BOĞA DAMIZLIK DEGERİ PUANI NIN HESAPLANMASI (GZW NOTU ) (Pedigri inceleme)

04.10.2008
4,134
195

BOĞA DAMIZLIK DEGERİ PUANI NIN HESAPLAN MASI (GZW NOTU ) HESAPLANIRKEN ALINAN DEGERLERİN BU PUANA ETKİSİ % OLARAK ŞÖYELDİR :

[size=12pt]1. KRİTER : (MW) SÜT VERİMİ PUANI : %38 ETKİ EDER. BUDA :[/size]
%33.4 SÜTTEKİ PROTEİN KG MİKTARI ETKİLER
%4.4 TEREYAGI MİKATARI KG OLARAK ETKİLER..
[size=12pt]2.KRİTER : (FW) ET VERİMİ PUANI : %16 ETKİ EDER.. :[/size]
%7.3 Sİ GÜNLÜK ET ARTIŞI
%4.6 SI NET ET ARTIŞI
%4.6 SI ETİN TİCARİ KALİTESİ
[size=12pt]3.KRİTER :(FIT) BEDEN GÜÇÜ PUANI : %46 ETKİ EDER :[/size]
%13.4 SÜRÜ ÖMRÜ
%9.7 SOMATİK HÜCRE
%6.8 DÖLLENME YETENEGİ
%8.1 ÖLÜ DOGUMLAR
%3.7 DOGUM KOLAYLIĞI
%2 SÜT SAĞIM HIZI
%2 KALICILIK
[size=12pt]BU PUANLAR TOPLAMI : GZW PUANI NI VERİRİ..[/size]

DİYELİM Kİ SÜRÜNÜZDE Kİ ET VERİMİ ÇOK İYİ AMA SÜT VERİMİ DÜŞÜK KOMBİNE IRKINIZI ISLAH EDİCEKSİNİZ OZAMAN 'MW' PUANI YUKSEK OLAN BOGAYI SEÇMENİZ YARARLI OLUR.. YADA ÇOK SAĞLIKLI UZUN ÖMÜRLÜ SÜRÜM OLSUN DİYORSANIZ 'FIT' PUANINA BAKIP BOGA SEÇEBİLİRSİNİZ.. AYRI AYRI YADA HER SEYİYLE İDEAL Bİ DAMIZLIK SEÇMEK İSTİYORUM DERSENİZ DİREK 'GZW' PUANINA BAKINIZ.. ARAŞTIRMALARIMDAN ELDE ETTİĞİM BİLGİLER BUNLAR..

PEDİGRİLERİ ŞUANA KADAR İNELEYEMİYORDUM YADA BİŞEY ANLAMIYORDUM EDİNDİGİM BU BİLĞİLERDEN SONRA ARTIK RAHATCA BOGA LAR HAKKINDA YORUM YAPABİLİYORUM SEÇİM YAPABİLİYORUM ..Bİ HATAM VARSA VETERİNER ARKADAŞLAR DÜZELTİCEKTİR KENDİ EDİNDİGİM BİLGİLER YUKARIDADIR.. KONUNUN YARARLI OLDUGUNU DÜŞÜNÜYORUM SABİTLENİRSE GÜZEL OLUR..

Ynt: BOĞA DAMIZLIK DEGERİ PUANI NIN HESAPLAN MASI (GZW NOTU ) (Pedigri inceleme)

Çıray link=topic=55395.msg591124#msg591124 date=1336481061' Alıntı:
Elinize sağlık gerçekten çok bilgilendirici oldu eminim bir çok arkadaşımızın işine yarayacaktır.
ben açıkcası bunları ögrenmek için baya çaba sarf ettim pedigrilere bakıp bişey anlamıyordum genellikle almanca oldugu için.. bence konu sabitlenmeli bölüm başkanına duyrulur..

Ynt: BOĞA DAMIZLIK DEGERİ PUANI NIN HESAPLANMASI (GZW NOTU ) (Pedigri inceleme)

ceya023 link=topic=55395.msg591192#msg591192 date=1336493893' Alıntı:
ben açıkcası bunları ögrenmek için baya çaba sarf ettim pedigrilere bakıp bişey anlamıyordum genellikle almanca oldugu için.. bence konu sabitlenmeli bölüm başkanına duyrulur..
Konu LÜTFEN sabitlensin!!!

hacimmet link=topic=55395.msg594295#msg594295 date=1337075357' Alıntı:
Kardeş eline sağlık gerçektende bilgilendirici olmuş ,konu için teşekkürler.
rica ederim bilgi paylaşıldıkca çogalır ama çok fazla kişinin ilgisini çekmemiş :)

mesela anadoluhayvancılık boğa kataloğunda, bu verdiğiniz MW FV gibi kotlar başka kod altındamı. mesela ben buraya baktım bu tabirleri bulumadım

subaykan link=topic=55395.msg595191#msg595191 date=1337273000' Alıntı:
mesela anadoluhayvancılık boğa kataloğunda, bu verdiğiniz MW FV gibi kotlar başka kod altındamı. mesela ben buraya baktım bu tabirleri bulumadım
bunlar almanca kısaltmalar farklı ülkelerin farklı kısaltmalrı var.. ama sırası aşaı yukarı aynıdır..