Güncel Buğday Fiyatları

CHP’li Bircan: Kararname buğday fiyatlarını indirdi!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Erdin Bircan, yayımlanan Tarım İthalatı Kararnamesi ile ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'e sert eleştiride bulundu. Bircan, “Bakan ne diyor biliyor musunuz? 'Çok talihsiz bir dönemde gümrük vergileri indirildi'. 'Ben miyim sorumlusu? Sen onay verdin. Kararnameyi onaylayan sensin, şikâyet eden yine sensin. Köylü ne yapacak?" tepkisinde bulundu.

CHP’li Bircan: Kararname buğday fiyatlarını indirdi!
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
04 Temmuz 2017 21:38A-A+
Edirne Ticaret Borsa'sını ziyaret eden CHP Milletvekili Erdin Bircan, Bayram boyunca 1 Lira civarında giden buğday fiyatlarının 80 kuruşlara kadar düştüğünü söyledi. Bircan, “İçeride borsada da izledik. Ofislerin şu anda mal almaması, 2 ay gibi bir süre vermesi yanlış. Bu sürede insanların borçları var, bu insanların bankalarla dertleri var. Biçtiği Buğday'ını satacak ama henüz fiyat yok. Borsa'daki tüccar olan arka-daşlarımız yine bizim insanımız yine de yardımcı olmaya çalışıyorlar ama durum bu değil. Atatürk tarafından kurulan ofisler çiftçinin kara gün dostudur. Şu anda ofisler çiftçinin kara gün dostu olmaktan çıkmış kapı duvar olmuştur" ifadesini kullandı.

ÇİFTÇİMİZE SAHİP ÇIKIN

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'e sert eleştiride bulunan Bircan, "Hakikaten her zaman olduğu gibi AKP hükümeti aklımızla alay ediyor. Bakan ne diyor biliyor musunuz? 'Çok talihsiz bir dönemde gümrük vergileri indirildi'. 'Ben miyim sorumlusu? Sen onay verdin. Kararnameyi onaylayan sensin, şikâyet eden yine sensin. Köylü ne yapacak? Yani bu ülkede adalet yok. Ama biz bunun önünde duracağız, mücadelemizi vereceğiz. Gerekirse bunu eyleme dökmesini de biliriz. Nasıl ki Ankara'dan İstanbul'a yürüyorsak bütün köylüleri yığarız buraya, traktörlerle girerler buraya, o zaman da onlar düşünsün. Ama biz bunu yapmak istemiyoruz. Tutup dünya ülkelerinin çiftçisini destekleyeceğinize lütfen bizim çiftçimize sahip çıkın" çağrısında bulundu.

ÇİFTÇİYE SAHİP ÇIKACAĞIZ

Edirne'deki buğdayın protein oranının 13'ün üzerinde glüten miktarı olduğuna da dikkat çeken Bircan; “Dolayısıyla Türkiye'nin en iyi ekmeklik buğdayı Edirne'de demektir. Ama siz burada bunun değerini 'nasıl düşürürüz' diyorsunuz. Geçen yılki fiyatlara bakıyorsunuz, geçen yılki fiyatlarla arasında şu ana 1 buçuk Lira gibi bir fark var. Arkadaşlar burada çiftçiyi öldürmek istiyorsanız söyleyin, biz de sizin karşınıza çıkalım. Bu nedenle burada çiftçimize sahip çıkacağız. Bu ülkenin geleceği çiftçidir, köylüdür. Biz çiftçimize sahip çıkacağız ki aç kalmayalım" diye konuştu.

ÇİFTÇİ DİŞLERİNİ YAPTIRAMIYOR

Öte yandan arife günü malını 0,93 Lira'dan veren üretici Hüseyin Livada; “Şu anda fiyata bakıyoruz 0,805 Lira. Fiyattan tabiî ki memnun değiliz. Biz 90 kuruşa kepek alıyoruz hayvanlar için ama 80 kuruşa buğday veriyoruz. Bakıyorsunuz Bulgar'dan gelen kepeklik buğdaylar 1 Lira. Memnun olunur mu bu durumdan? Ağzımda dişlerimi yaptıramıyorum. Bir diş söktürme 130 Lira" ifadelerini kullandı.

https://www.tarimdanhaber.com/haber...i-bircan-kararname-bugday-fiyatlarini-indirdi

Buğday fiyatları 15 kuruş düştü!

BALIKESİR'DE BUĞDAY HASADI SIKINTILI BAŞLADI
​Balıkesir'in Bandırma ilçesinde hububat hasadı sıkıntılı başladı. Gümrük vergisinin düşürülmesinden dolayı buğday fiyatlarının kilo başına ortalama 15 kuruş düştüğüne dikkat çeken üreticiler, söz konusu kararın biran önce iptal edilmesini talep ediyorlar. (Mobil cihazlar için haberin devamı ok yönünde)

GÜMRÜK VERGİSİNİN DÜŞÜRÜLMESİ PİYASA DENGELERİNİ BOZDU
Bandırma Ziraat Odası Başkanı Süleyman Dönmez, "Bölgemizde hasat mevsimine başladık. Verimlerimiz güzel, fakat son günlerde Gümrük Bakanlığı'nın açıkladığı hububat ve buğdaydaki gümrük vergilerinin düşürülmesi piyasayı çok olumsuz etkiledi. Bir hafta içerisinde 10-15 kuruşa varan fiyat düşüşleri var. Çiftçimiz çok mağdur" dedi.

TMO MÜDAHALE ETMELİ!
Üretici İbrahim Kocabaş, düşen buğday fiyatlarına TMO'nun müdahale ederek çiftçiyi düşük fiyat veren tüccarın eline terk etmemesi gerektiğini ifade ederek, "Buğday fiyatları şu bir hafta içinde 80-100 kuruş aşağı düştü. Toprak Mahsulleri Ofisi'nin derhal bir fiyat açıklayarak tüccarların elinden bizi kurtarması lazım. Saman fiyatları yüksek, köylümüzü etkiliyor. Burada müdahale edilmesi gereken buğday fiyatıdır" diye konuştu.

FİYATLARIN YUKARI ÇEKİLMESİ GEREKİYOR
Üretici Ahmet Durmaz ise, "Bu sene buğday fiyatlarının ani düşüşü çiftçimizi çok mağdur etti. İlgililerin bir an önce buna el atıp buğday fiyatlarını yukarıya çekmelerini bekliyoruz. Mazot, parça fiyatları, bakım masrafları pahalı. Bir an evvel Toprak Mahsulleri Ofisi duruma el koymalıdır" dedi.

https://www.tarimdanhaber.com/haber/tahillar-ve-baklagiller/bugday-fiyatlari-15-kurus-dustu

Bakan Çelik’ten tarımda ithalat kararnamesine zamanlama eleştirisi!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, tarım ürünleriyle ilgili ithalat kararnamesinin hasat döneminde çıkmasının talihsizlik olduğunu söyledi. Kararnameyi daha önceki açıklamaları ile savunan Bakan Çelik, tarım ürünleriyle ilgili ithalat kararnamesinin ardından, bazı bölgelerde uyanık tüccarların, ürünleri ucuza kapatmaya çalıştığı haberleri aldıklarını söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, tarım ürünleriyle ilgili ithalat kararnamesi konusunda 'zamanlama' eleştirisinde bulundu. Üreticileri de uyaran Çelik, ürünlerin kesinlikle piyasa değeri neyse o fiyattan satılacağını belirterek “Bazı uyanık tüccarların bu tür davranış ve oyunlarına kimse gelmesin" dedi.

Mısır, arpa, buğday, karkas et ve canlı hayvan ithalatına ilişkin kararnamenin hasat döneminde çıkmasının talihsizlik olduğunu dile getiren Faruk Çelik, “Spekülasyonlara sebebiyet verdi. Hiçbir üreticimiz 'kararname çıktı, ithalat olacak, dolayısıyla ürünlerimiz elde kalacak veya mağduriyet yaşanacak' diye düşünmesin. Üreticimiz 'ürünlerimiz daha ucuza elden çıkaracak' gibi psikolojik ortam, yılgınlık oluşturmaya çalışanlara kanmasın" diye konuştu.

https://www.tarimdanhaber.com/haber...da-ithalat-kararnamesine-zamanlama-elestirisi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, tarım ürünleriyle ilgili ithalat kararnamesinin hasat döneminde çıkmasının talihsizlik olduğunu söyledi. Kararnameyi daha önceki açıklamaları ile savunan Bakan Çelik, tarım ürünleriyle ilgili ithalat kararnamesinin ardından, bazı bölgelerde uyanık tüccarların, ürünleri ucuza kapatmaya çalıştığı haberleri aldıklarını söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, tarım ürünleriyle ilgili ithalat kararnamesi konusunda 'zamanlama' eleştirisinde bulundu. Üreticileri de uyaran Çelik, ürünlerin kesinlikle piyasa değeri neyse o fiyattan satılacağını belirterek “Bazı uyanık tüccarların bu tür davranış ve oyunlarına kimse gelmesin" dedi.

Mısır, arpa, buğday, karkas et ve canlı hayvan ithalatına ilişkin kararnamenin hasat döneminde çıkmasının talihsizlik olduğunu dile getiren Faruk Çelik, “Spekülasyonlara sebebiyet verdi. Hiçbir üreticimiz 'kararname çıktı, ithalat olacak, dolayısıyla ürünlerimiz elde kalacak veya mağduriyet yaşanacak' diye düşünmesin. Üreticimiz 'ürünlerimiz daha ucuza elden çıkaracak' gibi psikolojik ortam, yılgınlık oluşturmaya çalışanlara kanmasın" diye konuştu.

https://www.tarimdanhaber.com/haber...da-ithalat-kararnamesine-zamanlama-elestirisi

Bence de bazı tüccarlar uyanıklık yapıp ucuza buğday almaya çalışıyor. Bende duydum. Bence bu oyuna gelmeyip kimse tüccara buğday satmasın. Ey Trakkulup üyeleri sizde diğer çiftçilere söyleyin tüccara buğday muğday yok.
Tüccar ölsün.

Hem kararname harmanda çıktı diye hemen kullanılacak mı sanki?

Faruk Çelik hangi partiden di? Ben böyle muhalefet görmedim.

• Beğen
Tepkiler: Alexander
Eyyyy Tarım Bakanı Faruk Çelik...
Sen değilmiydin çiftçimiz rahat olsun, bu vergi indirimi çiftçiyi mağdur etmeyecek, fiyatlar düşerse müdahale edeceğiz diyen? Hani nerde müdahale? Nerde buğdaya verdiğiniz fiyat?
Çiftçimiz ürününü tüccara ucuza vermesin diyorsun, peki bankaya borcunu senmi ödeyeceksin?
Resmen dalga geçiyorsunuz üretici ile, tam hasat zamanında açıkladığınız vergi indirimi ile çiftçiyi tüccarın kucağına bıraktınız ve bunu sanki siz yapmamış gibi konuşuyorsunuz... Ama haklısınız, 2019 seçimlerinden hemen önce güzel bir fiyat verirsiniz bu enayi çiftçi şuan yaşadığı mağduriyeti unutuverir.

Hep söyledim yine söylüyorum, hepimize müstehak. Köyünden 10 yılda bir çıkan adam, hayatında istanbul görmemiş adam ama köprü yaptılar ama yol yaptılar diye oyunu veriyorsa ona herşey müstehaktır...
Şimdi ver mehteri ver verr...

Faruk çelik bizimle eğleniyor. Her zaman olduğu gibi tepki yok. Tepkiyi bırak bakanı savunanlar var. Şaka gibi. Kararnameyi imzalayan kendisi, talihsizlik diyen gene kendisi. Bu kararname çıkınca fiyatların çakılacağını çocuklar bile bilir. Hadi bir hata ettin diyelim, tmo müdahale alım fiyatını açıklasın. Neden açıklamıyor?? Burada günlerdir yazıyoruz, aracılara, spekülatörlere açıkça yol veriliyor. Tepki yok. Geçen yılın fiyatına 2 kuruş artış yapsalar gene tepki olmaz. Ben bakan olsam ben de böyle davranırdım. Bize böyle yönetim müstehak. Yazıklar olsun bakan resmen dalga geçiyor.

Bizde 1 hafta oldu baslayali basladigi gun vergi dustu fabrika 1 gun once 1tl 1100 arasi aliyordu vergi dusunce en yuksek 800 e almaya basladi ben 26 ton sattin 800 den 3 gun once satsaydim en assa 1 tlye veeirdim suan alim dahi yapmiyo millet satacak yer ariyo cogu tuccar alim yapmiyor alsa bile cok cok olu fayata aliyor zaten verimler cok dusuk benim 80 dinum ortalamam 325 kg ye geldi

• Beğen
Tepkiler: Stronger
Savaş tamtamları çalıyor. Suudi Arabistan Katar'a girdi girecek.
ABD kendisi için Suriye'ye giriş daveti anlamına gelen kimyasal saldırı (!) haberini bekliyor.
İnşallah TMO da savaş gibi bir durum için yeterli stok vardır.

Alpu tmo iki yıl öncesinin buğdayları bu yıl bitirdi bildiğim kadarı ile hiç ürünleri yok
Haftaya fiyatların dahada düşmesi bekleniyor geçen yılki fiyatdan tmo alım yapsa razıyız
Birde Rusya'dan gelen buğdayı Araplara satacaklar piyasa etkilenmicek derdi

Alpu tmo iki yıl öncesinin buğdayları bu yıl bitirdi bildiğim kadarı ile hiç ürünleri yok
Haftaya fiyatların dahada düşmesi bekleniyor geçen yılki fiyatdan tmo alım yapsa razıyız
Birde Rusya'dan gelen buğdayı Araplara satacaklar piyasa etkilenmicek derdi

Piyasayı etkilemek istemeseler fiyat açıklardılar. 6 temmuz olmuş hala fiyat yok. Ekonomi bakanı enflasyonu gıda fiyatlarına bağlıyor ve ithalat için diretiyor. İthalat işleyip ihraç etmek için değil piyasayı düşürmek için yapılacak.