motorun açılma süresi

tt65 i lali bir ayi buldu ilk 20 saatte sadece 3 dönüm yer sürdüm sonraki 15 saatte tamburla ot biçtim suna 35 saattte yanlış mi yapmışım kac saat nasıl kullanmaliyim yolda ne kadar gaza yuklenebilirim

Ynt: motorun açılma süresi

Güvendiğim bir usta şöyle dedi, eskilere göre yeni makinaların teknolojisi, daha üstün olduğu için dişli boşluğu, sürtünme mesafesi , daha uygun verilebiliyor.
Ama bence ilk bir kaç yüz saat aşırıya kaçılmamalı,gresörlük ,yağlaması dahil yağına suyuna dikkat edilmeli, hava filtresi kontrol edilmeli,çayır biçerken radyatör ot tozu sıvanabilir , dikkat edilmeli, yoksa yeni, yenidir. Ot biçme ile yeniye bir şey olmaz.

bence motoru çok asırı devirli kullanmayla da açmaya gerek yok alakası olacagını sanmam cunku sonuçta sıfır motor sürekli son gaz yaparsan motoru alışmamış motorun siboblarına falan zarar verebilir belki ama vermez herhalde. mesela tarlada 14 15 gazla kullanıyosan 17 18 gazla kullanıcan aşırıya kaçmayacan yolda da gaza basarsın yolda fark etmez. yagını suyunu şanzuman yaglarını dikkat edecen motor zamanla açılır bide soyle bişey var erkunt almıştık sıfır 2 tane bi amcamlarda bi tane bizde biz sattık suan kullanmadık ama amcamlar kullandı motoru 1000 saatteyken sibob ayarı yaptırdılar motor daha doygun çalışmaya basladı bayılmaları falan biraz daha azaldı yani kullandıkca sibob ayarıda yapıldımı en verimli zamanları olur motorun bence.

SALİH29 link=topic=65262.msg739440#msg739440 date=1367681938' Alıntı:
bence devir saati sona vuruyosa o motor açılmış demektir yeni de 25 devire anca çıksa zamanla kullanmayada bagli 30 bulur
biz t480 nı yenı aldıgımızda 30 a dayanıyordu
tt50 2600 saatte o daha hıc 30 görmedı 27-28 dıyo
arkadas 2012 tt50 aldı 25 gecmıyodu pompayı actırdı 30a dayanıyo şimdi
yanı devırle motorun acıldı bılınmez en mantıklısı saatı

Benim Görüşüm;
İlk 50-100 Saat Normal Devirlerde
Daha Sonraki 100-500 Saat Yüksek Devirlerde Kullanılmalı...

Daha Sonrasında İse Sürekli Olarak Normal Devirlerde Kullanılabilir...

Bu Dediklerim Tarla İçin, Yine Yolda Tam Gaz Kullanılabilir Boştayken...

Örneğin Motor Maximum Torkuna 14 Rpm ' de Ulaşıyor...
İlk Saatler 15-16 Devirde, Daha Sonra 18-19 Devirde Kullanılmalı...
Sonradan Yine 15 Devire Filan Düşülmeli Bence...