YEM BİTKİLERİ - SLAJ VE HAZIRLANMASI

Ynt: YEM BİTKİLERİ - SLAJ VE HAZIRLANMASI

Hermiyas link=topic=60069.msg938050#msg938050 date=1416560580' Alıntı:
YEM BEZELYESİ BİÇİM:
http://youtu.be/wbqy0dsz8mg

YEM BEZELYESİ NAMLU TOPLAMA:
http://youtu.be/VrHaVgzDHvs

YEM BEZELYESİ SLAJ YAPIMI:
http://youtu.be/e7zDizpcOyc

Eline sağlık Murat Ağabey,

Yem bezelyesi silajı demişken, mısır silajından artısı eksisi nedir? Bilgi verebilecek olan var mı?

DeHLiZ link=topic=60069.msg938077#msg938077 date=1416566657' Alıntı:
Eline sağlık Murat Ağabey,

Yem bezelyesi silajı demişken, mısır silajından artısı eksisi nedir? Bilgi verebilecek olan var mı?

Biri Anya, biri Konya. O derece Gürsel.

Ilk video tam arşivlik. Asılı tip sıkmalıyı takmışlar ufak motora, traktörün sol arka teker yere deymiyor :D. Biri hafif yüklense biçmenin ucundan, devrilecek traktör. Bir de burası ova. Sağa meyili yer biçtiğini düşün.

Sonuç. Ufak traktörde kullanılacaksa, sıkmalı çekili tip olacak.

Bezelyeyi buğday ile ektikleri için yatma korkusundan erken biçmişler. Daha tek çiçek açmamış. En iyi ihtimal ile 2 gün beklemeleri lazımdı paketleme için. Bekleyememişler.

4 ay sonra o ruloları açtıklarında ilginç bi sürpriz onları bekleyecek.

baklagilleri bu şekilde rulo yapacaksan biçmeden önce yada biçimin hemen akabinde inokulant uygulamak lazım rulo yapmadan .. bu şekilde uygulama olmadıysa bozulma riski var

sebazios link=topic=60069.msg938082#msg938082 date=1416567589' Alıntı:

Ilk video tam arşivlik. Asılı tip sıkmalıyı takmışlar ufak motora, traktörün sol arka teker yere deymiyor :D. Biri hafif yüklense biçmenin ucundan, devrilecek traktör. Bir de burası ova. Sağa meyili yer biçtiğini düşün.

Bezelyeyi buğday ile ektikleri için yatma korkusundan erken biçmişler. Daha tek çiçek açmamış. En iyi ihtimal ile 2 gün beklemeleri lazımdı paketleme için. Bekleyememişler.

Yılmaz biçime ben de dikkat ettim :) Zaten senin başlıkta 'biçecek kişinin işinin erbabı olması lazım' demiştin. Buradan çıkaracağımız sonuç 'bunlar erbabı değil' :D

Peki Yılmaz o zaman 2. bir soru sorayım, sen kuru olarak yediriyorsun hayvanlara, kuru yerine silajı verilebilir mi? Hem büyükbaşa hem küçükbaşa. Çok soru soruyorum ama cahillik işte ne yaparsın :)

Verilir Gürsel. Lakin adabına uygun yapılması şart.

Yem bitkilerinde ülkece bizim en büyük hatalarımızdan biri, paketleme yapıcaz ayağına ürünü zayi etmek.

Örneği yukarda. Sırf ' bizim makina aynı gün biçip paketleme yapılabiliyor' demek adına bir tarla bezelyeyi yosuna çevirdiler. Rulodan su dalmıyor.

Paketleyen makina NH Combi. Makinadan çıkan bezelyeyi dikkat et. Rengine dokusuna bak. Bir de aşağıda işlenen ürüne. Bu da bezelye ve silaj yapılıyor. Aradaki fark 4 ay sonra asıl ortaya çıkacak.

Not: beklemek istemeyenler için Ali ' nşm söylediği yöntem de çok güzel. Inokulant ' ı ister balya makinası ile verin, ister doğrudan ürüne püskürtürtün. Sonuç aynı.

sebazios link=topic=60069.msg938094#msg938094 date=1416571872' Alıntı:
Verilir Gürsel. Lakin adabına uygun yapılması şart.

Yem bitkilerinde ülkece bizim en büyük hatalarımızdan biri, paketleme yapıcaz ayağına ürünü zayi etmek.

Örneği yukarda. Sırf ' bizim makina aynı gün biçip paketleme yapılabiliyor' demek adına bir tarla bezelyeyi yosuna çevirdiler. Rulodan su dalmıyor.

Paketleyen makina NH Combi. Makinadan çıkan bezelyeyi dikkat et. Rengine dokusuna bak. Bir de aşağıda işlenen ürüne. Bu da bezelye ve silaj yapılıyor. Aradaki fark 4 ay sonra asıl ortaya çıkacak.

Not: beklemek istemeyenler için Ali ' nşm söylediği yöntem de çok güzel. Inokulant ' ı ister balya makinası ile verin, ister doğrudan ürüne püskürtürtün. Sonuç aynı.

Teşekkürler Yılmaz, sayenizde öğreniyoruz böyle şeyleri. Böyle bilgilerle de yemi dışarıdan değil kendi üretme gerekliliğinin sadece parasal açıdan değil, hayvanlara sağlıklı yemler yedirme açısından da ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Herkes silaj-yem satıyor, bugün internette aratsan her yerde silaj-yem ilanları var, nasıl yapıldığı ise bilinmiyor. Sonra onlar hayvanlara yediriliyor.

evrimertan95 link=topic=60069.msg997260#msg997260 date=1430156871' Alıntı:
Sorgum sudan otunun silaj fiyatı ne kadardır? Balyası yapılabilir mi piyasası var mıdır?
mısır slajının bir miktar altında olabilir .. %10 kadar ucuz gibi mesela .. balyasıda yapılabilir kanaatimce .. piyasası varmıdıra gelince .. bu ülkede yonca yem bezelyesinin bile piyasası oluşmadı ki .. arz talep :) bölgende hayvancılık varsa güzel anlatırsan satarsın .. anlatamazsan satılmaz

sebazios link=topic=60069.msg913350#msg913350 date=1408660597' Alıntı:
Volkan daha önce yaptım. Tüm silajlar aynı şekilde yapılır. Mısır nasılsa, ayçiçek de ot da aynı.

Lakin ayçiçeği silajı azot ve protein bakımından zengin olduğundan çok kolay bozulur. Hava, toprak, su, ve güneş girmeyecek siloya.

Keşke Mısır ile karışık Ekim yapsaydı. Hem enerjisi yükselir, hem de bozulma ihtimali düşerdi.

Not: Ayçiçek silajı fermantasyon sonrası çok güzel kokar. Mecaz değil, gerçekten. Nasıl bir kimyasal reaksiyona giriyorsa bildiğin parfüm gibi kokar. Siloyu açtığında sürpriz olacak :)

Aycicegi misir karisik slaj icin kuru tarimda ekim nasil yapilir. Mibzer ayari donume (1000 m)ne kadar aycicegi misir gider ekimden sonra ot ilaci atilabilir mi ne kadar gubre gider bilenvarsa yardim :))

sebazios link=topic=60069.msg938082#msg938082 date=1416567589' Alıntı:

konuya dışarıdan dahil olup okudugum zaman okuduklarima hak veririm ama sen burda yem bitkileri konusunda uzman bir kisisin
orda olmadan yorum yapmanı pek doğru bulamadım
Konu olan bicimde ekipte yer alan birisi olarak
soz konusu olay nedir anlatayim sakarya bölgesinde ilk ekimi yapılan yem Bezelyesi deneme amaçlı bicimi sadece tarla günü olarak 3 dekar yer bicildi nedir ne değildir görme amaçlı birlik başkanları il tarim yetkilileri bezelye firma yetkilisi çok kiside katılımcı
gelelim arşivlik konuya
makina benim senede 1500 dekar ort. yer biciyorum hic sıkıntı yaşamadım nh rulo balya kayalar tarımin
sen o konumda makina o konumda iken traktör tekerini kaldır makinayi hediye edecem sana ama kaldiramazsan Özür borcu olursun arsivine eklersin
makinanin oyle durmasinin sebebi 140 bar da bicim yapiyor tarla eski koy yolu 4-5 kg agirliginda asfalt parcalari vardi makina tasa takildigi zaman acma tepkimesi versin diye o şekilde kullanıldı normali 80 bar bicim durumu
zaten bicim 10 gun sonra yapildi kuru ota yatma yoktu

a.mutlu link=topic=60069.msg1000081#msg1000081 date=1431162221' Alıntı:
konuya dışarıdan dahil olup okudugum zaman okuduklarima hak veririm ama sen burda yem bitkileri konusunda uzman bir kisisin
orda olmadan yorum yapmanı pek doğru bulamadım
Konu olan bicimde ekipte yer alan birisi olarak
soz konusu olay nedir anlatayim sakarya bölgesinde ilk ekimi yapılan yem Bezelyesi deneme amaçlı bicimi sadece tarla günü olarak 3 dekar yer bicildi nedir ne değildir görme amaçlı birlik başkanları il tarim yetkilileri bezelye firma yetkilisi çok kiside katılımcı
gelelim arşivlik konuya
makina benim senede 1500 dekar ort. yer biciyorum hic sıkıntı yaşamadım nh rulo balya kayalar tarımin
sen o konumda makina o konumda iken traktör tekerini kaldır makinayi hediye edecem sana ama kaldiramazsan Özür borcu olursun arsivine eklersin
makinanin oyle durmasinin sebebi 140 bar da bicim yapiyor tarla eski koy yolu 4-5 kg agirliginda asfalt parcalari vardi makina tasa takildigi zaman acma tepkimesi versin diye o şekilde kullanıldı normali 80 bar bicim durumu
zaten bicim 10 gun sonra yapildi kuru ota yatma yoktu

Sıkmalı malıma akarım asılı tip olarak kullanılmasın üzerinde bu denli ısrarcı olmam, tamamen güvenlik.

Yakın çevremde 2 kisi (biri 100 ' lük, digeri 110 ' luk) traktörü devirdi. Kazalardan biri ölümle sonuçlandı.

Su an çevremde asili tip sıkmalı makina kullananların istisnasız tamamı makilelerini satıyorlar.

Dediğiniz doğru. İs yapar. Hem de 1500 değil, 2500 dekar yer Bicer sezonda. Ama alınan riske deger mi? O kısım tartışılır.

Paketleme ile ilgili de fikirlerim aynen geçerli. Orada bulunmaya gerek yok. Bir bitkinin silah biçiminde paketlenebilmesi için en uygun nem %65-70 civarıdir. Çiçek acmamış bir bezelyedeki nem %90 ' nin üzerinde.

O otu o sekilde (Bicer biçmez) paletlemek, silajin kalitesini ciddi oranda düşürür.

Ha mahsul sahibinindir. İsterse takar tirmigi, yere serer. O sahibinin bileceği is ama yanlış bir yöntemi (bicer biçmez paletleme) dogu olarak lanse etmek de olmaz.

Ali SARAÇ link=topic=60069.msg938083#msg938083 date=1416567839' Alıntı:
baklagilleri bu şekilde rulo yapacaksan biçmeden önce yada biçimin hemen akabinde inokulant uygulamak lazım rulo yapmadan .. bu şekilde uygulama olmadıysa bozulma riski var
Ali bey eline sağlık çok güzel bilgi vermişsin sılaja tuz konurmu selam