Salatalıkları peşinmi satayım çek ilemi ?

2 ay sonra tarladan salatalıklar çıkıcak tüccarlar gelip anlaşma yapmak istiyorlar. Fiyat konusu sorun değilde peşin ve çek konusunda anlaşamadık. Adam 3.000 TL lık çek , 1.800 tl lıkta senet veriyim diyor. Ben gene kâr ediyorum sorun değilde. Acaba çeki seneti ödermi ödemez mi bilemiyorum. Güvenemedim.
Çek ekim 2012 ye , senetde kasım 2012 ye. Ürün çıktığında peşin verirse alacağım para biraz düşüyor ama onuda gerek yok çek senet veriyim bende pazarlarda satıcam sana parasını kazanınca vericem için rahat olsun diyor .

Siz ne diyorsunuz veriyim mi çek ve senet ile ürünlerimi yoksa illa peşin parada direteyim mi ?

Ynt: Salatalıkları peşinmi satayım çek ilemi ?

her yıl gelen tüccarsa çok terettürde kalınmaz, ama tanımadığınız, bilmediğniz köyünüze ilkkez gelen tüccar ise, peşin daha mantıklı olur. bu devirde en yakınına bile güvenemezken, gidipte, elin adamına onca emek ettiğin malını vermenin manası yok. nasıl verirsin çekle; salatalığn piyasası fazlaca düşer, sende satayımda aradan çıksın dersin, tanıdıkta bi simsar olur, yardım eder paranında yarısını falan alırsın, olur. ama bu şartlar altında malını hiç riske atmaya gerek yok.

tanıdığın bildiğin tüccar ise ver ama yeni tanıştıysan peşin ver son zamanlarda çok geziyorlar ortalarda can yakma çalışıyorlar

Çek ' e vadeye falan hiç girmeyin bence. Geçen yıl kuzuyu çek karşılığında sattık, kuzuyu alan adam iflas etti, hala uğraşıyoruz, alamadık paramızı. En iyisi peşin vermek.

Ertuğ Aslan link=topic=55500.msg593389#msg593389 date=1336900647' Alıntı:
tanıdığın bildiğin tüccar ise ver ama yeni tanıştıysan peşin ver son zamanlarda çok geziyorlar ortalarda can yakma çalışıyorlar

Yok bunu fazla tanımıyorum işte. Birde ülkede ekonomik krizler , parasızlık olunca bir sizlere danışıyım dedim.

Sizler peki genelde ürünlerinizi nasıl veriyorsunuz. Geçmiş zamanları demiyorum. Bilhassa bu son 1-2 seneden beri çek - senet kabul ediyormusunuz yoksa peşin mi veriyorsunuz.Ya işte çeki- seneti kabul etmeyiz - peşinide o veremez derken bu seferde köye tüccar gelmez ürün elimizde kalır diye korkuyoruz.

Sizler ürünlerinizi son 1-2 seneden beri nasıl satıyorsunuz , çek- senet , peşin ? Ürün çıkmadan öncemi , yoksa çıkıncamı anlaşıyorsunuz

Traktorcu28 link=topic=55500.msg593561#msg593561 date=1336926910' Alıntı:
Yok bunu fazla tanımıyorum işte. Birde ülkede ekonomik krizler , parasızlık olunca bir sizlere danışıyım dedim.

Sizler peki genelde ürünlerinizi nasıl veriyorsunuz. Geçmiş zamanları demiyorum. Bilhassa bu son 1-2 seneden beri çek - senet kabul ediyormusunuz yoksa peşin mi veriyorsunuz.Ya işte çeki- seneti kabul etmeyiz - peşinide o veremez derken bu seferde köye tüccar gelmez ürün elimizde kalır diye korkuyoruz.

Sizler ürünlerinizi son 1-2 seneden beri nasıl satıyorsunuz , çek- senet , peşin ? Ürün çıkmadan öncemi , yoksa çıkıncamı anlaşıyorsunuz

Ben bildim bileli peşin para çalışır babam. Kuzu veya başka ürünleri satarken en fazla 15 gün vade verir o da çok iyi tanıdığı birisi olursa verir. Yoksa sonradan baş ağrıtan çok oluyor. Nihayetinde biz de bu işten ekmek yiyoruz parayı riske atmaya gerek yok. Dediğim gibi geçen yıl kuzu başına peşin paradan 35 lira daha fazla ediyor, şimdilik de paraya ihtiyacımız yok diye vadeli verdi, şimdi binlerce lira para risk altında. Uğraşıp duruyoruz.