6 SIRALI İTHAL ARPA VE DİĞERLERİ

Ynt: 6 SIRALI İTHAL ARPA VE DİĞERLERİ

bu arpadan bizde ektik dane çok verim iyi ama yerli arpadan daha zayıf oluyor bitenekesi 2-3 kilo daha eksik geliyor,
biçer alırken başaklar çok dökülüyor

Ali Beye katıldığım husus : Arpayı denemeyen yada üretimini görmeyen bir aravıdan alırken dikkat etmek lazım
Katılmadığım taraf : Arazide ekilmiş halde özelliklerini görmek mümkün ve sonucu da olumlu ise sertifika benim için teferruattır.Son üç yılda -bu yıl hariç- onlarca sertifikalı çeşitten bir sonuç alamadım.
Sertifikanın herşey demek olmadığını söylemeye çalışıyorum.

tohumlardan çok gübreleme programın hoşuma gitti programı kendin mi belirledin biri mi tavsiye etti 6 kg dap 12 kg sülfat tarlada kireç ve birikmiş fosfor mu var ama çok güzel proram bence benim tarlamdada birikmiş fosfor ve kireç fazlalıgı var senin programa yakın gübrelemeyi ben de düşünüyorum.

Gübrelemeyi analiz sonucuna göre uyguldım ancak DAP az oldu önümüzdeki yıl ekimle birlikte 15 kg dap 15 kg sülfat uygulayacağım.
İlginen arkadaşlara da teşekkürler Allah hepimize bolluk ve bereket nasip etsin.

Denizli nin bi köyünde 3 yıldır bu epona arpa ekimi yapıyoruz. Çok memnunuz. Şu anda herkes şasırmakta zaten. en verimsiz yerde bizim buralarada dolu yada teneke ile ölçüm yapıldı. 1000 m2 den verimi orta şartlarda olan bir araziden 55 dolu- teneke geldi. Taban yani kaliteli yerlerde 65 tenekeyi geçiyor. biçerciler pek sevmiyor bu çesidi çünkü hızlı gidemiyor çok dökülüyo yoksa. Sıkıntısı da şu hasat zamanını çok iyi ayarlanmalı. Çünkü çok bekletildiği taktirde kelle atma çok oluyo. Biçen arkadaşlara da uyarılıp biçeerdöverin tırmık devrini düşürmeleri yoksa kelleyi çok attırır. Şu an bu arpadan seneye 14 ton tohumluk siparişi bile aldık. Biz çok memnunuz arkadaşlar. tohumu getirtene kadar epey uğraştık ama değdi doğrusu.

ali_ilbey link=topic=65361.msg741069#msg741069 date=1368078498' Alıntı:
Denizli nin bi köyünde 3 yıldır bu epona arpa ekimi yapıyoruz. Çok memnunuz. Şu anda herkes şasırmakta zaten. en verimsiz yerde bizim buralarada dolu yada teneke ile ölçüm yapıldı. 1000 m2 den verimi orta şartlarda olan bir araziden 55 dolu- teneke geldi. Taban yani kaliteli yerlerde 65 tenekeyi geçiyor. biçerciler pek sevmiyor bu çesidi çünkü hızlı gidemiyor çok dökülüyo yoksa. Sıkıntısı da şu hasat zamanını çok iyi ayarlanmalı. Çünkü çok bekletildiği taktirde kelle atma çok oluyo. Biçen arkadaşlara da uyarılıp biçeerdöverin tırmık devrini düşürmeleri yoksa kelleyi çok attırır. Şu an bu arpadan seneye 14 ton tohumluk siparişi bile aldık. Biz çok memnunuz arkadaşlar. tohumu getirtene kadar epey uğraştık ama değdi doğrusu.
Sağol kardeşim bilgilendirdiğin için, Allah bereketini arttırsın.