Pulluk İle Tarla Sürmede İş Kolaylaştıracak Öneriler

Merhaba arkadaşlar, ben tarla sürmede pek işin ehli değilim ama hevesliyim pulluk ile tarla sürerken nelere dikkat etmek gerekir, ne tür ayarlar yapılır.Yardımlarınızı bekliyorum pullukla tarlaya girince trakkulup üyesi madara olmasın :)

Ynt: Pulluk ile tarla sürmede iş kolaylaştıracak önerileriniz

bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışayım.
ortakol pulluk tarafında en üst deliğe, traktör kısmında en alt deliğe takılır.
pulluk traktör çizide giderken zeminle paralel düzlemde olmalı.
yani traktör sağa meyilli giderken pulluk düz şekilde gitmeli.
önü arkası sağı solu yere aynı mesafede olmalı.
birde pulluk sağa yada sola ayar yapılmalı traktör kasmamsı için.

• Beğen
Tepkiler: huseyin5450

ekselans01 link=topic=56625.msg608242#msg608242 date=1340194953' Alıntı:
Teşekkürler ilgin için.Peki sürmeye tarlanın göbeğinden mi başlamak gerekir kenardan mı?

• Beğen

Ortakol Ve Yere Paralel Olması Gibi Ayarlar Zekeriya Abi ' nin Dediği Gibi...

Ben Biraz Daha Açıklayayım;

Toprağınıza Ve Traktörünüze En Uygun İnç ' e Sahip Pullugu Kullanmalısınız...
Toprağınız Nasıldr Onu Bilemem, Ona Siz Karar Vericeksiniz... Ama Traktöre Uygun Pulluk Nasıl Olur Cevaplamaya Çalışayım...

Traktörünüzün Lastiğinin Üzerinde Değerler Yazar, O Değerleri Öğrenip Ona Göre Pulluk Seçiminizi Yapmalısınız...

Örneğin Benim Traktörümde 420/85 R34-16.9 Yazıyor...
Demekki Benim 16 İnç Pulluk Kullanmam Gerekiyormuş...

Daha Düşük İnc li Bir Pulluk Kullanırsak Lastiğin Küçük İnçin Açtığı Çizi ' ye Sığmayarak Sürülmüş Yerden Gittiğini Göreceksiniz...
Bu Kullanım Bize Zarar Veriyor...
1-)Sürülmüş Yeri Lastik Çiğneyerek Sertleştiriyor...(Bu Da Rototiller Çekilmediği Sürece Ekinin Çıkışında Teker İzlerinin Daha Geç Çıkmasına Neden Olur)
2-)Teker Tam Çiziye (Toprağa) Oturmadığı İçin Güç Kaybı Yaşanır...
3-) 2. Maddeden Dolaylı Olaraktan Da Mazot İsrafı Olur, Bu Da Cepten Boşa Para Çıkmasıdır...

Gelelim En İdeal Pulluk Ayarına...
Pulluğu İlk Taktınız Tarlaya Gitmeden Önce Düz Bir Yere Traktörü Durdurup Ayar Yaparken Şunlar Yapılır;
1 Pulluğu Motorun Sağ Kolunu Yukarı Kaldıraraktan Sola Yatırırsınız...
2 Ve Daha Sonra Bütün Ayakların Toprağa Eşit Derinlikte Geçmesi İçin Ortakolu Toplarsınız, Yani Kısaltırsınız...
3 Yan Kol Ayarına Gelince... Eski Adamlar Genelde Pulluğu En Sağa Çekerler Ve En Ön Ayak Boşta Gider :)
Pulluğunuzun Ön Ayağının En Solu Traktörün Tekerinden Pulluğunuzun İnç Hesabından Çıkardıgınız CM Kadar Sol Tarafta Olmalıdır...

Tarlaya Girip İlk Çızıyı Açıp Daha Sonra İkinci Çızıya Girip Biraz Yürüdüğünüzde Puluk Yere Tam Paralel Olmalı Ve Aynalar Görünmeyecek Şekilde Aktarma Yapmalıdır, En İdeal Sürüm İçin...

Örnek Birkaç Fotoğraf;
dsc02500gq.jpg

By omerfaruk_42
dsc02498zn.jpg

By omerfaruk_42

Benim Düşünce Ve Görüşlerim Bunlar :)
Kolay Gelsin, İyi Forumlar...

recover90 link=topic=56625.msg608273#msg608273 date=1340205654' Alıntı:
Teşekkürler ilgin için.Peki sürmeye tarlanın göbeğinden mi başlamak gerekir kenardan mı?
Bir Sene Kenardan Diğer Sene Ortadan Başlanmalıdır...

Yani Bir Önceki Seneki Bitiş Yeri Çukur Kalıcağı İçin İkinci Sene Tam Oradan Başlayarak O Çukurluk Kapattırılır..

omerfarukkoc link=topic=56625.msg608277#msg608277 date=1340206445' Alıntı:

Toprağınız Nasıldr Onu Bilemem, Ona Siz Karar Vericeksiniz... Ama Traktöre Uygun Pulluk Nasıl Olur Cevaplamaya Çalışayım...

Traktörünüzün Lastiğinin Üzerinde Değerler Yazar, O Değerleri Öğrenip Ona Göre Pulluk Seçiminizi Yapmalısınız...

Daha Düşük İnc li Bir Pulluk Kullanırsak Lastiğin Küçük İnçin Açtığı Çizi ' ye Sığmayarak Sürülmüş Yerden Gittiğini Göreceksiniz...
1-)Sürülmüş Yeri Lastik Çiğneyerek Sertleştiriyor...(Bu Da Rototiller Çekilmediği Sürece Ekinin Çıkışında Teker İzlerinin Daha Geç Çıkmasına Neden Olur)
3-) 2. Maddeden Dolaylı Olaraktan Da Mazot İsrafı Olur, Bu Da Cepten Boşa Para Çıkmasıdır...

Pulluğu İlk Taktınız Tarlaya Gitmeden Önce Düz Bir Yere Traktörü Durdurup Ayar Yaparken Şunlar Yapılır;
2 Ve Daha Sonra Bütün Ayakların Toprağa Eşit Derinlikte Geçmesi İçin Ortakolu Toplarsınız, Yani Kısaltırsınız...
3 Yan Kol Ayarına Gelince... Eski Adamlar Genelde Pulluğu En Sağa Çekerler Ve En Ön Ayak Boşta Gider :)
Pulluğunuzun Ön Ayağının En Solu Traktörün Tekerinden Pulluğunuzun İnç Hesabından Çıkardığınız CM Kadar Sol Tarafta Olmalıdır...

Tarlaya Girip İlk Çızıyı Açıp Daha Sonra İkinci Çızıya Girip Biraz Yürüdüğünüzde Puluk Yere Tam Paralel Olmalı Ve Aynalar Görünmeyecek Şekilde Aktarma Yapmalıdır, En İdeal Sürüm İçin...

Örnek Birkaç Fotoğraf;
dsc02500gq.jpg

By omerfaruk_42
dsc02498zn.jpg

By omerfaruk_42

Tebrikler abi.. qüzeL anLatmışsın :D

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci01

omerfarukkoc link=topic=56625.msg608277#msg608277 date=1340206445' Alıntı:

Pulluğunuzun Ön Ayağının En Solu Traktörün Tekerinden Pulluğunuzun İnç Hesabından Çıkardığınız CM Kadar Sol Tarafta Olmalıdır...

Örnek Birkaç Fotoğraf;
dsc02500gq.jpg

By omerfaruk_42
dsc02498zn.jpg

By omerfaruk_42

Teşekkürler Allah razo olsun.İnç olayını böyle lastikle ölçüldüğünü yeni öğrenmiş oldum.
Bizim oralarda toprak yumuşak,başka birisine sürdürüldüğünde pulluk tam batmadan sürüp gidiyorlardı.

• Beğen

kenyalı link=topic=56625.msg608284#msg608284 date=1340206828' Alıntı:
Tebrikler abi.. qüzeL anLatmışsın :D
recover90 link=topic=56625.msg608287#msg608287 date=1340208038' Alıntı:
Teşekkürler Allah razo olsun.İnç olayını böyle lastikle ölçüldüğünü yeni öğrenmiş oldum.
Bizim oralarda toprak yumuşak,başka birisine sürdürüldüğünde pulluk tam batmadan sürüp gidiyorlardı.
Eyvallah...

İşte Öyle Durumlara Gelmemek İÇin Her TRAKKULÜP Üyesinin Bilgili, Bilinçli Olması Lazım ;) :)

Bu şekilde hassasiyet azalır.:)
omerfarukkoc link=topic=56625.msg608331#msg608331 date=1340217492' Alıntı:
Eyvallah...

İşte Öyle Durumlara Gelmemek İÇin Her TRAKKULÜP Üyesinin Bilgili, Bilinçli Olması Lazım ;) :)
:) bizim topraklarda bilgi tecrübede sökmez oldu, nepcez Ömerim.:S Yeni pullukta fayda etmiyor. Toprak yapısı VARİO gibi.:(

nailyetek link=topic=56625.msg608334#msg608334 date=1340218067' Alıntı:
Bu şekilde hassasiyet azalır.:):) bizim topraklarda bilgi tecrübede sökmez oldu, nepcez Ömerim.:S Yeni pullukta fayda etmiyor. Toprak yapısı VARİO gibi.:(
Abi Topral Yapısı İle Şanzıman İşini Nasıl Bağdaştırdın Anlamak Güç :D

Sanırım Sen Bi 211 Vario İstiyon ;D

agrolux75 link=topic=56625.msg608338#msg608338 date=1340218623' Alıntı:
bizim traktörün lastiğinde yazan rakamlar biz kaç inç pulluk kullanmalıyız
380/85R/30
14 ;)

3 Yan Kol Ayarına Gelince... Eski Adamlar Genelde Pulluğu En Sağa Çekerler Ve En Ön Ayak Boşta Gider
Pulluğunuzun Ön Ayağının En Solu Traktörün Tekerinden 5 cm Kadar Sol Tarafta Olmalıdır...
bunu dedem çok iyi yapardı şimdi gold gelince ne kadar ayar varsa bana yaptırıyo babam olunca bana iş düşmüyo 2 dk ' da yapıp motoru zorlanmıyor ama dedemle gittigimde dekara 1,4 ila 1,6 yakacagına 2,5 ila 3 litre yaktırıyo dedem babamla en serrt yere girdik baktım ibrede kıpırdama yok 4 12 ile ama dedemle gittigimde ibre hızlıca düşmeye başlıyo

• Beğen
Tepkiler: cokmen

Çok doğru yalniz ca ORTA KOL ;traktörün en alt deliğine takılırsa,yaylanma yapamayacağı için hassasiyet olmaz ve traktör bayılabilir.Ekipmanın ve işin ağırlığına göre; orta veya üst deliğe takılmalı

• Beğen
Tepkiler: cengavergokhan

traktörün seri gidebileceği büyüklükte bir pulluk seçin.traktör tozda kalmaz.iş zevk verir.

ilk çiziyi dümdüz çekin.an yamuk bile olsa.
toprağa daldımı pulluğun şasesi yere paralel olsun

hassasiyet fazla olduğunda pulluk zorladığında yukarı kaldırmak için pompa devreye giriyor traktörün gücü düşüp daha fazla bayılma yapıyor tecrübe ile sabittir.

PULLUĞUNUZUN TABAKLARINI ASLA SONUNA KADAR BATIRMAYIN.AÇILAN İZİN DERİNLİĞİ 25 CM Yİ GECMESİN.BU HEM MAZOTTAN TASSARUF SAGLAR HEMDE VERİMLİ HARMAN YAŞAMANIZA SEBEB OLUR.PULLUK TOPRAGA BATTIĞINDA TÜM AYAKLAR EŞİT DERİNLİKTE BATMALI ,ŞASE YERE PARALEL OLMALI,PULLUK SAGA VEYA SOLA YATIK OLMAMALI VE TOPRAK TAVINDA SÜRÜLMELİ.TAŞLI YERLERDE YAVAŞ GİDİLMELİ. TAŞSIZ TARLADA GAZA YÜKLENMENİZDE BİR SIKINTI OLMAZ İŞ ÇABUK BİTER.YASTIK BAŞLARINDA İLERİ GERİ HAREKETİ YAPMADAN BİR HAMLEDE DÖNÜŞ YAPILMALI.DÖNÜŞ YAVAŞ YAPILMALI.

• Beğen
Tepkiler: abdullah tuğrul
Ynt: Pulluk İle Tarla Sürmede İş Kolaylaştıracak Öneriler

hasanfuat link=topic=56625.msg644263#msg644263 date=1351807623' Alıntı:
hassasiyet iyi mi kötü mü
orta kol pozisyonu nasıl olmadı farklı görüşler cıktı
Pulluğun aynı sürüm derinliğini korumak için sert topraklarda hassasiyet azaltılır, yumuşak kolay sürülen yerlerde hassasiyet arttırılır. Yumuşak topraklarda nispeten hızlı bir sürüm olacağı için, ani duraksamalarda göğsünüzü direksiyona çarpabilirsiniz, yaralanabilirisiniz veya pullunuz da, traktörünüzde zarar görür.