VETERİNER HEKİME SORUN

Oksuren duve için veterinerde bulabildigim reptopen, spirovet ve şimdide gentamisin iğnesi yaptim ama arada sırada gene oksürük oluyor bu ilaçların haricinde ne yapmam lazım. Teşekkür ederim.

Cevap: Ynt: VETERİNER HEKİME SORUN

benım 4 gun once bır hayvanım dogum yaparken buzagılık mercanı cıkıyodu zor guc atlattık ama ınegın tek gogsunde peynırleme olustu tas gıbı sertlestı meme içine sıklan tuplerden 3 tane sabah aksam kullandım 20 gr 3 gun ılac kullandım ama hala o sertlık gecmedı ne yapabılırım yardım...

Kuru donemde olan meme hastalıkları cok tehlikeli çünkü hayvan sagilmadigi icin kolay fark edilmiyor, ancak doğruca fark ediliyor buda cok zarar veriyor tedavi etmekte zor
Kuruya cikarirken hayvani kuru donem meme ici tüp kullanilmali
Tedavi sirasinda yada sonra süt geliyorsa biraz umut var yoksa umut yok meme körelir
Veterinere danisip birlikte haraket etmek gerek
Unutmadan buzagiyada dikkat etmrk gerek bozuk memenin sutu buzagiya zarar verir

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

hocam buzağılarda kafa ve boyun bölgesinde yuvarlak kellikler var bozuk para büyüklüğünde irili ufaklı hastalığın tam adını bilmiyorum deri hastalığı cedora diye bir parazit ilacı yaptık ama geçmedi tavsiye edebileceğiniz bi ialç varmı
Eğer mantarsa güneşe çıkarın kesin fayda oluyor ilaç çok pahalı güneşte kabuk bağlayıp kapanıyorlar bir deneyiniz yalandan ilaç parası vermeye gerek yok kötü ahır şartlarından mantarlar üremye başlıyor

acil olarak cevaplanmasını istediginiz sorular için de özel olarak mesaj atabilirsiniz...
Abi öncelikle hoşgeldin 5 laktasyinda bir ineğim var simental günlük süt verimi 8kg biz bunu ilk bpgadamsinda tohumladik ama bir ay geçti yine bogasadi ondan sonra bogasamadi akıntı geliyor bazen arkasından babam hamile diyor başka bir şey demiyor diğer 3 tohumlama da da böyle oldu diyor ilk attigimiz tohumlar tuttu diyor bunun yüklü olup olmadığını nasıl anlarız tohumlayalı iki ay oldu veterinerlik isimiz yok bu arada da babam yüklü boşa masraf etme diyor nasıl anlarım basit bir şekilde birde tahir hocanın yazısını okudum abi diyor ki doğumdan sonraki ilk bogasamayi atlayin tutma riski çok düşüktür diyor sence de böyle mi şimdiden tskrler

Merhaba arkadaşlar yeni bir inek aldım yaklaşık 8 aya yakındır doğum yapmış ve eski sahibi inek kizginlikta iken boğadan çekmiş hayvan gebe kalmamış ve üstüne üstlük çok kötü rahim iltihabı olmuş uygun fiyata aldım. Veteriner arkadaş tedavide rahime metrinev ilaç atarken inek hareket etti ve ilacın yarısına yakını olması gereken yere yetişmedi bir şey olmaz dedik 100cc gentamisin verdi ve hormon (pgf2a) verdi veteriner gentamisin bitsin sonra hormonu vur diyor.
Sizce arkadaşlar hormonu şimdi gentamisin ile uygulayip rahmin hareketlerini arttırıp içini daha kolay temizlemesini sağlamaz mı zaten 2 ikinci kizginlikta tohumlanacak en az 5 günlük zamandan istifade etmiş oluruz ayrica inekin vucut kondusyonu çok iyi ve genç bir hayvan

Merhaba arkadaşlar yeni bir inek aldım yaklaşık 8 aya yakındır doğum yapmış ve eski sahibi inek kizginlikta iken boğadan çekmiş hayvan gebe kalmamış ve üstüne üstlük çok kötü rahim iltihabı olmuş uygun fiyata aldım. Veteriner arkadaş tedavide rahime metrinev ilaç atarken inek hareket etti ve ilacın yarısına yakını olması gereken yere yetişmedi bir şey olmaz dedik 100cc gentamisin verdi ve hormon (pgf2a) verdi veteriner gentamisin bitsin sonra hormonu vur diyor.
Sizce arkadaşlar hormonu şimdi gentamisin ile uygulayip rahmin hareketlerini arttırıp içini daha kolay temizlemesini sağlamaz mı zaten 2 ikinci kizginlikta tohumlanacak en az 5 günlük zamandan istifade etmiş oluruz ayrica inekin vucut kondusyonu çok iyi ve genç bir hayvan
inek deki iltihap böyle arkadaşlar
43bcdac41a2abd757c38374a357404b5.jpg

Merhaba arkadaşlar 7 8 aylık erkek ve dişı danalarda oldu öncelikle yatıp kalkamayarak başladılar sonunda bir ay sonunda da yatalak oldular ve farklı zamanlarda oldu . Ön tarafıni kaldırabiliyorlar fakat arksini kandıramadılar. Yemleme değiştirildi fosfor potasyum ademin farkli antibiyotik yeldif uygulaması yapıldı. Birkac ay önce iki tanesi öldü şımdı birtanesi hasta tecrübelerinizi ve bilgilerinizi lütfen paylaşın. Koyun kuzu da görmediler.

Merhaba arkadaşlar 7 8 aylık erkek ve dişı danalarda oldu öncelikle yatıp kalkamayarak başladılar sonunda bir ay sonunda da yatalak oldular ve farklı zamanlarda oldu . Ön tarafıni kaldırabiliyorlar fakat arksini kandıramadılar. Yemleme değiştirildi fosfor potasyum ademin farkli antibiyotik yeldif uygulaması yapıldı. Birkac ay önce iki tanesi öldü şımdı birtanesi hasta tecrübelerinizi ve bilgilerinizi lütfen paylaşın. Koyun kuzu da görmediler.

Benim de bir koyunum aynı durumda, 1 yaşında