buğday dekara tohum miktarınız ne kadar ?

Ynt: buğday dekara tohum miktarınız ne kadar ?

gokhanozkan link=topic=58372.msg627312#msg627312 date=1346831579' Alıntı:
bezostya (rus ) buğdayı kardeşlenmesi azdır.o yüzden tohumu yüksek tutmada fayda var.ben her sene 26 kg atıyordum bu sene rusa özel 30 kg atacam.tohum kaybı hakikaten bizdede oluyor.o yüzden yağsın yağmasın çok atacam.bide böyle deneyelim.
aynı dertten bende muzdaribim geçen sene ikna ettim peder bey ileri görüşlü oldugu için ilk onu ikna ettim dedemi ikna etmem biraz zaman aldır 1 sene felan

Çağrı link=topic=58372.msg627374#msg627374 date=1346844791' Alıntı:
Bizde esperya ve aydan hanım var,bir de sertifikalı tohumluk üreten fabrika var Büke diye bizim burda,ona 2 ton tohumluk tritikale ekecez bu senelik bu kadar :).Arpada aydanhanım bizi memnun ediyo da asıl ekinden yana deneme var esperyayı bu sene deneyelim seneye de odeskayı deneyecez bir de tosunbey var aklımda ama esperya tosunbeyden hem iyi para yapıyo hem de daha verimli diyo ekenler bakalım hayırlısı :)
esperya yaktı beni bu sene :) rusdan 250-300 kg aldım,esperyadan 160-180 aldım.tosunbeye hiç bulaşma.deneyeceksen bayraktar dene.tritikale banada ayarla bende ekiyim.

gokhanozkan link=topic=58372.msg627381#msg627381 date=1346845316' Alıntı:
esperya yaktı beni bu sene :) rusdan 250-300 kg aldım,esperyadan 160-180 aldım.tosunbeye hiç bulaşma.deneyeceksen bayraktar dene.tritikale banada ayarla bende ekiyim.
o taraf uzak gelir anlasmalı ekim yapmazlar da tohumluk alırız 1 lira civarı sertifikalı tohum fuarda gorusebilirsek detaylı konusuruz

Çağrı link=topic=58372.msg627425#msg627425 date=1346852865' Alıntı:
o taraf uzak gelir anlasmalı ekim yapmazlar da tohumluk alırız 1 lira civarı sertifikalı tohum fuarda gorusebilirsek detaylı konusuruz
tamam olur.bu arada benim esperya düşüncelerim çok kötü.yağış olursa süper oluyor ama yağış yoksa kötü oluyor.size birde kopya veriyim duyumlarıma göre seneye bu yıldan daha az yağış olacak :( Allah şimdiden hepimzin yardımcısı olsun...

ben nina ekiyorum 20 kg atıyorum dekara çok iyi bir çeşit çok güzel verimi var bir tek bu sene 540kg biçtim düşük verdi bu sene oda yağış çoktu hep su kesti buğday yoksa çok güzel verimi var buğdayın daha önce sana diye birtane çeşit vardı o daha güzeldi şimdi kayboldu piyasada bulamıyorum onda yine 20-22 kg arası ekiyorum 700 kg ' den aşağı düşmüyordu dekara bu çeşitleri tavsiye ederim ekin deneyin çok güzel

gokhanozkan link=topic=58372.msg627428#msg627428 date=1346852987' Alıntı:
tamam olur.bu arada benim esperya düşüncelerim çok kötü.yağış olursa süper oluyor ama yağış yoksa kötü oluyor.size birde kopya veriyim duyumlarıma göre seneye bu yıldan daha az yağış olacak :( Allah şimdiden hepimzin yardımcısı olsun...
öyle olursa zaten halimiz harap esperya ekecegimiz tarla kısmen sulayabilecegimiz bitarla mecbur kalırsak sularız artık

Esperıa geçen yıl benide memnun etmedi, kısa olunca yabancı otlar nisbeten baskın geldi birde değrleri düşük çıktı, buradaki esnaf para vermiyor, ofis desen zaten yok :(

Ben geçen sene 8 dönüm tohumluk esperia ektim. Tarlama en yakın buğday tarlası yaklaşık 1 kilometre. sekiz dönüm yere 150 kilogram tohum attım. mibzerim olmadığı için gübre atma makinası ile tohum saçtım ve dengeli bir dağılım olmadı. tohumların seyrek olduğu yerlerde taneler çok güzel ve dolgun oldu çok güzel kardeşlenmesi vardı. sellektör yaklaşık olarak dört çuval buğdayı iri olduğu için yulafa ayırdı. Tohumların sık düştüğü yerlerde kardeşlenme çok olduğu için taneleri dolduramadı. 8 dönüm yerden yaklaşık iki tekerlekli romorkun kapaklarından aşacak şekilde buğday oldu. Çevremdeki en iyi verim bende idi fakat benim istediğim verim olmadı. bunun sebepleri
1. mibzerim olmadığı için düzgün ekim yapamadım
2. kurban bayramının arefesinde kuru toprağa ektim, sulama imkanım vardı fakat sulayamadım ve sonra hep don oldu ve kar yağdığında çimlenmiş bir tane bile tohum yoktu ve buğdaylar martta karlar eridikten sonra çimlendi.
3. Kışın çok kar yağdığı için DSi porsuk barajının kapaklarını açtı, tarlanın bir kısmında tam bir kısmında az su kesmesi olayı oldu.
4.Nisan ve mayısta hava tam olarak açılıp ısınmadı ve hava sürekli nemli ve bulutlu idi bir randıman olmadı.
Eğer bu sene yağış ve iklim koşulları uygun giderse susuz tarlada bile dekarda 500 kilogramı aşacağına inanıyorum.

kardeşlerim tohum hesabını öğreteyim ekeçeğiniz buğdayın 450- 550 adet alın tartın m2 miktarını bulursunuz sayıp adetle tarlalarınıza buğday ekin kalın kafalılık yapmayın bilmedende üfürmeyelim

aaabuzer link=topic=58372.msg627594#msg627594 date=1346876381' Alıntı:
kardeşlerim tohum hesabını öğreteyim ekeçeğiniz buğdayın 450- 550 adet alın tartın m2 miktarını bulursunuz sayıp adetle tarlalarınıza buğday ekin kalın kafalılık yapmayın bilmedende üfürmeyelim
Tarzına dikkat et, biz burada doğruyu bildiğimizi iddia etmiyoruz, fikirlerimizi paylaşıyoruz, doğruyu bilmen yada çok bilmen diğer insanlara hakaret etme hakkını sana vermez

bu iletinden belli senin kafanın ne olduğu.böyle yazmaya devam edersen seni siteden üfelerler.

tohum miktarı sertifikalı ve sertifikasız olarak ayarlamak lazım biz sertifikalı yerlerin dönüme(1000m2) 22kg atarız sertifikasız tohum kullandığımızda ise bu rakam 25 kg olur

senin üslubundaki birinden doğru bilgi alacağımıza kırk yıl yanlış yapalım ama insanca konuşabilelim daha iyidir sitenin yöneticilerinden biri olarak seni uyarıyorum bu üslupla sitede barınamazsın bilgin olsun

Tohumun cinsine ekilecegi zamana ve kardeslrnme oranina gore degisir erken ekeceksseniz tohumu biraz daha az tutmalisiniz gec ekecekseniz biraz daha fazla yani bu isin bi standarti yok ekilecegi yila hava sartlarina gore degisir hersene ayni oranda ekim yapip hersene ayni isciligi yapip grami gramina ayni urunu alan var mi biraz teknik yonden kendinizi gelistirip ekilecek tohum miktarina dogru karar vermek lazim eger karar verecek kapasiteye sahip degilseniz tarim danismanlati var profesyonel bu isi yapiyorlar bİrde onlara danisin

Bizim topraklar kışın aşırı soğuk yazında aşırı kurak yağış sadece baharın yağıyor BAYRAKTAR iyi uyum sağlıyor. 2 senedir TOSUNBEY de ekmeye başladım. Tosunbey bizim burda bayraktardan, rustan , mirzabeyden daha fazla veriyo. ODESKA yı çok merak ediyorum tosunbeyden bayraktardan verimli olurmu bizim toprakta bilen varsa bir cevap yazarsa sevınırım.

Oncelikle ekim yontemi onemli hangi alet ile ekim yapıyorsunuz bazı bolgeler fırfır tabir edilen gubre serpme makinası ile atıyor burada kayıp riski olacagı ıcın fazla tohumluk tavsiye ediliyor. Biz mibzerin hortumlarını cıkartıp dokme , serpe gibi bir sistem ile ekiyoruz. direk mibzer ile ekim yaptıgımız zamanalr 23-24 kg /da kullanırdık ama bicer zamanı hep tarla seyrek daha tohumlugu tasır diyordu biçerciler bizde tohumluk miltarını arttırdık sonucta verim sonuctan memnunuz. Burada bugdayım kardesleme peforması da cok onemli. Bu yıl ekecegim tohumluka 24-25 kg/ da deneyecegim bir parcada gider parcada gene 30 kg/da sonucları degerlendiririz

kasım 10-15 tarihli ekimlerde 29-30 kg Adana-99, Karatopak tohumları hasat tarihi 10 haziran verim 680-700 kg / da

ocak 4-6 tarihli ekimlerde 33-34 kg Ceyhan 99 tohumları hasat tarihi 15 haziran verim 600-620 kg/da