Yaprak Gübresi Önerileri ve Bilinçli Tarım Farkı

Ynt: Yaprak Gübre Önerileri ve Bilinçli Tarım

Ali SARAÇ link=topic=60666.msg665230#msg665230 date=1355494224' Alıntı:
bilgiler icin te$ekkürler .. zaten yaprak gübresi kullanırken ilaç tankına belirli bir miktar üre gübresi katıyoruz alımı kolayla$tırsın diye .. %26lık can gübresinde azot miktarı dü$ük olmakla birlikte özellikle kalsiyum olması bana cazip geliyor .. fiyatına gelince en pahalı gübre can gübresi icindeki azota verilen birim fiyat olarak dü$ünülürse .. ama ürenin geç etki ettiğini bildiğimizden genellikle bugdayda kullanmıyoruz .. spesifik durumlar haric .. genelde mısırda üre kullanıyorduk icine bir dönemden sonra giremediğimizden $imdi damlama sistemine geçtiğimizden üreyide bıraktık nitrat vermeye ba$ladık .. 50 kg üre yerine 70 kg nitrat veriyoruz .. buarada verdiğiniz yaprak gübresi dagıtıcısını aradım ege sorumlusu ayhan beyle görü$tüm .. önümüzdeki günlerde araziyi inceleyip ona göre bir uygulama yapacaz .. özellikle kullandıgım cinko gübrelerinin icerikleriyle ilgili hep tereddutum oluyordu .. ithal yaprak gübrelerini ise bayiiler fiyatlarının yüksekliklerinden dolayı getirmiyor kasabamıza .. bakalım görecez bu yıl spangronun ürünlerini kullanalım ..
rica ederim..
bol,bereketli,kazançlı ürünler dileğiyle,sağlıcakla kalın...

atila link=topic=60666.msg665248#msg665248 date=1355494817' Alıntı:
Damlamada nitrat 33 kullanıyorduk. Damlatıcılarda kalıntı bıraktığından ve asitle uğraşmak istemediğimiz için, 2013 sezonunda damlama ile üre vermek istiyoruz. Bilhassa damlamada nitrata dönme sebebinizi anlayamadım.
33lük nitrat 2 ce$ittir abi damlamayla verilebilen nitrat mı kullandınız bu önemli .. biz her suda gübre veriyoruz .. mısırın ilk safhalarında verilen üre gübresinin faydası oluyor ancak püskül cıkarttıktan sonra verdiğimiz ürenin neredeyse mısırla alakası olmuyor üre kullanılabilir azota dönü$mesi zaman aldıgından mısırda kısa sürede yeti$en bir bitki oldugundan ürenin hepsinden yararlanamıyor mısır .. o yüzden direk etki eden nitrat gübresi kullanıyoruz .. örnek her suda dekara 4 kg olarak .. bunu üreyle yapabilmek icin ilk sulamalarda tüm üreyi verip yapmak lazım .. arkasından 10 kere daha suladıgımızda üre topraktan yıkanıyor ve bitki maximum seviyede üredeki azottan yararlanamıyor ..

Ali SARAÇ link=topic=60666.msg665251#msg665251 date=1355495018' Alıntı:
33lük nitrat 2 ce$ittir abi damlamayla verilebilen nitrat mı kullandınız bu önemli .. biz her suda gübre veriyoruz .. mısırın ilk safhalarında verilen üre gübresinin faydası oluyor ancak püskül cıkarttıktan sonra verdiğimiz ürenin neredeyse mısırla alakası olmuyor üre kullanılabilir azota dönü$mesi zaman aldıgından mısırda kısa sürede yeti$en bir bitki oldugundan ürenin hepsinden yararlanamıyor mısır .. o yüzden direk etki eden nitrat gübresi kullanıyoruz .. örnek her suda dekara 4 kg olarak .. bunu üreyle yapabilmek icin ilk sulamalarda tüm üreyi verip yapmak lazım .. arkasından 10 kere daha suladıgımızda üre topraktan yıkanıyor ve bitki maximum seviyede üredeki azottan yararlanamıyor ..

' ' Normal ' ' 33 nitratı basınçlı su ile büyücek bir bidonda iyice eritip, venturi sistemi ile hidrosiklon sonrası / filtre öncesi sisteme veriyoruz.
Sizin kullandığınız nitrat hangisi?
Aslında sizin yaptığınız (her su ile gübre) en doğrusu.
Ürenin nitrata dönüşmesi torak sıcaklığı vs gibi şartlara bağlı olarak yaklaşık 14 -21 gündür.

atila link=topic=60666.msg665252#msg665252 date=1355495357' Alıntı:
' ' Normal ' ' 33 nitratı basınçlı su ile büyücek bir bidonda iyice eritip, venturi sistemi ile hidrosiklon sonrası / filtre öncesi sisteme veriyoruz.
Sizin kullandığınız nitrat hangisi?
Aslında sizin yaptığınız (her su ile gübre) en doğrusu.
Ürenin nitrata dönüşmesi torak sıcaklığı vs gibi şartlara bağlı olarak yaklaşık 14 -21 gündür.
abi normal nitratta bahsettiğin gibi bidonda erir ama kalıntı bırakma riski var ki sizin kullandıgınız gübre büyük ihtimalle normal nitrat .. normal nitrat ile damlamada kullanılan nitrat arasında cok fark yok sadece kaplamaları farklı .. toros gübrenin sitesinden aldıgım nitrat bilgisini aynen yapı$tırıyorum .. 21 gün az bir süre değil atilla abi .. ben her suyla nitrat kullanmanızı öneririm secim size kalmı$ ..ve üskül döneminden sonra potasyum nitrata geçiyoruz bunu söylemeyi unuttum ..

Kullanım şekli

Amonyum Nitrat gübresinin iki tipi mevcuttur. Bunların birincisi, tarla bitkilerine doğrudan üst gübre olarak topraktan uygulanır. Buğday ve arpada serpme yoluyla, çapalama ve sulama yapılan bitkilerde ise çapa ile toprağa karıştırılarak sulama öncesinde verilir. Gübrenin bu tipi sistemde tıkanmalar meydana getireceğinden kesinlikle damla sulama sisteminde kullanılmamalıdır. İkinci tip Amonyum Nitrat gübresi ise damla sulama sistemine uygundur. Her iki tipin de etkili madde oranı ve kimyasal yapısı aynı olmakla birlikte, rutubet almasını önlemek için kullanılan katkı ve kaplama maddeleri farklıdır. Bu nedenle damla sulamaya uygun tip isteniyorsa bayiye mutlaka belirtilmelidir.

Topraktan uygulamalarda özellikle buğday ve arpa gibi bitkilerde Amonyum Nitrat gübresi toprağa karıştırılamadığı için toprak yüzeyinde kalır. Sabah çiği ve hafif yağış ile kolay eriyerek azotun tamamı toprak içine geçer ve azot kaybı meydana gelmez. Çok kumsul ve fazla su tutmayan hafif bünyeli topraklarda ise çok aşırı yağışlarla Amonyum Nitrat gübresinin nitratında bir yıkanma meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda gübrelemeyi aşırı yağışlardan sonra veya diğer tarla bitkilerinde olduğu gibi kardeşlenme başlangıcında, kardeşlenme sonunda ve sapa kalkma döneminde olmak üzere 2-3 kısımda vermek gerekir. Buğdayda üst gübrelemenin 2-3 defada verilmesi kaliteyi artırır. Çapalama ve sulama yapılan bitkilerde çapa ile toprağa karıştırılan ve sulama öncesi uygulanan Amonyum Nitrat gübrelerinde bir kayıp meydana gelmez. Bu gübre istenirse eritilerek yağmurlama sistemi ile de uygulanabilir.

Ali SARAÇ link=topic=60666.msg665254#msg665254 date=1355495519' Alıntı:
abi normal nitratta bahsettiğin gibi bidonda erir ama kalıntı bırakma riski var ki sizin kullandıgınız gübre büyük ihtimalle normal nitrat .. normal nitrat ile damlamada kullanılan nitrat arasında cok fark yok sadece kaplamaları farklı .. toros gübrenin sitesinden aldıgım nitrat bilgisini aynen yapı$tırıyorum .. 21 gün az bir süre değil atilla abi .. ben her suyla nitrat kullanmanızı öneririm secim size kalmı$ ..

Kullanım şekli

Amonyum Nitrat gübresinin iki tipi mevcuttur. Bunların birincisi, tarla bitkilerine doğrudan üst gübre olarak topraktan uygulanır. Buğday ve arpada serpme yoluyla, çapalama ve sulama yapılan bitkilerde ise çapa ile toprağa karıştırılarak sulama öncesinde verilir. Gübrenin bu tipi sistemde tıkanmalar meydana getireceğinden kesinlikle damla sulama sisteminde kullanılmamalıdır. İkinci tip Amonyum Nitrat gübresi ise damla sulama sistemine uygundur. Her iki tipin de etkili madde oranı ve kimyasal yapısı aynı olmakla birlikte, rutubet almasını önlemek için kullanılan katkı ve kaplama maddeleri farklıdır. Bu nedenle damla sulamaya uygun tip isteniyorsa bayiye mutlaka belirtilmelidir.

Topraktan uygulamalarda özellikle buğday ve arpa gibi bitkilerde Amonyum Nitrat gübresi toprağa karıştırılamadığı için toprak yüzeyinde kalır. Sabah çiği ve hafif yağış ile kolay eriyerek azotun tamamı toprak içine geçer ve azot kaybı meydana gelmez. Çok kumsul ve fazla su tutmayan hafif bünyeli topraklarda ise çok aşırı yağışlarla Amonyum Nitrat gübresinin nitratında bir yıkanma meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda gübrelemeyi aşırı yağışlardan sonra veya diğer tarla bitkilerinde olduğu gibi kardeşlenme başlangıcında, kardeşlenme sonunda ve sapa kalkma döneminde olmak üzere 2-3 kısımda vermek gerekir. Buğdayda üst gübrelemenin 2-3 defada verilmesi kaliteyi artırır. Çapalama ve sulama yapılan bitkilerde çapa ile toprağa karıştırılan ve sulama öncesi uygulanan Amonyum Nitrat gübrelerinde bir kayıp meydana gelmez. Bu gübre istenirse eritilerek yağmurlama sistemi ile de uygulanabilir.

Bilgi için çok teşekkür ederim. Toros bayisine ' ' damlama tipini ' ' soracağım. Aralarında fiyat farkı varmı?

Ali SARAÇ link=topic=60666.msg665245#msg665245 date=1355494693' Alıntı:
arkada$ın kuru tarımla ilgisi yoksa ilgilenmiyor olabilir .. $ahsen bende bilmem kuru tarım i$ini .. ama burda ugra$anlar var çe$itli ürünlerle tam olarak ne kullandıklarını bilmiyorum .. sen ara$tırabilirsin ..

misal

http://www.dailymotion.com/video/xe9n9c_sap-polymer_tech#.UMs0y2-9RnM

Alicim bunun fiyatı ne kadarmış bu tam bizlik :)

kardeşlenme döneminde ilk atılan ot ilacında fosforlu yaprak gübreside atabilirsiniz cinkoya ek kardeşlenme sapa kalkma döneminde faydası olur

Ali SARAÇ link=topic=60666.msg665245#msg665245 date=1355494693' Alıntı:
arkada$ın kuru tarımla ilgisi yoksa ilgilenmiyor olabilir .. $ahsen bende bilmem kuru tarım i$ini .. ama burda ugra$anlar var çe$itli ürünlerle tam olarak ne kullandıklarını bilmiyorum .. sen ara$tırabilirsin ..

misal

http://www.dailymotion.com/video/xe9n9c_sap-polymer_tech#.UMs0y2-9RnM
ali bey bu uygulamayı siz yapıp denedinizmi.birde buğday tarımında kullanılabilirmi acaba .bilginiz varmı.kuru tarımda bu kullanılıp sonuç verirse tutar bence bu uygulama .tabi artı ve eksilerini iyi hesaplamak lazım.

ben bu yıl tohumları edta şelatlı fosfor cinko demir kaplaması ile kapladım ilk izlenimlerin kök bölgesine faydası olmuş yan komşularımın kök bölgesi ile kendi tarlamın kök bölgesini karşılaştırıyorum daha sacaklı kalın cıkışı var

Kısmet etmiş ise Mevla; el getirir, yel getirir, sel getirir... Kısmet etmez ise Mevla; el götürür, yel götürür, sel götürür...
istediğinizi yapın herşeyin bir şeyi neler denenmiş neler bulut altında hepsi. tabiki biz ne gerekiyorsa yapıcaz ama fazla abartmanın hiçbir faydası yok.

türkiyenin en büyük sorunu yaparsın araştırısın ayamı cıkacan derler işini iyi yapan cifciyi pek sevmezler yapmassın cok miskin tembelsin derler millet aya cıkcak sen nelerle sürünüyosun derler arkadaş ne güzel anlatmış kimysal gübrelerden degilde agırlıkla yaparak gübresi önerisinde bulunmuş bende yüksek verimler alıyorum şu iyi bilinki oturdugunuz yerden muhalefetlik yaparak olmuyor veya oturdugun yerden duasını ederekde olmuyor böyle bi dua varsa bizde bilelim oturdugumuz yerden kısmet isteyelim

marmara591 link=topic=60666.msg665525#msg665525 date=1355525518' Alıntı:
bırakın bu boş işlerler uğraşmayı. Kısmet etmiş ise Mevla; el getirir, yel getirir, sel getirir... Kısmet etmez ise Mevla; el götürür, yel götürür, sel götürür...
istediğinizi yapın herşeyin bir şeyi neler denenmiş neler bulut altında hepsi. tabiki biz ne gerekiyorsa yapıcaz ama fazla abartmanın hiçbir faydası yok.
Senin kısmetin bol herhalde abartmaya gerek yok diyosunda geçen sene komşum duayla denedi pek bişey alamadı allahta çalışmayana vermiyo sadece duayla kısmeyle olsaydı bu işler tarlaları sürmeye bile gerek kalmazdı sana kimse böyle yap demiyo kafana yatmıyosa kafama yatmıyo de yobaz yobaz yorum yapıp biraz daha ilmi tarım yapacakların bari şevkini kaçırma!

marmara591 link=topic=60666.msg665525#msg665525 date=1355525518' Alıntı:
bırakın bu boş işlerler uğraşmayı. Kısmet etmiş ise Mevla; el getirir, yel getirir, sel getirir... Kısmet etmez ise Mevla; el götürür, yel götürür, sel götürür...

Hz.Musa ' nın bir mucizeside yüce Rabbim ile konuşabiliyor olmasıydı..Yine bir gün Allah ile konuşmaya giderken, yolun üzerinde tarlasında çalışan birisi soruyor Ya Musa nereye? Hz.Musa Allah ile konuşmaya gidiyorum deyince köylü ; sorar mısın Ya Musa bu sene kısmetim nedir diye? Hz.Musa gidiyor.Tekrar geri gelirken köylü yine soruyor, neymiş benim kısmetin deyince Hz.Musa kendisinine birşey verilmeyeceğini söylüyor çiftçi yine tarlasını canla başla ekerek bakıyor ve mahsul zamanı her zamankinden daha fazla çıkıyor..Hz Musa tekrar Allah ile konuşmaya gidince tekrar soruyor suali, Yüce Rabbim de o sadece emeğinin karşılığını aldı ben verseydim dünyalara sığmazdı diyor..

Ali SARAÇ link=topic=60666.msg665685#msg665685 date=1355589567' Alıntı:
Senin kısmetin bol herhalde abartmaya gerek yok diyosunda geçen sene komşum duayla denedi pek bişey alamadı allahta çalışmayana vermiyo sadece duayla kısmeyle olsaydı bu işler tarlaları sürmeye bile gerek kalmazdı sana kimse böyle yap demiyo kafana yatmıyosa kafama yatmıyo de yobaz yobaz yorum yapıp biraz daha ilmi tarım yapacakların bari şevkini kaçırma!

Ali abi öyle kuru duaylada olmuyor..Sen dur, dur başın sıkışınca gelsin hatrına sonra Allah ' ım yardım et bana..
Hacı Ömer de tarlasının başında ver Allah ' ım ver hacı Ömer ' in tarlasına ver diyormuş.. Sonra hafif yağmur ardından dolu başlayınca Ver Allah ' ım ver cümle aleme ver denemeye başlamış.. :) Nasıl dua ettiğimiz de önemli..

Ali SARAÇ link=topic=60666.msg665685#msg665685 date=1355589567' Alıntı:
güzel kardeşim yobaz kelimesiyle neyi kastetiysen aynen sana iade ediyorum. biraz daha saygılı olmaya çalış.

ayrıca benim anlatmak istedğim yan gel yat demiyorum. neyi istersek uygulayalım bizim elimizden gelen bir yere kadar yağmur olmazsa yapmurlar zamanında düşmezse hava iklim şartları iyi gitmez ise nasıl yaparsak yapalım olmuyor olmuyor.

lutfen arkadaşlar anlatmak istediğim bu bir yorum yaptım pişman etmeyin.

hele sen ali saraç kelimelierine dikkat et terbiyeli ol

marmara591 link=topic=60666.msg665781#msg665781 date=1355598681' Alıntı:
güzel kardeşim yobaz kelimesiyle neyi kastetiysen aynen sana iade ediyorum. biraz daha saygılı olmaya çalış.

ayrıca benim anlatmak istedğim yan gel yat demiyorum. neyi istersek uygulayalım bizim elimizden gelen bir yere kadar yağmur olmazsa yapmurlar zamanında düşmezse hava iklim şartları iyi gitmez ise nasıl yaparsak yapalım olmuyor olmuyor.

lutfen arkadaşlar anlatmak istediğim bu bir yorum yaptım pişman etmeyin.

hele sen ali saraç kelimelierine dikkat et terbiyeli ol
Tekirdağ ' dan yobaz çıkmaz , ben kardeşime kefil olurum :)
Alicim senide severim , iletilerini her zaman okurum , önem veririm yazdıklarına.
Marmara591 kardeşimede katılıyorum bir kısmına , bizim köyde mayıs ayında 15-20 yağmur yapmayınca , poyraz esip tane rüzgarı vurmayınca , kum toprak kendini sıkıp beton gibi olunca , o sene buğdaylardan verim alamıyoruz. Sanırım kardeşim bunu anlatmaya çalıştı. Tabiki ilacımızı , gübremizi atacağız , yenilikleri deneyeceğiz ama sonuçta ürün yine bulut altında. Bir noktadan sonra kader-kısmet tabi. Herşey mükemmel gider , süper tane tutar , biçimden bir gece önce bir dolu gelir , ürünü yıkar gider. Çiftçilik işte bu.
Lütfen birbimizin yazdıklarını hep kötüye yorumlamayalım , hemen işi kavga boyutuna çevirmeyelim.
Burası bir dost meclisi , her çeşit arkadaş aramızda var. Türkiyenin farklı illerinden , farklı köylerinden , farklı ürünler yetiştiren vs vs.
Baştan bden MArmara591 in yazdığını kötüye yorumladım , sinirlendim. Ama 5 dakika sonra daha sakin okuyunca bana kötü gelmedi , katıldığım noktalar olduğunu gördüm.
Sizlerden ricam herkez birbirinin mesajına postuna böyle baksın.
Kalın sağlıcakla.

ufukk link=topic=60666.msg665786#msg665786 date=1355599151' Alıntı:
Tekirdağ ' dan yobaz çıkmaz , ben kardeşime kefil olurum :)
Alicim senide severim , iletilerini her zaman okurum , önem veririm yazdıklarına.
Marmara591 kardeşimede katılıyorum bir kısmına , bizim köyde mayıs ayında 15-20 yağmur yapmayınca , poyraz esip tane rüzgarı vurmayınca , kum toprak kendini sıkıp beton gibi olunca , o sene buğdaylardan verim alamıyoruz. Sanırım kardeşim bunu anlatmaya çalıştı. Tabiki ilacımızı , gübremizi atacağız , yenilikleri deneyeceğiz ama sonuçta ürün yine bulut altında. Bir noktadan sonra kader-kısmet tabi. Herşey mükemmel gider , süper tane tutar , biçimden bir gece önce bir dolu gelir , ürünü yıkar gider. Çiftçilik işte bu.
Lütfen birbimizin yazdıklarını hep kötüye yorumlamayalım , hemen işi kavga boyutuna çevirmeyelim.
Burası bir dost meclisi , her çeşit arkadaş aramızda var. Türkiyenin farklı illerinden , farklı köylerinden , farklı ürünler yetiştiren vs vs.
Baştan bden MArmara591 in yazdığını kötüye yorumladım , sinirlendim. Ama 5 dakika sonra daha sakin okuyunca bana kötü gelmedi , katıldığım noktalar olduğunu gördüm.
Sizlerden ricam herkez birbirinin mesajına postuna böyle baksın.
Kalın sağlıcakla.
hemşerim sağol allah razı olsun anlayışın için.

arkdaşlar gelsede bir görseler trakya da çiftçilik nasıl yapılıyor nasıl ekipmanlar kullanılıyor ne metodlar deneniyor. ama o yalancı nikli arkadaşın yazdığı gibi 1100 kg buğday biçeni ne duydum ne gördüm

bu konuda son yorumumuda sşöyle yapayım.
yağışlık olur ekemezsin, ekersin biçemezsin, biçersin satamazsın, satarsın parasını almak kısmet olmaz, parasını alırsın yemek nasip olmaz.