300 dönümlük Badem Bahçesi (12000 agaç)

Ynt: 300 dönümlük Badem Bahçesi (12000 agaç)

ERFARUK link=topic=53856.msg566447#msg566447 date=1332144778' Alıntı:
*Aldığınız desteklemeyi geri ödemesiz.Güncel destekleme fiyatlarını bilmiyorum.Destekleme fiyatı bodur ve sertifikalı olup olmadığına göre değişiyor.en yüksek desteği sertifikalı bodur fidandan alırsınız.Mesela 2011 desteklemelerine baktım 'standart bodur ağaç dönüme 150 TL', 'sertifikalı bodur ağaç dönüme 300 TL' geri ödemesiz destekleme veriyor.Belli olmuyor seneden seneye fiyatlar değişebiliyor.2012 daha açıklanmadı herhalde......
*350 ağaç (21 dönüm) için 1000 TL yi bulmadı ,damlama maliyeti.Geçen süre içindede fiyatlar değişmedi.Yukarıda belirttim suyu salma veriyorum,tarlam hafif eğimli,tarlanın başına tankeri çekiyorum.Damlamanın ana borusuna bağlıyorum ,vanayı açıyorum ve su tüm ağaçlara kendi akış gücüyle gidiyor.bu sistemin filitreside ya 50 tl civarıydı,5 litrelik su şişesi kadar bişey.Damlatma musluklarının tanesi 0.25 kuruş ......Benim yaptığım en basiti.
Sulama motoru ve bu göre filitre sistemi ,basınca dayanıklı boru kullanılırsa fiyat maliyet değişir,Ben ancak kendi yaptığımdan örnek verebilirim,onunda maliyeti belli.....
*Benim fidanlar bodur değil en az 8x8 olmak zorundaydı.Tarım Müdürlüğünden gelip kontrol ediyorlar,destek sonra çıkıyor........

Destekleme alabilmeniz için fidanları 8x8 m olarak dikmelisiniz demişssiniz. Daha öncede belirttigim gibi tarım bakanlıgının gov.tr uzanlıtılı resmi web sitesinde daha önce 5x5m dikim yapmış ve projesi onaylamış örnek proje mevcut. Gerçi bu proje 2008 yılında onaylanmış. Acaba bu yatırımcı bodur fidanlarla bahçe tesis ettiğinden dolayı mı 5x5 m ye izin verilmiş bu konuda ki görüşünüz nedir?

bende biraz önce 2011 yılı desteklemelere baktım sertifikalı bodur ağaçlar için 300 tl/dekar + virüsten ari sertifikalı fidan kullanımında +100tl/dekar olarak desteklemeleri mevcut. Yani dekar basına 400tl *300 donum= 120 000 tl gibi bir hibe mi söz konusudur? Ayrıca bu hibeyi aldıktan sonra gübre desteği, mazor desteği ve diğer destekler sadece bir seferemi mahsus yoksa her yıl mı verilmektedir.

Ayrıca para degisinin web sitesinde damla sulama kurulumu için 100 dönüm araziyi baz alırsak 25000 tl gibi bir mebladan bahsediliyor. Sizin söylediğiniz 21 dönüm için yaklasık 1000 tl . Bu da 100 donum için 5000 tl ye tekabül ediyor. Aradaki 20000 tl malzeme kalitesinden, motor kullanımından ve filtrasyonun kalitesinden mi kaynaklanıyor.?

Forumdaki bir arkadas ilk desteğin çıktıgını sonra bahcenın kuruldugunu soyluyor siz tersini? Hangisi dogrudur yoksa ben mi yanlıs anladım? Sizini dediğiniz sadece damla sulama için midir?

Sizin içinde bir mahsuru yoksa size özel bir kaç soru sormak isitiyorum. 350 fidana kendi başınıza mı bakıyorsunuz, cok zorlanıyormusunuz?

Saygılar...

*5x5 eken bodur ekmiştir herhalde,bodur olmayan ağacı okadar sık ekersen dallar birbirine girer.Verim etkilenir,işçilik zor olur.
*400tl *300 donum= 120 000 tl yi geri ödemezsin.Mazot ,gübre destekleri her sene alınır.
*Para dergisi 100 dönüme ne ekmiş hangi ekipmanları kullanmış?
ben hesabımı tekrar yapayım 350 ağaç 8 metre ara ile 350x8=2800 metre birtop deliksiz damlama borusu 400 metre , 2800/400=7 Top boru lazım
1top boru 90 TL 7x90=630 TL damlatıcı meme 0.25 kuruş 350x0.25= 87,5 TL , filitre 50 TL ,10 kör tıpa 2.5 tl , 10 tane plastik vana 5 TL , .....vs vs 150 TL de işçilik vermiştim ozaman.Hepsi toplam 1000 TL ye mal oldu......
yukarıda' Sulama motoru ve bu göre filitre sistemi ,basınca dayanıklı boru kullanılırsa fiyat maliyet değişir,Ben ancak kendi yaptığımdan örnek verebilirim,onunda maliyeti belli.....' diye belirttim.Benim arazim eğimli suyu salınca damlama sistemine rahatlıkla sulanıyor dedim.
Benim sistem sana belki uymayacak,arazinde eğim olmaz,300 dönüme suyun basıncı yetmez,sulama motoru kullanman ve on göre filitre sistemi ve boru kullanman gerekebilir,buda maliyet farkı meydana getirir.
*Ben ağaçlarımı ektim,evraklarımı tamamladım,ilçe tarım müdürlüğüne verdim.İlçe tarım müdürlüğünden ziraat mühendisi tarlayı konrol etti,onayladı.Benim desteklemeyi almam 1 yılı buldu.
enico link=topic=53856.msg566797#msg566797 date=1332201987' Alıntı:
Forumdaki bir arkadas ilk desteğin çıktıgını sonra bahcenın kuruldugunu soyluyor siz tersini? Hangisi dogrudur yoksa ben mi yanlıs anladım? Sizini dediğiniz sadece damla sulama için midir?
Ben dediğiniz şeye rastlamadım.Bundan bahsediyorsanız:
erkut orkal link=topic=53856.msg566340#msg566340 date=1332110150' Alıntı:
önce para çıkar sonra yatırım yapılır bunlar şartlara göre değişir ama en az 2-3 milyon tl lik bi projeniz varsa yardımcı olabilirim küçük projeler için ankaraya gidip gelmene bile değmez önemli olan bu kredileri çıkarttırabilmek onay almak her dosyası projesi olan istediği miktarı finanse ettiremez...
Burada krediden bahsediliyor,desteklemeden değil,karıştırdınız herhalde veya ben yazıyı görmedim.fark etmez zaten ben ağacı ektim desteklemeyi sonra aldım,oldu bitti,bu durumu değiştirememde..........' Sizini dediğiniz sadece damla sulama için midir?' demişsiniz,ben damlamaya destek aldım diye birsey demedim ,desteklemeyle ilgilisadece ağaç desteğinden bahsettim.Hepsini birbirine karıştırdınız......zaten ucuza mal ettim,birde destekleme prosedürleriyle uğraşmak istemedim.
enico link=topic=53856.msg566797#msg566797 date=1332201987' Alıntı:
Sizin içinde bir mahsuru yoksa size özel bir kaç soru sormak isitiyorum. 350 fidana kendi başınıza mı bakıyorsunuz, cok zorlanıyormusunuz?
*Genelde kendim ilgileniyorum,yetmediği yerde adam tutuyorum.
*3 mesajda da aynı şeyleri tekrar ettim sayılır.Yaparsan olur fakat pembe tablo çizmeye gerek yok.araziyi aldın,köylüden ekipmanda kullandın.O köyde bademcilikle uğraşan insan yoksa bu ağacın dilinden kim anlayacak ?Kayseri atasözü derki: 'Çıraklığını yapmadığın işin,ustalığına soyunma'
Allah kolaylık versin,saygılar......

ERFARUK link=topic=53856.msg566805#msg566805 date=1332213155' Alıntı:
*5x5 eken bodur ekmiştir herhalde,bodur olmayan ağacı okadar sık ekersen dallar birbirine girer.Verim etkilenir,işçilik zor olur.
*400tl *300 donum= 120 000 tl yi geri ödemezsin.Mazot ,gübre destekleri her sene alınır.
*Para dergisi 100 dönüme ne ekmiş hangi ekipmanları kullanmış?
ben hesabımı tekrar yapayım 350 ağaç 8 metre ara ile 350x8=2800 metre birtop deliksiz damlama borusu 400 metre , 2800/400=7 Top boru lazım
1top boru 90 TL 7x90=630 TL damlatıcı meme 0.25 kuruş 350x0.25= 87,5 TL , filitre 50 TL ,10 kör tıpa 2.5 tl , 10 tane plastik vana 5 TL , .....vs vs 150 TL de işçilik vermiştim ozaman.Hepsi toplam 1000 TL ye mal oldu......
yukarıda' Sulama motoru ve bu göre filitre sistemi ,basınca dayanıklı boru kullanılırsa fiyat maliyet değişir,Ben ancak kendi yaptığımdan örnek verebilirim,onunda maliyeti belli.....' diye belirttim.Benim arazim eğimli suyu salınca damlama sistemine rahatlıkla sulanıyor dedim.
Benim sistem sana belki uymayacak,arazinde eğim olmaz,300 dönüme suyun basıncı yetmez,sulama motoru kullanman ve on göre filitre sistemi ve boru kullanman gerekebilir,buda maliyet farkı meydana getirir.
*Ben ağaçlarımı ektim,evraklarımı tamamladım,ilçe tarım müdürlüğüne verdim.İlçe tarım müdürlüğünden ziraat mühendisi tarlayı konrol etti,onayladı.Benim desteklemeyi almam 1 yılı buldu.Ben dediğiniz şeye rastlamadım.Bundan bahsediyorsanız:Burada krediden bahsediliyor,desteklemeden değil,karıştırdınız herhalde veya ben yazıyı görmedim.fark etmez zaten ben ağacı ektim desteklemeyi sonra aldım,oldu bitti,bu durumu değiştirememde..........' Sizini dediğiniz sadece damla sulama için midir?' demişsiniz,ben damlamaya destek aldım diye birsey demedim ,desteklemeyle ilgilisadece ağaç desteğinden bahsettim.Hepsini birbirine karıştırdınız......zaten ucuza mal ettim,birde destekleme prosedürleriyle uğraşmak istemedim.*Genelde kendim ilgileniyorum,yetmediği yerde adam tutuyorum.
*3 mesajda da aynı şeyleri tekrar ettim sayılır.Yaparsan olur fakat pembe tablo çizmeye gerek yok.araziyi aldın,köylüden ekipmanda kullandın.O köyde bademcilikle uğraşan insan yoksa bu ağacın dilinden kim anlayacak ?Kayseri atasözü derki: 'Çıraklığını yapmadığın işin,ustalığına soyunma'
Allah kolaylık versin,saygılar......

İlginizden dolayı cok tesekkur ederım .Bir kac gundur forumu takip edemedım, galiba bir arada sitede problem vardı ancak size yazma fırsatı bulabıldım.3 mesajınızı da okudum sanırım kredi ile desteklemeyi karıştırmısım. Ben kredi çekip bahçeyi kurup daha sonra verilen destekleme ile de bakım giderlerini karsılamayı dusunuyorum. Size sormak istedigim bir kaç sey daha var . Kredi ödemeleri ozel agaclandırma kapsamına gırmesınden dolayı www.agm.gov.tr ' de yazdıgı uzere 15. yılın sonunda ekım ayında faizi ile birlikte tek seferde odenıyor degıl mı? Ayrıca faizi ziraat bankasının normal faizinin 7 de 1 ' i . Bu badem agacı da bu kapsama gırıyor heralde... Ayrıca krediyi ve hibe yi çıkarttırmak cok mu zor. Forumda bir arkadas kredi veya hibenin çıkartılmasının cok oldugunu soyluyor da...

Abi edirne keşanda 50 Dönüm 5 yaşında badem bahçemiz var 2 senedir mahsul alıyoruz büyük işe girmeyin 50 dönüm yapın temiz yapın bu sene 12 bin tllik mahsul aldık çok az bakımla böyle oldu +300 dönüm ugrasılmaz işçi gerektirir traktör gerektirir zaman gerektirir ayrıca bu işler sanıldığı gibi kolay değil evde yapılan hesap çarşıya uymuyor 300 dönüm yerde 3 senede mahsul almanız çok zor alırsınız ama herşeyi zamanında yapmanız lazım. Gübresi çapalanması ilaçlanması ara sürümü vb. benden tavsiye büyük işe girmeyin .

Cevap: Ynt: 300 dönümlük Badem Bahçesi (12000 agaç)

Merhabalar,

Burada en bilinçlı yazı sizin yazınız. Eğer sizin içinde uygun ise sizinle özelden görüşmek isterim. Yazı 2010 yılından olduğundan dolayı bu yolda bayağı bir ilerlemiş olduğunuzu varsaymaktayım. Bana direk mesaj atarsanız size cep telefonumu ileteceğim.

Cevap: Ynt: 300 dönümlük Badem Bahçesi (12000 agaç)

Arkadaşım çok güzel bi iş bademcilik.Bizimde 150 ağaçlık bi meyveliğimiz var.Şu an 5 ci yılında.Çeşit seçimi, ilkbahar erken donları,yaprak bükenler en önemli sorunları birde kuş zararlısı var elle kırılan badmi tek tek delip yiyor.Birde hasat için ve bademin kabuğunu kırmak için mutlaka makina alman lazım.BAŞARILAR. ok-*-s
Yaprak büken icin hangi ilacı kullanıyorsunuz?

Badem ağaçları ort 40 kg kabuklu meyve verirse ki daha fazla verecegine eminim ama biz bunu 20kilo yapalim cunku don oluyor bazen yani tutmuyor .kilosu en kötü 3 tlye gitse dahi 12000 agac tan elde edlilecek gelir 12000×20×3=720000 tl yani masraflar haric en kotu ihtimali hesapladik peki masraflari da dahil etsek isin icine 3 te 1 i masraf olsa( su .dinamo(sondaj).gubre.ilac .mazot.iscilik.ve ilk yatirim dahil devlet kredi verir ama yinede cepten birseyler cikacak) yilda 240 bin tl masraf olur ,ilk 4 yil verim olmaz yani 240*4=960000 tl sonraki yillarda her yil kar 480000 olsa en kotü 7 yilda kendini sifirlar bence cok mantikli bir yatirim olur

Badem ağaçları ort 40 kg kabuklu meyve verirse ki daha fazla verecegine eminim ama biz bunu 20kilo yapalim cunku don oluyor bazen yani tutmuyor .kilosu en kötü 3 tlye gitse dahi 12000 agac tan elde edlilecek gelir 12000×20×3=720000 tl yani masraflar haric en kotu ihtimali hesapladik peki masraflari da dahil etsek isin icine 3 te 1 i masraf olsa( su .dinamo(sondaj).gubre.ilac .mazot.iscilik.ve ilk yatirim dahil devlet kredi verir ama yinede cepten birseyler cikacak) yilda 240 bin tl masraf olur ,ilk 4 yil verim olmaz yani 240*4=960000 tl sonraki yillarda her yil kar 480000 olsa en kotü 7 yilda kendini sifirlar bence cok mantikli bir yatirim olur

Kesin arkadaş sizin dediğiniz gibi oldu ve şu an eminim çok zengindir :D

• Beğen
Tepkiler: Yenikentli123