Güncel Buğday Fiyatları

Ynt: Flash Haber!Rusya, Türkiye pazarını kaybetmemek için buğdayda fiyat indirdi

25.12.2015 - 10:28 | Son Güncelleme: 25.12.2015-10:28 Milliyet.com.tr » Ekonomi » Haber
Rusya, Türkiye pazarını kaybetmemek için buğdayda fiyat indirdi

Ankara ile Moskova arasında yaşanan uçak krizine rağmen, Rus buğday ihracatçıları Türkiye pazarını kaybetmemek için fiyat indirimine gitti.

Jerusalem Post’un haberine göre, uçak krizi sebebiyle Rusya’dan Türkiye’ye yapılan buğday ihracatında kısıtlama beklenirken tam tersi oldu ve Rus buğday ihracatçılarından Türkiye’ye satılan buğdaya fiyat indirimi geldi.

Dünyanın en büyük buğday ihracatçılarından biri olan Rusya, bu ülkenin en büyük buğday pazarı olan Türkiye’yi kaybetmemek için fiyatı düşürdü.

Rusya’nın Türkiye’ye yaptığı buğday ihracatını değerlendiren Rus SovEcon Tarım Araştırmaları Şirketi Başkanı Andrey Sizov, uçak krizinden sonra Rus ihracatçılarla Türk ithalatçıların Kasım ayı sonlarıyla Aralık ayı başlarında bir tereddüt yaşamasının ardından, buğday anlaşmalarının eski hızına döndüğünü açıkladı.

Bu çerçevede Karadeniz teslimi buğdayın tonu 215 dolardan 200 dolara kadar indi. Türkiye halen Rus buğday üreticileri için 4,7 milyon tonluk ihracatla en büyük pazar konumunda bulunuyor. Türkiye’nin buğday ithalatında Rusya’nın payı yüzde 80 civarında.

Ynt: Güncel Buğday Fiyatları

buğdayın içine zehir katıp bize yollasa, demek ki hepimiz geberecez... (komplo teorisi)
böyle tek kaynağa bağlı olursan, kedinin fare ile oynadığı gibi oynarlar...

yıllardır söylüyorum: Şu Fırat ve Diclenin sularını iç anadoluyo akıtalım.
boşu boşuna Suriye ve Iraktaki düşmanlarımıza vermeyelim, soyubozukların bitleri kanlanmasın...

daha sonra iç anadoluda kilosu 0,75 TL ' ye buğday üreteceğimize,
kilosu 3-4-10 TL ' ye sebze - meyve üretelim...

böyle şeylerin yapılması için illa gâvurların - yabancıların 'şöyle yapın' demesi mi lazım...
niye kendi başımıza düşünüp, karar verip yapmıyoruz...

(el-cevap: kendisinden başka kimseyi düşünmeyen, müslüman olduğunu söyleyip torpil, ihale, üçkağıt peşinde koşan, hakkı olmadığı yere göz diken, --- bi işe girmiş hiç çalışmıyormuş, çok rahatmış işi. ---- ohh maşallah, çok güzel ---- diyen. Devleti sömürmek, soymak için fırsat kollayan, ona buna kazık atmak için uğraşan bir toplumuz.)

Tek kaynağa bağlı doğalgaz alımının ne denli sıkıntı olduğunu uçak olayından sonra görmüş olduk. Doğalgaz temini için afrika, arap ülkeleri ve orta Asya dahil çok yer aradık bakalım...

Geleceğin kurgulanmış,sahne denilen günler yaşıyoruz..
Sonumuz hayrola...

edirne22 link=topic=60282.msg1049111#msg1049111 date=1451047376' Alıntı:
buğdayın içine zehir katıp bize yollasa, demek ki hepimiz geberecez... (komplo teorisi)
böyle tek kaynağa bağlı olursan, kedinin fare ile oynadığı gibi oynarlar...

yıllardır söylüyorum: Şu Fırat ve Diclenin sularını iç anadoluyo akıtalım.
boşu boşuna Suriye ve Iraktaki düşmanlarımıza vermeyelim, soyubozukların bitleri kanlanmasın...

daha sonra iç anadoluda kilosu 0,75 TL ' ye buğday üreteceğimize,
kilosu 3-4-10 TL ' ye sebze - meyve üretelim...

böyle şeylerin yapılması için illa gâvurların - yabancıların 'şöyle yapın' demesi mi lazım...
niye kendi başımıza düşünüp, karar verip yapmıyoruz...

(el-cevap: kendisinden başka kimseyi düşünmeyen, müslüman olduğunu söyleyip torpil, ihale, üçkağıt peşinde koşan, hakkı olmadığı yere göz diken, --- bi işe girmiş hiç çalışmıyormuş, çok rahatmış işi. ---- ohh maşallah, çok güzel ---- diyen. Devleti sömürmek, soymak için fırsat kollayan, ona buna kazık atmak için uğraşan bir toplumuz.)
kardeş dolar hakkındaki yazını okudum ve gerçekten mantıklı bilgi veriyorsun buğday fiyatları hakkında tahminin ne yönde şuan bizim buralarda 850-900 arası ileri zaman düşermi kalkarmı

Cevap: Ynt: Güncel Buğday Fiyatları

kardeş dolar hakkındaki yazını okudum ve gerçekten mantıklı bilgi veriyorsun buğday fiyatları hakkında tahminin ne yönde şuan bizim buralarda 850-900 arası ileri zaman düşermi kalkarmı
teşekkür ederim.
Buğday ülke içinde yükselir, dünyada düşer...
ülke içinde yükselmesinin nedeni
1- maliyetlerin (mazot, gübre, ilaç, tohum vb.) yükselmesi
2- ülke içinde bulunan 3 milyon'a yakın mültecinin olması, ekmek talebinini arttırıyor.

Dünyada düşmesinin sebebi de, büyümenin yavaşlaması, arzın fazla, talebin az olması...

bunun sonunda, hükümet fiyat vermicek, dışardan ucuza almak varken, içerden niye pahalı alalım diyecek.
malesef seçim yeni oldu, hükümetler her zaman böyle yaptı ve yapacak. seçim yılı ve 1 yıl kala iyi fiyat verir, oyları toplar sonra 3-4 sene kanını sömürür çiftçinin...

Ankara'da biçime yaklaşık 2 ay var dün akşam tüccarlar gübre alırken sohbet ettim Fiyatlar konusunda net olmasa da 70 75 kuruş civarı arpa olur 90 95 kuruş civarında da buğday fiyatları öngördükleri ni belirtti forumda arkadaşın paylaşımını belirterek arpa fiyatlarının 1200 TL civarında seyrettiğini belirttim şuan arpa yokluğu olduğunu varsa bugün için o fiyatlardan alım yapabileceğini söyledi.Bizim bölgenin hasat zamanının tam ortalarına denk geldiğini belirtti TMO haziran 20 gibi fiyat açıklamasını beklediklerini söyledi hakkımızda hayırlısı...

Buğdaylar dönmeye başladı hava durumuna göre haziran 1den itibaren sıcaklık 30 derece ve üstüne çıkıyor haziran 15ten sonra trakyada buğday biçilmeye başlar fiyatlar ne olur acaba? Aydında arpa biçimi başlamış fiyat 1100 1200müş bana yüksek geldi.

Urfada 15 gün önce arpa fiyatları 980 1 tl arasındaydı bi hafta önce 900 950 kuruş oldu dün 850 kuruşa düştü .