Aynı Kökte Hem Sivri Hem de Dolmalık Biber

23.04.2009
14,004
23,992
35
Bilecik
Aynı Kökte Hem Sivri Hem de Dolmalık Biber

KAHRAMANMARAŞ (İHA) - Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde aynı kök üzerinde yetişen sivri ve dolmalık biber, görenleri hayrete düşürdü.

İlçede alternatif sebze yetiştiriciliği yapan çiftçi Erdal Kıraç ' ın biber tarlasında tesadüfen fark ettiği aynı kök üzerinde yetişen iki farklı biber türü şaşkınlığa neden oldu. Kapya cinsi fide üzerinde hem sivri biber hem de dolmalık biberin yetiştiğini gören Erdal Kıraç, “Çalışırken işçi arkadaşlarımızdan biri, ‘Abi size bir şey göstereceğim ama inanamazsınız’ dedi. Bunun üzerine baktığımızda, biber fidesinin üzerinde iki farklı biberin yetiştiğini fark ettik. Bu zamana kadar böyle bir şey görülmediği için ilk önce inanamadım' dedi.

Karaelbistan beldesi Çilingir Çayırı’nda çiftçilik yapan Kıraç, 'Dolma biberi işçiler kendi elleriyle oraya takmışlardır diye düşündüm. Tekrar arkadaşlarımızla yaptığımız incelemede iki farkı tür biberin aynı fide üzerinde yetiştiğine kanaat getirdik. Fotoğraflar çektik ve arkadaşlarımız ile paylaştık. Onlarda inanmadılar. Hayatını çiftçiliğe adayan babama olayı anlattığımda, böyle bir şeyle karşılaşmadığını söyledi. Ben de bu ilginç durumu vatandaşlarımız ile paylaşmak istedim' diye konuştu.

Ekleme Tarihi
19.07.2012