Acil

Arkadaslar, hayvanlardan biri ayagina tam basamiyor gecen hafta ayak iltihabi gecirmisti, veterinerden snra duzeldi, tekrar nüksetti, vet olmadan bunu kendimiz cozemez miyiz, daha once yasayan var mi?

Ynt: Acil

Ayak çürüğü ve iltihaplanmalarında çalışan birçok antibiyotik var ben ağır vakaları yoğun oksitetraksilin yada florfenikol ile tedavi ediyorum ve mutlaka therenekron da kullanıyorum ayakta yankı varsa ateş düşürücü,ağrı gidericide kullanmalısınız.

(dediğim antibiyotikler süte yoğun geçer)

Anladim, veteriner ilk tedavide sefalexin isimli antiseptik igne tedavisi uyguladi, ve ayagini bandajlamisti, saniyorum sefalexin isimli ilac antibiyotik degil, sute etkisi olmadigini soylemisti, bu tedavi sizce hafif mi gelmisti?

kardeş benim hayvanında ön tırnak arasına kaynak çubuğunun kalan kısmı batmış hayvan birkaç ğün topalladı önemsemedim sonra bir baktım hayvanın ayağı şişmiş veterner geldi ayak iltihabının tedavisinde güçlü antibiotk kullanmassak iyileşmeyeceğini söyledi ve tekrar layacağını söyledi biraz paha lıydı ama verdiği antibiotik hayvanı 3,4 günde eski haline getirdi ilacın ismini hatılıryamadım gerekirse öğrenirim

ziymut link=topic=62745.msg702776#msg702776 date=1360953399' Alıntı:
Anladim, veteriner ilk tedavide sefalexin isimli antiseptik igne tedavisi uyguladi, ve ayagini bandajlamisti, saniyorum sefalexin isimli ilac antibiyotik degil, sute etkisi olmadigini soylemisti, bu tedavi sizce hafif mi gelmisti?
Kardeş sefaleksin sefalasporin grubundan geniş spektrumlu bir antibiyotik özelliklede ayak çürüklerinde iltihaplarında çok iyi çalışıyor artı süte geçmiyor bence tedaviyi erken bitirdiniz yada tek başına yetersiz gelmiştir bu ilacın yanında yankı giderici ağrı kesici kullanman lazım dediğim gibi therenekronda kullansan çok iyi olurdu.

Arkadaslar 4 gun once yine Vet cagirdim, iltihaplanma yok dedi, ayagi bandajladi, bandajin icine bi ilac koydu bu kurutur dedi, dun topallama gecmisti, bandaji bugun cikardim yine topallamaya basladi, sorun surekli kendini yeniliyor, veteriner cagirmak istemiyorum artik. Sandigim kadariyla tirnak arasi islak olunca nuksediyor, ama degmeme gibi bi sansimiz da yok, ayak botu dediginiz seyi hic duymadm, nasil bisey onerirsiniz, ne yapmaliyim

Hocam sağlam tırnağı bırakıp hastalıklı tırnağı kestirin ayak botu yada tırnak ypıştırıcısıyla tırnak takozu yapıştırsınlar ama 2 ay kadar kalması lazımmış,ayak botunda içine ilaç verebiliyorsunuz.