hayvanlarda mantar hastalığı yardım,,

Ynt: hayvanlarda mantar hastalığı yardım,,

valla o kadarını bilmiyorum bu soruları veteriner hekime sor ben sadece ilaç tavsiyesinde bulundum başımızdan böyle bir olay geçtiği için

ali26bozan link=topic=62664.msg701371#msg701371 date=1360685579' Alıntı:
Fazla vakit kaybetmeden aşı yapmalısın yoksa bütün hayvanlarına bulaşır.aşı 1-5-10 baş olarak var,ismide tiricoben
yukarıda bahsi geçen ilacı temin edemzsen, kükürt ve zeytinyağını karıştır ve bu bölgeye her gün sür, hayvanların tamamına geçerse işin zor olur,çok kötü görüntü oluyor.

bunun aşısı var direk alıp uygula. bulaşma temas halinde oluyo. bağsız sistemde hayvancılık yapıyosan tümünü aşılamanı tavsiye ederim. temas ettiği her hayvana bulaşır. aşısı canlı aşı 5-10 hayvanlık satılıyo açtınmı bitiriyosun yada kalanı atıyosun. hayvanlara fazla slaj verdiğinde bu hastalık oluyo diye biliyorum. danalarda tehlikeli gelişimi etkiliyo hayvan adam gibi büyüyemiyo.

Geçmiş olsun,mantar işletmenizde yoktan üremez dışarıdan hayvan girişi yada ,sizin hayvanlarınız araziye çıkıyorsa bişekilde dışarıdan girmiştir tedavi için mutlaka aşı kullanın yoksa bütün ahırınıza serper hatta bulaşmayan hayvanlarınızada koruyucu doz vurun artı salicil krem kullanabilirsiniz ama elinizle temas etmeyin hayvanlardaki mantar zonostur insanada bulaşabiliyor.

Mantarın en net çözümü LTF 130 adlı aşıdır. Buz ile beraber gelir. Uygulamadan sonra mevsime göre 15 gün ile 3 ay arasında hiçbirşey bırakmaz. İthalatçılık yaptığımızdan dolayı yüzlerce hayvan üzerinde uygulama yaptık.

Ayrıca yukarıda arkadaşın dediği gibi, insanada bulaşabilme yeteneği var. Eğer bir yerinize bulaşırsa Travazol adlı yeşil kutulu bir krem var onu kullanın. max 15 gün içinde mantarı yok edecektir.

LTF 130 un Prospektüsünü paylaşıyorum alıntıdır,hayvancılığa ilk başladığım yıllarda hayvanlarımın çoğuna bulaştı tedavi ettim LTF 130 2 doz uygulandığında tedavi ediyor.

LTF 130 (Mantar Aşısı)

LTF 130 Sığırların Trichopytosis ' ine karşı liyofilize aşı

Sadece Veteriner kullanım içindir.

Kompozisyonu:

Trichophyton verrucosum TF-130 L VGNKİ suşu kullanılmaktadır.

Sulandırılmış aşının her Mililitresindeki konsantrasyon 6.0 ile 12.0 x10dır

Farmasötik formu: LTF 130 sığır trichophytosis’e karşı kullanılan liyofilize formda bir aşıdır.

Endikasyonları: LTF 130 aşı sığır trichophytosis’inin korunma ve tedavisinde kullanılır.

Kontaendikasyonları: Herhangi bir kontaendikasyonu tesbit edilmemiştir.

Uygulama Şekli ve Dozu:

LTF 130 aşısı 10-14 gün ara ile iki doz olarak uygulanır.

Aşı sacral bölgeye kas içi uygulanır

4 aylığa kadar olan buzağılara 5 ml 5-8 ay arası danalara 8 ml ve 8 aydan daha büyük hayvanlara ise 10 ml steril bir enjektörle aseptik olarak kas içi yolla enjekte edilir.

Tedavi amaçlı olarak doz iki katı miktara çıkartılarak yine 10-14 gün ara ile iki doz şeklinde uygulanır.

Trichophytosis yönünden aşırı enfekte olan hayvanlara ikinci dozdan 10-12 gün sonra üçüncü doz uygulanmalıdır.

Kullanılmadan önce 1 şişe Liyofilize aşı 1 şişe sulandırıcı ile karıştırılmalı ve şişe iyice çalkalanmalıdır.

Uyarılar: Yüksek ateşi olan zayıf ve genel durumu kötü olan hayvanlar ile Gebeliğin son ayındaki hayvanlarda aşı kullanılmamalıdır.

Trichophytosis’in inkubasyon döneminde bulunan ama Klinik semptom göstermeyen hayvanlarda yapılan aşılama ile hastalığın görülmesi durumunda aşı tedavi edici dozda bir kere daha kullanılmalıdır.

Hastalığın bulunduğu çiftliklerde tüm hayvanlar Proflaktik olarak aşılanmalıdır.

Yan etkiler:Enjeksiyondan 10-15 gün sonra enjeksiyon bölgesinde 20 mm ye kadar varan lokal bir kabuklanma oluşabilir.Bu kabuklar 20-25 gün içinde kendiliğinden düşer.

Kişisel profitaksi şartlar:Veteriner ilaçlar kullanılırken insanlar gerekli iş güvenliği ve kişisel hijjene uyum sağlamalıdırlar.

Çocuklardan uzak tutulmalıdır.

Yasal arınma süresi:Hem süt hemde et için yoktur.

Saklama koşulları:+2 Cile +10 C arası sıcaklıkta kuru ve karanlık bir yerde saklanmalıdır.

Üretici Firma:Stavropolskaya Biofabrika Federal Devlet Şirketi 355019 Stavropol,ul Biologiçeskaya 18 INN 2634014783 Rusya

İthalatçı Firma:Bensu Impex Hayvancılık Turizm ve İnşaat Ticaret Ltd.Şti. Ordu Caddesi Bayram Han No:300 Kat 3 Aksaray/İstanbul

• Beğen
Tepkiler: filizma

Çift doza gerek yok. Tek doz ile net sonuç alabilirsiniz. 2 - 4 Aylık buzağılarda 5 ml uygularsanız yeterlidir. Boyundan kas içi uygulamak sizin için en iyisi olacaktır. Canlı 200kg ve üzeri hayvanlarda 10 ml düzeyinde uygulamanızı tavsiye ederim. Yüzlerce farklı hayvan ve buzağıda denediğimiz için sonuçlar nettir. Hayvanların tamamını iyileştirmiştir. Havalarda sıcak olursa eğer çok hızlı etki gösterir.

LTF 130 un Prospektüsünü paylaşıyorum alıntıdır,hayvancılığa ilk başladığım yıllarda hayvanlarımın çoğuna bulaştı tedavi ettim LTF 130 2 doz uygulandığında tedavi ediyor.

LTF 130 (Mantar Aşısı)

LTF 130 Sığırların Trichopytosis ' ine karşı liyofilize aşı

Sadece Veteriner kullanım içindir.

Kompozisyonu:

Trichophyton verrucosum TF-130 L VGNKİ suşu kullanılmaktadır.

Sulandırılmış aşının her Mililitresindeki konsantrasyon 6.0 ile 12.0 x10dır

Farmasötik formu: LTF 130 sığır trichophytosis’e karşı kullanılan liyofilize formda bir aşıdır.

Endikasyonları: LTF 130 aşı sığır trichophytosis’inin korunma ve tedavisinde kullanılır.

Kontaendikasyonları: Herhangi bir kontaendikasyonu tesbit edilmemiştir.

Uygulama Şekli ve Dozu:

LTF 130 aşısı 10-14 gün ara ile iki doz olarak uygulanır.

Aşı sacral bölgeye kas içi uygulanır

4 aylığa kadar olan buzağılara 5 ml 5-8 ay arası danalara 8 ml ve 8 aydan daha büyük hayvanlara ise 10 ml steril bir enjektörle aseptik olarak kas içi yolla enjekte edilir.

Tedavi amaçlı olarak doz iki katı miktara çıkartılarak yine 10-14 gün ara ile iki doz şeklinde uygulanır.

Trichophytosis yönünden aşırı enfekte olan hayvanlara ikinci dozdan 10-12 gün sonra üçüncü doz uygulanmalıdır.

Kullanılmadan önce 1 şişe Liyofilize aşı 1 şişe sulandırıcı ile karıştırılmalı ve şişe iyice çalkalanmalıdır.

Uyarılar: Yüksek ateşi olan zayıf ve genel durumu kötü olan hayvanlar ile Gebeliğin son ayındaki hayvanlarda aşı kullanılmamalıdır.

Trichophytosis’in inkubasyon döneminde bulunan ama Klinik semptom göstermeyen hayvanlarda yapılan aşılama ile hastalığın görülmesi durumunda aşı tedavi edici dozda bir kere daha kullanılmalıdır.

Hastalığın bulunduğu çiftliklerde tüm hayvanlar Proflaktik olarak aşılanmalıdır.

Yan etkiler:Enjeksiyondan 10-15 gün sonra enjeksiyon bölgesinde 20 mm ye kadar varan lokal bir kabuklanma oluşabilir.Bu kabuklar 20-25 gün içinde kendiliğinden düşer.

Kişisel profitaksi şartlar:Veteriner ilaçlar kullanılırken insanlar gerekli iş güvenliği ve kişisel hijjene uyum sağlamalıdırlar.

Çocuklardan uzak tutulmalıdır.

Yasal arınma süresi:Hem süt hemde et için yoktur.

Saklama koşulları:+2 Cile +10 C arası sıcaklıkta kuru ve karanlık bir yerde saklanmalıdır.

Üretici Firma:Stavropolskaya Biofabrika Federal Devlet Şirketi 355019 Stavropol,ul Biologiçeskaya 18 INN 2634014783 Rusya

İthalatçı Firma:Bensu Impex Hayvancılık Turizm ve İnşaat Ticaret Ltd.Şti. Ordu Caddesi Bayram Han No:300 Kat 3 Aksaray/İstanbul
konuyu hortlatmış olayım,
koyunlardada etkili bir ilaç,
yeni aldığımız koyunlarda varmış tüy dökene kadar farketmemiştik,
sürüde başka hayvanlardada çıkınca bu aşıyı mecburen tüm sürüye birkez uyğuladık,sorunumuz çözüldü,
biraz pahalı bir ilaç.
tüyler ilaç sürülmüşçesinezorlamadan cekince öbek öbek dökülüyor.deri çıplak kalıyor.
döküntülü yerlere koyunun birinde travazol krem de uyguladım,
sanki daha çabuk toparlandı,

konuyu hortlatmış olayım,
koyunlardada etkili bir ilaç,
yeni aldığımız koyunlarda varmış tüy dökene kadar farketmemiştik,
sürüde başka hayvanlardada çıkınca bu aşıyı mecburen tüm sürüye birkez uyğuladık,sorunumuz çözüldü,
biraz pahalı bir ilaç.
tüyler ilaç sürülmüşçesinezorlamadan cekince öbek öbek dökülüyor.deri çıplak kalıyor.
döküntülü yerlere koyunun birinde travazol krem de uyguladım,
sanki daha çabuk toparlandı,
Bu hastalığın sebebi nedir? Bizim koyunlarımızda da aynı sorun var.

• Beğen
Tepkiler: filizma
Bu hastalığın sebebi nedir? Bizim koyunlarımızda da aynı sorun var.
Sebebini bilmiyorum hastalık bizim ahırda oluşmadı. geçen sene uygun fiyatli 2 koyun denk gelmisti.alip direk suruye katmıştık.onlarda varmış yaz sonu oldugundan kırkımı yapılmıştı dolayısıyla fark etmedim.3 ay sonra kocumuzun omzunda avuc ici kadar döküntü oldu.veteriner mantar enfeksiyonu hasta hayvanı ayırın demişti.bulaşıcı olduğunu söyleyince kabaca sürüyü kontrol ettik.birkaç koyundada aynı durum olunca koyununu kuzusunu mecburen aşıladık.ahır koşullarından oluyor olabilir.aşı bizim sorunumuzu çözdü,normalde koyunlarda kullanılmıyor sanırım,ama veteriner uyguladı,bir zararını görmedim,hayvanların dökülen tüyleri tekrar çıktı.