SARIMSAK TARIMI HAKKINDA YARDIMA İHTİYACIM VAR

Ynt: SARIMSAK TARIMI HAKKINDA YARDIMA İHTİYACIM VAR

Ben de acemi sayılırım ama bildiğim kadarını anlatayım; hiç yoktan iyidir :)

Ekim zamanı için 2 şey söyleniyor. Yöreye göre Eylül-Kasım arası ve baharda dikim yapılıyor. Kastamonu ' daki üreticilerin çoğu baharda ekiyor, en azından bana söylenen bu... Yurtdışı kaynaklarda da sonbahar ekiminde kellelerin daha büyük çıktığı söyleniyor. Ben hemen hepsini Ekim ' de diktim, küçük bir parça da baharda dikildi. Yaprak gelişimleri arasında bir fark göremedim, toprağın altında neler olmuş hasatta anlayacağız.

Ekim öncesi analiz yaptırmanda fayda var. Buna göre bir gübreleme planı çıkarırsın. Benim en büyük sıkıntım yabani ottan yana oldu, ürün tarladayken ilaca yüklenmek veya çapa masrafı arasında kalmak istemiyorsan dikim öncesinden bunun önlemini almakta fayda var.

Bir diğer konu da tohumluğunu seçerken çok ama çok dikkat et. Çürüklük-küf gibi birçok hastalığın kaynağı bu ve ektikten sonra bunların ilaçla çözümü yok. Dahası tarlaya bulaştırdıktan sonra kurtuluşu da yok (fumigasyon gibi çok pahalı yöntemler var tabi, ama 7-10 yıl aynı alana sarımsak-soğan ekmemekten bahsediliyor)

Yaparsan göreceksin, işçiliği çok fazla... Başların ayıklanması, tarlaya dikim, çapalama ve nihayetinde hasat... Emek yoğun bir ürün; tohumu atayım, arada gidip gezeyim, en sonunda gider toplarımla olmuyor :) Şimdilik benden bu kadar, hasadı bir göreyim, daha derli toplu detaylıca yazmaya çalışırım...