Yaprak Gübresi Önerileri ve Bilinçli Tarım Farkı

Arkadaslar meraba
İc anadolu bolgesinde kuru tarim yapiyoruz.donumde (1600m) 350 kg bugday aliyoruz.sizlerin mesajlarini okuyunca resmen utandim kendimizden.
Ekerken tabana 20 kg dap atiyoruz.birde yaprak gubre baharda.bolgemiz duzensiz ve az yagis aliyor . Temmuz ayinda bile geceleri kiragi dusuyor.
Nasil bi ekim ve gubreleme vede tohum tercih etmeliyim.
Simdiden tavsiyeleriniz icin cok tesekkur ederim
Sizin köy neresi acaba...

Konya ic anadolu ege siniri siniri orenkoy
Emirdağ yunak arasında bir yer sanırım köyünüz, bizim bölgeye yakın, (Sivrihisar) bizim de verimlerimiz düşük, bu yıl trakkulüp e üye oldum. Burada paylaşılan bilgiler çok güzel, toprak hazırlığından, gübrelemeye kadar çok faydalı paylaşımlar yapılmakta, bizde bu yıl burda öğrendiğimiz bazı uygulamaları yaparak verimi arttırmaya daha bilinçli çiftçilik yapma gayretindeyiz. Umarım sizde sarf ettiğiniz emeğin hakkını sonuna kadar alırsınız. En maliyetli husus zaman ve emek malum..

Arkadaslar meraba
İc anadolu bolgesinde kuru tarim yapiyoruz.donumde (1600m) 350 kg bugday aliyoruz.sizlerin mesajlarini okuyunca resmen utandim kendimizden.
Ekerken tabana 20 kg dap atiyoruz.birde yaprak gubre baharda.bolgemiz duzensiz ve az yagis aliyor . Temmuz ayinda bile geceleri kiragi dusuyor.
Nasil bi ekim ve gubreleme vede tohum tercih etmeliyim.
Simdiden tavsiyeleriniz icin cok tesekkur ederim

Önce bir toprak tahlili yaptırin.Bakalim neler eksik ona göre eksik maddeleri gübreleri tamamlanır.Sonra o bölgeye uygun tohum seçilir...

d375bf299c4ea6b884bda75b06fbd38a.jpg
bu yaprak gübresinden kullan abiler arkadaşlar varmı ?

d375bf299c4ea6b884bda75b06fbd38a.jpg
bu yaprak gübresinden kullan abiler arkadaşlar varmı ?
Kullanmadım ama etikette yazan formülasyonu elde etmek zor değil.Yaprak uygulaması yapacaksanız en uygun azot formu üre azotudur.Bildiğimiz üreyi suda çözseniz aynı formülasyonu elde edersiniz.Mikro element içeriğine aldanmayın.10 kg gübre içinde 2 gram demir yaprak uygulamalarında is yapmaz.Dekara 1 gram demir düşürebilmek için 5 kg atmaniz lazım buda saçma bisey olur.Etikette yazmayan özel maddeler varsa ona bisey diyemem ama olduğunu pek sanmıyorum.Ben olsam kullanmayı pek düşünmezdim.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci73
Kullanmadım ama etikette yazan formülasyonu elde etmek zor değil.Yaprak uygulaması yapacaksanız en uygun azot formu üre azotudur.Bildiğimiz üreyi suda çözseniz aynı formülasyonu elde edersiniz.Mikro element içeriğine aldanmayın.10 kg gübre içinde 2 gram demir yaprak uygulamalarında is yapmaz.Dekara 1 gram demir düşürebilmek için 5 kg atmaniz lazım buda saçma bisey olur.Etikette yazmayan özel maddeler varsa ona bisey diyemem ama olduğunu pek sanmıyorum.Ben olsam kullanmayı pek düşünmezdim.

Teşekkür ederim hocam . Bunun dekar maliyeti 1lira ben üst gübreyi daha yeni attım duyması uzun sürecek oyüzden bunu kullanmak istiyordum . Bu arada bugün attığımız üre azotunu duyana kadar yaprak gübresi kullanabilirmiyiz yada sizin bi Öner’iniz varmı ?

Mehmet hocam peki bu üre gübresini eritip bitkiye verdiğimiz an bitki bunu hemen almaya başlıyormu yoksa nitrata falan dönüşüm gibi şeylermi olması lazim

Teşekkür ederim hocam . Bunun dekar maliyeti 1lira ben üst gübreyi daha yeni attım duyması uzun sürecek oyüzden bunu kullanmak istiyordum . Bu arada bugün attığımız üre azotunu duyana kadar yaprak gübresi kullanabilirmiyiz yada sizin bi Öner’iniz varmı ?
Duyması derken ne demek istediğinizi pek anlamadım ama yaprak uygulamalarını yapabilirsiniz tabi

Mehmet hocam peki bu üre gübresini eritip bitkiye verdiğimiz an bitki bunu hemen almaya başlıyormu yoksa nitrata falan dönüşüm gibi şeylermi olması lazim
Yaprak gübresi olarak ilaçlama yaparsanız bitki bünyesine çok cabuk şekilde girer.Her hangi bir dönüşüme ihtiyaç duymaz.Ama toprağa atılan üre mikroorganizmalar tarafından işlenip amonyum ve nitrat formuna getirildikten sonra bitki tarafindan alınır.

Yaprak gübresi olarak ilaçlama yaparsanız bitki bünyesine çok cabuk şekilde girer.Her hangi bir dönüşüme ihtiyaç duymaz.Ama toprağa atılan üre mikroorganizmalar tarafından işlenip amonyum ve nitrat formuna getirildikten sonra bitki tarafindan alınır.
Abi ozaman her anlamda bitkiye azot vermek gerektiğinde üreyi eritip verdiğimiz zaman en ucuz ve en iyi şekilde azotlu gübreleme yapmış oluruz

Abi ozaman her anlamda bitkiye azot vermek gerektiğinde üreyi eritip verdiğimiz zaman en ucuz ve en iyi şekilde azotlu gübreleme yapmış oluruz
Evet azot ve mikro elementlerin eksikliğini çabucak gidermek icin yaprak gübrelemesi iyi ve etkili bir yöntemdir.Ama araziye her istediğinde giremediğinden dolayı yaprak gübrelemesini en iyi değerlendirmek lazım.Yaprak uygulamaları için geliştirilmiş düşük biüretli üre gübresi var.Buğdaya bir kaç kere düşük dozlarda üre verilmesi yarar sağlar ama meyve ağaçları gibi çok kez uyguluma yapılan bitkilerde düşük biüretli kullanmak çok daha profesyonelce olur.Ek olarak soyleyimki her şeyin fazlası zarardır.Özellikle yeşil akşamı tüketilen bitkilerde ıspanak,yere,maydanoz vs dikkat etmek gerekir.Gereğinden fazla azot uygulaması bu bitkilerde birikerek sağlığa zararlı olur.Heleki küçük yaştaki dostlarımız için daha hassas bir konudur.Kendi çocuğumuza yedirmeyeceginiz ürünleri başkasınada yedirmemek lazım.Böyle ufak tefek ayrıntılar toprağın ve çevrenin sürdürülebilirliğini sağlar.

• Beğen
Tepkiler: ebay06
İlk üre günresini yağışlardan dolayı çok geç attım .üreyi bitki alabilmesi için belli bir zaman geçiyor ben bu zamanı azaltmak buğdaya ek bişeyler atmak istiyorum hocam oyüzden arayış içindeyim bana biri uan 32 dedi oyüzden paylaşım yaptım
Galiba Uan 32 yi topraktan atmayi düşündünüz.Yapraktan atmayı düşünüyorsanızda atabilirsiniz tabi.Ama üreyi holderle atmaktan çok farklı bir şey yapmazsınız.İçinde %8 nitrat azotu var.Bitkinin hazır olarak alacağı azot budur.Değişikliğe uğramadan direkt olarak alır.Dekara 10 kg yasaklanmış 33 nitratı attiginizdaki nitrat azotunu elde edebilmek için bu gübreden tam 20 kg atmaniz gerekir.Buda hiç ekonomik olmaz.Dekara önerilen doz 3-4 litre imiş.4litre uan 32 gübresi 2 kilogram 33 nitrata es değer.2 kilogram illaki fayda sağlar ama ekini şahlandiracak etki yapacağını zannetmiyorum.Ama denersiniz belki sizi vazgeçirmek istemem.Tecrube olur.Fiyati yüksek değil 1 bidon denenebilir.Ayrıca ekinde azot eksikliğine bağlı sararma olmadığı sürece gübreleme için çok geç kalındığı söylenemez.Üstü açık Allaha emanet bir yer sonuçta.Her ayrıntısını dört dörtlük yapamayız.Hızlı bir şekilde azot temin edebilmek için 26 nitratta kullanabilirdiniz.Belkide bitki nitrattan faydalanmadan sağanak yağmurla yıkanıp gidecekti.Öyle bir yanıda var.Olumsuz düşünüp kendinizi yormayın.Yenil nesil azotlu gübreler çıktı artık.Utec gibi entec 26 gibi bu gubrelerde göz atmanizi tavsiye ederim.Utec alınabilecek bir fiyatı vardı diye hatırlıyorum.Bundan sonra nasipse kullanırsınız.Birde ekimle beraber azotlu katı organaminarel gübre olarak geçen hümik asit ve %15 civarı azot içeren gerçekten is yapacak gübreler var.Dekar maliyeti 20 tl gibi biseyler.Biz kullandiriyoruz memnun kalan çok çiftçimiz var.Daha önceden de anlatmıştım bu gübreyi burda.Resim falan atabilirim isterseniz.Yakın zamanda kıraç 100 dekarlık arpa tarlamıza gidersem farkı komşu tarlalarla görmek için resim paylaşımı yapabilirim

• Beğen
Tepkiler: ebay06
İlk üre günresini yağışlardan dolayı çok geç attım .üreyi bitki alabilmesi için belli bir zaman geçiyor ben bu zamanı azaltmak buğdaya ek bişeyler atmak istiyorum hocam oyüzden arayış içindeyim bana biri uan 32 dedi oyüzden paylaşım yaptım

Amino asit ve çinko sülfat karıştırıp at ümit havalar yağışlı ve sıcak gübreden sonra 15 güne kalmaz buğday almaya başlar stres yapma [emoji4]

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci73
Amino asit ve çinko sülfat karıştırıp at ümit havalar yağışlı ve sıcak gübreden sonra 15 güne kalmaz buğday almaya başlar stres yapma [emoji4]

Mutlu abim malum geçe kaldık ya sırf sıkıntı [emoji4] 4-5 parmak buğdaylar yeşillikleri güzel ama yer yer dar yapraklı ot geliyo (yulaf kara Çimen) dün kökbogaz dar yapraklı yaprak biti ve yayıcı yapıştırıcı aldım ilk havalar açtımı atıcam kısmetse [emoji3]