deveci armutlarinda hastalik

Ynt: yardım gerek cozemedım bu sorunu

bu sorun devecı armutlarında yapralrda resımlerde goruldugu gıbı ıncelme oluyo ve gelısme duruo gıbı bırsey herhangı bır bocek ve yaprak bıtıne rastlamadım ınce rulo seklınde kıvrılıo yapraklar

daha yenı ektım bır yıl oldu hıc tecrubem yok armut bakımıyla ılgılı besın gubre eksıklıgı olabılırmı acaba kıtaplarım var ama kulleme yakın gorunuo kıtaplarda okudugum kadarıyla ama yıne de bu ısle ugrasanların goruslerıne ıhtıyacım var

Bu sorun ile ilgili açtığınız üçüncü konu sayın Ali Ceyhan Koşar. İlk konunuza elimden geldiğince cevap verdim ama siz onunla ilgilenmeden üstüne yeni konular açtınız.
Sorduğunuz şeyin ilk konuda cevaplanmasını bekleyerek daha verimli ve faydalı bilgiler edinebilirsiniz. Konu açarken ve soru sorarken lütfen daha dikkatli olunuz.

Ahmed Gülsu link=topic=55801.msg598733#msg598733 date=1337885430' Alıntı:
Bu sorun ile ilgili açtığınız üçüncü konu sayın Ali Ceyhan Koşar. İlk konunuza elimden geldiğince cevap verdim ama siz onunla ilgilenmeden üstüne yeni konular açtınız.
Sorduğunuz şeyin ilk konuda cevaplanmasını bekleyerek daha verimli ve faydalı bilgiler edinebilirsiniz. Konu açarken ve soru sorarken lütfen daha dikkatli olunuz. kusura bakmayın resım yuklemek ısterken oldu butun bunlar ılk defa yukluorum cok ugrastım resımlerle daha ıyı netıce alınır dıe dusundum art nıet yok ozur dılerım tekrardan yorumlarınızı beklıorum

Fabraea yaprak ve meyve lekesi diye meyve ağaçlarında (sadece armutta da olabilir) görülen bir hastalık var, bu biraz ona benziyor. Bu hastalıkta yapraklarda önce kahverengi veya kızıl benekler görülürken ilerleyen zamanlarda benek görülen bu yapraklar yanmış gibi bir görünüm alıyorlarmış. Aynı zamanda dallarda da görülebiliyormuş bu hastalık. Pek anlamam bu meyve işlerinden ama bildiğim kadarıyla eski budanmış dallardan veya başka enfeksiyonlar neden oluyormuş. İlaçlı mücadele yapmak için de bitki gözleri uyanmadan önce ilaçlama yapmak gerekiyormuş.

Ahmed Gülsu link=topic=55801.msg598753#msg598753 date=1337886729' Alıntı:
Fabraea yaprak ve meyve lekesi diye meyve ağaçlarında (sadece armutta da olabilir) görülen bir hastalık var, bu biraz ona benziyor. Bu hastalıkta yapraklarda önce kahverengi veya kızıl benekler görülürken ilerleyen zamanlarda benek görülen bu yapraklar yanmış gibi bir görünüm alıyorlarmış. Aynı zamanda dallarda da görülebiliyormuş bu hastalık. Pek anlamam bu meyve işlerinden ama bildiğim kadarıyla eski budanmış dallardan veya başka enfeksiyonlar neden oluyormuş. İlaçlı mücadele yapmak için de bitki gözleri uyanmadan önce ilaçlama yapmak gerekiyormuş.
bugun yaprak gubrelerını dun de kulleme ılacını attım bakalım bakalım olmazsa ilçe tarım a goturucem ornek yada cagırıcam

ali ceyhan koşar link=topic=55801.msg598759#msg598759 date=1337887071' Alıntı:
bugun yaprak gubrelerını dun de kulleme ılacını attım bakalım bakalım olmazsa ilçe tarım a goturucem ornek yada cagırıcam

Bir uzmana danışmanız çok daha iyi olacaktır. İhmal etmeyin bence. İnşallah önemli bir sorun değildir.

Ahmed Gülsu link=topic=55801.msg598763#msg598763 date=1337887170' Alıntı:
Bir uzmana danışmanız çok daha iyi olacaktır. İhmal etmeyin bence. İnşallah önemli bir sorun değildir.
insallah ya aslında tarıf ettım bı zıraat muhendısıne capnodıs demıstı bana kurt koklerı yıyen bı agacı kokunden soktum baktım kurt falan yok olan agaca oldu