Rasyon Hazırlama Programı ve Kullanımı (resimli anlatım)

Ynt: Rasyon Hazırlama Programı ve Kullanımı (resimli anlatım)

öncelikle eline emeğine sağlık kardeşim .
tüm verileri girdim fakat bu girdilerle tahmini günlük canlı ağırlık artışı görülmüyor bende mi hata var yoksa bu tablodan göremezmiyim.?teşekkür ederim

tumosanmenemen link=topic=50134.msg630941#msg630941 date=1347714808' Alıntı:
öncelikle eline emeğine sağlık kardeşim .
tüm verileri girdim fakat bu girdilerle tahmini günlük canlı ağırlık artışı görülmüyor bende mi hata var yoksa bu tablodan göremezmiyim.?teşekkür ederim
Öncelikle program alıntı kardeşim,teşekkürü yazanlara iletmek gerekir.
Tüm verileri girmeden önce 'hayvan seç' tuşu var oraya gir ve seçimini yap.Besi için konuşuyorum hedef sonucu istenilen ağırlığı soruyor.

Bu şekilde faydalı ve kendimizi geliştireceğimiz bir paylaşım yaptığınız için teşekkürler,programları indirdim elimde mısır sılajı yonca balyesi,sap balyesi ve 21,2850 süt yemi var genel rasyonda 27 litre ortalamayı neredeyse tam uygulayabiliyorum ama işletme koşulları nedeniyle gruplandırma yapamıyorum sadece kilit sistemi olduğu için bireysel yemleme yapabiliyorum paylaştığım resimdeki gibi kaba yem veriyorum laktasyondaki hayvanlarımın geneline,kesif yemi bireysel vermeye çalışıyorum yüzeysel olarak 2 ye gruplandırdım kuru dönemi yaklaşan ve kondisyon puanı yüksek inekler ve normal laktasyon hayvanlarım normal laktasyondaki hayvanlarımızın çoğu doğumun ilk ayında süt verimleri pik döneme ulaşmadı daha genel olarak işletmenin 3 te 1 i 1. laktasyon döneminde 3 te 1 i 2. laktasyonda diğerleri 4,5,6 laktasyon dönemlerindeler 2 grupla alakalı rasyonumu paylaşıyorum 2.

1. rasyon kuruya yaklaşan geç gebler
yeniresim2z.png

Rasyon değerlerinden bazıları eksik geliyor ama bu gruptaki hayvanlarımın kondisyon puanı yüksek kuru madde oranı düşük geliyor aslında daha fazla yem tüketme eyilimindeler benimö gözlemim daha fazla yemlememde yağlanma yapıyorlar bu rasyonun uygun olduğunu düşünüyorm

2. Rasyon 2.grup hayvanların yarısı aşağı yukarı doğumun ilk ayında pik dönemde olan hayvan sayısı az
yeniresim4p.png

Benim asıl sormak istediğim rasyonu tam ayarlayamadığım nokta 2. grupta 40 lt ve üzeri süt veren hayvanlarım var bu rasyonu anca yiyebiliyorlar extra kaba yem dökme şansım yok sadece kilitte ekstra kesif yem verebilirim bu hayvanlarım doğum sonrası hızlı kilo kaybı yaşıyorlar tüketmeleri gereken kuru maddeyi tüketemiyorlar yinede bu önemli bir sorun yaratmıyor sadece bazen bazı hayvanlarda hafifi kızgınlığa gelme yaşanıyor.

Aslında 19-2750 süt yemi kullanıyorum kesif yem değerleride resimdeki her iki rasyondan 1.35 kgr az veriyorduk birini 6,65 ten 8 e diğerini 9,65 ten 11 çıkardım rasyondaki protein miktarı eksik geldiği için 21-2850 yeme geçiş yapıyorum dolayısıyla resimdeki süt ortalamalarını yükselmesini hedefliyorum 21-2850 ye geçişin 2. günündeyiz 9 günde geçiş yapacam ,resimdeki rasyonlar 21-2750 yeme göre bu değeri 21-2850 yapamadım bunu tam olarak nasıl yaparım acaba?Resimdeki ortalama süt verimi değerleri 6,65-9,65 kgr miktarına ve 19-270 yeme göre yem geçişi ve yem ertışıyla ortalama süt veriminde yükselme olursa rasyonda değişiklik yapmam gerekecek.
Tekrar konu için teşekkürler hayvancılık yapanlar için zevkli ve yararlı bir uğraş yaptığımız işi bilinçli hale getirmemizde yardımcı oluyor.

Cok degerli arkadaslar,
Oncelikle boyle bir paylasimin yapilmasi turk milletinin kendini ve vatandaslarini gelistirmek icin acilim icinde oldugunu ve kendini dusunen degil paylasan bir toplum olma yolunda buyuk adimlarla ilerlediginin bir gostergesidir. Cok gururlardim. Bunu bize sunan arkadaslardan allah razi olsun. Allah bol helal kazanclar saglamarinda yardimcisi olsun.
Benim tek bir sorum 4 ile 22 aylik buza/duvelerin rasyonunu nasil ayarlarim? Bu konuda beni ve belki merak eden diger arkadaslari bilgilendirebilirseniz cok memnun kalirim.

Cevabiniz icin simdiden cok cok tesekkur ederim.

Saygilar...

herkese iyi günler siteye yeni üye oldum hayırlı olur inşallah programı indirdim değerleri giriyorum fakat program rasyon kısmını boş bırakıyor acaba sorun nereden kaynaklanıyor (program sayfasındaki seçenekler kısmına girip içeriği etkinleştir butonuna basarak çalıştırıyorum)cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim

Bu programda çalışmıyo dediklerinizi aynen yaptım fakat excel dosyası olarak gözüküyo yani sekmelere tıklamak bişey ifade etmiyo elinizde başka bi program varsa lütfen bizimle paylaşın.

Yankı AKKÜÇ link=topic=50134.msg704105#msg704105 date=1361199817' Alıntı:
Bu programda çalışmıyo dediklerinizi aynen yaptım fakat excel dosyası olarak gözüküyo yani sekmelere tıklamak bişey ifade etmiyo elinizde başka bi program varsa lütfen bizimle paylaşın.
Makroları çalıştır demeniz gerekir yoksa program çalışıyor

Yankı AKKÜÇ link=topic=50134.msg704105#msg704105 date=1361199817' Alıntı:
program sayfasındaki seçenekler kısmına girip içeriği etkinleştir ve yem miktarlarını gir otomatik olarak değerleri gösteriyor

ceya023 link=topic=50134.msg561899#msg561899 date=1331642494' Alıntı:
buraya tesekkur etmemişim çok yararlı bi program tesekkurler...

tutankamon link=topic=50134.msg606639#msg606639 date=1339632972' Alıntı:
alk-*s kardeşim eline sağlık güzel açıklamışın 10 numara bu arada ıuy*u-* 2010 da sıkıntısız çalışmakta

recover90 link=topic=50134.msg616954#msg616954 date=1343298293' Alıntı:
Süper bi konu olmuş eline sağlık.Elimden geldiğince dedeme uygulaması için çalışacağım ayrıca MS office 10 da makro için açmanız gerekiyor veya programı açınca soruyor EVET diyosunuz program sorunsuz şekilde çalışıyor.

yastar link=topic=50134.msg636389#msg636389 date=1349393527' Alıntı:
cok tesekur ederşnb

samancıerdal link=topic=50134.msg688756#msg688756 date=1358683817' Alıntı:
bilgiler gayet güzel ellerinize sağlık

hacimmet link=topic=50134.msg695739#msg695739 date=1359747152' Alıntı:
Bu şekilde faydalı ve kendimizi geliştireceğimiz bir paylaşım yaptığınız için teşekkürler,programları indirdim elimde mısır sılajı yonca balyesi,sap balyesi ve 21,2850 süt yemi var genel rasyonda 27 litre ortalamayı neredeyse tam uygulayabiliyorum ama işletme koşulları nedeniyle gruplandırma yapamıyorum sadece kilit sistemi olduğu için bireysel yemleme yapabiliyorum paylaştığım resimdeki gibi kaba yem veriyorum laktasyondaki hayvanlarımın geneline,kesif yemi bireysel vermeye çalışıyorum yüzeysel olarak 2 ye gruplandırdım kuru dönemi yaklaşan ve kondisyon puanı yüksek inekler ve normal laktasyon hayvanlarım normal laktasyondaki hayvanlarımızın çoğu doğumun ilk ayında süt verimleri pik döneme ulaşmadı daha genel olarak işletmenin 3 te 1 i 1. laktasyon döneminde 3 te 1 i 2. laktasyonda diğerleri 4,5,6 laktasyon dönemlerindeler 2 grupla alakalı rasyonumu paylaşıyorum 2.

1. rasyon kuruya yaklaşan geç gebler
yeniresim2z.png

Rasyon değerlerinden bazıları eksik geliyor ama bu gruptaki hayvanlarımın kondisyon puanı yüksek kuru madde oranı düşük geliyor aslında daha fazla yem tüketme eyilimindeler benimö gözlemim daha fazla yemlememde yağlanma yapıyorlar bu rasyonun uygun olduğunu düşünüyorm

2. Rasyon 2.grup hayvanların yarısı aşağı yukarı doğumun ilk ayında pik dönemde olan hayvan sayısı az
yeniresim4p.png

Benim asıl sormak istediğim rasyonu tam ayarlayamadığım nokta 2. grupta 40 lt ve üzeri süt veren hayvanlarım var bu rasyonu anca yiyebiliyorlar extra kaba yem dökme şansım yok sadece kilitte ekstra kesif yem verebilirim bu hayvanlarım doğum sonrası hızlı kilo kaybı yaşıyorlar tüketmeleri gereken kuru maddeyi tüketemiyorlar yinede bu önemli bir sorun yaratmıyor sadece bazen bazı hayvanlarda hafifi kızgınlığa gelme yaşanıyor.

Aslında 19-2750 süt yemi kullanıyorum kesif yem değerleride resimdeki her iki rasyondan 1.35 kgr az veriyorduk birini 6,65 ten 8 e diğerini 9,65 ten 11 çıkardım rasyondaki protein miktarı eksik geldiği için 21-2850 yeme geçiş yapıyorum dolayısıyla resimdeki süt ortalamalarını yükselmesini hedefliyorum 21-2850 ye geçişin 2. günündeyiz 9 günde geçiş yapacam ,resimdeki rasyonlar 21-2750 yeme göre bu değeri 21-2850 yapamadım bunu tam olarak nasıl yaparım acaba?Resimdeki ortalama süt verimi değerleri 6,65-9,65 kgr miktarına ve 19-270 yeme göre yem geçişi ve yem ertışıyla ortalama süt veriminde yükselme olursa rasyonda değişiklik yapmam gerekecek.
Tekrar konu için teşekkürler hayvancılık yapanlar için zevkli ve yararlı bir uğraş yaptığımız işi bilinçli hale getirmemizde yardımcı oluyor.

ömer_06 link=topic=50134.msg699721#msg699721 date=1360393329' Alıntı:
haycılıkla uğraşanlar için iyi program
ama benim işima yaramaz

ömer_06 link=topic=50134.msg699721#msg699721 date=1360393329' Alıntı:
haycılıkla uğraşanlar için iyi program
ama benim işima yaramaz

Teşekkür eden arkadaşların tüm teşekkürlerini programın gerçek hazrılayıcısı olan Behiç Hoca ' mıza yolluyorum. Benim burada yaptığım sadece programı tanıtmaktı.

Programı kullanamayan yada kullanırken sorun yaşayan arkaşlar için de söyleceyeceğim şey şudur:

'program MS Office 2003 ve MS Office 2007 ' de sorunsuz çalışmakta, MS Ofiice 2010 ' da ise sadece makroları aktifleştirmeniz gerekmektedir'

Eğer yukarıda bahsettiğim 'MS Office 2003 programı' sizin için herhangi birşey ifade etmiyorsa, o zaman programı çalıştırmak ve kullanmak için bilgisayar kullanmayı bilen birinden yardım almanız, nasıl kullanacağınızı buradan anlatmamızdan çok daha hayırlı olacaktır. Diğer türlü buradan ne yapsak nafile.

ARKADAŞLAR PİYASADAKİ MUADDİLERRİ 3000-4000 LİRA OLAN BİR PROGRAMIN ÜCRETSİZ VERSİYONUNU EDİNMEK VE KULLANMAK İSTİYORSANIZ SİZ DE ELİNİZİ BİRAZ TAŞIN ALTINA SOKMALISINIZ. UNUTMAYIN HAYVANCILIK İLE UĞRAŞAN BİRİ İÇİN, DEĞİL PROGRAMIN BÜTÜNÜ SADECE İÇERİSİNDE BULUNAN BESİN DEĞERİ BİLGİLERİ BİLE BULUNMAZ BİR VEL-İ NİMETTİR.

recover90 link=topic=50134.msg630947#msg630947 date=1347717244' Alıntı:
Öncelikle program alıntı kardeşim,teşekkürü yazanlara iletmek gerekir.
Tüm verileri girmeden önce 'hayvan seç' tuşu var oraya gir ve seçimini yap.Besi için konuşuyorum hedef sonucu istenilen ağırlığı soruyor.

Sayın arkadaşım, bu konuyu açtığım günden beri programların Behiç Hoca tarafından hazırlandığını, benim sadece nasıl kullanılacağını ve nereden indirileceğinin 'resimi anlattımını' yaptığımı üstüne basarak söyledim. Kimsenin emeğine kastımız olmadı, olmaz.

çiftci32 link=topic=50134.msg743520#msg743520 date=1368539013' Alıntı:
bunun hazır herşeyi hesaplanmış olanı yok mu ben bu programı bir türlü kullanamadım

Bunun herşeyi hazır olanı maalesef olmaz. Çünkü sizin elinizde ne yem var, hayvanlarınız neler, ortalama kaç kilo, ne kadarlık bir canlı ağırlık artışına ihtiyacınız var?

Bunların hepsi değişir ve bunlar değiştiğine göre rasyonlar da bunlara göre sürekli değişir. Bir kuzu 20 kg iken ihtiyacı olan yemler ve miktarları, kuzu 40 kilograma geldiği için değişir.

Bu nedenle sadece 4 ay yapılan bir kuzu besisi için:

1-) Kuzu Başlangıç
2-) Kuzu Büyütme
3-) Kuzu Besi
4-) Kuzu Besi Sonlandırma

isimlerinde 4 farklı rasyonu olan 4 farklı yem kullanılır.

Arkadaşlar Rasyon programlarının bulunduğu sitede problem var. Şimdi size rasyon programlarının en güncel sürümlerini indirebileceğiniz Selçuk Üniversitesi ' ne ait linki veriyorum. İhtiyacınız olanı ordan rahatlıkla indirebilirsiniz.

Link:

http://www.veteriner.selcuk.edu.tr/bolumler/hbesleme/rasyonprogramlari.htm[size=10pt][/size][size=12pt][/size]

hayvan seçimi yaparken sadece listedekilerden seçim yapabiliyoruz.ancak baktığım hayvan listede yok,holstein bakıyorum
başka cins seçsek sonuçları etkiler mi acaba?