2013 Mardin Kızıltepe 1. Ürün Soya Fasulyesi

Ynt: 2013 Mardin Kızıltepe 1. Ürün Soya Fasulyesi

Murat bey tesekkurler
Evet normalde 4-5 cm tavsiye ediliyor ama cıkıs problemi olabilecegini varsaydık. Cunku soyayı tavlı topraga ekmek gerekiyor biliyorsunuz diskaro tapan derken bazı yerlerin tavı kacıyor
Bu ayarlara teorik bitki sayısı 46000 civarı dekarda % 10-15 kayıp varsayarsak 40000 rakamına ulasıyorum
İkinci üründe 2,9 cm ekiyorum ( mibzerin izin verdigi en sık sıra uzeri ekim )
Sıra arasını daraşltmka zor geliyor mibzer üzerinde

Unsal hayirli olsun bol bereket eylesin rabbim...Siz hayvan yemi olarak kendiniz icin mi ekiyorsunuz yoksa satmak icin mi?

Birde soyayi sulama imkaniniz varmi yani sulanmasi nasil oluyormus sulamasak da oluyormuymus?

Son sorumda kusura bakmayin arpa,bugday ile munavebe li olarak ekilebilinirmi acaba?

Emre bey merhaba
Biz tane amaclı ekiyoruz silajlık olarak neden olmadıgı içinse bolgede hayvancılık cok gelişmedi zaten ama okudugumum makalelerd silajlık olarakda faydalı oldugu gormustum
kanatlı piyasanın temel yemi soya kuspesi firmalar soayı işleyip soyayagı soya kuspesi gibi alt urunler olusturarak satısınıyapıyorlar
Sulama imkanımız var soya bitkisi yıllık 600-800 mm lik suya ihtiyacı var yani pamuk gibi mısır gibi su veriuoruz bizim bolge sartlarında
Sanıraım karadeniz bolgesinde sadece yagmur yeterli oluyor
Asıl turkiye sartlarında (karadeniz dısında) agırlklı oarak ikinci urun ekiliyor ege karadiz guneydogu anadolu bandınada cunku yuksek verim icin ikinci urun ekiminin temmuzun ilk haftasında bitmesi gekiyor gec ekimlerde verim cok dusuk oluyor
İlk urundeki ekme amacım pamuk ekimine alternatif olusturmak ikinci urun olarak da bugday hasadı sonrası bolgede mısır ile beraber ekimi yapılıyor

Oncelikle gecmis oldum diyorum sizin orda bugun bi hortum felakaeti olmus sanirim 1 kisi vefat etmis allah rahmet eylesin...

Aslinda hayvanlar icin misirdan silaj yapmak varken soya dan silaj yapmanin gergi yok diye dusunuyorum zaten baklagil yemleri icerisindeki seker orani dusuk oldugundan silajda pek randimanli olmaz....

Fakat soya tane olarak tarladan elde edildiginde ve hatta isil islem gordugu zaman icerisindeki protein orani %50 lere kadar cikabiliyor buda bircok kuspeden hemen hemen %60 daha fazla demek ozellikle besicikde bulunmaz nimit...tabiki bizimkiler teorik bilgi ben ilk defa ekip bicen biriyle konusma firsatim oluyor...tebrik ederim...

Sizi takip ediyorum sizden donem sonundan sulamali ve sulamasiz dekara verimi bekliyoruz...saygilarimla

Tesekkur ederim evet yagmur fırtına uzdu biraz
cogu bugday tarlası dumduz oldu ekinler yattı yarın resimleri eklerim. Soya da soyle bir durum var eger temmuz ayının ilk haftasından sonraya kalıyorsa verim ciddi anlamda dusebiliyor ama eger gec ekip silajlık olarak degerlendirilebilirse bugday sonrası için değişik bir alternatif olabilir yani genel olrak cogu yerde temmuz ayı içerisinde bugday hasadı yapılıyor silajlık degeri var ise neden olmasın
Bizim bolge haziran ayının basında bugday hasadı yapıyor temmuza kadar ikinci urunler ekiliyor
Bilgi olarak bizim bolgede su olmadan birsey yetişmiyor yazın bilginiz col havası var :))