En Uzun Topic Rekorunu TrakKulüp İle Kıralım

aynen abi insan bitince anlıyor değerini geçen zamanları [emoji4]
Mahmut Ben sizin memlekette yaptim askerliği
70 /1 tertip kozan ilçe jandarmada şoför olarak 28 bin km yol yaptim jandarma arabasi ile butun köylerine gittim kozan in
Adana nin çoğu ilçesine gittim
Kozan i özlüyorum dürüm ve şalgam suyunu özlüyorum
Nasip olsada gitsem bir daha

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Mahmut Ben sizin memlekette yaptim askerliği
70 /1 tertip kozan ilçe jandarmada şoför olarak 28 bin km yol yaptim jandarma arabasi ile butun köylerine gittim kozan in
Adana nin çoğu ilçesine gittim
Kozan i özlüyorum dürüm ve şalgam suyunu özlüyorum
Nasip olsada gitsem bir daha
Ben osmaniye liyim abi ama kozanda yakın sayılır..evet simit şalgam meşhurdur abi ve tabiki kebap[emoji3]

Öylesine. 20190121_151603.jpg

Bu akşam neredeyse tüm tv kanallarında meyve sebze fiyatlarında ciddi artış olduğu hatta süpekülasyonların yapıldığı bazı fırsatçıların olduğu ile alakalı haberlerin yapıldığını gördük

Bu medya terörü ne zaman bitecek

Tüketicinin gözünde Üreticiyi düşman gösterilmeye çalışılıyorlar

Siyasetçileri yanlış bilgilendirenler bunun vebalini nasıl ödeyecekler

Ekonomide beklenen hedefler gerçekleşmeyince kabahati suçu sebze-meyve üreticisine atmaya çalışanlar

Tabii ki tarladaki fiyat marketteki ile bir olmayacak aradaki artışın sebeplerini yazıyorum

Fire
Kalibrasyon elemesi
Nakliye
Komisyon bedeli
Hal
Hamaliye
Ambalaj
Kasa
Raf bedeli
Halci komisyoncu kar marjı
Market kar marjı
Yüzde 18 kdv
İşletme gelir vergisi
Satılmayan müşteri tarafından hırpalanan kalan ürün

Ben size bir Üretici olarak fiyatların neden pahalımış olabileceğini hatırlatmak istiyorum

Son bir yıl içerisinde ikiye katlanan elektrik faturaları olmasın

Son bir yıl içerisinde artan akaryakıt maliyetleri bu ürünlerin maliyetlerinin artmasına sebep olmuş olabilir mi

Antalyadan adanadan çıkan bir sebze meyve tırı 6 bin lira sadece nakliye alıyor istanbul için
Götürdüğü maksimum tonaj 18 ton bu olabilirmi

Son bir yıl içerisinde hammaddesi dövize bağlı olduğu için en az iki kat artan gübre fiyatları olmasın

Yine hammadde fiyatlarındaki dövize bağımlılıkla birlikte artan plastik ambalaj ve sera malzemesi olmasın

Son bir yıl içerisinde yükselen akaryakıt fiyatlarından dolayı nakliye maliyetlerindeki artışlar olmasın

Kredi maliyetlerinin ve paranın maliyetinin yüzde otuz’lar seviyesinde olması bu maliyetlerin artmasına sebep olmuş olabilir mi

Üreten insanın tarlasına ve ürettigi mahsüle küstürülmüş olması yaptığına yapacağına pişman edilmesi olmasın

İşçi ve enerji maliyetlerinin yükselmiş olması acaba bu fiyatların yükselmesinde etkili olmuş olamaz mı

Özellikle meyvelerin depolandığı soğuk hava depolarına gelen faturalar ikiye katlanmış olabilir mi

Kış Şartlarının en ağır yaşandığı özellikle meyve sebze üreten illerimizdeki doğal afetler Sel ve su baskınları kapanan yollar ulaşımın erişimin sekteye uğraması olmasın

Lütfen herhangi bir şey değerlendirirken çok yönlü değerlendirmenizi tavsiye ederim

ocak ayındayız kış şartlarının son on yıldaki zirve yaptığı bir dönemi yaşıyoruz tabii ki sebze ve meyve fiyatlarının artmış olması çok normal ülkemizde %25 resmi %50 gayriresmi enflasyon var
Üreten insanlar borçlarını çeviremiyorlar
Üreten insanlar bir sonraki yılı tahmin edemiyorlar
Üretim azalmış

Sizde çıkmışsınız biz spekülasyon yapanlara haddini bildireceğiz diyorsunuz

Devlet bu tehtit üslubunu terk etmediği sürece üreticiler sahadan kaçacaktır ve bu ülke herzamankinden daha pahalı tüketecektir

Muhatabınızı doğru belirleyin
Her fırsatta serbes piyasa ekonomisi benimsediğinizi söyleyerek tam aksi tavırlar içerisinde olmanız doğru değil

Soğan operasyonu bu işin en güzel örneğidir
Hani soğan stoklanmştı spekülasyon vardı
Nereye gitti canlı yayınlar haberler depo baskınları üreticiye terörist muamelesi yapmak

Hepsi bitti değil mi ortada bir spekülasyon yokmuş
Vah tuh malın kendisi yokmuş
Peki ne yapalım öyleyse
ithal ederiz sorun yok
Soğanda ithal ederiz

Eğer gerçekten serbes piyasa ekonomisi benimsiyor iseniz
Bırakın piyasalar kendini bulsun devletin baskısıyla üretim yapılmaz

Bir mal çok üretilmişse fiyatı düşer
Bir mal pahalıysa yemeyiz kendiliğinden fiyatı düşer yemezsek ÖLMEYİZ

Bir mal az iletilmişse fiyatı yükselir ve bir sebebi vardır

Devlet sebepleri araştırsın
Ortada gerçekten bir spekülatif durum varsa devlet bunu hiç kimseye çaktırmadan kendi istihbarat ağını sayesinde bulup çıkarır cezasını verir
Bunu televizyonlara çıkıp tehditvari bir konuşma ile yaparsanız üreticiyi kaçırırsınız

Çiftçiler bir malı üretmek istemiyorlarsa para kazanmaktan yorulmuş olamazlar

Kazanmıyorsa yapmalar bu kadar net

Tüketicinin takdirini kazanalım nede olsa üreten yüzde 3 tüketen
Yüzde 97 derseniz
Faturayı birlikte öderiz

Peki bu baskı ile nereye kadar gidilir

Üretici hepten bitene kadar ......

Eşref şekerli hocamizdan alıntıdır .