Kaç kg. SÜT alıyorsunuz? Kaç kg. YEM veriyorsunuz?

Ynt: Kaç kg. SÜT alıyorsunuz? Kaç kg. YEM veriyorsunuz?

ismail_17 link=topic=64162.msg723589#msg723589 date=1364151754' Alıntı:
Bu Mart ayında 12 sağılır var çoğu gebe sağılır, sağılırlara 20 protein 100 kg fabrikasüt yemi veriyorum günlük toplam.220kg süt günlük sağıyorum toplamda bu günlerde.

İnek başına ortalama;
8 kg. yem - 18 kg. süt.

şu anda 12 inek sağıyorum. 235-240 lt/gün süt veriyorum.
genel mevcut 30 hepsinin tüketimi...

iki çuval 21 pro yem.
bir üre çuvalı arpa kırması.
1 sap balyesi
1,5 yonca balyesi
7 el arabası slaj.

ismail_17 link=topic=64162.msg724838#msg724838 date=1364385637' Alıntı:
Kaliteli bir fabrika süt yeminin karışımını ,içeriğini ,rasyonunu, tutacak yem varmı?Birde ben ayrıca kuru tarım ilede uğraşıyorum ürettiğim hububatın bir kısmını kendim ezme olarak yediriyorum bir kısmını da süt yemi ile değişiyorum.

Hocam, internette araştıracak olursanız bu tür rasyonlar bulabilirsiniz.

Avrupa ' da 30-35 lt ortalama süt veriminin olması sadece ineğin %100 saf olması ile alakalı değil, hazırlanan rasyonlar ile alakalı olduğunu veteriner hekim ve ziraat mühendisleri tarafından söyleniyor. Avrupa ' da fabrika yemleri de bildiğim kadarıyla çok fazla kullanılmıyor. Link verecektim ama mesaj sayım yeterli olmadığı için veremiyorum :(

Güzel dedin hocam. ama ben karma yem kendim yapamıyorum,hayvanlara kendim yalnız bakıyorum işçilikte önemli bir adam tutsam bana maliyeti belli .Sılajda yaptım bir yıllık hem ot hem mısır ama günlük işi ona göre. İşletme eski usul açık besi , şuan kendim karışımı hazırlayıp vermeye kalksam işçilik ,yada sistemi ,mekanları yeniden düzmem lazım , yem yolu kilit, mikser, bunları yapınca altlarına sıyırıcı ,bir sürü masraf , bu şartlarla içinden çıkılmaz hazırda para sermaye olmayınca ama hazırda para sermaye olursa başka.Ben şimdi baba dan kalma mekanlarda açık basi inekler salma yaz kış salık bir sağarken içeri alıyorum zaten otlarınıda kendim üretiyorum dışarıda saç yemlıklere veriyorum ,yani şuan sadece ezme süt yemi ve kuru ot günlük işim birde sağım.Kendim yapıyorum.Tarımıda kendim yapıyorum belli zamanlar da yevmiyeci çalıştırıyorum . Taban sulu arazimiz var.Uzak gidip gelmek masraf ve zaman kaybı etrafımız kuru tarıma uygun bende kuru tarımla hayvanların yemini çıkarmaya çalışıyorum.

ismail_17 link=topic=64162.msg724842#msg724842 date=1364387879' Alıntı:
Güzel dedin hocam. ama ben karma yem kendim yapamıyorum,hayvanlara kendim yalnız bakıyorum işçilikte önemli bir adam tutsam bana maliyeti belli .Sılajda yaptım bir yıllık hem ot hem mısır ama günlük işi ona göre. İşletme eski usul açık besi , şuan kendim karışımı hazırlayıp vermeye kalksam işçilik ,yada sistemi ,mekanları yeniden düzmem lazım , yem yolu kilit, mikser, bunları yapınca altlarına sıyırıcı ,bir sürü masraf , bu şartlarla içinden çıkılmaz hazırda para sermaye olmayınca ama hazırda para sermaye olursa başka.Ben şimdi baba dan kalma mekanlarda açık basi inekler salma yaz kış salık bir sağarken içeri alıyorum zaten otlarınıda kendim üretiyorum dışarıda saç yemlıklere veriyorum ,yani şuan sadece ezme süt yemi ve kuru ot günlük işim birde sağım.Kendim yapıyorum.Tarımıda kendim yapıyorum belli zamanlar da yevmiyeci çalıştırıyorum . Taban sulu arazimiz var.Uzak gidip gelmek masraf ve zaman kaybı etrafımız kuru tarıma uygun bende kuru tarımla hayvanların yemini çıkarmaya çalışıyorum.

Sen de çok haklısın hocam :( Vallahi ne diyeyim iş yine paraya bakıyor, para kazanmak için paranın olması şart. İşletmeni büyütmen lazım dediğin gibi, arazi şart, bir yere mısır ekeceksin, bir yere arpa-buğday, slaj karma mikseri de şart. Napolyon gibi 'PARA PARA PARA' diye ortalıkta gezineceğiz yakında :( Hoş benim için söylemesi kolay, daha işletmeyi kuramadık :) Ama şu yem fabrikaları da sömürünün dibini vuruyor ya, delirmemek elde değil!

Bizim işleri yapabilmek için ilgi ,bilgi, tecrübe,ve bol para lazım.Zeten bu şartlarda çok dayanamam bende ,Koyunculukta var bizde yıllardan beri babam koyunculuk yapar beraber çalışırız şu an koyun daha iyi inekçilik hazır yediği için enerjiye dayalı enerjide malum ülkemizde,ama koyun salıyorsun etrafı çevrili yerimizde var , biraz çıkarıp gezdiriyoruz torbayı doldurup getiriyor ,mekana boşaltıyor fazla enerji ihtiyacı ,maliyeti yok.

Bence en iyi süt verimi ülkemize uygun holstein . Simental, montofonda iyi biraz daha etçil ırklar.
Holstine, simental,
Holstine,montofon iyi sonuç veriyor ben memnunum .Bu şekilde kendi ırkından olmayınca tohumlamak zor bundan sonra. Malum kanun izin vermiyor.

simental ineklerden ortalama 1kg 18protein fabrika yemi ile 2kg süt alıyorum slajsız.. slaj kullanımı ile bu deger dahada artar..

ismail_17 link=topic=64162.msg724846#msg724846 date=1364389145' Alıntı:
Bizim işleri yapabilmek için ilgi ,bilgi, tecrübe,ve bol para lazım.Zeten bu şartlarda çok dayanamam bende ,Koyunculukta var bizde yıllardan beri babam koyunculuk yapar beraber çalışırız şu an koyun daha iyi inekçilik hazır yediği için enerjiye dayalı enerjide malum ülkemizde,ama koyun salıyorsun etrafı çevrili yerimizde var , biraz çıkarıp gezdiriyoruz torbayı doldurup getiriyor ,mekana boşaltıyor fazla enerji ihtiyacı ,maliyeti yok.

Hocam eskiden köy kooperatifleri vardı. Madem büyümek gerekiyor, ortak iş yapmaya insanımızın alışması lazım. Maliyet, iş gücü ve bir çok konuda iş bölümü şart. Sorun şu bizde kimse bunlara yanaşmıyor, bir mahallede 10 tane bakkal oluyor, kimsenin aklına birleşip süper market açmak gelmiyor. Halbuki öyle olsa, mal daha ucuza alınır, peşin satış yapılır daha güçlü olunur vs. Köyde de herkesin 5-10-20 neyse ineği arsası var, herkes ayrı bir müzik çalışıyor ama.

Çok konuştum, çok şikayet ettim, bu kadar yeter :)

günlük yarım ton (500 kg) süt alıyorum 75 BAŞ HAYVANIM VAR 9 ÇUVAL YEM 3 BALYA SAMAN 750 KG MISIR SİLAJI VE ŞUNU SÖYLİYEYİM AYDA 22 MİLYAR YİYOR VE GETİRİSİ AYDA 14 MİLYAR UĞRAŞILMAZ DEVLETİMİZ SAĞOLSUN BÖYLE GİDERSE BİZLERDE HAYVAN KALMIYCAK

Ben zaten bir tarımsal kalkınma koop üyesiyim,25 yıldır, vede yöneticisi sütlerimi sabah akşam oraya soğutmaya götürüyorum .yem ve sayir hizmetleride var hatta daha önce iki adet levarda biçerdöver de vardı kooperatifimizin. Herkesin ayrı bir müzik çaldığı yerde orkestra kurmak nedir, bilirim. bizim burada ortak sağımhane deneyen köyler var, bazıları başarılı,herkes şirket kurarsa bakkallar, market, olursa belli bir kesim , işsiz kalmazmı. Bence doğru olan bu işi benim gibi iş bilen ekmek bilen istikrarlı yıllardan beri yapan 5li 10 lu 20 li işletmelerin bir şekilde desteklenip en az 50 ve 100 baş arası seviyesine getirilmesi lazım desteği verirkende en az 10 yıl yapacağına dayir sözleşme imzalamak lazım.Zaten bu işten çok para umarak bu işe giren büyük firmalar, zenginler, piyasayı, eline almaya çalışanlar bozdu istikrarı.Yoksa biz kendimizi geçindirebildikmi yeter.