Trakkulüp Bereket Tv’ ye konuk oluyor!

Ynt: Trakkulüp Bereket Tv’ ye konuk oluyor!

Çağrı link=topic=66139.msg751546#msg751546 date=1370812645' Alıntı:
Öncelikle daha önce dile getirilen bu düşüncenin şu an tam olarak gerçekleşmiş olmasa da, bir ilerleme olduğu ve havada kalmadığı için sizlere teşekkür ederim.Bütün arkadaşlar az çok dilleri döndüğünce dertlerimizden bahsetmiş.Bence genel bir çerçeve koymak lazım sıkıntılara.Şu an için aslında bizlerin iki tane ana başlıkta sıkıntısı var.Bunlar Sosyal Hayat olarak problemlerimiz ve de daha kısa vadeli problemlerimiz.
Çağrı normalde icarlama senedi yaparsan ve o tarlayı ÇKS de gösterirsen ürün desteğinide mazot gübre desteğinide icarlama yapan şahıs alır yani bu konudaki sıkıntı yöresel bence genelde çoğu bölgede icarlamalarda maal sahibi desteği talep ediyor kiraladığı şahıstan icarlama yaparken mal sahibine bunu dilke getirip resmi prosedüre uylursa böyle bir sorun yok.

Çareyi dışarda aramak zaten çaresizliğin göstergesidir!

Köyün delisi gibi derim ki;

Gelin 'TRAKKULÜP KOOPERATİFİNİ-GÜÇ BİRLİĞİNİ' kuralım. Senelik 100 tl vs... aidatımızı yatıralım...

Adil-hakça 3-5 temsilci secelim.

*Önce bi avukatla anlaşıp, garanti-servis vs haksızlıklara karşı hak arayalım

*Medyada tarımı-mekanizasyonu dile getirelim

*Bakanlığa-yetkililere heyet gönderip derdimizi ilk elden anlatalım

*Ortak-toplu makina alımıyla kafadan-toptan ucuz traktör-makina alalım

*Üreticilere özel sipariş, dizayn ve tasarımlar için talepte bulunalım

*Ülkede olmayan alangirli makinaların temsilciliğini bile alabiliriz zamanla

* devamı...

Tek taşla duvar olmaz...vesselam.

hacimmet link=topic=66139.msg754172#msg754172 date=1371831200' Alıntı:
Çağrı normalde icarlama senedi yaparsan ve o tarlayı ÇKS de gösterirsen ürün desteğinide mazot gübre desteğinide icarlama yapan şahıs alır yani bu konudaki sıkıntı yöresel bence genelde çoğu bölgede icarlamalarda maal sahibi desteği talep ediyor kiraladığı şahıstan icarlama yaparken mal sahibine bunu dilke getirip resmi prosedüre uylursa böyle bir sorun yok.
Durum dediğin gibi abi ancak bana göre başka türlü çözülmesi gereken bir mevzu.Çünkü ben teklif ediyorum gel sözleşme yapalım diye mal sahibi yanaşmıyor nasıl olsa biliyor ki ben ekmesem başkası ekecek.Biraz birlik problemi de var,ama birliğin sağlanmasını zor görüyorum ben.Bunun için devlet elinden bir çözüm bulunmalı.

Tarım ilçe müdürlüklerinde onlarca veteriner ver ama hiç birisi çiftçinin hayvanlarını tedavi ve tohumlama yapmaz çünkü veterinerin çok işi var dairede memur gibi çalışmaktır onun işi. veterinerlerin dairede oturmamasını çiftçi ile ilgilenmesi gerektiğinin vurgusu yapılmasını. 4 liralık tohumun rahime konması 70 lira ise söyleyecek bir şey yok. bizlerin özel veterinerlerin eline bırakılmamasını dile getirelim.

Sivastan yazıyorum;110 hp motorumuz var 5 er 10 ar dönüm parçalanmış arazilerle uğraşmak zorunda kalıyoruz,miras yolu ile parçala böl çiftçiyide yut anlamına gelen yasa değişmeli toprak reformu yapılmalı.parçalanmış arazilerin sadece çiftçiye zararı yok aynı zamanda yakıt masrafı toplu araziye göre çok fark ediyor devlet için boşuna israf oluyor buda
ikinci konuda bu her şeyi ile devlete ekstra masraf ve mali yükten başka bir şey getirmeyen devlet üretme çiftliklerinin kaldırılması arazilerin kiralama veya satın alma opsiyonlu olarak bölge çiftçisine verilmesidir,her şeyi haraç mezat satan devlet politikasının iş çiftçinin kalkınmasına gelince neden duraksadığını sorgulamak gerek

slm arkadaşlar buğdayı ofis dekara450 kg başına alıyor ve üzerine destek verilmiyor bu yağlık ayçiçeğin dede böyle 350kg dekara verilmiş verim yüksek olduğundan dolayı bu konularda dile getirilmeli buğdaya ayçiçeğine destekleme ver dekarda şu kg nun üzerine çıkma böyle bunlar dle getirilmeli çifçi üretmiş MAŞALLAH buğday da yakalamış dekara 500_850kg arasını yağlıkta 400_500kgarasını nasıl destekleme ise... saygılarımla

Bu Trakkulüp için çok güzel bir şey.Burada sitemiz tanıtılacak.Programa üyelerden kim gider bilmem ama programda sitemizi güzel temsil edebilecek ve muhakkak derdimizi anlatabilecek birisi olmalı.Hükümetin çiftçilikle ilgili politikalarının yanlış olduğunu cesurca söyleyecek insanlar olması lazım... ok-*-s

Tarım alanlarının tarım dışına çıkışının önlenmesi,bu konuda devletin örnek teşkil etmesi.Kendisinin tarım arazilerine bina vb. yapmaması gerektiği.En önemli konu bu.

bereket tv işini artık üzerinde konuşsak ve çözsek.katılımcılar belirlensin ve konular belirlensin.herkesde katılımcılara yardımcı olmak için çaba göstersin.bu konu önemli.zaten kurak geçiyor mevsim, üründe para etmezse büyük sıkıntı olacak.

Bu konunun tekrardan dile getirilmesi iyi olmyş.Bizler için çok önemli bir konu olması gerekli bence.Bu konuya biraz daha hassasiyet gösterirsek çok daha iyi olacak,benim tüm üyelerimizden ricam bu.

Konu başlıklarına gelirsek bence ana başlık olarak meseleyi başta Ekonomik ve Sosyal Sorunlarımız olarak belirleyebiliriz

Neredeyse 500 dönüm yer ektik.Hepsi icar. 20 ton tohum aldık. 1 kuruş bile destekleme alamıyoruz.Tarlaların çoğu hisseli. Kimisi çok ufak kimisi vermem diyor. Toprağı olmayan çiftçilik yapmasın mı yani.

rocky link=topic=66139.msg814860#msg814860 date=1387757587' Alıntı:
Neredeyse 500 dönüm yer ektik.Hepsi icar. 20 ton tohum aldık. 1 kuruş bile destekleme alamıyoruz.Tarlaların çoğu hisseli. Kimisi çok ufak kimisi vermem diyor. Toprağı olmayan çiftçilik yapmasın mı yani.
peki sence çözüm ne.destek değilde ürüne paramı versinler diyorsun.

rocky link=topic=66139.msg814860#msg814860 date=1387757587' Alıntı:
Aynen katılıyorum.Devam ederek zincirleme şekilde buranın mazot-gübre-analiz desteğini de alamayacağız.Ürün çıktıktan sonra fark ödemesi de alamayacağız.Benim önerim ilçe müdürlükleri aracılığıyla bir icar sistemi oturması gerekir.Yani iş muhtarda değil,memurda bitecek.Devlet eliyle birşeyler çözülmesi şart.Memurların gerekiyorsa köy köy gezip tespit yapması,ya da bildirimlere istinaden denetleme yapması şartı konulmalı.

İkinci adım olarak da ürün bazlı destek gelmeli.Çok ürün alan belirlenen kotadan dolayı mağdur olacağına,çok ürün aldığı için ödüllendirilmeli bir bakıma.Bu arada max-min rakamlar seneye göre MANTIKLI bir rakam olarak belirlenmeli.Dekardan alınacak max-min verim belirlenin,sahte fatura vs tarzı olayların da önüne geçmek mümkün olacak bana göre.

mazot desteği değilde bölgelere göre mazot sarfiyatı belirlense.benim kyümde 1000 metrekare tüm işçiliği örnek veriyorum 5 litreyle hallediyorum.500 dönüm yer için ban 2500 litre ucuz mazot versin.2500 üstünü ben yine normal fiyattn alıyım.