Güncel Gübre fiyatları

Buradan kazanmaniza, yani zarar etmemenize sevindim. Herzaman boyle olmayabilir, baslangictaki parayi cekin derim, kalacaksa karin bir kismi iceride kalsin. Karin biraziyla da asil isiniz tarima yatirim yapsaniz iyi olmaz mi? Karar sizin, ukalalik etmis olmayayim.
Sizin görüşlerinizi yıllardır takip ediyorum. Zaten amaç tarım ve hayvancılıgı buyutmek. Ancak su son 2 yıl ve onumuzdeki 2 yıl için üretmenin kar degıl zarar ettireceği, yapılan emeğin boşa gideceği, bu fiyatlardan tohum gübre ve işçilik yapıp sene sonunda emeğin karşılığını alamamaktansa bu sene bu şekilde bir yol izledim. Ben halen doların yükseleceğini daha da artacağını 18 - 20 tl ye 1 yıl içinde gelebileceğini düşünüyorum. Bu sebeple varlıklarımızın dolar olarak kalmasını, dolar kazançlar sağlayacak yatırımlarda değerlendirilmesinin doğru olacağını düşündüm. Elbet piyasa ve ticaret sakinleşir ve eski ortam oluşursa tarıma yatırım yapacağım. Bu zamanda gübrenin bu fiyatlarda oldugu tarıma ve yem fiyatlarının her gün arttıgı bu günlerde hayvancılıga yatırım yapmak risktir, hatta intihardır.

• Beğen
Tepkiler: 768
Sizin görüşlerinizi yıllardır takip ediyorum. Zaten amaç tarım ve hayvancılıgı buyutmek. Ancak su son 2 yıl ve onumuzdeki 2 yıl için üretmenin kar degıl zarar ettireceği, yapılan emeğin boşa gideceği, bu fiyatlardan tohum gübre ve işçilik yapıp sene sonunda emeğin karşılığını alamamaktansa bu sene bu şekilde bir yol izledim. Ben halen doların yükseleceğini daha da artacağını 18 - 20 tl ye 1 yıl içinde gelebileceğini düşünüyorum. Bu sebeple varlıklarımızın dolar olarak kalmasını, dolar kazançlar sağlayacak yatırımlarda değerlendirilmesinin doğru olacağını düşündüm. Elbet piyasa ve ticaret sakinleşir ve eski ortam oluşursa tarıma yatırım yapacağım. Bu zamanda gübrenin bu fiyatlarda oldugu tarıma ve yem fiyatlarının her gün arttıgı bu günlerde hayvancılıga yatırım yapmak risktir, hatta intihardır.
Herkesin görüşüne saygı duymakla birlikte, bu gibi durumlarda şu kızılderili sözü hep aklıma gelmekte.

Resimler ve ekler

• Screenshot_2021-12-03-12-56-28-087_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2021-12-03-12-56-28-087_com.android.chrome.jpg
    79.5 KB · Görüntüleme: 121
bu konu açıldığı zaman 10/10/2012 tarih

tır bazında

ÜRE : 58 TL*20=1160 tl 1,8169$/tl ----- 638,45 $/ ton

bugün 13000 TL /13,6735$ = 950,74$ / ton

950,74 / 638,45= dolar bazında 1,49 kat zamlanmış

13000 / 1160TL = TL bazında 11,20 kat zamlanmış
Ben aslında gübre fiyatını bilerek bu konuya yazdım.Bu sabitlenmiş konudan hem yıllara ait gidişi hem güncel gidişi izleyebiliyoruz.
Son gübre fiyatları, sezon gübre fiyatları gibi konular kaybolup gidiyor ayrıca dar bir aralığı yansıtıyor.
Bu arada, konunun açılışını yapan @ydincbayram Yakup hocamı da hatırlatmış oldum.Kendisi aynı zamanda bağcılık hocamdır.
Keşke tüm küskünler dönse ama kendi tasarrufları ,ne yapalım.

DAP : 68 TL
POTASYUM SÜLFAT : 75 TL
(20-20) : 49 TL
(15X15X15) : 52 TL, ÇİNKOLU : 55 TL
ÜRE : 58 TL
TSP : 60 TL
CAN 26 : 38 TL
%33 NİTRAT : 40 TL
ŞEKER : 34 TL.

Fiyatlar torba bazındadır.
Kardeşim gelecekten yazıyorum 2022 deki gübre fiyatlarını merak ediyorsan yukarıdaki fiyatları 10x katı!

Bu sene ya da özellikle gelecek sene için alınması ihtiyaç olan gubrenin parasi döviz altin vs kenara koyarak beklenebilir. Sonucta aralik ayında ure gubresi 1000 dolar seviyesindeyken ürenin tonu 15000 suan 600 dolarin altında ve TL olarak fiyati azalıyor. Tabı yatırım tavsiyesi değil herkes bütçesine ve imkanına göre davranacaktir.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Destekler Gübre Mazot Yem ve ilaç olarak düzenlenecek deniyorda, tohum destekleri bırakılacakmı?

Şimdi gübrenin yüzde 50 sini destek olarak verirlerse, gübre getirip satmanın tam zamanı, acaba kimlere getirip satmak için belge verilecek.

Gübre satanın ilaç satanın fiyatları iyice yukarı çekmesiyle destek bu sefer gübre ilaç getirip satanın cebinde olursa ortalık yine karışır gübre satana ve ilaç satana giden paraya aracı olmuş olur üretici, tohumda böyle oldu desteği üretici alıyor ama tohum üreten yüksek fiyata satarak desteği cebe atıyor.

En azından gübrenin bu şekilde olması biraz sakat durumları beraberinde getirir, zaten gübre satanın fiyatını baskılayamadıktan sonra ne yaparsanız yapın üretimde sürekliliğin devamı zora girer.

oyun yapıyor gübre getirip satanlar
bir aşağı bir yukarı 300-500 indirip bindiriyorlar günübirlik.

niye?

karışıklık olsun kafa karışsın her gün düşüyor çıkıyor stresine girin istiyorlar.

halbuki 8500 çok üreye. 8500 e alayım deseniz bak nasıl satacaklar.

5 lira çokki 8500 e alayım diyeni kaçırmaları saçma olur zaten.

• Komik
Tepkiler: ziyaretci32