Güncel Gübre fiyatları

Şuan gübre atan yok galiba forumda.Herkez beklemedemi?Ben bekliyorum zamanı geçicek diyede düşünmüyorum değil.1 hafta önce 640 lira idi üre şimdi sordum 590 lira dedi.Birazdaha bekle düşecek dediler.Bu ay içinde üre atılması lazım.

Ben 31 ocakta 20 kg attim. Ben atarkende çoğu kişi atmış ya da aynı gün atıyordu. Allaha şükürler olsun 1 subatta çok güzel yağış aldik edirnede. Bence zamanında atilmadiktan sonra 5 lira olsa bile tarlaya faydası olmayacak.

Ulkwmizde ve trakyada kış soguk geciyir bugdaylarda bazi cesitlerde kararma ve sararma var.asiri soguk don olmasindan.gorunen oki bugdayda toprak alti ve toprak ustunde bitkide hızlı bir çalışma söz konusu değil.Benim görüşüm üre gübresi bu yıl erken atılmasının aşırı bir faydası olduğunu düşünmüyorum .
Buğday ekimden 100 gun sonra azot ihtiyaci duymaya basliyor
Kasım 15 inde ekilen bir buğday şubat 25 in de ihtiyaç duymaya başlayacaktır.

Ulkwmizde ve trakyada kış soguk geciyir bugdaylarda bazi cesitlerde kararma ve sararma var.asiri soguk don olmasindan.gorunen oki bugdayda toprak alti ve toprak ustunde bitkide hızlı bir çalışma söz konusu değil.Benim görüşüm üre gübresi bu yıl erken atılmasının aşırı bir faydası olduğunu düşünmüyorum .
Buğday ekimden 100 gun sonra azot ihtiyaci duymaya basliyor
Kasım 15 inde ekilen bir buğday şubat 25 in de ihtiyaç duymaya başlayacaktır.
30 ekimde 25 kg 20 20 taban gubresi ile Ekim yaptık. Sizin hesabınıza göre urenin faydalı hale gelmeside düşünüldüğünde 90. Gün ure verilmeli. Ki tam 90. Gubreyi verdik. Ayrica mevcut yağışlardan dolayı en az 2 -3 hafta daha tarlaya girilmez ve sonrası yagmur durumu belirsiz. Özellikle ure gubresi için yagmur ve tarla durumu göz önüne alındığında en uygun şart yakalandığı an atılmalıdır.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Oncelikle dedem , babam ciftci olsa da ben bu işi hakkını vererek 4-5 yildir yapıyorum. Yeni çiftçiyim diyebilirim. Ozellikle sizin yazdıklarınızı da her zaman okuyup dikkate alıyorum.
1 şubatta bizim bolgede asiri yağış olmadi. Sine sine güzel yağdı. 2. Yagista pazar gecesi kuvvetliydi. Sonucta tarımda birden çok faktör var. Tüm faktörleri göz önüne alıp, optimumu yakalamak önemli. Tabi şans kısmet faktörü de bizim için önemli. Yagmur onu denk geldi, uygun sartllar dedik ve çevremizde de atanları dikkate alarak bende attım ve iyiki de attim derim. Ure formunda olduğu için müthiş bir yıkanma olacağını düşünmüyorum. Mart ortasinda duruma göre tekrar ure ya da nitrat uygulaması yapacağım.

Ayni yağmurlar subat sonunda gubre attıktan sonra da yağabilir, Nisan ortasinda kar da yağabilir. İşimiz kısmet zaten. Ben yine de subat başı uygun şartlarda atılan urenin daha faydalı olacağını düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Inşallah düşecek

Resimler ve ekler

• IMG-20220210-WA0017.jpg
    IMG-20220210-WA0017.jpg
    96.8 KB · Görüntüleme: 263
Malum bu yıl fiyatlar nedeniyle gübre piyasası çok karışık hal böyle olunca fırsatçılara gün doğuyor..
Piyasada sahte gübre olduğu ve bunların tespitinin yapılıp toplatildigini biliyor ve görüyoruz..
ayrıca 2022 de kullanılacak gübreler ile ilgili (subvanse, destek veya çok daha değişik başka modellerin ) uygulanacağı ve bu uygulamanın hayata geçirilmesi ile ilgili çalışmaların başladığı duyumlarını almaktayız..
Yukarıda bahsettiğim durumlar ile ilgili herhangi bir hak kaybı ve mağduriyet olmaması için eşe dosta herkese söyledim söylüyorum .. Bu yıl gübre faturanızı kestirin