200 başlık besi çiftliği yapmak istiyoruz

Ynt: 200 başlık besi çiftliği yapmak istiyoruz

bu kadar arazi varsa başka yere gitmek çok anlamsız olur
ama şu olabilir 100bin ahıra masraf edeceğine kiralayabilirsinde o parayla 20-25 hayvan alırsın kaldıki yürütemezsen sıkıntı olursa ölü yatırım yapmamış olursun

Evet aslında dediği iz olabilir zaten bize yakın yerlerde kiralık ağırlar var ama oraya hayvan koymak için bakım ister yıkık dökük yerler oraya yapacağıma kendi yerimi yapmam daha mantıklı olabilir

Benim kafamdada kendi yerimde kendi kafama göre yaptığım öiftlikte başlamak vardı ama mali boyutu ve işi başarama ma düşüncesi beni kiralık olarak başlamaya itti acıkcası
pazartesi günü trabzona gidiyorum memleketten dönünce büyük ihtimalle bende tekirdağ tarafında kiralık çiftlikle başlayacağım

kolay gelsin

acik1.jpg

Böyle bir ahır yapıp Zemini betondan betonun üstünede toprak atsak ve toprağın üstünede bir sığırını yapmak nasıl olur fikirlerinizi almak istiyorum ayrıca sağ ve sol gölgeliğin altına yatak Demir ' i ve hayvan yatağı atıp yatma yeri yapmak istiyorum birde üstüne yağmurlu havalar için sera brandalarından açılıp kapanışabilen bir düzenek yapsak nasıl olur

şimdi bende birşey diyeceğim arkadaşlar böyle bir ahır için genelde çok parar istiyorlar .fakat aslında bir usta ile harekety edilse zor bişey değilki ahırın zaten bir görevide yok burda ikinci el kerestelerden alınsa zemini saymıyorum .çatı hariç rahatlıkla bunu çıkarır bir usta kenar kısımlarıda galavaniz yada alçı veya tuğla ve sandiviç panel ile örersın çatıyada ya çadır yada yine prefabrık çatılardan koyarsın allah aşkına mantıksızmı arkadaşlar zaten ahır açık .

ama bir firmayay gidiyosun bakıyo hımmm diyo 500.000 binlira fıyat çıkıyo

bu arada profıller zaten ali babada satılmakta ölçülerini söylersenız çelık olarak çok çok uygun fıyata alınır ha yok çelik olmasın dersenız başka maddelerdende yapılabilinir.

Öncelikle şunu söyleyeyim daha araştırma yapıyorum ve kafamıza yatar ise bu ile başlamak istiyorum besi hayvancılığını seçmemin nedeni daha az ilgi istemesi ve aynı zamanda çiftlik maliyetinin az olması ceya nickli abimize sorduğumda holstain cinsini önerdi kombine ırk olmasından dolayı

Size soracağım bazı sorular var :)
Ağırımıznasıl olmalı kapalı mı açık mı yarı açık mı olmalı sizce ?
Hayvanlar hangi ırk olmalı ?
Yem kilitleri ve yatak için durak demirleri olmalı mı ? Ortalam ne kadara mal olur ?
Bir hayvan başına kaç m2 alan olmalı ve 3-4 hayvan bölmeli padoklarda mı olmalı ?
200 baş için kaç dekar tarla yem için ayrılmalı ?
1 hayvan günde 1.2 kg alması için nasıl bir rasyon hazırlanmalı ?

Şimdiden teşekkürler :)
Gördüğüm planı uygulayan bir abi var proğramda görmüştüm https://youtu.be/jDZkSeMmztc

Öncelikle şunu söyleyeyim daha araştırma yapıyorum ve kafamıza yatar ise bu ile başlamak istiyorum besi hayvancılığını seçmemin nedeni daha az ilgi istemesi ve aynı zamanda çiftlik maliyetinin az olması ceya nickli abimize sorduğumda holstain cinsini önerdi kombine ırk olmasından dolayı

Size soracağım bazı sorular var :)
Ağırımıznasıl olmalı kapalı mı açık mı yarı açık mı olmalı sizce ?
Hayvanlar hangi ırk olmalı ?
Yem kilitleri ve yatak için durak demirleri olmalı mı ? Ortalam ne kadara mal olur ?
Bir hayvan başına kaç m2 alan olmalı ve 3-4 hayvan bölmeli padoklarda mı olmalı ?
200 baş için kaç dekar tarla yem için ayrılmalı ?
1 hayvan günde 1.2 kg alması için nasıl bir rasyon hazırlanmalı ?

Şimdiden teşekkürler :)
200 başlı büyükbaş et çifligi kurmak istiyorum

Slm arkadaşım yazılarını okumaya çalıştım sanki rüyada gibisin küçük bir iş yapmayı dusunmuyorsun çok para bağlaman lazım oyle bir heveslisinki bana sanki daha önce hiç inek görmemişsin gibime geldi vaktin varsa bol bol dolaş çiftlik çiftlik gez hatta imkanin varsa büyük bir çiftliğe 1 hafta 10 gün misafir ol sonra ise basla 10 15 baş yap projeni oyla planla ki işi öğrendikçe lego gibi ekleye ekleye büyü ama sakın yarın 100 200 baş ile başlama allah işini gücünü rast getirsin

• Beğen
Tepkiler: Stronger