeden değiştirdim.

sizlerden isteğim yazmış olduğum programda ki eksiklikler nelerdir?Neleri değiştirmemi tavsiye edersiniz ?Özellikle maliyeti düşürmek için neler yapılabilir ?Ben su an aktif olarak besi işiyle uğrasan bir insan değilim.Böyle bir besiciliği yapılamayacak hale ne getirironu öğrenmek istiyorum.Bakıcı falan yok kendin bakcaksın :D Arkadaşlar ilk olarak bunu yazar diye düşündüm .

Şimdi 7 aylık simentalin 200 kilo ile 245 arasında yediklerini yazıyorum.

MISIR SİLAJI, %25 TANE 3,5 kg
FİĞ KURU OTU 2 kg
ARPA, AĞIR 0,3 kg
HAYVAN PANCARI 1,5 kg
AYÇİÇEĞİ KÜSPESİ, %28 HP 1 kg
SOYA KÜSPESİ, SOLVENT, %44 2 kg
KİREÇTAŞI 0,06 kg

245-290 arası yedikleri
MISIR SİLAJI, %25 TANE 4 kg
FİĞ KURU OTU 2,2 kg
ARPA, AĞIR 1,2 kg
HAYVAN PANCARI 4 kg
AYÇİÇEĞİ KÜSPESİ, %28 HP 1 kg
SOYA KÜSPESİ, SOLVENT, %44 1,2 kg
MELAS,ŞEKER KAMIŞI 0,5
KİREÇTAŞI 0,04

Yazıyı kısa tutabilmek açısından son yani 8. ayda yedirdiklerimi yazıyorum.
515-560 kg arası

MISIR SİLAJI, %25 TANE 1 kg
ARPA SAMANI 1 kg
ARPA, AĞIR 4 kg
BUĞDAY, ÖĞÜTÜLMÜŞ 3 kg
HAYVAN PANCARI 5 kg
KUYRUK YAĞI 0,5 kg
BUĞDAY KEPEĞİ 0,5 kg
MELAS,ŞEKER KAMIŞI 1 kg
ŞEK. PAN. POSASI, YAŞ, AMBALAJLI 5 kg
KİREÇTAŞI 0,08 kg

Arkadaşlar şimdide piyasayı hiç dolaşmadan sadece netten bulduğum yem fiyatlarını yazıyorum. ton maliyetidir,eminim ki çok daha ucuz olarak bu yemler bulunur.

Melas 460 tl ton
mısır silajı 200 tl
arpa 650 tl
buğday 800 tl
ayçiçeği kuspesi 530 tl
yonca 500 tl
arpa samanı 300 tl
fig kuru otu 500 tluğday kepeği 500 tl
hayvan pancarı 120 tl
posası ambalajlı 150 tl

Bu fiyatlar ve hayvanın yiyeceği mikarlarla birlikte toplam elde ettiğimiz canlı ağırlık artışı 20 hayvan için 7200 kg dır.Et sandımanını yuzde 60 dan aldığımızı hesaplayarak yaptıgım toplama ve cıkarmada kilo fiyatı 22 den 95 000 tl ciro elde ederiz.(Tabi burda yazmak istediğim diğer bir husus da hayvanı ilk alımında zarar etmeden almanız yoksa burdaki kar düşecektir.)

8 ayda 20hayvanın yediği yemlerin toplam maliyeti 32,921 tl

veterinerlik ve işletme giderlerini hesaplayamadım kusura bakmayın. elimizde veterinerlik ve işletme gideri haricinde kalacak olan para 65 000 tl kalıyor.

ŞİMDİ İŞİ BİLEN ARKADAŞLARDAN RİCAM SIKILMADAN BİR OKUYUVERİN :D ALLAHA EMANET .

Hesaplarda hata yok. Dahil edilmeyeler var.

1-) Besi hayvanlarında ahım şahım bi veterinerlik masrafı olmaz. Lakin bu sağlık problemi yaşanmaz anlamına gelmiyor. Bi hayvanın düzenli bir canlı ağırlık artığı sağlayamaması (ki muhakak başa gelir) bile bir sağlık problemidir. Bu nedenleri 20 hayvanın tamamından maksimum verim alınacağını baz almak hatalı. Hayvancılıkta %5 fire resmi olarak kabul dikmiş rakamdır. 1 hayvan öldürseniz bu rakama ulaşıyorsunuz ki zaten siz acemisiniz. Düşmeden yürümeyi öğrenebilmiş bir insan var mıdır sizce?

2-) Yem fiyatları oynaktır. Mesela şu an 65 kuruştan arpa biraz zor. Olur ama rasyon programına kattığınız kalitede olmaz. Ayrıca bunların maliyetleri sadece satın alma üzerinden yazılı. Bu maddelerin yükleme, nakliye ve depolanması, bazen hiç beklenmeyen fiyat artışlarına neden olabilir.

Örneğin arpa samanı için 30 kuruş/kg yazılmış. Bu 25 kg ' lık balya için 7.5 lira demek oluyor. Kaliteli arpa samanını bu fiyatlara bulmak mümkün ama 'tarlada'. Bunun indir bindir (hammaliye) 1 lira, nakliyesi 1 lira, depolanması için gerekli alan maliyeti yahut (hiç olmazsa yağmurdan etkilenmemesi için adam gibi yığına konup) branda ile sarılması, altına konacak paleti vs 1 lira, etti 3 lira maliyet artışı.

Sizin 7.5 liradan yaptığınız saman maliyeti birden 10.5 liraya çıktı. Ayrıca ipi kopan, ıslanan, dağılan vs derken fireler olacak. O zaman bu maliyetin net tutarı 11-12 liraya çıkacak. Ve siz bunu hiç farketmeyeceksiniz.

Elle taşımak yerine bir el arabası alayım deseniz bile maliyettir ve bu maliyetin hayvanlardan sağlayacağınız kazançtan düşülmesi gerekecek.

Özetle bunun gibi görünmeyem bir çok maliyetiniz daha olacak.

2-) Kendiniz de demişsiniz. hayvancılıkta ana maliyet yem maliyetlidir ve bu kalem, toplam giderlerin %65-70 ' i oluşturur.

Siz ise yem maliyetini tek gider olarak görmüşsünüz. O %30-35 ' lik harcamaları ben yapmam demeyin. Köpeklere vereceğiniz ekmekten, çiftliğe gidip gelirken yapacağınız benzine kadar hepsi bir maliyet.

Yani hapırsanız da, köpürseniz de yemin %50 ' si kadar daha ilave masrafınız olacak. Hesaba katıp katmamakta serbestsiniz. Ama olacak.

3-) tüm hesaplarınız şu anki şartlara göre yapılı. Dana kesim fiyatının 24 liradan 17 liraya düşmeyeceğini kim garanti edebilir? Düne kadar 16-17 ' den kesiliyordu. Şu an yıldızı parlıyor ama hükümetin masa başında kararlar veren yöneticileri, sizin çok fazla kazandığınıza kanaat getirmesi ve ithalat vereceği ufak bir teşviğe bakar her şeyin alt üst olması. (Yaşanmıştır)

Bu spekülasyonlar ile 50 yıllık ortalama kaybı da hesaba dahil edin.

Yukarıda şartlar altında net kazanç, %25-30 ' u aşmaz.

4-) en önemli nokta: böyle bir beşiği yapılmayacak hale ne getiriyor?

- ilk yatırımı yapabilecek bütçenizin olması
- planlanan rasyondaki yemleri nakit alabilecek paranızın olması
- '8 ay boyunca 0 gelir ile yaşamayı kaldırabilecek durumunuz olması
- Bir hastalık durumunda tüm yatırımı kaybedebilme riskini alacak cesaret ve gücünüzün olması
- 8 ay boyunca 1 gün dahi tatil yapmadan sığır boku temizlemeyi göze alabilecek bünyenizin olması gerekiyor.

Bu etkenlerin hepsi de aynı anda bir kişide bulunmuyor.

sebazios link=topic=50134.msg1004851#msg1004851 date=1432934808' Alıntı:
Hesaplarda hata yok. Dahil edilmeyeler var.

1-) Besi hayvanlarında ahım şahım bi veterinerlik masrafı olmaz. Lakin bu sağlık problemi yaşanmaz anlamına gelmiyor. Bi hayvanın düzenli bir canlı ağırlık artığı sağlayamaması (ki muhakak başa gelir) bile bir sağlık problemidir. Bu nedenleri 20 hayvanın tamamından maksimum verim alınacağını baz almak hatalı. Hayvancılıkta %5 fire resmi olarak kabul dikmiş rakamdır. 1 hayvan öldürseniz bu rakama ulaşıyorsunuz ki zaten siz acemisiniz. Düşmeden yürümeyi öğrenebilmiş bir insan var mıdır sizce?

2-) Yem fiyatları oynaktır. Mesela şu an 65 kuruştan arpa biraz zor. Olur ama rasyon programına kattığınız kalitede olmaz. Ayrıca bunların maliyetleri sadece satın alma üzerinden yazılı. Bu maddelerin yükleme, nakliye ve depolanması, bazen hiç beklenmeyen fiyat artışlarına neden olabilir.

Örneğin arpa samanı için 30 kuruş/kg yazılmış. Bu 25 kg ' lık balya için 7.5 lira demek oluyor. Kaliteli arpa samanını bu fiyatlara bulmak mümkün ama 'tarlada'. Bunun indir bindir (hammaliye) 1 lira, nakliyesi 1 lira, depolanması için gerekli alan maliyeti yahut (hiç olmazsa yağmurdan etkilenmemesi için adam gibi yığına konup) branda ile sarılması, altına konacak paleti vs 1 lira, etti 3 lira maliyet artışı.

Sizin 7.5 liradan yaptığınız saman maliyeti birden 10.5 liraya çıktı. Ayrıca ipi kopan, ıslanan, dağılan vs derken fireler olacak. O zaman bu maliyetin net tutarı 11-12 liraya çıkacak. Ve siz bunu hiç farketmeyeceksiniz.

Elle taşımak yerine bir el arabası alayım deseniz bile maliyettir ve bu maliyetin hayvanlardan sağlayacağınız kazançtan düşülmesi gerekecek.

Özetle bunun gibi görünmeyem bir çok maliyetiniz daha olacak.

2-) Kendiniz de demişsiniz. hayvancılıkta ana maliyet yem maliyetlidir ve bu kalem, toplam giderlerin %65-70 ' i oluşturur.

Siz ise yem maliyetini tek gider olarak görmüşsünüz. O %30-35 ' lik harcamaları ben yapmam demeyin. Köpeklere vereceğiniz ekmekten, çiftliğe gidip gelirken yapacağınız benzine kadar hepsi bir maliyet.

Yani hapırsanız da, köpürseniz de yemin %50 ' si kadar daha ilave masrafınız olacak. Hesaba katıp katmamakta serbestsiniz. Ama olacak.

3-) tüm hesaplarınız şu anki şartlara göre yapılı. Dana kesim fiyatının 24 liradan 17 liraya düşmeyeceğini kim garanti edebilir? Düne kadar 16-17 ' den kesiliyordu. Şu an yıldızı parlıyor ama hükümetin masa başında kararlar veren yöneticileri, sizin çok fazla kazandığınıza kanaat getirmesi ve ithalat vereceği ufak bir teşviğe bakar her şeyin alt üst olması. (Yaşanmıştır)

Bu spekülasyonlar ile 50 yıllık ortalama kaybı da hesaba dahil edin.

Yukarıda şartlar altında net kazanç, %25-30 ' u aşmaz.

4-) en önemli nokta: böyle bir beşiği yapılmayacak hale ne getiriyor?

- ilk yatırımı yapabilecek bütçenizin olması
- planlanan rasyondaki yemleri nakit alabilecek paranızın olması
- '8 ay boyunca 0 gelir ile yaşamayı kaldırabilecek durumunuz olması
- Bir hastalık durumunda tüm yatırımı kaybedebilme riskini alacak cesaret ve gücünüzün olması
- 8 ay boyunca 1 gün dahi tatil yapmadan sığır boku temizlemeyi göze alabilecek bünyenizin olması gerekiyor.

Bu etkenlerin hepsi de aynı anda bir kişide bulunmuyor.

Verim konsunda çok haklısınız.Ben yuzde yuz verim halinde hesaplama yaparak biraz ütopyaya kaçtım :D

Yem maliyetleri ve taşıma olaylarında da ufukum açıldı saolasın.Zaten benm yaptığım hesapta para kazanılsa hayvancılık yapan herkes şu an zengindi.Benim anlayamadığım insanlar bu fabrika yemlerini kullanmaya çok hevesli.Fabrikadan alınca zaten bu hesaplamaların üstüne iyice maliyet artıyo.Neden fabrika yemine yöneliyolar anlayamıyorum.Rasyonu paylasma sebebim de buydu zate.

Yazıdklarınızın hepsi yaşanmıs olaylar.Forumda bile ithal et korkusu hissedilebiliyor.

Özellikle 4 üncü maddedeki etmenleri tamamlamadan bende bu işe başlamayı düşünmüyorum.
İlginiz için tskler Allaha emanet

Merhaba arkadaşım. Bende 16 aydır besicilik konusunda bulduğum her makaleyi, yazıyı okuyup, bulabildiğim her videoyu izlemeye çalışarak bu işi araştırıyorum. Ayrıca 14 aydır bir akrabamın kiraladığı çiftlikte yaptığı besi denemelerini izleyerek notlarımı alıyorum. Bunun sonucunda fabrika yemleri ile ilgili kafanda ki soru işaretini kendimce aydınlatmak istedim.

Sebazios ' in ( ilk 2. maddesinde ) ;D belirttiği meseleleri en kolaylıkla hazır yem kullanımı ile aşılabilindiği için tercih ediliyor.
İlk yatırım maliyetin sana kalıyor (daha fazla hayvan alımı ) ,az farklar ile ( aylık %1 gibi vade farklarıyla) 3-6 ay sonra ödemeli alımlar (daha fazla hayvan :) )), fiyat daha az oynak, depolamanı yem firması yapıyor, zayiat olmuyor, işciliği daha az. M...ı Akademide sınırlı saman + sınırsız yem ile serbest besi yapılıyor, sanırım 1,600 gr günlük verimleri var. Üstelik holstein dana. Aynı rakamlar hemen hemen akrabam da yakaladı 10.2014 / 03.2015 dönemi holstein erkek danalarda 1,710 gr 22 hayvan. başlangıç üst üste 200 kg canlı - kesim 456 kg canlı karkas randımanları % 5333

Şu an akrabam özelinde örnek vereyim: 60 civarı besi hayvanı var. Hala hesap yaptığımızda, çiftlik kapasitesi en az 120 hayvan olduğundan yem için hammadde ve mak. - teçhizat yatırımı yapmaktansa yemi hazır alıp hayvan sayısını yükseltmek daha fizibıl.

Neyse pek forumlarda yazmaya alışık değilim ( sanırım bu forum için ilk mesajım ), çok uzatma potansiyelim var. Ama bir konuya da değinmek istiyorum. Senin, Sebazios ve diğer bu konuda bilgili olanların yorumlarını merak ediyorum.

%30 km mısır silajı 1,6-2,4 HP 600 - 900 ME = 200,00 TL /ton
yonca 15-19 HP 1.600 - 2.000 ME = 500,00 TL /ton

Bu denkleme göre pahallı denilen yonca %20 civarında ucuz değil midir ? ki genel fiyatlara baktığımızda satış yerinen yada tarladan alımlarda silaj 230,00 - 250,00 bandında yonca saflık derecesine göre 350,00 - 600,00 bandında fiyatlanmakta. Ayrıca kullanımımız da yonca da neredeyse hiç fire vermez iken satın alınan silajlar da abartmak istemiyorum ama % 25 üstünde ( taşıma nedeniyle yırtılma+kemirgen zararı v.s. ) zayiat oldu. Bir de hayvan açısından silaj kerhen yenirken, yonca baklava börek gibi kapışılıyor. Yemelerini izlemek bile keyif. :) Toparlayayım.

Bir besi işletmesi için en uygun 'yatırımsız' rasyonun = yonca-karışık otlu ( 350,00 TL/ton ) + döneme uygun besi yemi ile sınırsız-serbest yemleme olduğunu düşünüyorum. Köyümüz ve arazimiz olmadığından uygun bir yer aramaktayım. Bulduğumda işçilik az olduğundan işçiliğini kendim yaparak bu sistemle bende 30-50 baş besi yatırımı yapmayı planlıyorum. Yorum ve önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler...

sette link=topic=50134.msg1004908#msg1004908 date=1432980062' Alıntı:
Merhaba arkadaşım. Bende 16 aydır besicilik konusunda bulduğum her makaleyi, yazıyı okuyup, bulabildiğim her videoyu izlemeye çalışarak bu işi araştırıyorum. Ayrıca 14 aydır bir akrabamın kiraladığı çiftlikte yaptığı besi denemelerini izleyerek notlarımı alıyorum. Bunun sonucunda fabrika yemleri ile ilgili kafanda ki soru işaretini kendimce aydınlatmak istedim.

Sebazios ' in ( ilk 2. maddesinde ) ;D belirttiği meseleleri en kolaylıkla hazır yem kullanımı ile aşılabilindiği için tercih ediliyor.
İlk yatırım maliyetin sana kalıyor (daha fazla hayvan alımı ) ,az farklar ile ( aylık %1 gibi vade farklarıyla) 3-6 ay sonra ödemeli alımlar (daha fazla hayvan :) )), fiyat daha az oynak, depolamanı yem firması yapıyor, zayiat olmuyor, işciliği daha az. M...ı Akademide sınırlı saman + sınırsız yem ile serbest besi yapılıyor, sanırım 1,600 gr günlük verimleri var. Üstelik holstein dana. Aynı rakamlar hemen hemen akrabam da yakaladı 10.2014 / 03.2015 dönemi holstein erkek danalarda 1,710 gr 22 hayvan. başlangıç üst üste 200 kg canlı - kesim 456 kg canlı karkas randımanları % 5333

Şu an akrabam özelinde örnek vereyim: 60 civarı besi hayvanı var. Hala hesap yaptığımızda, çiftlik kapasitesi en az 120 hayvan olduğundan yem için hammadde ve mak. - teçhizat yatırımı yapmaktansa yemi hazır alıp hayvan sayısını yükseltmek daha fizibıl.

Neyse pek forumlarda yazmaya alışık değilim ( sanırım bu forum için ilk mesajım ), çok uzatma potansiyelim var. Ama bir konuya da değinmek istiyorum. Senin, Sebazios ve diğer bu konuda bilgili olanların yorumlarını merak ediyorum.

%30 km mısır silajı 1,6-2,4 HP 600 - 900 ME = 200,00 TL /ton
yonca 15-19 HP 1.600 - 2.000 ME = 500,00 TL /ton

Bu denkleme göre pahallı denilen yonca %20 civarında ucuz değil midir ? ki genel fiyatlara baktığımızda satış yerinen yada tarladan alımlarda silaj 230,00 - 250,00 bandında yonca saflık derecesine göre 350,00 - 600,00 bandında fiyatlanmakta. Ayrıca kullanımımız da yonca da neredeyse hiç fire vermez iken satın alınan silajlar da abartmak istemiyorum ama % 25 üstünde ( taşıma nedeniyle yırtılma+kemirgen zararı v.s. ) zayiat oldu. Bir de hayvan açısından silaj kerhen yenirken, yonca baklava börek gibi kapışılıyor. Yemelerini izlemek bile keyif. :) Toparlayayım.

Bir besi işletmesi için en uygun 'yatırımsız' rasyonun = yonca-karışık otlu ( 350,00 TL/ton ) + döneme uygun besi yemi ile sınırsız-serbest yemleme olduğunu düşünüyorum. Köyümüz ve arazimiz olmadığından uygun bir yer aramaktayım. Bulduğumda işçilik az olduğundan işçiliğini kendim yaparak bu sistemle bende 30-50 baş besi yatırımı yapmayı planlıyorum. Yorum ve önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler...

ekim dikim işlerine harcayacağınız parayı ilk etapta mal alımına harcamak dediğiniz gibi daha mantıklı.Bende yaptığım hesaplamalarda bu sonuca vardım. Çiftçilik işlerine girersen işin içinden çıkamıosun.Çünkü maddi gücünün belli bir kısmını eritiyo bu harcamalar.Ama bir gun mutlaka belli bir kısmını senin üretmen gerektiğini cümle alem söyler durur.

holstein de günlük 1,7 artışı sağlayan işletme ne güzel işletmedir.O kiloartışını sağlayan çalışsanlar ne güzel çalışanlardır. :Dşaka bi yana bugun de istanbulun fethi oldugu için boyle bir cumle kurdum.1,7 kilo artısı hele de holstein için mukemmel denilecek bir başarı.Çünkü ben hiçbir yerde holstein ın 1.1 kiloyu geçebildiğini iddaa eden göremedim.

yoncayı 350 tl mısırı 220 tl civarı alıyosan hiç durmadan yoncaya geç :D İlk olarak yoncanın ham protein miktarı nerdeyse mısır silajının 2 katıdır.Yani rasyon hesaplamanızda protein dengesini ayarlamaya çalışırken çok pahalı olan protein kaynaklarından tasarruf da etmiş oluyosunuz. Fakat yazdığınız silajın ME değerinde bir yanlışlık var sanırım .600 olsaydı kimse silaj kullanamazdı silajın 2.3 civarında olması lazım.

Ben kendi yağtığım rasyonlarda silaj en ucuz gözüktüğü için ilk ona saldırırım.Sonradan diğer maddelere geçerim.(Silajı da beside sınırlı kullanmak kaydıyla ) saygılar

'holstein de günlük 1,7 artışı sağlayan işletme ne güzel işletmedir.O kilo artışını sağlayan çalışsanlar ne güzel çalışanlardır' övgünüz için öncelikle teşekkür edeyim, kendilerine ileteceğim. Çalışan sadece 1 kişi günde 2 yemleme yapıyor sadece. Yem devamlı önlerinde ve su otomatik şamadıralı. Altta resim de ekledim. padoklar ve bahse konu olan hayvanlardan görüntüler.

Bahsettiğim yatırımlar ekme biçme değil, yem hazırlama ve depolama için olan yatırımlar. Ekme biçme işine hiç girmiyorum. Benim mantığımda bir konuda uzmanlaşılmalı ve o işi en uç noktaya taşıdıktan sonra kazanılan para ile diğer alanlara karlılığa bakılarak girilmeli.

'hiçbir yerde holstein ın 1.1 kiloyu geçebildiğini iddaa eden göremedim.' yazmışsın baya popüler olan karakız&kara oğlanı izlemeni tavsiye ederim. Orada net olarak görebilirsin. Hatta bizim gibi kısa süreli yoğun besi de değil süt buzağılığından kesime. Yanlış hatırlıyor olabilirim ama 1,650 gr üstü tamamlamışlardı besiyi.

Yonca konusunda özellikle belirttim en düşük kalite karışık otluların fiyatı bu. Satış sitelerinde konu hakkında baya ilan mevcut.

Mısır silajı konusunda aşağıda link veriyorum. 23 KM de 570 olarak veriyor ME. Bir çok yerde aynı şekilde geçiyor. Dane mısırın 3.000 ME civarı olduğu düşünülürse silajı bu değerlerde kabul ederek fizibilite yapmak daha sağlıklı olacaktır.

http://www.zootekni.org.tr/upload/File/SILAJ El KTABI.pdf

sette link=topic=50134.msg1004957#msg1004957 date=1432995664' Alıntı:
'holstein de günlük 1,7 artışı sağlayan işletme ne güzel işletmedir.O kilo artışını sağlayan çalışsanlar ne güzel çalışanlardır' övgünüz için öncelikle teşekkür edeyim, kendilerine ileteceğim. Çalışan sadece 1 kişi günde 2 yemleme yapıyor sadece. Yem devamlı önlerinde ve su otomatik şamadıralı. Altta resim de ekledim. padoklar ve bahse konu olan hayvanlardan görüntüler.

Bahsettiğim yatırımlar ekme biçme değil, yem hazırlama ve depolama için olan yatırımlar. Ekme biçme işine hiç girmiyorum. Benim mantığımda bir konuda uzmanlaşılmalı ve o işi en uç noktaya taşıdıktan sonra kazanılan para ile diğer alanlara karlılığa bakılarak girilmeli.

'hiçbir yerde holstein ın 1.1 kiloyu geçebildiğini iddaa eden göremedim.' yazmışsın baya popüler olan karakız&kara oğlanı izlemeni tavsiye ederim. Orada net olarak görebilirsin. Hatta bizim gibi kısa süreli yoğun besi de değil süt buzağılığından kesime. Yanlış hatırlıyor olabilirim ama 1,650 gr üstü tamamlamışlardı besiyi.

Yonca konusunda özellikle belirttim en düşük kalite karışık otluların fiyatı bu. Satış sitelerinde konu hakkında baya ilan mevcut.

Mısır silajı konusunda aşağıda link veriyorum. 23 KM de 570 olarak veriyor ME. Bir çok yerde aynı şekilde geçiyor. Dane mısırın 3.000 ME civarı olduğu düşünülürse silajı bu değerlerde kabul ederek fizibilite yapmak daha sağlıklı olacaktır.

http://www.zootekni.org.tr/upload/File/SILAJ El KTABI.pdf

Kardeşim mısır konusunda haklıymışşın.Ben rasyon programındaki değerlere göre yorum yapmıstım.Orda yuzde 25 km mısır silajının enerjisini 2.46 gösteriyo.arada dağlar kadar uçurum var.Demek ki programdaki değerleriiyice bir incelemek lazım.karakız&kara oğlanı mutlaka izleyecem.allaha emanet

Silaj olayına sadece protein&enerji 'miktarları' olarak bakarsınız, söylediğini doğru. Ama beslenme olayında, kaba kesif yem dengesi, enerji protein dengesi vs bir çok unsur söz konusu.

Çok kafa karıştırmadan bir örnekle anlatırsak.

Besin değeri olarak ekmek ve yumurtayı düşünün. Enerji ve protein maliyeti bakımından hesaplarsanız, yumurta çok daha ekonomiktir. Lakin ekmeği yumurtadan çok tüketiriz.

Son kısım:

- bir hayvana sadece silaj verirseniz, hayvan ölür.
- bir hayvana sadece fabrika yemi vereseniz hayvan ölür.
- buğday, arpa,.... Sonuç değişmez.

Bir hayvana sadece ot verirseniz, hayvan yaşar. Yaşamakla kalmaz, yavaş ama sağlıklı bir şekilde gelişir.

iyi gunler biz yaklasik 3 ay once bir keci ciftligi kurduk kapali olarak bakim yapiyoruz yani kecilerimizi yaylima goturmuyoruz. yeni yeni bu isi ogreniyoruz. rasyon programini indirdim ancak pek fazla birsey anlayamadim.
rasyon Keci_V1.04 programini aciyorum elimde olan yonca , misir silaji var onlari giriyorum ama sonuc alamiyorum mesela sut yemini girecegim bir yer bulamadim bana yardimci olabilirmisiniz? bir sorum daha olacak Keci_V1.04 actigimda karsima gelen sayfanin saginda standart bir rasyon geliyor o nedir ? bu rasyon programinda sut yemine ihtiyac yokmudur? Bu arada biz gunluk kecilerimize 1,5 kg misir silaji, 0,750 gr yonca ve 1.4 kg sut yemi veriyoruz.
yardimlariniz icin simdiden tesekkurler