Mardin / Kızıitepe 2.ürün Soya Fasülyesi

Ynt: Mardin / Kızıitepe 2.ürün Soya Fasülyesi

Ali kardeş ,
Önerin için teşekkürler . Mutlaka dikkate alacağız. Sizinde aklınızda olsun yaşadığınız yerde bölüntüsüz düz ekilebilir 2500 3000 dönüm arazi 10 yıllığına bedelsiz yer varsa haber verin ilgilenebiliriz ve yatırım yapabiliriz. İlaçından ekipmanına sulamadan traktörüne herşey Türkiye ' den geldi belki bizimde dolaylı olarak Türk ekonomisine bir faydamız oluyordur .

selamlar yusuf

2500 3000 dönüm arazi her yerde var yusuf kardeş neyse sizin bahaneniz hazır 500 dekar az ekip memleketinizde yapmayı denemeyin 500 dekar işleme parasıyla burda arazi tutarsınız git gele daha azını vermiceksiniz çünkü nyse yolunuz acık olsun araziler türkiyede çok dolu çiçek dikcek yer yok haklısınız

baybars51 link=topic=59081.msg648226#msg648226 date=1352666494' Alıntı:
pazarlamada sıkıntı var mı?
ürettiğimizde satış garantisi ne durumda?

Pazarlamada bir sıkıntı yok tavuk ciftlikleri , yem fabrikaları ve yag fabrikaları soya fasulyesini alıyor. Ek olarak Turkiyenin soya ihtaycıın %80 i yurtdısından alınıyor Turkiyede ihtayacın %20 si uretiliyor

YUSUFCUR link=topic=59081.msg647873#msg647873 date=1352582652' Alıntı:
selamlar,
Bu sene 250 ha kadar bir alan ekeceğiz Afrikada. Buranın iklimine uygun geliştirilmiş tohum kullancağız. Aşağı yukarı 2,5 3 ton aldıkları söyleniyor hektarda.

Ekimi mibzerle mi yaptınız ? Hasat için hangi makinayı kullandınız memnunmusunuz bu konularda tecrübelerinizden faydalanmak isteriz.

yusuf

Ekimi pamuk/mısır mibzeri ile yaptık disk olarakta pamuk diski kullandım. Hasat olarakda bugday bicerdoveri kullanıyoryor bator ayarı yapılarak

Ünsal bey lütfen aşağıdaki soruları yanıtlayabilirseniz çok sewinirim.

1-Denemesini yaptığınız tohumların, markaları, çeşidi we werimleri nedir?

2-Ekimi tam olarak hangi tarihte yaptınız. Günde kaç dekar alanı ektiniz.?

3-Ekimden sonra ilaçlama dışında bakım için ara çapası yaptınız mı? Ewet ise Kaç kez?

4-Hasatı tam olarak hangi tarihte yaptınız?

5-Hasattaki dane nemi ne oldu?

6-Mahsulün satışını ne zaman yaptınız, hangi fiyattan sattınız?

7-1 Dekar üretim maliyetiniz ne oldu?

8-İlk soya tecrübenize göre daha iyisini elde etmek için ek olarak neler yapmak gerekir?

Teşekkür ederim...

Hermiyas bey iyi günler gecen yıl birinci urun ve ikinci urun olarak 2 adet verim denemesi yaptım
Birinci urunde May tohumculugun Balze isimli tohumunu ektim.(8 dekar ) 320 kg/da verim elde ettim potansiyel olrak daha fazla verim elde etme sansım var gibi. Yabancı ot problemi yasadım ekerken bakteri kullanmadım ekim hatalarım oldu gibi
Ekim tarihim 23 Nisan dı. Tabana 35 kg 20-20 attım ( bu yıl taban gubresi olarak dap kullanacagım)
Bu yıl birinci urun soya olarak Arısoy ve Atakişi tohumlarını ekecegim ( 15 dekardan toplam 30 dekar)
Sıra arası 70 cm sıra ustu 5 cm
Asıl denemem ikinci ürün de idi
Sorularınız cevabına gelince
1. Arısoy ( atlas tohumculuk )( 270 kg/ da)
SA-88 (agrova tohumculuk) ( 250 kg/da)
Nova (150 kg / da) ( may tohumculuk) çimlemle problemi yaşandı. Firma bilgilendirildi gecen yıl cukurovadada çimlenme problemi yaşamış bu tohumda
2. Temmuzun 8-9 unda ekimler bitti 94 dekar ekim yaptım 1,5 gunde bitirdim ekimi. Soya kuruya ekilmiyor toprakta çimleme yapabilecek rutubetin olması gerekiyor.Buğday hasadı sonrası tarla hazırlanması boş olarak tarlanın yağmurlama yapılması topragın tavına gelmesi derken bu tarihe kaldık. Bu yıl haziran 20 ye kadar ekimi bitimeyi planlıyorum. Yetkililer haziran ayında ekii bitirmeyi tavsiye ediyorlar verim açısından
3. 2 defa ara çapası yaptım buarada da yabancı ot sıkıntısıyaşadım ben sadece dar yaprak ilacı attım çeşitli firmaların soya için dar geniş yaprak ilaları var bu yıl bunları kullanacagım
4. Hasat 23 Ekimde oldu
5. Dane rutubeti 14-16 aralıgındaydı
6. Hemen sattım ben Tarsusa tuccar yakınım vardı ona gonderdim. O tarihlerde cukurova teslim fiyatlar 1000-1050 aralığındaydı
7. Donum maliyetim yaklasık olarak 200 tl /dekar gibiydi tam olarak detayları isterseniz daha sonra kalem kalem yaptığım masrafları gonderebilirim (elektrik , sulama işçiliği, yaprak gubresi, el çapası, ust gubre dahil) sonuc olarak dekara 180 tl civari gelir bırakıyor ( destekleme dahil) bu artarmı buyuk ihtimal artar benim sahsi gorusum 240-250 tl/da net gelir bırakacak potansiyel var
8. Ekim oncesi toprak hazırlıgının iyi yapılması, ekimin haziran ayı içersinde bitirilmesi, ekerken tohumu bakterilemek, yabancı ot mucadelesinin zamandı yapılması, alt baklayı yukarda veren tohumlar secmek biçer kayıplarını azaltmak için

Unsal bey merhaba,

Yazınızı okudum. Ancak aklıma bır şey takıldı bende 1 aydır detaylı bır sekılde soya malıyet calışması yapıyorum . 1 dekar 1000 m2 hesabımı 200 tl . Bu rakam bana cok geldı yer kırası dahıl mı ?

selamlar
yusuf

Yusuf bey merhaba,
Bu maliyet benim gecen yıl 100 dekar için harcadığım her turlu masrafı kapsiyor ornek olarak verecek olursak;
1. Dalgıç pompa yanması / tamiri
2. Vinç parası
3. Traktor arızası / teker patlaması
4. Yagmurlama başlığı bozulması değişimi
5. Sulama işçiliği parası
6. Tohum parası
7. Taban gubre parası
8. Ust gubre parası ( buna normalde gerek yok diyorlar ama bolge sıcak oldugu için bakterileme işe yaramaz diye ust gubre attım)
9. Yabancı ot ilacı
10. El çapası ( buda gereksiz bir masraf yaprak ilacında geç kalınca işçi sokup yabancı otları elle temizlertim)
11. Mazot parası (tarla hazırlanması, ekim ilaçlama çapalamada harcanan mazot)
12. Biçerdover parası
13. Yaprak gübresi
14. Elektrik parası
Bunlar kalem kalem masraflarım bazı kalemler gelecek seferde olmayabilir. Veya bolgeden bolgeye de bazı kalmeler masrafınız olamayabilir
Benim tahmini 200 tl/da olmazda 150 tl/da gibi bir masraf ongoruyorum. Arazi kendimin kira bedeli yok, kullanılan aletlerin amortismanları yok bunları hesaba katmadım

unsal link=topic=59081.msg694201#msg694201 date=1359526146' Alıntı:
Hermiyas bey iyi günler gecen yıl birinci urun ve ikinci urun olarak 2 adet verim denemesi yaptım
Birinci urunde May tohumculugun Balze isimli tohumunu ektim.(8 dekar ) 320 kg/da verim elde ettim potansiyel olrak daha fazla verim elde etme sansım var gibi. Yabancı ot problemi yasadım ekerken bakteri kullanmadım ekim hatalarım oldu gibi
Ekim tarihim 23 Nisan dı. Tabana 35 kg 20-20 attım ( bu yıl taban gubresi olarak dap kullanacagım)
Bu yıl birinci urun soya olarak Arısoy ve Atakişi tohumlarını ekecegim ( 15 dekardan toplam 30 dekar)
Sıra arası 70 cm sıra ustu 5 cm
Asıl denemem ikinci ürün de idi
Sorularınız cevabına gelince
1. Arısoy ( atlas tohumculuk )( 270 kg/ da)
SA-88 (agrova tohumculuk) ( 250 kg/da)
Nova (150 kg / da) ( may tohumculuk) çimlemle problemi yaşandı. Firma bilgilendirildi gecen yıl cukurovadada çimlenme problemi yaşamış bu tohumda
2. Temmuzun 8-9 unda ekimler bitti 94 dekar ekim yaptım 1,5 gunde bitirdim ekimi. Soya kuruya ekilmiyor toprakta çimleme yapabilecek rutubetin olması gerekiyor.Buğday hasadı sonrası tarla hazırlanması boş olarak tarlanın yağmurlama yapılması topragın tavına gelmesi derken bu tarihe kaldık. Bu yıl haziran 20 ye kadar ekimi bitimeyi planlıyorum. Yetkililer haziran ayında ekii bitirmeyi tavsiye ediyorlar verim açısından
3. 2 defa ara çapası yaptım buarada da yabancı ot sıkıntısıyaşadım ben sadece dar yaprak ilacı attım çeşitli firmaların soya için dar geniş yaprak ilaları var bu yıl bunları kullanacagım
4. Hasat 23 Ekimde oldu
5. Dane rutubeti 14-16 aralıgındaydı
6. Hemen sattım ben Tarsusa tuccar yakınım vardı ona gonderdim. O tarihlerde cukurova teslim fiyatlar 1000-1050 aralığındaydı
7. Donum maliyetim yaklasık olarak 200 tl /dekar gibiydi tam olarak detayları isterseniz daha sonra kalem kalem yaptığım masrafları gonderebilirim (elektrik , sulama işçiliği, yaprak gubresi, el çapası, ust gubre dahil) sonuc olarak dekara 180 tl civari gelir bırakıyor ( destekleme dahil) bu artarmı buyuk ihtimal artar benim sahsi gorusum 240-250 tl/da net gelir bırakacak potansiyel var
8. Ekim oncesi toprak hazırlıgının iyi yapılması, ekimin haziran ayı içersinde bitirilmesi, ekerken tohumu bakterilemek, yabancı ot mucadelesinin zamandı yapılması, alt baklayı yukarda veren tohumlar secmek biçer kayıplarını azaltmak için
unsal link=topic=59081.msg694902#msg694902 date=1359639784' Alıntı:
Yusuf bey merhaba,
Bu maliyet benim gecen yıl 100 dekar için harcadığım her turlu masrafı kapsiyor ornek olarak verecek olursak;
1. Dalgıç pompa yanması / tamiri
2. Vinç parası
3. Traktor arızası / teker patlaması
4. Yagmurlama başlığı bozulması değişimi
5. Sulama işçiliği parası
6. Tohum parası
7. Taban gubre parası
8. Ust gubre parası ( buna normalde gerek yok diyorlar ama bolge sıcak oldugu için bakterileme işe yaramaz diye ust gubre attım)
9. Yabancı ot ilacı
10. El çapası ( buda gereksiz bir masraf yaprak ilacında geç kalınca işçi sokup yabancı otları elle temizlertim)
11. Mazot parası (tarla hazırlanması, ekim ilaçlama çapalamada harcanan mazot)
12. Biçerdover parası
13. Yaprak gübresi
14. Elektrik parası
Bunlar kalem kalem masraflarım bazı kalemler gelecek seferde olmayabilir. Veya bolgeden bolgeye de bazı kalmeler masrafınız olamayabilir
Benim tahmini 200 tl/da olmazda 150 tl/da gibi bir masraf ongoruyorum. Arazi kendimin kira bedeli yok, kullanılan aletlerin amortismanları yok bunları hesaba katmadım

Unsal bey werdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Bu arada ismim Murat; soya da ithalattaki fonları indirdiklerinden dolayı fiyatlar biraz gewşek hasat başladığından beri.

Murat bey gunaydın
Linkler için tesekkurler bende onceki arastırmalarımda bu linklere ulaşmiştim ama bu yapılan calısmalar genelde 6 mt uzunlugunda 8-10 hattan olusuyor ekim hasat elle yapılıyor çiftçi sartlarına uygulandıgı zaman reel değerler biraz daha duşuyor ekim kayıpları hasat kayıpları gibi ama tabi bir fikir veriyor su anda piyasa kullanılan tohumlar ile deneme yapılan tohumlar farklılastı veya tohum firmaları deneme olarak verdikleri tohumu kod numarası ile veriyorlar
Siz sanırım konya bolgesinde 1. Ürün soya ekimi olarak dusunuyorsunuz. Sanırım gecen yıl Kula bolgesinde denemeler yapıldı 300 kg/ da civarı verim aldılarını soyluyorlar eger imkanınınz var ise haziran sonu ekebiliyorsanız ve suyunuz varsa ikinci urun de denenebilir gibi birinci urunun yanında
Bence bir tohuma karar verdikten sonra diger tohumlardadanda 2-3 torba deneme olarak ekerseiz bolge sartlarına daha uygun tohumu bulabilirsiniz tohum firmalarına sorarsanız en iyi tohum onlarınki digerleri dusuk verimli diyorlar tabi elimizde verim karsılastırma verileri yok gecmiş yıllara ait

unsal link=topic=59081.msg696638#msg696638 date=1359870429' Alıntı:
Murat bey gunaydın
Linkler için tesekkurler bende onceki arastırmalarımda bu linklere ulaşmiştim ama bu yapılan calısmalar genelde 6 mt uzunlugunda 8-10 hattan olusuyor ekim hasat elle yapılıyor çiftçi sartlarına uygulandıgı zaman reel değerler biraz daha duşuyor ekim kayıpları hasat kayıpları gibi ama tabi bir fikir veriyor su anda piyasa kullanılan tohumlar ile deneme yapılan tohumlar farklılastı veya tohum firmaları deneme olarak verdikleri tohumu kod numarası ile veriyorlar
Siz sanırım konya bolgesinde 1. Ürün soya ekimi olarak dusunuyorsunuz. Sanırım gecen yıl Kula bolgesinde denemeler yapıldı 300 kg/ da civarı verim aldılarını soyluyorlar eger imkanınınz var ise haziran sonu ekebiliyorsanız ve suyunuz varsa ikinci urun de denenebilir gibi birinci urunun yanında
Bence bir tohuma karar verdikten sonra diger tohumlardadanda 2-3 torba deneme olarak ekerseiz bolge sartlarına daha uygun tohumu bulabilirsiniz tohum firmalarına sorarsanız en iyi tohum onlarınki digerleri dusuk verimli diyorlar tabi elimizde verim karsılastırma verileri yok gecmiş yıllara ait

Günaydın iyi pazarlar Ünsal bey, elbette deneme parselleri özelliğinden dolayı farklı olacaktır, ama bize bir yol haritası fikri werir....

Tekrar teşekkürler werdiğiniz bilgiler için.

GÜRKAN link=topic=59081.msg696650#msg696650 date=1359877827' Alıntı:
çok faydalı paylaşım. acaba trakyada bunun denemesi oldu mu? ekilebilir mi merak ediyorum açıkçası.

Kesin olarak ekilir, ekilmiştir de. Şöyleki eskiden soya ülkemizde çok yetiştirilirmiş zaten. Etrafınızdaki yaşlılara sorarsanız size fikir werebilir.

Türkiyenin, petrolden sonra en fazla ithal ettiği üç kalem AYÇİÇEK, MISIR we SOYA ' dır.

Son yıllarda mısır we ayçiçeği ekim alanlarının artması ile bunlardaki açık kapanmak kendi kendimize yetmek üzereyiz 2012 sonu itibari ile.
Bunda dewletin de pek etkisi yok, herkes işciliği çok olan pancar w.s. gibi ürünlerden işciliği az olan ürünlere yöneliyor.

SOYAnın önemini anlamak için şunu da yazayım. ASA(Amerikan Soya Kurumu) derki 'Dünya SOYA ' nın üzerine kuruludur.'

ASA Türkiye ofisini 1990larda açmıştır...

Soya gerçekten alternatif ürün olarak mantıklı görünüyor. sitelerinden baktım özellikle atlas tohumun arısoy çeşidi hoşuma gitti. bu tohum kaç kg. lık çuvallarda ve ne fiyattan satılıyor, bilen arkadaşlar yazarsa sevinirim. ayrıca trakyada 1. mahsul kuru ve sulu olarak denemeyi düşünüyorum. özellike ilkbahar yağışlarıyla hiç sulamadan 180-200 kg civarı bir verim elde etsek, ayçiçeğine çok iyi bir alternatif olur bize.

Birinci urun olarak dusunuyorsanız arısoy atakişi veya blaze tohumlarını deneyebilirsiniz tohumlar 25 kg lık torbalarda satılıyor gecen yıl fiyatlar adana teslim 90-100tl civarıydı bu yıl için daha belli olmadı
Bire bakteri olayı var ilk defa soya ekilecek arazilere mutlaka bakterilemyi oneriliyorlar oda 100 kg tohum bir kutu sanırım 400 gr bakteri kullanıyor onun fiyatı 45-50 tl civarındayıl gecen yıl

[size=12pt][size=12pt][size=10pt]Soya ' nın önemine dair:

Öyle ki ABD bir yılda silah satışından kazandığı paydan daha fazlasını soya üretiminden kazanmaktadır. ABD gibi bu konuda söz sahibi ülkelerin pastadan büyük paylar aldığı bir dönemde bize ve bizim durumumuzdaki ülkelere de üretmek yerine bu ülkelerin sadık birer pazarları olup, buralarda düşük maliyetlerle üretilmiş ve yine ülkemizde üretilmesine kıyasla düşük fiyatlarla ihraç edilen tüm tarım ürünlerini onların istediği doğrultuda ithal etmek kalmıştır.
[/size]

Selamlar,

Belki ilginizi ceker bende usa soya maliyetlerini araştırdım aşağıdaki sonuç çıktı idi.
Tüm maliyetler dahil hektara 792,79 usd verim ise 3,5 4 ton arası hektar

slmlar yusuf

Estimated Operating Cost/ ha USD /HA

SEED 117,62
FERTILIZER AND SOIL AMENDMENTS 117,87
CROP PROTECTION CHEMICALS 20,76
CROP SUPPLIES , STORAGE , MARKETING 2,47
CROP INSURANCE AND CONSULTING 39,54
MACHINERY FUEL , DRYING AND IRRIGATION 28,66
MACHINERY REPAIRS MAINTENANCE 29,13
OPERATOR AND HIRED LABOR 27,97
OPERATING INTEREST @ 7% X 1/2 YEAR 13,44