Slajlık mısır tohumu

bu yıl slajlık mısırda polen tohumculugun bolson simon yada pl 710 cinsi tohumunu kullanan var mı .. yada daha önce bu tohumları kullanmı$ olanlar var mı ?

Ynt: Slajlık mısır tohumu

Bende özellikle PL 710 konusunda tecrübe sahiplerinin geri dönüşlerini merak ediyorum.Bunun dışında BOLSON test edilmiştir toplam 21 dekar (21000 metrekare) alanda ortalama verim 1. ürün için 6.5 ton olarak gerçekleşmişti.Aynı sezon AGROMAR COLONIA 1. ürün 180 dekar da ortalama 6 ton,yine Colonia 2. ürün 140 dekar alanda ortalama 7.2 ton verim sağlamıştı.(2011 yılı)

PL 710 un Bolsondan iyi olduğu söyleniyor ama diğer mısır tohumlarıyla mukayeseli (aynı yıl,benzer toprak,benzer bakım) sonuçları hakkında bilgi verebilecek üreticiler var ise tecrübeleri çok kıymetli.Silajlık mısır verimi, ekilen tohum çeşidi ile %100 bağlantılı bir konu.

Saygılar.

vcc link=topic=59918.msg649609#msg649609 date=1352971115' Alıntı:
Bende özellikle PL 710 konusunda tecrübe sahiplerinin geri dönüşlerini merak ediyorum.Bunun dışında BOLSON test edilmiştir toplam 21 dekar (21000 metrekare) alanda ortalama verim 1. ürün için 6.5 ton olarak gerçekleşmişti.Aynı sezon AGROMAR COLONIA 1. ürün 180 dekar da ortalama 6 ton,yine Colonia 2. ürün 140 dekar alanda ortalama 7.2 ton verim sağlamıştı.(2011 yılı)

PL 710 un Bolsondan iyi olduğu söyleniyor ama diğer mısır tohumlarıyla mukayeseli (aynı yıl,benzer toprak,benzer bakım) sonuçları hakkında bilgi verebilecek üreticiler var ise tecrübeleri çok kıymetli.Silajlık mısır verimi, ekilen tohum çeşidi ile %100 bağlantılı bir konu.

Saygılar.
aynen katılıyorum ben henüz arazimde doğru mısır tohumunu bulamadığımı dü$ünüyorum .. colonia kumsal arazilerde pek verim yapmıyor bizim burda sert kepir topraklarda güzel verimi var ama kumsal toprakta aynı verimi sağlamıyor .. seneye sygentanın turtopu ve bu polen tohumun pl710 nu denemek istiyorum ikinci üründe kumsal arazi yapısına uygun mısır tohumu bilen deneyen arkada$lar varsa onlarında tecrübelerini blimek isterim .. geçen yıl advanta 2898 ektim fena değildi .. bu yıl tohum sıkıntısı yüzünden cadiz ektik gerçekten sonuç kötüydü dekarda 3.500 3.750 kg ortalama aldık .. $unu ögrendim ki cadız kaliteli bi tohum olabilir ancak bizim topragın tohumu değl .. bi daha ekmem cadız ..

Turtop u tavsiye etmiyorum,bir torba (yaklaşık 5 dekar) deneme ekimi yapıldı (colonia ile aynı toprağa) ancak hem gövde ince hemde koçan büyüklüğü yetersiz.Aslında Bolson size göre olabilir ama dediğim gibi PL 710 konusunda fikrim yok.Birde Tareks OSSK 644 deneyebilirsiniz fena değildir.
Saygılar.

vcc link=topic=59918.msg649614#msg649614 date=1352972833' Alıntı:
Turtop u tavsiye etmiyorum,bir torba (yaklaşık 5 dekar) deneme ekimi yapıldı (colonia ile aynı toprağa) ancak hem gövde ince hemde koçan büyüklüğü yetersiz.Aslında Bolson size göre olabilir ama dediğim gibi PL 710 konusunda fikrim yok.Birde Tareks OSSK 644 deneyebilirsiniz fena değildir.
Saygılar.
te$ekkürler tavsiyeniz icin .. colonia ve turtopu ektiğiniz toprak nasıldı .. ikisi arasında ne kadar fark oldu ?

Dediğim gibi Turtop ve Colonia aynı tarlaya ekildi (toprak farkı yok yani) 20 kilo taban (20-20) 25 kilo üst (üre) gübre ile aynı ekim ve biçim tarihlerinde, sanıyorum en az dekarda 1-1,5 tonluk fark oluşmuştur.İnanın Turtopun o görüntüsünden sonra ölçme-tartma gereği dahi duymadım.Mısıra karşıdan baktınmı içine girmeye ürkecek insan.

Saygılar.

Birde toprağın nasıl olduğunu sormuştunuz,toprak orta sert,taban arazide, tavında sürüldüğünde daima güzel ekim yatağı verebilen,ekim nöbeti uygulanan verimli bir topraktır.

vcc link=topic=59918.msg649631#msg649631 date=1352978244' Alıntı:
Birde toprağın nasıl olduğunu sormuştunuz,toprak orta sert,taban arazide, tavında sürüldüğünde daima güzel ekim yatağı verebilen,ekim nöbeti uygulanan verimli bir topraktır.
önmüzdeki yıl mısırı kuruya ekip damlamayla ilk suyunu vericem önemli bi olumlu yada olumsuz etkisi olur mu mısıra ? illaki nadası sulayıp tavında mı ekmem gerekir

Damlama sulama her çeşit üründe olduğu gibi mısırdada çok iyi besleme ve sulama ortamı oluşturacaktır,ama yabancı ot mücadelesi iyi planlanmalıdır.sezon sonuna kadar mısır sıralarında hortumları bekletecekseniz ekim öncesi çok kuvvetli ilaçlarla yabancı ot mücedelesine girişmeniz gerekir.Bu ilaçlar mısırın kimyasınıda bozabilir.
Bunlar ilave maliyet getirdiği gibi ,mısır veriminde (özellikle silajlık mısır) çok önemli yere sahip kök boğazı doldurma işlemini yapmanıza damlama hortumları engel olacaktır.Ben sadece mısırın ilk çıkışında damlama kullanacağım sonra hortumları toplarım diyorsanız o olur ama bukadar külfete gerek yok bence.
Toprağı sulayıp tava getirmek zor iştir,hem ekiminiz gecikir hemde arazinin her noktasında uygun tav elde etmek imkansıza yakındır.Kimi yer kuruyken kimi yer tavlı kimi yer ise çamur olabilir.Bunlara hiiç gerek yok.

Kuru toprakta tohumu toprak kapatacak şekilde ekiminizi yaparak,devamında kepi (toprağın yüzeyinde oluşacak ve çıkışı zorlayacak tabaka) yapmayacak zaman müddetince (ben herzaman 2-2.5 saat yaparıım) yağmurlama yaptığınızda toprağa düşen tohumda (üstünde toprak olsun yeter) %95-%100 çıkış elde edersiniz.Mısır 5-6 yaprak olduğunda bir yağmurlama daha yaptınızmı tarla yüzünüze güler,sonrası bakımınıza kalmış.

Her sene ekilen 150-200 dekar 2. ürün mısırda daima bu yöntemi kullanırız,ana ürün ekilen arazide zaten bahar tavı olduğundan onlara herhangibir benzer işlem uygulamıyoruz.

vcc link=topic=59918.msg649635#msg649635 date=1352979911' Alıntı:
Damlama sulama her çeşit üründe olduğu gibi mısırdada çok iyi besleme ve sulama ortamı oluşturacaktır,ama yabancı ot mücadelesi iyi planlanmalıdır.sezon sonuna kadar mısır sıralarında hortumları bekletecekseniz ekim öncesi çok kuvvetli ilaçlarla yabancı ot mücedelesine girişmeniz gerekir.Bu ilaçlar mısırın kimyasınıda bozabilir.
Bunlar ilave maliyet getirdiği gibi ,mısır veriminde (özellikle silajlık mısır) çok önemli yere sahip kök boğazı doldurma işlemini yapmanıza damlama hortumları engel olacaktır.Ben sadece mısırın ilk çıkışında damlama kullanacağım sonra hortumları toplarım diyorsanız o olur ama bukadar külfete gerek yok bence.
Toprağı sulayıp tava getirmek zor iştir,hem ekiminiz gecikir hemde arazinin her noktasında uygun tav elde etmek imkansıza yakındır.Kimi yer kuruyken kimi yer tavlı kimi yer ise çamur olabilir.Bunlara hiiç gerek yok.

Kuru toprakta tohumu toprak kapatacak şekilde ekiminizi yaparak,devamında kepi (toprağın yüzeyinde oluşacak ve çıkışı zorlayacak tabaka) yapmayacak zaman müddetince (ben herzaman 2-2.5 saat yaparıım) yağmurlama yaptığınızda toprağa düşen tohumda (üstünde toprak olsun yeter) %95-%100 çıkış elde edersiniz.Mısır 5-6 yaprak olduğunda bir yağmurlama daha yaptınızmı tarla yüzünüze güler,sonrası bakımınıza kalmış.

Her sene ekilen 150-200 dekar 2. ürün mısırda daima bu yöntemi kullanırız,ana ürün ekilen arazide zaten bahar tavı olduğundan onlara herhangibir benzer işlem uygulamıyoruz.
yağmurlama imkanımız yok .. damlama sistemimiz kurulu damlamada kullandığımız ana hat hortumları bor değil flexeble hortumlarda ve maximum bar dayanıklığı 2 . 2 bardada yağmurlama tabancalarına basınc uygulamak zor uygulansa bile ne kadar homojen olur oda tartı$ılır .. o yüzden tek çare damlama yada anız sulaması .. anız sulamayı dü$ünmüyoruz ki bu yıl damlamamız olmasına ragmen suladık dediğiniz gibi kimi yer kuru kimi yer çok tavlı oldu ve standart bir çimlenme sağlayamadık .. damlamayı toplatmakta dediğiniz gibi çok külfetli .. bi bo$ bi dolu sıra arası $eklinde çekiyoruz damlama hortumlarını o bo$ yerlerde ara i$ciliği yapıcaz hortumlu kısımları kalacak .. ama en önemlisi kök boğaz doldurma i$lemi uygulamıycaz 140 cm ye bir hortum cektiğimizden doldurunca fazla yayılma yapmıyor .. siz bunun öneminden bahsettikten sonra $imdi nasıl yapacagımı dü$ünmeye ba$ladım .. bu yıl bogaz doldurmasını yaptım ve 140 cm ye bir hortum oldugu icin memnunda kalmadım .. su yayılmıyor .. doldurmasak ne gibi zararları olur ..

arkadaşlar silajlık mısırın kg fiyatı nedir acaba en düşük ve en yüksek ücreti ?? ekmeyi planlıyorumda kendi hayvanlarıma yetecek kadar 15 tane ineğe ?

case_jxu_105 link=topic=59918.msg649643#msg649643 date=1352981541' Alıntı:
limagrin indaco ve dekalp c955 deneyin bence. kumsal olmayan toprakta kesinlikle 7 tondan aşağı kalmazz
c955 pek bi verim alamadık kumsal geliyor bide satı$ı problem c955 in çok lifli bi yapısı var tercih etmiyor bizim slajı alan ki$iler

case_jxu_105 link=topic=59918.msg649652#msg649652 date=1352983219' Alıntı:
enteresan :)bizim buralarda mısıra bakmadan alıyorlar slajı :) o zaman indaco yu deneyin müthiş mısır . taneliğe bırakırsanda dönümüne 1300 1400 kilo yapıyor
yaw sorma karde$im .. adam mısırın inceligine kalınlıgına icindeki danesine yok bilmemnesine otuna çöpüne tadına tuzuna hepsine bakıyor .. biri ince ister makina ayarlarsın biri kalın ister makina ayarlarsın .. biri taneler parçalansın ister biri süt ister biri danesi olgunla$sın ister .. slaj i$inden yava$ yava$ bıkmaya ba$ladım .. bırakıp daneliğe geçicem böyle giderse ..