Aydın ' da toplu arı ölümleri
03 Mayıs 2013 - 12:27

Aydın merkez ve birçok ilçesinde bal arılarının toplu halde telef olması, emeklerinin karşılığında gelir bekleyen üreticileri sıkıntıya soktu. Arıların yüzde 40’ının telef olduğuna dikkat çekilirken bu yıl bal üretiminde yüzde 50 civarında verim kaybı oluşacağı tahmin ediliyor.

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Salih Köksal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 1 haftadır kentin birçok noktasından arı ölümlerine dair şikayetler geldiğini belirterek, arı ölümlerinin nedenini öğrenmek için yoğun olarak görülen alanlardan numuneler alıp İzmir Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü’ne gönderdiklerini söyledi.

Köksal, 'Halihazırda sorunun neden kaynaklandığını bilmiyoruz. Ekiplerimiz toplu ölümlerin görüldüğü bölgelerde incelemelerini sürdürüyor. Şu anda konuyla ilgili gerekli tüm tedbirler alındı, çalışmalar yapılıyor. İzmir’e gönderdiğimiz numunelerin sonuçları geldiğinde toplu arı ölümlerinin sebebini kamuoyu ile paylaşacağız' diye konuştu.

'Arıcılarımız dokunsanız ağlayacak durumdalar'

Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeki Altın ise arı üreticilerinin toplu ölümlerin şokunu yaşadığını ifade ederek, şunları kaydetti: 'Aydın merkezi başta olmak üzere, Köşk, Yenipazar, Sultanhisar, Çine ve İncirliova ilçelerimizden toplu arı ölümleri ile karşılaşıldı. Birliğimize kayıtlı 200 bin üzerinde kovanımız var. Kayıtlı olmayanlarla birlikte bu rakam 350 bini buluyor. Tespitlerimiz devam ediyor ama şu ana kadar bunların yüzde 40’ında toplu ölümlerin görüldüğünü söyleyebiliriz. Aydın’da böylesi yoğun bir ölüm ile ilk defa karşılaşıyoruz. Arıcılarımızın çocukları gibi baktıkları ve bal getirmesini beklediğimiz arıların bu şekilde ölmesi emekleri boşa çıkaracak. Bu sene yüzde 40-50 civarında bir verim kaybı oluşacağını tahmin ediyoruz. Arıcılarımız dokunsanız ağlayacak durumdalar.'

'Ölümlerin sebebi tarım ilaçları olabilir'

Toplu arı ölümleri ile ilgili olarak yoğun tarım ilacı kullanımından şüphelendiklerini dile getiren Altın, 'Kesin numune sonuçları daha belli olmadı. Ancak ölen arıların dillerinin dışarıda olduğunu görüyoruz. Tecrübelerimize dayanarak ölümlerin tarım ilaçlarından zehirlenme sonucunda ortaya çıktığını düşünüyoruz. Öncelikli talebimiz arıya zarar vermeyen ilaçların kullanılması. Bu olmuyorsa ilaç atılacağı zaman arıcılara haber vermesi. Böylelikle kovanların o gün ağzı kapatılır ve dışarı çıkmayan arılar zarar görmemiş olur. Yetkililerin de bu konudaki duyarlılığı artırmak için çalışma yapmasını bekliyoruz' dedi.

Arıcılar şokta

Sultanhisar ilçesinde arıcılık yapan Rıfat Can, böylesi bir tabloyla daha önce hiç karşılaşmadığını belirterek, 'Muazzam miktarda arı ölümü var. 40 yıldan beri bu işin içindeyim, hiç böyle bir toplu ölüm görmedim' diye konuştu.

İmamköy’de 25 yıldır arıcılıkla uğraşan Abdullah Abalı ise '1 haftadan beri devam ediyor. Ne yapacağımızı şaşırdık. Tüm kovanlarda ölümler var. Yetkililerden çözüm bekliyoruz' dedi.

Köşk ilçesinde 32 yıldan bu yana arıcılık yaptığını kaydeden Hüseyin Sarıpehlivan da '500 kovanım var. 3-5 gün içerisinde yoğun arı ölümleri ile karşılaştım. Önce sadece kendimde olduğunu sandım fakat daha sonra birçok yerde olduğunu öğrendim. Kovanlardaki arıların yüzde 40’ı öldü. Büyük zararımız var' ifadelerini kullandı.