AĞUSTOS AYINDA TURP EKİLİR Mİ ?

Abiler bir kardeşim Ağustos ayında turp ekmek istiyor. Türü Fındık turpu bu turpu ekse bir zarar gelir mi ekeceği yerin rakım yüksekliği 1200 mt civarı yüksek bir yer kafaya koymuş ekecek bende bir ara ekmeyi düşündüm vazgeçtim. Şimdi aklına takmış ekecem diyor. Tecrübeli kardeşlerime abilerime sorayım dedim 1200 rakım yüksekliğinde ağustos ayında ekim yapılması mahsüle zarar verir mi ? Hasadı olumsuz etkiler mi ? su sorunu yok salma sulama yapacak Ağustos biri dedi mi ekecem diyor fikirlerinizi bekliyorum. SAYGILARIMLA

Ynt: AĞUSTOS AYINDA TURP EKİLİR Mİ ?

çukurova yöresinin meşhur kadirli turpunu diyorsan adana osmaniye ve çevre illerle ilçelerde zaten turp ekimi için senin söyledigin mevsim normal sayılır
hatta erken bile diyebilirim fakat yükseklik faktörü yani ilkimin serin olması demek erken ekilmesinin yani agustosta ekilmesinin bi sorun çıkarmayacagını gösteriyor
turp bildigin gibi kış ayazları ve yaz kuraklarına karşı biraz hassas turpun içi boş oluyor ayaz vurursa yada aşırı kuraga maruz kalırsa
onun dışında sorun yaşamaz
nerdeyse hermevsim tur bulmak mümkün bu bölgelerde
ama hasadın en verimli geçtigi dönemler kasım ve aralıkta hasada gelen turp

Ynt: AĞUSTOS AYINDA TURP EKİLİR Mİ ?

YAVUZ_13 link=topic=65952.msg748307#msg748307 date=1369751692' Alıntı:
çukurova yöresinin meşhur kadirli turpunu diyorsan adana osmaniye ve çevre illerle ilçelerde zaten turp ekimi için senin söyledigin mevsim normal sayılır
hatta erken bile diyebilirim fakat yükseklik faktörü yani ilkimin serin olması demek erken ekilmesinin yani agustosta ekilmesinin bi sorun çıkarmayacagını gösteriyor
turp bildigin gibi kış ayazları ve yaz kuraklarına karşı biraz hassas turpun içi boş oluyor ayaz vurursa yada aşırı kuraga maruz kalırsa
onun dışında sorun yaşamaz
nerdeyse hermevsim tur bulmak mümkün bu bölgelerde
ama hasadın en verimli geçtigi dönemler kasım ve aralıkta hasada gelen turp
Abi ekilecek yere millet yazın yaylaya gidiyormuş yazın sıcaklık en fazla 25-28 derecelere çıkıyor ama nem yok geceleri de serin oluyormuş. Çok Şükür su sıkıntısı da yok.