Balya Makinaları Bağlama Grubu ve Olası Düğüm Hataları

Yapılması gereken leri buraya yazarsanız hepimize faydaniz olur , bilmediğimiz veya yanlış bildiğimiz şeyleri sayenizde düzeltebiliriz.
Arkadaşım anlatması uzun o yüzden numaramı veriyorum yardım isteyenlere daha kimseden bir çıkarım bişeyim olmadı aklınıza kötü bişey gelmesin. Arayan arkadaşlar da bilirler kimseden Bi beklentim Bi isteğim olmadı. Görüntülü aradılar gösterdiler problemi bende nasıl ne yapmaları gerektiğini elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Allah razı olsun demeleri yeter. Probleme gelirsek makina mekikte ip bırakıyor kelebek dediğimiz düğümü atıyor mekiğe bakılır herhangi bir problem var mı yok mu diye 17lik ve 13lük yaylar yarımşar tur sıkılır yada gevşetilir bunu deneyerek yaparız. Bıcak koku mekiğin üstünden sıfır gibi geçmesi gerek ona bakılır yada ip çelici iğneye çok yakın geçiyorsa çelici ayarı yapılması gerekir. Herkese iyi çalışmalar.

Arkadaşım anlatması uzun o yüzden numaramı veriyorum yardım isteyenlere daha kimseden bir çıkarım bişeyim olmadı aklınıza kötü bişey gelmesin. Arayan arkadaşlar da bilirler kimseden Bi beklentim Bi isteğim olmadı. Görüntülü aradılar gösterdiler problemi bende nasıl ne yapmaları gerektiğini elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Allah razı olsun demeleri yeter. Probleme gelirsek makina mekikte ip bırakıyor kelebek dediğimiz düğümü atıyor mekiğe bakılır herhangi bir problem var mı yok mu diye 17lik ve 13lük yaylar yarımşar tur sıkılır yada gevşetilir bunu deneyerek yaparız. Bıcak koku mekiğin üstünden sıfır gibi geçmesi gerek ona bakılır yada ip çelici iğneye çok yakın geçiyorsa çelici ayarı yapılması gerekir. Herkese iyi çalışmalar.

Allah razı olsun sizden, hayır duası almak ve insanlara yardım etmek büyük sevaptır.

• Beğen
Tepkiler: murat1919
Düğüm sağlam düğümün dibinden kesiyor birşey resimdeki gibi 3/4 tane sağlam 1/ tane kopuyor düğümü sağlam
Bıçak kolu ve bıçak yeni sıfır takıldı mekik sıfır takıldı iğneler yer değiştirildi

Düğüm sağlam düğümün dibinden kesiyor birşey resimdeki gibi 3/4 tane sağlam 1/ tane kopuyor düğümü sağlam
Bıçak kolu ve bıçak yeni sıfır takıldı mekik sıfır takıldı iğneler yer değiştirildi
Hocam alt ve üst tutucular zamanla yıpranıyo sağa sola yamuluyo kenarlarıda jilet gibi keskinleşiyo ipi onlar kesiyo. Makinanın içini boşalt kontrol et. Bendede aynı sorun vardı bağladıktan sonra kopuyodu elle yavaş yavaş bağlama yaptırıp kontrol ettim o şekilde buldum

Ekli dosyayı görüntüle 50045Ekli dosyayı görüntüle 50046
Ustalarım bizim makina bu aralar arkadan bakınca sagdaki ip koparma yapıyor yakından inceleyince ipi geç koyverdiğini anladım 3 adet servis çağırdım Allah onların belasını versin beni tarlada rezil ettiklerine mi yanayım yaptık diye aldıkları parayamı yanayım herneyse
Konuya döneyim kötü alet adamı usta eder misali bende deneme yanılma yöntemi ile giriştim gidecekse para tam gitsin diye bu kırmızı ile ortasına aldığım yıldız dediğiniz yerin ayarını değiştirdim ve sorun düzeldi ama gelin görün 10 balya sonra tekrar geç koyvermeye başladı koparmasa da geç koyveriyor
Tekrar ayarlıyorum yine aynı sorun başıma geliyor Çanak diye nitelendirilen dişlide boşluk çok ondan da şüpheleniyorum burç yada mil yenmiş olabilir diyorum bu gurubu söksem geri toplasam bi problem olur mu ince iş diyorlar sıkıntı yaşatır mı?
Ek olarak bu yıldızda yay varmış o neresi oluyor bilen bi söylesin ikide bir salıyor kendini

Şuan 4 bin balyayı geçti şeytan kulağına kurşun
Koparmayı kesti dört dörtlük bağlıyor
Gel gelelim orta problem çıkarıyor
Çünkü sagın tarak yayını gaga yayını gaganın kendisini konik dişiliyi konik dişlinin milini bıçak kolunu ful değiştirdim orta ile şimdi sag müthiş
Ama orta iki bağlıyor bir bağlamıyor
Konik dişliler ve komik dişlinin milli yada bıçak kolundan degil ilk onları değiştirmiştim olmadı
Sonra gagayı değiştirdim yine olmadı en son tarak yayı ve gaga yayını değiştirdim düzeldi
Büyük ihtimal yayların fonksiyonu bitmiş
Ama hangisi çözemedin en uygun zamanda yayları ful yenileceğim
Ve gaganın dayandığı yatakları
Haşbayda iki ip olmayacağı için yakındır yapmam ve yayları ne kadar denesemde olmadı bağlama düzgün olmuyor gaganın içindeki mil de saglam onuda çözünce tekrardan yazarım
Ek olarak bana yazan ve aradığımda yardımcı olan büyüklerimden ve ustalarımdam allah razı olsun siz olmasanız daha isimlerini öğrenemezdim çok çok teşekkür ederim

Ynt: Balya Makinaları Bağlama Grubu ve Olası Düğüm Hataları

İyi bir düğün nasıl olmalıdır? Düğümün her iki ucu da eşit uzunlukta, pürüzsüz ve düzgün bir şekilde kesilmiş, yaklaşık 1.5 cm uzunluğunda olmalıdır.

iyibirbalyadugumunasilo.jpg

Sağol hocam senin de yardımınla inşallah güzel şeyler olacak. yanlışım varsa düzeltirsen sevinirim. özellikle parça isimleri sizin oralarda değişebilir.
Gürkan Ustam Galigani balya makinası var orta ip 1 bağlıyor 2/3 bağlamıyor
Ve Altan gelen ipe düğüm atmıyor üsteki ipteki düğümde çok gevşek sebeb ne olabilir

Ynt: Balya Makinaları Bağlama Grubu ve Olası Düğüm Hataları

bu yaz benim başıma geldi bu sorun. düğümün bir ucunu tam çıkaramıyor, kelebek diye tabir ettiğimiz şekilde bırakıyor. balya yere sert düşünce , yada hızlı bir şekilde ipten çekince zaman zaman düğüm çözülüyor.
ÇÖZÜM: düğümün atan mekiğin kaşık baskı yayı fazla gevşektir. mekik dönüşü esnasında 2 ip ucunu yeteri kadar sıkı tutmadığı için, düğüm işleminin sonuna doğru yıldız ip sıyırıcıları dönünce, mekiğin ipin 1 veya 2 ucunu da kaçırmasına neden olur, böylece mekik ip uçlarını düğümün içinden tam çıkaramaz. Bu sorunu düzeltmek için mekik kaşık baskı yayının 13 lük somununu yavaş yavaş denerek düğüm düzelene kadar sıkarız. eğer tam sıkılıkta dahi sorun çözülmüyorsa, yayın özelliği gitmiştir, yenisi ile değiştirmemiz gerekebilir.
kakbaskyay.jpg
Gürkan Hocam galigani balya makinam var orta ip 1 bağlıyor 2/3 bağlamıyor Altan gelen ipte düğüm yok üsteki ipte düğüm çok gevşek neyden olabilir

Ustalarım merhabalar.
Harmak marka ikinci el balya makinası aldık.
Bu sene 90 lık Erkunt ile ilk kez balya yapacağız nasip olursa.
Harmak kullanan arkadaşlarımız varsa deneyimlerini paylaşırsa memnun olurum.
Teşekkür ederim şimdiden.