LENOX - YEMLİK KANOLA (OT TİPİ YEM ŞALGAMI)

YEM ŞALGAMI OT TİPİ ( BAL KOKULU )
EYLÜL - KASIM AYLARINDA EKİLİ MART-NİSAN AYLARINDA BİÇİLİ
SİLAJDA DEVLET DESTEKLİ YEM BİTKİSİ

Tarım Bakanlığı Yem Şalgamına( Ot Tipi) Dekara 50 YTL. DESTEK vermektedir.
Yurdumuzda YEMLİK KOLZA olarak bilinen LENOX , SULU alanlarda DEKARA 10 - 15,5 TON YEŞİL OT veren , mükemmel bir bitkidir.
Yeşil olarak verildiği gibi silajıda yapılabilir.
Kuru maddesindeki protein % 18 - 22 arasında değişir. Bu özelliği ile Yoncadan üstündür.
Macar Fiği ve Yerli Fiğden en az iki kat daha verimlidir.

EKİM ZAMANI :
Tek yıllık Kış bitkisidir. Ege ve Marmara Bölgesinde 15 Eylül - 15 Kasını
İç Anadolu'da Ağustos sonu - Ekim 15'e kadar ekilir.
Kanola tohumu çok küçük olduğundan iyi hazırlanmış bir tohum yatağına ihtiyaç duyar. Ön bitkinin hasadından sonra toprak 8-10 cm derinliğinde soklu pullukla sürülür veya iki defa goble çekilir. Ekimde tohumun istenen derinliğe düşmesini sağlamak için tapan çekilmelidir

EKİM SEKLİ :
Yonca elcilisi gibidir. Ekim sonunda mutlaka merdane ile toprak sıkıştırılır.
Dekara 1 kg. Tohum atılır.
En uygun ekim zamanı Ağustos sonundan Eylül ortasına kadar olan dönemdir. Bu dönemde tavlı toprağa ekilen Kanola, kışa 6-10 yaprakla girer ve -15 °C düşük sıcaklıklara dayanabilir. Dekara atılacak tohum miktarı 650gr-1kg.dir. Kanola, Yonca ve Buğday gibi küçük tohumları ekebilen mekanik veya pnömatik mibzerle 1,5-2 cm derinlikte ekilir.

Kanola'nın azot ihtiyacı dekara 13-20 kg'dır. Bunun 3-4 kg kadarı sonbaharda ekim öncesi verilmelidir. Geri kalan miktar kıştan çıkmadan önce ve sapa kalkma döneminin başında olmak üzere iki dönemde verilmelidir.

Fosfor ve Potasyum
Toprak analizi sonuçlarına göre gerek duyulursa ekim öncesinde dekara 5-10 kg fosfor, 10 kg'a kadar potasyum verilebilir.

Kükürt
Kanola'da kükürt önemli bir ihtiyaçtır; sapa kalkma öncesi dekara 1,5-5 kg kükürt verilmelidir.

Mikro Elementler
Toprak pH'sı yüksek olduğunda bor, mangan ve çinko düşük olduğunda ise molibden eksikliğine karşı] dikkatli olmak gerekir.

GÜBRELEME :
Dekar başına ekiliş anında 50 kg. 15.15.15 Kök Gübre verilir.
Şubat ayında 50 kg. % 21 lik Amonyum Sülfat verilir.

HAYVAN BESİSİNDE : Küçük baş hayvan beslemesinde koyun ve kuzular çok beğenerek
yerler . Büyük baş hayvan beslemesinde , günlük hasıl olarak yiyebilir.

SİLAJ YAPIMI:
Silaj yapılırken 1 Ton yeşil şalgam içine 40 - 50 kg. Buğdaygıl kırması
katılmalıdır. Çok sulu bir yem olduğu için , silaj şuasında içine buğday sap samanı katılırsa kaliteli olan suyunun zaiyatı önlenebileceği gibi sap samanda değerlenmiş olur.

Lenox

Ynt: LENOX - YEMLİK KANOLA (OT TİPİ YEM ŞALGAMI)

Ahmed Gülsu link=topic=50545.msg505674#msg505674 date=1325892687' Alıntı:
Önceden paylaşmıştınız. Sözkonusu bölümdeki konu yeni bölüme taşınacaktır. Konuları tekrar açmaya gerek yok galiba.

http://www.trakkulup.net/fotograflar-videolar-417/yeni-bir-urun-herkes-lutfen-baksin-!!!!!/
eski konuda yeni bir ürün herkes baksın diye geçiyordu şimdi ise konuya güzelce bi isim verdim ileride konu baş sıralarda yer alacak ve forumdaki insanlar daha çok bilgi sahibi olacaklardır görüşündeyim ;)

Tucano340&Arion520 link=topic=50545.msg505677#msg505677 date=1325893022' Alıntı:
eski konuda yeni bir ürün herkes baksın diye geçiyordu şimdi ise konuya güzelce bi isim verdim ileride konu baş sıralarda yer alacak ve forumdaki insanlar daha çok bilgi sahibi olacaklardır görüşündeyim ;)

Düşünceniz için teşekkür ederiz. Diğer konu başlığının da aynı şekilde değiştirilebileceğinin mümkün olduğunu belirteyim. ;)

aşkar link=topic=50545.msg506129#msg506129 date=1325962215' Alıntı:
arkadaş bu bitkin tohumuna nereden ulaşabiliriz
ben boluda hiç eken görmedim fakat Tarım Kredi Kooperatiflerinde bulunabilir diye düşünüyorum yada özel şirketlerde illaki vardır sitemizde alipasalierkan arkadaşımız var onlar bildiğim kadarıyla ekimini ve hasadını yapıyorlar danışırsan bilgi alırsın :)

biz bu sene bugday ekim zamaninda 11 donum yer ektik suan 1.70-1.90 cm arasi suyun gollenme yaptigi yerlerde yaprak kalmadi oda ortalama 2 donum kadar yeri cikisi bizde merak esiyoruz bu aksam ziraatci ler geldi urunun tanitimi ciftcileri bilinclendir me adina bereket tv cekim yapmaya birde hasat zamani cekim yapamaya gelicek falan dedi kurutup saman yapmak ta isterdik denemek icin ama dometes ekilecek tarlaya acilen bosaltmak lazim tabi

silajini biz carpmali makina deriz ot silaj makinasi ile yapacagiz bildiginiz turp facebok hesabiniz var ise resim ve video ekliyeyim siteye cep telefonum ile girdigim icin yukleme yapamiyorum cevdet ay