Tarlasına jips kullanan war mı?

Arkadaşlar toprağına jips uygulayan war mı sitemizde?

Kullanan warsa dozunu, ne kadar uyguladığını, farklarını, faydalarını, warsa zararlarını, uygulamadan önce toprağının PH değerlerini paylaşırsa sewinirim....

Ynt: Tarlasına jips kullanan war mı?

Ali SARAÇ link=topic=64946.msg735455#msg735455 date=1366658914' Alıntı:
Dekara 5 ton ph 8 . Sonrası muhteşem denizli jipsiyse özellikle öneririm balıkesir jipsi o kdr değil
Kısaca böyle sayın abim

Teşekkür ederim ilginiz we zamanınız için...

Siz Mısır ' a mı kullanıyorsunuz, her sene kullanıyor musunuz?

Fiyatı nedir?

Denizli jipsini nereden tedarik edebiliriz? Bana yakın Mersin ' de bir üretici buldum,ama ürünün kalitesi konusunda bilgim yok...

Hermiyas link=topic=64946.msg735457#msg735457 date=1366659097' Alıntı:
Teşekkür ederim ilginiz we zamanınız için...

Siz Mısır ' a mı kullanıyorsunuz, her sene kullanıyor musunuz?

Fiyatı nedir?

Denizli jipsini nereden tedarik edebiliriz? Bana yakın Mersin ' de bir üretici buldum,ama ürünün kalitesi konusunda bilgim yok...
Müsait değilim abi uzun anlaacak kadar konu arada kaybolmasın diye cvpladım özelden dönerim size 1500 lira tırı 35 ton civarı ama biz 60 kmdeyiz bu nakliyese içinde hersee kullanılmaz bi kere attınmı iş bitiyo kaliteli jips olursa müsait drğilkende baya yazdım :)

Ali SARAÇ link=topic=64946.msg735461#msg735461 date=1366659325' Alıntı:
Müsait değilim abi uzun anlaacak kadar konu arada kaybolmasın diye cvpladım özelden dönerim size 1500 lira tırı 35 ton civarı ama biz 60 kmdeyiz bu nakliyese içinde hersee kullanılmaz bi kere attınmı iş bitiyo kaliteli jips olursa müsait drğilkende baya yazdım :)

Çok teşekkür ederim, mesajını bekliycem...İyi akşamlar, kolay gelsin...

Toprak ıslahı için jips kullanımı artıyor

Son 15 yıldır Türkiye ' de tarım sektörünün de kullanmaya başladığı alçı taşının (jips) kullanımı giderek artıyor. Dünyada özellikle sorunlu tarım alanlarının ıslahında kullanılan alçı taşı, yoğun tarım yapılan alanlarda toprağın zaman içinde yorulması ve bozulmaya başlaması nedeniyle ürün kalitesinin ve verimliliğini düşmesini engellemek için kullanılıyor. Tarımsal jipsin Türk tarımında çok yeni bir ürün olmasından dolayı çiftçilerin henüz yeteri kadar tanımadığını ifade eden Eker Jips teknik danışmanı Muhsin Özel, 'Ürünü ve faydalarını anlatmak için Eker jips olarak bir yıl içerisinde 10 tarım fuarına katıldık. Çukurova Bölgesi ' nde ve diğer bölgelerde çiftçi günleri ve kahve toplantıları düzenliyoruz. Ayrıca bölgemizde demonstrasyonlar yaptık. Sonuçlara baktığımızda yüzde 20-30 arasında verim artışı sağladık' diyor.

YAKIT TASARRUFU SAĞLIYOR
Çukurova topraklarının kireç yüzdesinin yüksek olması nedeniyle topraktaki kireci çözerek atılan gübrelerin bitkiler tarafından rahatça alınmasını, bunun da minimum yüzde 20 oranında gübre tasarrufu sağladığını vurgulayan Muhsin Özel, 'Tarımsal jips, toprağı gevşeterek daha havadar olmasını ve dolayısıyla sürümünü kolaylaştırarak yakıt tasarrufu sağlıyor. İçeriğindeki kalsiyum ve kükürt, bitkinin hastalıklara ve zararlılara karşı direncini önemli ölçüde artıyor. Hayvancılıkta da kullanılabilen Eker jips kümeslerde amonyum gazı oluşumunu engelliyor. Hayvan gübresine azot bakımından zenginlik kazandırarak, gübre değerini artırıyor. Balık çiftliklerinde, suyun çamur ve bulanıklığını gidererek, içeriğindeki kalsiyum sayesinde ürün kalitesini artırıyor' diyor.

• Beğen
Tepkiler: Stronger