Balya Makinaları Bağlama Grubu ve Olası Düğüm Hataları

Ynt: Balya Makinaları Bağlama Grubu ve Olası Düğüm Hataları

TROVA link=topic=61842.msg689040#msg689040 date=1358705365' Alıntı:
Gürkan hocam, benim de bir sorum olacak. Yanıtlarsanız şimdiden çok teşekkür ederim.
Sorun da şu:ipin her iki ucu da düğümsüz? yani makinadan gelen ip kopuk bir şekilde geliyor ama her iki uçta da düğüm yok??
baglamaipyok.gif

ikiiptededugumyok.gif

iğne ipi yukarı getiriyor mu? eğer iğne ipi yukarıya getiriyorsa ve her 2 uçta da düğüm yoksa sebebi:

A: mekik çalışmasını inceleyin. mekik dönerken mekik dili açılmıyordur. pas sökücü sıkıp deneyin, düzelmezse söküp inceleyin.
B: yıldız baskı yayı çok sıkıdır. ipi tutarken aşırı sıkı olduğundan kesiyor. baskı yayını 17 lik somundan gevşeltip deneyin.
C: yılıdızın içindeki ip tucular veya sıyırıcılar çok fazla aşınmadan keskinleşip, ipi kesmeye başlar.

Gürkan hocam, bi de Trak marka bir ip kullandığınızı yazmışsınız.
Biz genelde arılı kullanıyoruz, bir de Fil İp var. ve geçen sezon Arılı ' nın bir kolisini 55 TL ' den, Fil ipi ' de 53 TL ' den alıyorduk.
İp fiyatları ve markaları konusunda tafsiyeleriniz nelerdir?? şimdiden teşekürler

TROVA link=topic=61842.msg689112#msg689112 date=1358710799' Alıntı:
Gürkan hocam, bi de Trak marka bir ip kullandığınızı yazmışsınız.
Biz genelde arılı kullanıyoruz, bir de Fil İp var. ve geçen sezon Arılı ' nın bir kolisini 55 TL ' den, Fil ipi ' de 53 TL ' den alıyorduk.
İp fiyatları ve markaları konusunda tafsiyeleriniz nelerdir?? şimdiden teşekürler
ben de genelde arılı kullanıyorum. arada denemek için bulursak farklı markalar almaya çalışıyoruz. geçen yıl aldığım arılı iplerin bazılarında ip azalmaya başlayınca sargı karışması yaşadım. ilk yıllarındaki özeni göstermiyor artık arılı. o yüzden bu yaz onun yan markası olan Trak ip aldım. ip yumaklarında bitene kadar hiç karışma olmadı. kalınlık , kalite olarak da güzel. bunların haricinde Gediz soylu, gül ip, fil ve harman kullandım azar azar. gül ipi de beğendim. genelde arılı pahalı. diğerleri aşağı yukarı aynı.

Alıntı yapılan: alim1903 - Bugün, 00:21:36

soldaki gri parça ipi bırakmıyo

Arkadaşımızın sorusuyla 2. olası problemden de bahsetmiş olalım. Mekik ip sarma sorunu.
mekiğe ip sarmasının birkaç nedeni olabilir. en doğru teşhis çalışmasını görmekle konulabilir ancak ben size muhtemel nedenlerini söyleyeyim:

1. balya makinası devri düşük
2. balya çok gevşek bağlanıyor
3. yıldızın ip sıyırıcıları ayarsız
4. en olası çözüm de bu= mekik kaşık yayı çok sıkı. 13 lük somundan biraz gevşeltmeniz gerekiyor.« Son Düzenleme: Bugün, 01:00:36 Gönderen: GÜRKAN »

öncelikle yardımlarınız için teşekkürler

aynı sorun yani mekik ip dolama işi başıma geldi bende bayağı bi uraştım
sonunda bıçakların yerini değiştirdim sorunu çözdüm bu sefer 1 gurup toplarken
sorun 2 e geçti ve bıçakları yeni aldım çok şükür bitti yani bıçak körermiş
sayglarla

GÜRKAN link=topic=61842.msg689116#msg689116 date=1358711291' Alıntı:
ben de genelde arılı kullanıyorum. arada denemek için bulursak farklı markalar almaya çalışıyoruz. geçen yıl aldığım arılı iplerin bazılarında ip azalmaya başlayınca sargı karışması yaşadım. ilk yıllarındaki özeni göstermiyor artık arılı. o yüzden bu yaz onun yan markası olan Trak ip aldım. ip yumaklarında bitene kadar hiç karışma olmadı. kalınlık , kalite olarak da güzel. bunların haricinde Gediz soylu, gül ip, fil ve harman kullandım azar azar. gül ipi de beğendim. genelde arılı pahalı. diğerleri aşağı yukarı aynı.
teşekkür ederim Gürkan hocam. tüm balyacı arkadaşlar için çok faydalı bilgiler bunlar..

Kantaş kardeş, bizim bölgede yani Ağrı ve Iğdır ' da Arılı 55 tl , Fil 53 tl ' den satılıyor.
Diğer arkadaşlarda aldıklarını iplerin fiyatlarını ve markalarını yazarlarsa daha aydınlatıcı olur hepimiz için

murat_saribas link=topic=61842.msg689141#msg689141 date=1358712766' Alıntı:
ağustos ödemeli 46 den aldım 100 koli sera geçen yıl hiç problem yaşamadım
46 fiyat güzel vadeye göre peşin 40a alınırsa bende bi 25 kutu alırdım Ama eskye naklıyesı var burda Sera marka ip yok 55tl suan burada diğer markalar....

Arkadaşlar çok güzel bi konu olmuş bilgilenmek ve bilgi vermek güzel birşey. Benimde bi sorum olacak ben 2004 model paksan s8002 balya makinesi sahibiyim her sezon kendim kullandım askerlik hariç rutin bakımlarını sezon önü yaparım güzel bi makina sap yiyişi mükemmel bu sene sezonun sonuna doğru bi şikayetim oldu ipi bağlıyor balya kalıp gibi çıkıyor gel gelelim orta ipe elimi attımmı düğümün dibinden pat kopuyor ne den olabilir.

murat_saribas link=topic=61842.msg689219#msg689219 date=1358720899' Alıntı:
peşin 43 dü düğümlerde olsun bobinde olsun hiç bir problem yok tek sorun depolamada çok kötü kokuyor 120 km yerden ford connectin içine doldurup geliyorum camlar açık geliyorum arayın konuşun http://www.serapolimer.com/anasayfa.html

arada 12 tl var 25 koli için önemli değil ama 50-100 koli alımlarda baya bi tutuyor.
:) nasıl bir kokusu var ki ? ya o taraflarda işimiz olsa doldurur gelirdik Tepeeyi :) 12 lırada az degıl 25 kutuda 300 TL 1 depo mazot....25 kutu dedım cunku bır mıktar stok var elımızde birde denememiz lazım

[quote autlink=topic=61842.msg689333#msg689333 date=1358758839]
bir koli ip kaç balya bağlar?
[/QUOTE]
ortalama 32 35 adet baglar tabi balyanın boyuna göre degişir

samet baran link=topic=61842.msg689334#msg689334 date=1358759166' Alıntı:
ortalama 32 35 adet baglar tabi balyanın boyuna göre degişir
32-35 mi ? :) sizin balyalar Kaç metre :D Ben sayı belirtmek istemediğim için yazmıyorum balya boyuna gore değişen bir değerdir çünkü bu... Koliden kastınızıda anlamadım bir kutu 2 bobın içerir Haspaylı makinada 3 bobın kullanırsınız yani 1.5 kutu ip kullanmıs olursunuz Oda balyanın boyuna göre 350-450 arası balya bağlar 32 35 de nedir...