2013 Yılında Hangi Yağlık Ayçiçek Tohumunu Ekeceksiniz

Ynt: 2013 Yılında Hangi Yağlık Ayçiçek Tohumunu Ekeceksiniz

Ertuğ Aslan link=topic=62712.msg702030#msg702030 date=1360789333' Alıntı:
tunca 5542 alacaktık ama kalmamış bizde 5543 altık birde 5565 birde basfora ekicez kısmetse ama tohumlara baya bir zam gelmiş ekilcek olan en kötü fiyatı 480 lira 10 kg si birde 330 lira vardı ama cinsinii unuutum ama hiçi satamamışlar
vay be kg mı 48 lıra
sozleşmelı urettırıyorlar kg 5 lıra cıvarı tam 10 katına satıyorlar
eeee nede olsa sanayı malı uretıcınınde enayı malı

GÜRKAN link=topic=62712.msg702027#msg702027 date=1360789196' Alıntı:
Özgür LG 5580 bende yoktu ama bu sene başkalarına biçtiğim yerlerde sanay 170-180 kg yaptıysa, 5580 130-140 kg yaptı.
5542 ve 5565 i zayıf yerlere ekmeyi düşünüyoruz. bunların diğer ilaçlı çeşitlere göre avantajı ot problemi yoksa ilaç hiç atmayabiliyorsun, yada otun durumuna göre az ilaç atabiliyorsun, sanayda tam doza yakın kullanmak gerekiyor ilacı.
Abi bizde 3 tür yer var... Otlu yerler. Zayıfve Otlu (çapayla mücadele yapılıcak düzeyde) yerler. Birde Kuvvetli ve ot bulunmayan (esas verim beklediğim tarlalar bunlar ) bunlara uygun tohumlar bakıyorum... Peki bu Pioneerin 64G46 hangi tür yerlere uygunmuş. Köse-Verem durumu nasıl acaba?

bu yıl toğum sıkıntısı olacağı söyleniyor.. piyasanın şu anki durumuda onu gösteriyor özellikle pioneer ve LC talebi karşılayamıyor..tavsiyem zaman kaybetmeden toğumlarınızı almanız..

birde gürkan abi lc55 42 ve lc55 65 arasında ne fark var neden ikisinide ekme gereği duydun.. 5565 vereme dayanıklı değil galba benim bildiğim.

ÖZzGÜR link=topic=62712.msg702036#msg702036 date=1360790104' Alıntı:
Abi bizde 3 tür yer var... Otlu yerler. Zayıfve Otlu (çapayla mücadele yapılıcak düzeyde) yerler. Birde Kuvvetli ve ot bulunmayan (esas verim beklediğim tarlalar bunlar ) bunlara uygun tohumlar bakıyorum... Peki bu Pioneerin 64G46 hangi tür yerlere uygunmuş. Köse-Verem durumu nasıl acaba?
adaşım bende çok düşündüm kuvvetli yerlere uyğun bi çeşit ama hangisini tuttuysam elimde kaldı :) sanbro ekerdik o yerleri çok güzel verimi olurdu bu sene sanbroda yok..bende hepsini intervixli ekmeye karar verdim..en garantisi köse verem ot derdi yok en zından..64g46 köse ve verem yönünden iyi geçen sene iki torba denemiştim kepir yerlerde bi sorun yaşamadım ama verim yönünden bi artısı yok açıkçası sanaydan aldığım verimi aldım ondanda 180-220 arası..

_ÖzGüR_ link=topic=62712.msg702042#msg702042 date=1360790638' Alıntı:
adaşım bende çok düşündüm kuvvetli yerlere uyğun bi çeşit ama hangisini tuttuysam elimde kaldı :) sanbro ekerdik o yerleri çok güzel verimi olurdu bu sene sanbroda yok..bende hepsini intervixli ekmeye karar verdim..en garantisi köse verem ot derdi yok en zından..64g46 köse ve verem yönünden iyi geçen sene iki torba denemiştim kepir yerlerde bi sorun yaşamadım ama verim yönünden bi artısı yok açıkçası sanaydan aldığım verimi aldım ondanda 180-220 arası..
Aynen dediğin gibi baya eskiden bizde Sanbro çok ekerdik ve güzel verimi vardı ama oda vereme pek dayanmazdı, ekmez olduk sonra. Tunca güzeldi oda köseye kurban gitti... Bakalım bu yıl daha karar veremedim... Şuan aklımda otlu yerlere Sanay var. Zayıf yerlere 64G46 gibi. Kuvvetli yerlere daha bişey bulamadım :D

_ÖzGüR_ link=topic=62712.msg702042#msg702042 date=1360790638' Alıntı:
bu yıl toğum sıkıntısı olacağı söyleniyor.. piyasanın şu anki durumuda onu gösteriyor özellikle pioneer ve LC talebi karşılayamıyor..tavsiyem zaman kaybetmeden toğumlarınızı almanız..

birde gürkan abi lc55 42 ve lc55 65 arasında ne fark var neden ikisinide ekme gereği duydun.. 5565 vereme dayanıklı değil galba benim bildiğim.
Özgür ben de bu sene yeni ekicem bu çeşitleri. bana söylenen 5565 te verem sorunu varsa intervix atıyorsun, verem sorunu yoksa yabancı otla orantılı ilaç kullanılabiliyor. yada hiç ilaç kullanmayabiliyorsun.
evet pioneer 64g46 ile sanayın verimi aynı, bazı yerlerde sanayı geçiyor çok fark olmasa da , ama yağ oranı yüksek ve intervix maliyeti yok. üstüne gramlık ilaç atılıyor, çapalama sorunu yok.

GÜRKAN link=topic=62712.msg702089#msg702089 date=1360792776' Alıntı:
Özgür ben de bu sene yeni ekicem bu çeşitleri. bana söylenen 5565 te verem sorunu varsa intervix atıyorsun, verem sorunu yoksa yabancı otla orantılı ilaç kullanılabiliyor. yada hiç ilaç kullanmayabiliyorsun.
evet pioneer 64g46 ile sanayın verimi aynı, bazı yerlerde sanayı geçiyor çok fark olmasa da , ama yağ oranı yüksek ve intervix maliyeti yok. üstüne gramlık ilaç atılıyor, çapalama sorunu yok.
55 42 ninde o şekilde olması lazımdı ota göre ilaç atyorsun.. sadece ot varsada ilacın dozunu yarı yarıya düşürebilirsiniz diyolar..64g46 yı ben kuvvetli yerlerde denemiştim ektikten sonra öğrendim zayıf yerlere ekildiğini ondan verimi pek tatmin edici olmadı bu sene yine ekmeyi düşünüyodum ama toğum bulamadım :) 55 42 leride kavga gürültü zoruna aldık :)

alipasalierkan link=topic=62712.msg701994#msg701994 date=1360786703' Alıntı:
Ufuk abi bildiğim kadarıyla adet hesabı olarak olması lâzım. Birtek Sygenta ' nın Sanay MR ' da KG olarak fiyat gördüm.

CL ' nin açılımı ne bilmiyorum. Ama Cosmos tel kurduna karşı olan bir ilaç. Onunla ilaçlanmış oluyor. Bu çeşitlerin fiyatı biraz farklı bildiğim kadarıyla. Kuşlar ile herhangi bir alakası yok. Onlara zarar vermiyor. Kuşa karşı dediğim kafaları aşağı baktığı için kuşlar pek yiyemiyor. O yüzden tercih ettik. Sanayların kafaları yukarı bakıyor. ClearField Teknolojisine gelirsek, yabancı otlara karşı geliştirilen tohum ve ilaç bazlı birliktelik içeren bir teknoloji. Aşağıdaki linkten detaylı bilgi alabilirsiniz.
http://www.agro.basf.com.tr/agroportal/tr/tr/clearfield_1/clearfield_1.html

Ayrıca arkadaşlar bilgi vermek isterim. İntervix ' e alternatif olarak bir ilaç geliştirilmiş. Belki duyanlarınız olmuştur. Adı şuan aklıma gelmedi. Ama sanırım daha ucuz olacakmış.

Kuşlar deyince çıkış aşamasından bahsediyorum bölgemizde kafada kuş zararı olmuyor ama çıkışta güvercinleri beklemessen tohum bırakmıyorlar ayçiçekleri çıkarken bütün ilçe tarlalarda nöbet tutuyor günlerce,CL teknolajisi güzelmiş gerçekten konu sayesinde öğrenmiş olduk.
Bahsedilen fiyatlar çok yüksek arkadaşlar peşin alış fiyatlarını yazalım yada vade varsa belirtelim kafamız fiyatlarla karışmasın.

ufukk link=topic=62712.msg701958#msg701958 date=1360784972' Alıntı:
Bu sene toprak hazırlamada kullanılan ilacın atılması yasaklanacak diye bir söylenti var , bilginiz var mı?
evet triflen üretimi avrupa birliği uyum yasalarından dolayı durduruldu bu yıl stoklardakiler satılacak.gecen bir muhendis arkadasla konustuk yeni bir ilaç çıkmış triflenin yerine ama maliyeti donume 10 lira olacak dedi.

alipasalierkan link=topic=62712.msg701994#msg701994 date=1360786703' Alıntı:
Ufuk abi bildiğim kadarıyla adet hesabı olarak olması lâzım. Birtek Sygenta ' nın Sanay MR ' da KG olarak fiyat gördüm.

CL ' nin açılımı ne bilmiyorum. Ama Cosmos tel kurduna karşı olan bir ilaç. Onunla ilaçlanmış oluyor. Bu çeşitlerin fiyatı biraz farklı bildiğim kadarıyla. Kuşlar ile herhangi bir alakası yok. Onlara zarar vermiyor. Kuşa karşı dediğim kafaları aşağı baktığı için kuşlar pek yiyemiyor. O yüzden tercih ettik. Sanayların kafaları yukarı bakıyor. ClearField Teknolojisine gelirsek, yabancı otlara karşı geliştirilen tohum ve ilaç bazlı birliktelik içeren bir teknoloji. Aşağıdaki linkten detaylı bilgi alabilirsiniz.
http://www.agro.basf.com.tr/agroportal/tr/tr/clearfield_1/clearfield_1.html

Ayrıca arkadaşlar bilgi vermek isterim. İntervix ' e alternatif olarak bir ilaç geliştirilmiş. Belki duyanlarınız olmuştur. Adı şuan aklıma gelmedi. Ama sanırım daha ucuz olacakmış.
cl ilaçlanabilir tarla tohumu demek.clearfield temiz tarla anlamına geliyor yani cosmosla alakası yok.intervix ilacını üreten bu yIL 3 Firma oldğuğ dolayısıyla fiyatların aşagı dusecegi söylendi bana

Arkadaşlar bu gün ayçiçeği tohumlarını aldık ben BOSFORA-MR aldım peşin 450 tl Babamda biraz bosfora ve C70165 aldı c70165 i peşin 340 tl ye aldı,c70165 i sezona 385-390 a satıyorlar ilçede.

ÖZzGÜR link=topic=62712.msg702024#msg702024 date=1360788702' Alıntı:
Bizde günlerdir bu konuyu konuşuyoruz ama bir türlü karar veremedik. Geçmiş yıllarda otlu yerlere sanay, diğer yerlere Tunca ekerdik ve çokta memnunduk tuncadan. Taki geçen yıl tuncada görülen Köse olayına kadar. O yüzden bu yıl açıkcası Tuncadan biraz çekiniyoruz. Onun yerine LG 5580 tunca+MR ' yi desenek diyorum. Daha önce ekenler oldumu acaba bu cinsin köseye dayanıklılığı, verimi nasıl ?
Gürkan abi LG5542CL ve LG5565 CL yi hangi tür yerlere ekmeyi düşünüyorsun ?
5580 i güvenle ekebilirsin köseye vereme dayanıklı ben ektim geçen yıl kurak geçen zamanda 180-200kg arasında verim aldık

arkadaşlar 36 cm aralığa ektim bosfora tamamen kaos verim de düşük yağ oranıda 40-41.tunca bozulmaya başladı benim görüşüm.ama pıoneer64-46 yağ oranı 46-47 geldi bilginiz olsun.