''Bursa, şeftali üretiminde Türkiye'de bir numara''

23.04.2009
14,004
23,992
35
Bilecik
BURSA (A.A) - Bursa İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Çelik, Bursa ' nın, adı ile özdeşleşen simge ürünlerinden biri olan şeftali üretiminde Türkiye ' de bir numara olduğunu bildirdi.

Çelik, yazılı açıklamasında, TÜİK verilerine göre 2011 ' de Türkiye genelinde 418 bin 802 dekar alanda şeftali üretimi yapıldığını ve toplam üretimin 545 bin 902 ton olarak gerçekleştiğini belirtti.

Bursa ' nın şeftali üretim potansiyeline dikkati çeken Çelik, şunları kaydetti:

' ' Bursa ' nın, toplam üretimin yüzde 20 ' sine tekabül eden 74 bin 246 dekar alanda ve yüzde 18 ' ine tekabül eden 111 bin 704 ton üretimle hem üretim alanı hem de üretim miktarı açısından yurt genelinde birinciliğini korurken, şeftali üretiminde 2. sırada yer alan ilde geçen yıl 48 bin 420 dekar alanda 67 bin 882 ton üretim gerçekleşmiştir. Bursa şeftali üretiminde Türkiye ' de bir numara. ' '

Çelik, valiliğin himayesinde 2009 ' da başlatılan çalışma ile her yıl tespit edilen Bursa ' nın bir simge ürünüyle ilgili çalışmalar ve etkinlikler yürütüldüğünü ifade ederek, şu bilgilere yer verdi:

' ' Bursa Valiliği ' nce, ' 2012 yılı Domates Biber ve Şeftali Yılı ' olarak ilan edilerek, şeftalinin marka değerinin yükselmesi, üretim kalitesi ve ihracat değerinin artırılması için bu kapsamda değişik etkinlikler ve çalışmalar yürütülmektedir. Bereketli toprakları, iklimi ve bilinçli üreticisi ile Bursa, şeftali üretiminde marka olmaya devam edecektir. ' '

Ekleme Tarihi
27.07.2012

Ynt: ''Bursa, şeftali üretiminde Türkiye'de bir numara''

Meyve piyasasında bu sene anormal bir şeyler oldu para etmiyor. Burada benim aklıma gelen acaba komşularımızla dış ticaretimiz mi zarar gördü yoksa milletin alım gücü olmadığından mi mal toptancı hallerinden kalkmıyor da fiyatlar toparlanmıyor acaba?