korunga ekimi ??

s.a arkadaşlar . Korunga ekmek istiyorum ekmek istediğim tarlada şuan fiğ var. Bunu kaldırdiktan sonra sürüp hazırlayıp eylül ayında ekmeyi düşünüyorum. Kışın bi sıkıntı olurmu acaba. Bu arada rakım 1200 ' e yakın. Bilgileriniz için şimdiden teşekkürler.

Ynt: korunga ekimi ??

İSHAK ÇAVUŞ AYDIN link=topic=66021.msg749111#msg749111 date=1369945972' Alıntı:
İç Anadoluda en uygun ekim zamanı erken ilkbahardır.2009 da 60 dekar kadar ekmiştim.

Ishak Bey...

Daha sonra ekmemenizin sebebi bitki ile mi ilgili? yoksa baska sebeblermi var? ...memnun kalmazdinizmi?

Korugadan memnun kaldım.Kuru şartlarda Dekardan tek biçimde 15 balya civarı almıştık.Eğer yağışlar biraz iyi olursaydı ikinci biçimide yapacaktık.Sonra tarlamızın 45 dekarı baraj suları altında kalınca kalan 15 dekara yonca ektik.Başka verimsiz parçalarımızada ekmeye devam ediyoruz.Korunganın bir faydasıda korunga sonrası ektiğin hububat süper oluyor.5 dekar bi korungamı sürüp yerine hububat ektim şuan boyu 1.5 m.

korunganın tohum yapısı buğday, arpa veya başka bir hububata göre zayıftır bu nedenle soğuğa ve aşırı sulamaya gelmez. soğukta çürür, çok sulak yerde keser. en ideali, iç anadolu bölgesinde, ilkbaharda ( hemen kar kalktıktan sonra değil) toprak ısınıp tavlanınca ekmektir. ilk sene yağışlarla ve ekilen arazinin yapısıyla alakalı olarak pek büyümez ve biçilecek derecede uzamaz . aynı zamanda ilk sene dane ' de alamazsın. kısaca 1. yıl kök yapar 2. yıl yaprağa çıkar. en verimli yılları 2. ve 3. yılıdır. sonra zayıf yerlerden kesmeye başlar. zaten 4 yıldan 3 yıl ' a indi sökme süresi. 3. yılın sonunda sökersin. arkadaşların dediği gibi de daha önce korunga ekili yere buğday veya başka bir hububat ekersen diğer araziye göre farkı çok olur hem boy da hem dökümde. haa tek sıkıntısı var sökerken yani herg ederken traktörün ömrünü söker( köklü olduğundan) :)))