YONCA SULAMA

Ynt: YONCA SULAMA

hacimmet link=topic=51668.msg808031#msg808031 date=1386699191' Alıntı:
Hat olarak değilde benim tarlamda bir fıskie 110 m2 alan suluyor şuan 60 fıskiye su var taban suyu var ama fanlarda yetersizlik var baharda yeniden kuyu kazdırıp 90-100 fıskiyeye kadar çıkaracağım suyu,saatte kaç ton su olduğunu ölçmedim bir hatta 6-7 saat su veriyorum bu yıl her biçime 2 su verdim 6 biçim yaptım 6. biçimde verim çok düşüktü.
Hacım mrb ben ilk biçimde 4 saatten 2 su diyorum ( Tabi yağışa göre ),diğer biçimlerde de 6 şar saatten 3 su diyorum... Sağlam 4 biçim diyorum..
Yonca seyrekliğini hallettim gibi üzerinden ekim yaptım ilk yıl olmasına rağmen 3. biçimde dekarda 400 kg ye yaklaştı ..Tarlanın zayıf yerlerine dekara 150 kg sıkıştırılmış büyükbaş hayvan gübresi attım şu http://www.ekofarm.com.tr/urunlerimiz.aspx ....
Birde attığımız lombrıconun humik-fulvik ve sıvı fosforunu dekara 0,5 litre yani 40 dekara 20 LT birinden 20 LT diğerinden her biçimde atmak istiyorum..Ayrıca yine her biçimde gübretaş ın mıkro elementli sıvı gübresi http://www.gubretas.com.tr/TR/PRODUCTS/pro_detay.asp?gId=4&fId=5 kullanacağım geçen yıl kullandım...Yine her biçimde ( son biçim hariç)böcek için malation etken maddeli kullanacağım http://www.tektarim.com.tr/?sayfa=urunayrinti&tur=tarim-ilaclari&kategori=insektisit&icerik=insektisit&no=64 tüm bunları düşündüğünde bir aksilik olmazsa bir verim tahmini yapabilir misin ? Birde yanlış veya eksik yaptığım seyler varsa yazar mısın ?

Bizimde 15 dekar baraj kenarında bi yoncamız var.Lombardini su motoruyla suluyoruz.Bir hatta 35 fiskiyeye kadar atmasına rağmen 20 fıskiye ile 3 dekar yeri 5 saatle 5 hatta bitiriyoruz. Her biçimde Ortalama 2 şer defa suluyoruz.Bu yıl 6 biçim yaptığımızı düşünürsek;Her biçimde 5*5=25 saat toplamda 25*6=150 saat.Su motoru saatte 2 litre yaktığını düşünürsek sonuç olarak150saat*2=300 lt mazot*4 tl den=1200tl eder.Hacımmet in dediği gibi 6. biçimde bizimkide az çıktı. anlş-*s

ErmanHoca link=topic=51668.msg808276#msg808276 date=1386753321' Alıntı:
Hacım mrb ben ilk biçimde 4 saatten 2 su diyorum ( Tabi yağışa göre ),diğer biçimlerde de 6 şar saatten 3 su diyorum... Sağlam 4 biçim diyorum..
Yonca seyrekliğini hallettim gibi üzerinden ekim yaptım ilk yıl olmasına rağmen 3. biçimde dekarda 400 kg ye yaklaştı ..Tarlanın zayıf yerlerine dekara 150 kg sıkıştırılmış büyükbaş hayvan gübresi attım şu http://www.ekofarm.com.tr/urunlerimiz.aspx ....
Birde attığımız lombrıconun humik-fulvik ve sıvı fosforunu dekara 0,5 litre yani 40 dekara 20 LT birinden 20 LT diğerinden her biçimde atmak istiyorum..Ayrıca yine her biçimde gübretaş ın mıkro elementli sıvı gübresi http://www.gubretas.com.tr/TR/PRODUCTS/pro_detay.asp?gId=4&fId=5 kullanacağım geçen yıl kullandım...Yine her biçimde ( son biçim hariç)böcek için malation etken maddeli kullanacağım http://www.tektarim.com.tr/?sayfa=urunayrinti&tur=tarim-ilaclari&kategori=insektisit&icerik=insektisit&no=64 tüm bunları düşündüğünde bir aksilik olmazsa bir verim tahmini yapabilir misin ? Birde yanlış veya eksik yaptığım seyler varsa yazar mısın ?
Hayvan gübresinin çok faydasını görürsün bence hocam attığın yerler bıçak kesiği gibi farklı olur,diğer yapacağım uygulamalarında çok faydası olur ama bahsettiğin miktarlar yüksek bence su konusuna gelince sen 4 sağlam biçim diyorsun yani en az %70-80 çiçekte biçim yapacan o yüzden biçim arasındaki zaman uzun olacak 2 su yeterli olsada 6 saat basmak yetersiz olur ya 5 er saatten 3 sulamalısın yada 2 sularsan daha çok su vermelisin,ben 6-7 saat arasında su veriyorum ama %10 çiçekte biçiyorum o yüzden bu iklimde 6 biçm yapıyorum,daha önce hiç yoncaya taban gübresini yüzden uygulamadım ama bu yıl dekara 20 kgr taban gübresi uygulamayı düşünüyorum,birde hibelerle alabilirsem ot silaj makinesi alacağım alırsam bazı biçimleri silaj yapmayı düşünüyorum o zaman kuruması için beklemeyeceğinden daha çok biçim yapılabilir.
Ali SARAÇ link=topic=51668.msg808038#msg808038 date=1386699316' Alıntı:
teşekkürler .. yeni kuyu kazdırmaktansa dalgıç pompaysa şayet pompa kademelerini arttırsan daha ucuza mal olur .. 60 fıskiye saatte 90 ton su yapar herhalde 1,5 ton saat kapasiteli tabanca kullanıyorsan ..
Kuyu zemininde sıkıntı var birazda yüksek yerde o yüzden kazdırmama gerekiyor.
Maaliyet hesabını bende yapayım 6 biçim yaptım 1. ve 6. biçime 1 er su verdim toplamda 10 su verdim ortalama 6,5 er saat hatlara bastım her suda 40 dekar yoncayı 6 seferde suluyorum 6x6,5=39 saat ediyor toplam 10 suda 10x39=390 saat su vermişim 1 saatte 1,5 kW atıyor 390x1,5=585 sezonda kW elektirik yakmışım tarifeli suluyorum gece gündüz karışık basıyorum kW 4,60 tl ye geliyor 585x4,60=2691 tl ödemişim yani 40 dekar yoncaya sezonda 2691 tl su parası ödemişim.

• Beğen
Tepkiler: yolgezer87
Cevap: Ynt: YONCA SULAMA

Toprak altı damlama sistemi yaptıracak olan arkadaşlar şu verdiğim linke de baksın. Tamburlu sulama yapan arkadaşlar için araştırma yaptığımızda bulduk bence hepsinden iyi. 12 yıl garanti , 35 yıl kullanım ömrü diyor. Dönüm maliyeti de damlamadan çok ucuzmuş. Ben bir kontrol edin derim. Yinede siz bilirsiniz. https://www.facebook.com/suyunmerkezicom/videos/556077604570491/

Toprak altı damlama sistemi yaptıracak olan arkadaşlar şu verdiğim linke de baksın. Tamburlu sulama yapan arkadaşlar için araştırma yaptığımızda bulduk bence hepsinden iyi. 12 yıl garanti , 35 yıl kullanım ömrü diyor. Dönüm maliyeti de damlamadan çok ucuzmuş. Ben bir kontrol edin derim. Yinede siz bilirsiniz. https://www.facebook.com/suyunmerkezicom/videos/556077604570491/
Bu sistemde ki malzemelerin toprak üstünde kalan kısımlar don olduğunda patlama yapar bence. Kaldı ki mevcut yağmurlama sistemi de aynı şekilde çalışıyor zaten.

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Bu sistemde ki malzemelerin toprak üstünde kalan kısımlar don olduğunda patlama yapar bence. Kaldı ki mevcut yağmurlama sistemi de aynı şekilde çalışıyor zaten.

sanmam nasıl patlayacak ki ? Sistem hat sonlarına uzaktan kumandalı vana koymuş. Ayrıca elle kumanda var. Vanayı açınca boru seviyesine kadar su boşalıyor. Filtre sistemi yok. Ayrıca sizin kullandığınız sistemler anlatıldığı kadarıyla böyle değil. 35 yıl kullanım ömrü ve toplayıp sermeme? Dönüm maliyeti 450 Tl. olsa yani dönüme 15 Tl yıllık boru masrafı 5 Tl. de amortisman 20 Tl. yapar. 30 senede 600 TL yapar. Şu an kullanacağınız en iyi sistem 5 yılda bu miktarı geçer bence. Yine de hesaplamak lazım? Bir bakın inceleyin bence . 30 yıl çok uzun bir süre. Düşünsene 30 Yıl sulama borusuyla oynamıyorsun !
Gerçi bunuda kime kurduracaksın. Türkiyede zor ?

sanmam nasıl patlayacak ki ? Sistem hat sonlarına uzaktan kumandalı vana koymuş. Ayrıca elle kumanda var. Vanayı açınca boru seviyesine kadar su boşalıyor. Filtre sistemi yok. Ayrıca sizin kullandığınız sistemler anlatıldığı kadarıyla böyle değil. 35 yıl kullanım ömrü ve toplayıp sermeme? Dönüm maliyeti 450 Tl. olsa yani dönüme 15 Tl yıllık boru masrafı 5 Tl. de amortisman 20 Tl. yapar. 30 senede 600 TL yapar. Şu an kullanacağınız en iyi sistem 5 yılda bu miktarı geçer bence. Yine de hesaplamak lazım? Bir bakın inceleyin bence . 30 yıl çok uzun bir süre. Düşünsene 30 Yıl sulama borusuyla oynamıyorsun !

bu işi profesyonel şekilde yapanlar var

hatta bizim buralarda aynı bu sistem gibi düşüne bilirsiniz meyve bahçelerine uyguluyorlar her agacın dibine fiskıye koyuyorlar o fiskiye agacın etrafında 1m çapında yeri suluyor ve gerçektende güzel bir sistem

Toprak üstü malzemelerin üstünde nem bile olsa donar ve patlar. Yağmur yağar dona çeker yine patlar.

MERHABA ARKADAŞLAR. KONYADA 250 DEKAR ARAZİDE YONCA YETİŞTİRİCEĞİM. EN YÜKSEK VERİMİ ALMAK İÇİN NASIL BİR SULAMA SİSTEMİ KURMAMI TAVSİYE EDERSİNİZ? TEŞEKKÜRLER.

kuyu ruhsatın varsa arazin kare şeklindeyse center pivot kurdur yok arazin dikdörtgense linier pivot sistemi kurdur bu sğstemi kurdururken ziraata kırsal kalkınmaya iyi tarıma müracaatıda ihmal rtme bu sistemlerin yarısını devlet ödüyo 5 yıllık kredi veriyo hibelerinden faydalan derim