Çiftlikte bulundurmamız gereken ilaçlar nelerdir?

Ynt: Çiftlikte bulundurmamız gereken ilaçlar nelerdir?

sait beylik link=topic=55852.msg667638#msg667638 date=1355853049' Alıntı:
kızgınlığa gelmeyen ve döl tutmayan hayvanlardada siklusyon yapılır 0 gün Gnrh 7.gün prostaklandin F2alfa 9.gün Gnrh ve bundan 20 saat sonra tohunlanır tohumlandıktan yarım saat sonra uterusa 20cc gentamisin uygulamak başarıyı arttırır %80-%85 oranındadır.
Tohumlamadan sonra uterusa gentamisin uygulandığını duymamıştım siz çifliğinizde uyguluyormusunuz acaba amacı uterustaki olumsuz iltihaplanmayı önlemekmi birda canlı spermaya zarar vermiyormuki bunu bir araştıcağım

evet tutmayan birçok inekte çok başarılı olmuş bi yöntem bazı veteriner arkadaşlarımızda oksitetrasiklin uyguluyorlar amacı tuhumdan yarımsaat sonra atılıp oradaki mikropları yok etmek olay bu.

sait beylik link=topic=55852.msg667638#msg667638 date=1355853049' Alıntı:
kızgınlığa gelmeyen ve döl tutmayan hayvanlardada siklusyon yapılır 0 gün Gnrh 7.gün prostaklandin F2alfa 9.gün Gnrh ve bundan 20 saat sonra tohunlanır tohumlandıktan yarım saat sonra uterusa 20cc gentamisin uygulamak başarıyı arttırır %80-%85 oranındadır.
gentamisin metritis falan şüphesi olan ineklere yapılmıyor muydu yoksa ben mi eksik biliyorum :S

Çağrı link=topic=55852.msg672570#msg672570 date=1356472828' Alıntı:
gentamisin metritis falan şüphesi olan ineklere yapılmıyor muydu yoksa ben mi eksik biliyorum :S

benim bildiğimde tohumdan sonra gentamisin yapılmaz. artık rahimle ilgi kesilmeli en fazla gnrh yapılır veya vitamin takviyesi

sait beylik link=topic=55852.msg672510#msg672510 date=1356471164' Alıntı:
evet tutmayan birçok inekte çok başarılı olmuş bi yöntem bazı veteriner arkadaşlarımızda oksitetrasiklin uyguluyorlar amacı tuhumdan yarımsaat sonra atılıp oradaki mikropları yok etmek olay bu.
hımm... Bi veteriner arkadaşa sordum olabilir dedi aslında vibrac markasının bir ürünü var tohumlamadan önce yada sonra rahim içi kullanılabiliyor ama hiç kullanmadım,gentamisinin etki alanı geniş sadece metritis için kullanılmıyor,mastitis,salmonella vs hastalıklar içinde destekleyici 2. bir antibiyotik olarak kullanılabiliyor ama asıl kullanmamız gereken yer doğum sonrası metritisi önlemek için olmalı bence.

sait beylik link=topic=55852.msg612838#msg612838 date=1341528547' Alıntı:
therenokran doğum yapan hayvanınaza ilk gün 10 cc uygulayın bunun yanında 20 cc gentamisin uygulayın gentamisine 3 gün devam edin 7 gün prostaklandin 2cc uygulayın birdaha 35 gün uygulayın prostaklandin kızgınlığa 50-55 gün sonra gelecektir hayvanınız bu sayede metritis rahim iltihabına kesin çözüm sayılır bu şekilde bunun yanında tohumlamış olduğunuz hayvana 2cc gnrh hormonu uygulayın birde Avitamini çok iyi olur

burdaki gentamisine hangi firmanın ilacı, gentamisin diye arattığımda birçak ilaç çıktı karıştırdım, link verebilirmisin acaba teşekkür ederim.

burda gentamisin etken madde ilaç firması olarak vetas vilsan bavet ekomed frizer bunlardan olabilir bu anlattım şekilde doğum yapan bi hayvana uygula göreceksin metritıs olmıcak ve tohumlamada gebe kalma oranında artacaktır

sait beylik link=topic=55852.msg673805#msg673805 date=1356644983' Alıntı:
burda gentamisin etken madde ilaç firması olarak vetas vilsan bavet ekomed frizer bunlardan olabilir bu anlattım şekilde doğum yapan bi hayvana uygula göreceksin metritıs olmıcak ve tohumlamada gebe kalma oranında artacaktır

teşekkür ederim, benim uygulamam da (ceftifour etken maddeli) doumdan sonra 3 gün uygulamak. bunda da başarı var , sizin protokolüde demeye alıcam, ben prostaglandini 11 ve 21 nci günler uyguluyorum, sizin gibi veya 7-40 ncı günler diyenlerde var.

sait beylik link=topic=55852.msg1#msg1 date=1356644983' Alıntı:
Ben de ceftiofur kullanıyorum doğumdan sonra. Ama gentamisin de mantıklı gibi geldi çalışma alanı açısından bakınca. Nasıl kullanıyorsun gentamisini ? Hem gentamisin daha ucuz bir alternatif olabilir.

simdi ceftofur penisilin gurubu etkimekanızması gram negatiflere doğru kayan bi antibiyotik güçludür ama hayvana birden güçlü antibiyotik uygulamak yanliş bi durumdur diyelimki uyguladınız belli bir süre sonra o işletmedeki mikroplar o etken maddeli antibiyotiğe direnç kazanacaktırlar peki sonra ne olacak hastalığı doğru tahmin etmenize karsı antibiyotik çalışmıcak ve hayvanda ağır tahribatlar bırakacaktır soka bile sokar hayvanı ilaç uygularken hayvandaki izlerinide unutmayalım ve mutlaka antibiyotik uygulamasından sonra 3gün vitamin takviyesi yapalım antibiyotikler zararlıların yanında yarırlılarıda yok eder. Gelelim gentamısine normal doğumsa 3 gün yeter ama sonunu atmadıysa 5gün veter birde metritis olcak hayvan doğumdan sonraki ilk 3 haftada kendisini bellieder hizlı kilo kaybı olur iştah azalır atesi yükselir vajinadan pis koku gelir bunun ônüne geçmek icin gelişmiş ülkelerde dogumdan sonraki 21 günde lohusa takip programı uygulanır.

sait beylik link=topic=55852.msg674982#msg674982 date=1356745089' Alıntı:
simdi ceftofur penisilin gurubu etkimekanızması gram negatiflere doğru kayan bi antibiyotik güçludür ama hayvana birden güçlü antibiyotik uygulamak yanliş bi durumdur diyelimki uyguladınız belli bir süre sonra o işletmedeki mikroplar o etken maddeli antibiyotiğe direnç kazanacaktırlar peki sonra ne olacak hastalığı doğru tahmin etmenize karsı antibiyotik çalışmıcak ve hayvanda ağır tahribatlar bırakacaktır soka bile sokar hayvanı ilaç uygularken hayvandaki izlerinide unutmayalım ve mutlaka antibiyotik uygulamasından sonra 3gün vitamin takviyesi yapalım antibiyotikler zararlıların yanında yarırlılarıda yok eder. Gelelim gentamısine normal doğumsa 3 gün yeter ama sonunu atmadıysa 5gün veter birde metritis olcak hayvan doğumdan sonraki ilk 3 haftada kendisini bellieder hizlı kilo kaybı olur iştah azalır atesi yükselir vajinadan pis koku gelir bunun ônüne geçmek icin gelişmiş ülkelerde dogumdan sonraki 21 günde lohusa takip programı uygulanır.

gentamisini bugün ziyarete gittiğim ankara tigem merkezdeki bir veterinere sordum, gentamisin için süte geçen antibiyotik olduğunu ceftifour enken maddeli antibiyotiği kullanmamı tavsiye etti.

gentamisin sütte kalma süresi 2 gün 4 sağımdır yeni doğum yapan hayvana 3gün uyguladın 2günde sütten kalıntı süresi ettimi 5gün yeni doğum yapıpta 5günden önce hayvanın sütü ya ağızdır yada yeni dönecektir ya tercih meselesi ama ilaç kullanırken cok iyi irdelemek lazım

hacimmet link=topic=55852.msg659116#msg659116 date=1354769154' Alıntı:
Arkadaşlar genelde veterinerlerin yanlış teşhis koyduğu yada hastalığı çözemediği bir ishal türü var CİRİOPTOSTERODİOZ kısaca vet dilinde KRİPTO ishali diye geçiyor bu hastalığı sadece GABRİCOL vE HALACUR diye iki ilaçtan biri tedavi ediyor artı hayvanlar genlde metabolik asidoz oluyor efeddyralde bu hastalık için kullanılabiliyor bunu neden yazıyorum geçen yılden buyana 4 buzağımda görüldü aynı hastalık çalıştığım vet arkadaş 2 yıldır yanlış teşhiskoymuş yaklaşık 25 gün önce kendi araştırmalarım sonucu çözdüm hastalığı özellikle 1-2 aylım erkek buzağılarda görülüyor piskokulu ve kanlı şekildede başlıyabiliyor ama buzağılarda ateş ve iştah kaybı neredeyse hasatalıklı 7-10 gün olmuyor ama hiçbir sihal tedavisine cevap vermiyor danalar sonrasında buzağılar ağır dehidrasyon artı ağır ıkınmadan dolayı 10-14 gün içinde ölüyor bu hastalığı çoğu veteriner kabızlıklada karıştırıyor bilginiz olsun inatçı geçmeyen kabızlık gibi koksidiyoz gibi olan ishallerle karşılaşırsanız Kiripto oalbilir diye aklınızda bulundurun.
Bu bilgi çok işime yaradı daha yeni kaybettım 80 günluk dana aynen uyuyor veteriner hint yagı içirdi

Cevap: Ynt: Çiftlikte bulundurmamız gereken ilaçlar nelerdir?

Bence olamsı gereken ilaçlar
-kalsiyum serum
-dekstroz serum
-fosfor enjeksiyon
-bunlar ani felç vakaları için bunlara dektometezanda eklenebilir
mastisis için anlık teşhisler yada geç teşhisler için
-amoksisislin tihidrat ve klovonik asit karışımlı antibiyotik.
-ağrı giderici olarak ketoprofen yada pahalı ama meleksiam içerikli ilaçlar.
-enroflaksasin
-ve meme kapsülleri
Ciğer ve öksürük sorunları için
-enroflaksasin
-meleksikam yada ketoprofen
ağır yada kronik vakalarda Tulathromycin veya tilmikosin olabilir ama bu son etken madler çok pahalı.
Buzağı septisem yada ishallerde
-İshal tozlar (oksitetraksilin)
-ateş mutlaka olur karprofen yada meleksikam olabilir bence yada metamizolde olabilir metamizolun B vitamini kombineleri var ben onları kullanıyorum buzağılarda.
-antibiyotik olrak tirimatoprim ve enroflaksasin
-dışkı katılaştırıcı jellerde kullanılabilir ama kabızlığa dikkat edilmeli
Ani kanamalara iç kanamalara doğum sonrası yırtıklara damar kopmalarına ani müdehale için K ve C vitamini mutlakaq olmalı ve insan ilacı transaminde aynı durumlarda kullanılıyor.
Normal hastalıklar genital hastalıklar ve doğum sonrası için süte geçmeyen gruptan ceftifor yada seftifor etken maddesi içeren ilaçlar bulunmalı mutlaka.
dış yüzey yralanmaları için siprey ilaçlar bulunmalı mutlaka ve dış iç parazitler için ivermektrin içerikli ilaçlar bulunmalı.
Normal iştahsizlık yada hastalıklı haller için B vitamini ve fosfor olmalı
Aklıma gelenleri yazdım mümkün oldukça yada cebimde para oldukça ilaçları Konyadan depodan toplu almaya çalışıyorum veterinerlerin alış fiyatından peşin satış yapıyorlar aynı şekilde almanızı tavsiye ederim.

Hacı mehmet kardeşim konyada hangi depodan alıyorsun ismini ve adresini yazarmasın bugün itibari ile konyadaydım eski garajın ordaki veteriner dükkanları nı dolaştım ilaç fiyatları çok pahalı

C
Solunum yolu hastalıkları: florfenikol veya tilmikosin veya tulathromisin + ketoprofen + vit c
Tırnak çürüğü: oxytetrasiklin veya ceftiofur veya florfenikol
Göbek iltihabı, abseler vs.: amoksisilin+kluvolanat
Mastitis: meme tüpü + tilosin + enrofloxacin
İshal: enrofloxacin + trimoteprim + neomisin toz + electrolit sıvı tamamlayıcı toz
İdrar yolları, sidik zoru vs. : gentamisin + vit c
İştahsızlık: b1 b6 vit (nervit)
Nedeni belli olmayan durgunluklar: b12 +fosfor (teknosol b12)
Rahim iltihabı: ceftiofur

Aklıma gelenler bunlar.
Bunlar etken maddeler. Ben bunları uyguluyorum. Sonuçta alıyorum.
Koruyucu önleyici olanları da sonra bi ara paylaşırım.
Yanlışım varsa veya eklemek istedikleriniz varsa lütfen yazın.ceftipurr deri altimi