Güncel Ayçiçek Fiyatları

Ynt: ayçiçek fiyatları

omerfarukkoc link=topic=67412.msg766553#msg766553 date=1376589115' Alıntı:
Neden Abi Masrafın Cok Mu? Ben 4 Suladım, Suyun Dışındada Baska Ciddi Bi Masraf Yok...
dk verimi 400 kilo olsa ne kalırda ömer getirisi cok düşük olur dk 400 tl para bırakması lazımki para kazandık diyelim

GÜRKAN link=topic=67412.msg766558#msg766558 date=1376589398' Alıntı:
evet abi haklısın. bir de biçerdöver bu boş yada ince taneleri üflüyor. zaten kilo da çekmez gibime geliyor. normal kenardaki tanelerin içi de tam dolgun değil, ince. gözlemlediğim kadarıyla limagrain 5580, 5542, pioneer ll05, lc53, kuvvetli yerdeki sanaylar iyi çeşitler. büyük hevesle ektiğimiz g46 sanırım beklentilerimizi karşılamayacak. bizim 5542 ve pioneer g46 lar yüzde 90 olgunlukta. alan alan su tutan yerler hafif ayva sarısı. önümüzdeki haftasonu biçime başlarız sanırım. sanaylar ise ayva sarısı renk olmadan direk kavruldular kapkara oldular. sıcak rüzgarlar buğdaylar gibi ayçiçeklerini de vurdu.
geçen sene pioneer g46 ektiydik tırt cıktı 100kg o topraga insan ek insan olur olur pioneer firmasının tohumları yağışlı senede iyi verim yapiyor ama kurak senede cok kötü :S

768 link=topic=67412.msg766543#msg766543 date=1376586857' Alıntı:
Tahminleriniz doğru çıktığında,bir de tarlanın icar ile işlendiğini düşünecek olursak o zaman hapı yuttuk demektir. :(

aynen abi. herşeyin hayırlısı ama insan emeklerinin karşılığını almak istiyor. illa icarla yer oluyordur az veya çok.

gürkan
traktör çiçek aralarında (çiçek ortalama diz hizasının biraz üstündeyken) yaprak gübresi atmayı denemelisiniz . Temmuz , Ağustos sıcaklarından pek fazla etkilenmeyip yanma pek yapmıyor. ben memnunum. Mayıs ayının başında çiçekleri ektim daha ayva sarısına yeni dönmeye başladı. Geç olgunlaşıyor .Tek kötü yanı tüccar piyasadan biraz mal topladımı kendini biraz kasıyor.

geçen yıl kullandık 20.20.20 mineral elementler pek fark göremedik. bu yıl kullanmadık. traktörün son girdiği zaman hümik asit attık. çok az fark etti. tohum kaplaması yaptıklarımız gayet güzel görünüyor

ben pancar şirketinin Biovin ini kullanıyorum. bu sene içine deneme amaçlı bor ekledim.çeltikten çıkma yerde komşulara göre daha iyi . geçen yılda komşuyla beraber aynı zamanda ektik dekara 50 kg civarı fark yağ oranı 3 kademe fazla .aynı zamanda ekim,aynı tohum, aynı zamanda biçim.tek kötü yanı rutubet benim 8.3 çıktı.ben daha 10 gün beklemem gerekirdi.

mesele para kazanma kazanmama meselesi değil , örneğin bizim konya bölgesinde herkes en aşağı 1.5 tl den görerek borçlandı,ona göre yatırımını yaptı.ayçiçek fiyatının düşük olması bütün piyasayı derinden sarsacak,umarım yetkililer gerekli tedbiri alır tüccarın elinde oyuncak olmaz piyasa,
altınekin ziraat odası başkanı açıklama yapmış

http://www.konhaber.com/yeni/haber-104700-EKONOMI-Aycicegi-ureticisi-ithalatta-sinirlama-istedi.html

Çiftçinin bir an evvel bu koşullarda zarar etmeden üretim yapabilmesi için anlaşmalı üretim yapmaya geçmesi gerekir, bunun içinde devletin dışardan ithal edilecek ayçiçeğine sınırlama getirmesi gerekiyor, diyelimki önümüzdeki yıl yağlık açığı 1 milyon ton olsun, rakamı bilmiyorum ama örnekleme için attım bu 1 milyon tonu, düz hesap olması açısından, belki az belkide daha fazladır orasını bilmem, önemli olan devletin bu yıldan seneye oluşacak açık kadarın %10 u kadar yani 900 bin ton yağlık ayçiçeği ithalatına izin vermesi olacaktır, bir sonraki yıl yine yüzde 10 u kadar az yani 900 bin tonun yüzde onu kadar az rakam olan 810 bin ton yağlık ithalatına izin vererek, ülkemizde yağlık üretimini her yıl sözleşmeli üreticilerin düzenli olarak ekiliş artışı yapmasını sağlaması yöntemi uygulanmalıdır.

Bunun içinde çiftçiler sözleşmeli olarak üretim yapacakları tüccar veya yağ sanayicisi ile karşılıklı oturup ton başına birim fiyatı belirlenerek sözleşme imzalayacaklar, bu sözleşmede o yıl yetiştirilip teslim edilmesi gereken ürünün belirli yağ oranarındaki fiyatları sözleşmede açıkça belirtilmeliki üretici ne üretecek ne kazanacağını yaklaşık meblağlarda bilmeli, dekara beklenen verim düşüklüğünde ise fazladan üretimi yapılan ayçiçeğini alma veya ülke içinde yetiştirilmemişse o zaman açık kadar ek ithalat kotası devlet tarafından açılması için birim dekara verilecek kilogram desteğinden tespiti yapılmalı, tespit destekleme idaresinin kayıtları esas alınarak ek kota açılmalıdır.

Tabi bütün bu icraatlar, bu işleri yapmak için niyetli icraatkar bir yönetim tarafından ele alınabilir, böyle koy mazota vergiyi, gübre kullanacakken gübrecisi %30 %50 zam yapsın, üretici geçim derdine düşerek ne varsa eksin biçsin üretsin ama para kazanamasın, ondan sonra dünyada üretim artıran ülke olalım, tarımda dünya 7. si olalım hiç bir şekilde üreticiye ve tarım sektörüne faydası olmasın, hatta kargaşa olsun.

Kimsenin istediği bir modelde değil şu anda tarım sektörü, hayvancılığından tutun her türlü tarım ürünü üretenin bir tek derdine derman olacak tarımsal politika izlenmemekte, gelişmş ülkelere bakın bu o kadar zengin oldukları halde kesinlikle boşvermez, hatta en çok tarımsal politikalarına önem verirler, az gelişmiş geri kalmış ülkelerin ortak sorunu hiçbir şekilde tarımsal politika üretememektir, tıpkı bizim gibi.

Bunları söyleyince kötü oluyoruz, doğruyu söyleyeni dokuz köyden kovarlar, olsun kovsunlar ben yinede yazacağım, tamam ucuz et ucuz ekmek ucuz meyve sebzeyi halkına sağla, insanına sağlaki sağlıklı bir toplumun ihtiyaçları karşılansın, sıkıntı olmasın, fakat bunu hiçbir tarım politikası üretmeden yapmaya kalkarsanız, bu işin sonunda sürekli batan çıkanı bir kenara bırakın, bir arpa boyu yol katedemeyen önemli bir sektörü o toplumun kölesi haline getirmiş olursunuz.

Tamam vatandaş umutla ekiyor biçiyorda, kardeşim bunu ekin diyen yok biçin diyen yok, haa var tabiii tavsye ilen ek diyor, tıpkı bu yıl yağlık açığı var ekin dedikleri gibi, ama gel gelelim almaya gelince tavsiye edenlerin hiçbiri ortada yok, neden? çünkü sözleşme yapmamışki üreticiyle, üretici bi gaz bu yıl bu üründen kazanacağım, olmadı seneye şunu ekeceğim desin dursun, ekin demişler alacağız sizde memnun kalacaksınız dememişler, haklılar kendi çaplarında.

Peki sözleşme yapıcaz buna uygun altyapı yok, gerek ithalat gerkese ihracat yönünden bu sistemi destekleyen bir politika yok, o zaman vahşi kapitalizmin, sebest piyasa ekonomisin en yıkıcı tarfları ne derse o, maraba ne çalışırsa, toprakda milletin ortak malı ve ne verirse ona razı olucaz, evet bol verince ve yurtdışında fiyat düşük olunca mecburen fiyat istikrarını sağlamaya yönelik politika üretilmediğinden, seneye ya ekiliş azalacak yada patlayacak yetiştirlen ürünler, her yer para etmeyen ürünle dolacak, hem dışardan hem kendi toprağından bol bol tüccar fırsat bulacak para kazanacak işini yapacak.

Kimse kusura bakmasın ama bunun adı az gelişmişlik bile değil, bunun adı geri kalmışlıktır.

Ülkemizde hemen her üründe bir iki yılda bir yaşanan sorundur, yeterli tarım politikası üretememenin acizliğidir, yoksa ülkemiz yeterli üretim yapabilecek kapasitededir, ama planlı olursa bu kapasitenin faydası toplumun her kesimine olur, değilse yiyecek ucuz olsun gerisi beni ilgilendirmez anlayışıylan ancak üçüncü dünya ülkesi kulvarında yüzeriz, bakın Brezilya son 15-20 yılda, özelliklede son 10 yılda izlediği tarımsal politikalarla bugün bizim ulaşamayacağımız noktadadır.

Bu toprağın insanının hiçbir eksiği yokturki gerekli düzenlemeler onun içinde sağlanmasın, hakettiği düzeni sağlayamayan gerek devletin ilgili kurumları ve bu kurumlardaki maaşlarını her ay başında tıkır tıkır alan lafta proflar, gereksede yönetimler utansın, söyleyecek başka söz yok, çünkü ben bildim bileli bu toprağın insanı üretmeye yetiştirmeye vede ülke malını heba etmemeye dünyada eşine az rastlanır nitelikte cefakarlığı ile özen göstermektedir, bunun karşılığı düpedüz nankörlükle alınmaktadır, gerçekleri yazdık kızan kızsın sevmeyen sevmesin.

Biz afrika ülkesimiyiz yahu, madem yıllardır yağlık açığın var, neden politika üretilmez, Cumhuriyet kurulalı 90 yıl olmuş, hangi devirde yaşıyoruz?

Tamam pancarda kota koydun üretimi dengeledin, kardeşim tarla toprakmı yok?, çiftçimi yok? neden yağlık açığı var demezmi bir Allahın sevgili kulu? yağ hiç lazım bişey değilmi yoksa seneye yağ kullanmayımı bırakacak bu millet nedir yani sorun? soruyorum hangi devirde neyin kafasıylan ülke yönetiliyor vede o ülkede yaşamaya çalışılıyor?

Saçmalıktan başkada bişey değil şu düzenimiz.

3-5 günden bosfora çeşidini hasat ederim galiba verimler yüksekte olsa bu durumda kar edemeyiz yerine başka bir ürün eksek daha mantıklı olurdu bence zaten ayçiçeği iyi bir münaveme ürünü değil ,arkadaşlarında bahsettiği gibi bölgemizdeki çifçiler en az 1,5 ten hesaplayıp borçlandılar yani neredeyse beklenenden %35-40 aşağı gelir bırakırsa bir çoğu ipin ucunu denk getiremez İnşallah fiyatlara müdehale gelirde yükselir.

hacimmet link=topic=67412.msg766750#msg766750 date=1376679214' Alıntı:
3-5 günden bosfora çeşidini hasat ederim galiba verimler yüksekte olsa bu durumda kar edemeyiz yerine başka bir ürün eksek daha mantıklı olurdu bence zaten ayçiçeği iyi bir münaveme ürünü değil ,arkadaşlarında bahsettiği gibi bölgemizdeki çifçiler en az 1,5 ten hesaplayıp borçlandılar yani neredeyse beklenenden %35-40 aşağı gelir bırakırsa bir çoğu ipin ucunu denk getiremez İnşallah fiyatlara müdehale gelirde yükselir.
kaç kilo verim bekliyorsunuz(1000m2)den

hacimmet link=topic=67412.msg766755#msg766755 date=1376680594' Alıntı:
Erken olan bosfora tarlası görünüm olarak çok iyi belki dekarda 500 kgr zorlar ama fiyat düşük piyasa oturuncaya kadar bekletmeyi düşünüyorum.
allah daha çok bereket versin 500 kg çok verim
biz tekirdağda 200-250 kg biçtiğimiz zaman şapkayı havaya atıyoruz.
sizin oralar 500 kg civarı biçecek ipin ucu zor gelir diyorsun:)

hacimmet link=topic=67412.msg766755#msg766755 date=1376680594' Alıntı:
Erken olan bosfora tarlası görünüm olarak çok iyi belki dekarda 500 kgr zorlar ama fiyat düşük piyasa oturuncaya kadar bekletmeyi düşünüyorum.

Geçtiğimiz yıl denemek için bir çuval bosfora ekmiştim, aklımda kalan özelliği görünümünden az vermesi idi. Tabiki bizimkisi kuru tarım, sulamada belki de farklı olabilir.

ben ayçiçek yag fabrikasnda calsyorum coruma bu yıl kuruluyor yag fabrikası 15 güne calsır faliyete girer yag üretimine başlarız. bugün köyümüzden aycicegi getiren oldu kilogramı 925 kuruştan alım yapıldı fiyat cok düsük bizimde war aycicegi bictirip garaja doldurcam piyasa yerine oturana kadar satmıcam. insallah piyasa düzelir adam gibi bir fiyat koyarlarda emegimizi karsılar

tahir link=topic=67412.msg766778#msg766778 date=1376685621' Alıntı:
ben ayçiçek yag fabrikasnda calsyorum coruma bu yıl kuruluyor yag fabrikası 15 güne calsır faliyete girer yag üretimine başlarız. bugün köyümüzden aycicegi getiren oldu kilogramı 925 kuruştan alım yapıldı fiyat cok düsük bizimde war aycicegi bictirip garaja doldurcam piyasa yerine oturana kadar satmıcam. insallah piyasa düzelir adam gibi bir fiyat koyarlarda emegimizi karsılar
bugun alınan aycekirdeginin yag oranı kactı bilginiz varmı

çiftiçiyi bitirmek için ithal yağda kota kaldılmış ve sonunda fabrikalar dışarıdan hazır yağ alıp tenekelere doldurup satıyorlar bizim çiçeklere ihtiyaç yok dünya piyasaları düştü deniyor bizim şartlarıda o dedikleri dünya piayasası çiftiçileri ayarına gelse kimse umursamaz fiyatları şu an biçimler başladı ve ne fabrikacı nede bir tüccar var gerisini siz düşünün çiftçinin üzerinde oynanan oyunu ...