Güncel Ayçiçek Fiyatları

Bir ülkenin para biriminin değer kaybetmesi kötü değil iyi bile sayılabilir eğer o ülke üretim yapıyor ve üretime bağlı ihracat yapıyorsa. 1970 krizi ilk hiseedilmeye başladığında ABD sabit kur sistemini tek taraflı bozarak doları bilerek düşürdü böylece amaerikan mallarının uluslararası piyasalarda rekabet gücü arttı. Aynısını Çin de yapıyor yıllardır. Çin malının ucuz olması dandik olmasından yada sadece ucuz emekten kaynaklanmıyor. Yuan çok düşük.
Gelelim bizim memlekete. Biz üreticiler olarak dışarıdan ithal ürün gelmesin, önümüzü açın daha fazla üretelim hatta bizim ürünümüz ihraç edilsin diyoruz. Gerekli hammedelerimiz, gübre, ilaç, demir çelik, bio yakıt memleketimizde üretilsin, demir çelik fabrikalafı çalışsın istiyoruz. Ama biz ithalata bağımlı bir ülke haline geldik. Paramızın değer kaybı bu yüzden can sıkıyor. Bunun çözümü üretmek ve alışverişi iç piyasada halletmektir ki bunu hepimiz biliyoruz. Bırakın yükselsin dolar da euro da. Bu kadar ithalata bağlı olmanın sonucunu görürler belki. Bize bişey olmaz, en kötü aynı malzememizi kullanamaya devam eder, ambarımızdan buğdayımızı ekeriz. Çiftçinin malını ucuza almayı düşünenler dertlensin dolardan eurodan. Bizden şimdilik keyif çatalım. Güvre almaya giderken işler değişebilir tabii 😉

soner 2222 mantıklı. dövizin artması yurtdışından alınan malların azalmasına ve paramızın ülke içinde kalmasını sağlar. Birde üretimi artırabilirsek ülkeye dışarıdan para girer. Ancak devlet üretimi artıracak yönde politika uygulamıyor. Sadece para girsin diye çalışıyor. Buna sıcak para denir. Sıcak para ülkeye girer ve kar edip en kısa sürede cıkar. Fabrikalar açılmalı. Ulkemiz için ne lazımsa kendimizin üretmesi lazım. Neredeyse herseyı dısarıdan çinden alır hale geldik.

80 milyonu besleyecek gıdayıda kıyafetide enerjiyi de kendimiz üretmeliyiz. Yoksa o dedikleri "diş güşler" çağ atlarken biz afrika ülkesi olarak kalırız. Üretim üretim üretim...

Ayçiçekte yükseliş sürüyor.

Bugünkü borsa fiyatlarına göre

Ort yağ oranı 42.22
Ort fiyat 2.69TL

45 yağ oranı 2.80TL ye satılmış
Bugün tüccar 40 yağ için 2.600 fiyat verdi gelip kendisi alcak yükleme taşıma en az 30 kuruş tutar 20 kuruşta kendisi kazansa en az 2.650ye satar fabrikaya beklemeye devam et diyor tüccarlar dolar durmak bilmiyor bugün 5.96yı zorluyor 6 lirayı zorlıcak gibi duruyor fiyatlar düşmez düşse bile 2.600den ben senin malını alıcam dedi bu kadar inanıyor fiyatın düşmeyeceğine

Bugün tüccar 40 yağ için 2.600 fiyat verdi gelip kendisi alcak yükleme taşıma en az 30 kuruş tutar 20 kuruşta kendisi kazansa en az 2.650ye satar fabrikaya beklemeye devam et diyor tüccarlar dolar durmak bilmiyor bugün 5.96yı zorluyor 6 lirayı zorlıcak gibi duruyor fiyatlar düşmez düşse bile 2.600den ben senin malını alıcam dedi bu kadar inanıyor fiyatın düşmeyeceğine
Şu an 40 yağ 2.60 TL civarı.
Dövizdeki yükseliş ve yeni yıl ile birlikte yapılacak zamları da düşünürsek 40 yağ 2.60 TL yi geçer gibi görünüyor.
Hakkinizda hayırlısı Evren kardeşim.

Arkadaşlar kimsenim moralini bozmak istemem ama ayçiçek fiyatlarını düşünürken tekrar bir hesaplama yaptım. Şu anda harman fiyatlarının tam 150 lira üstünde. Ben verdiğimde 40 yağ 2500 üstünde her birpuan 35 liraydı. 46 yağ oranı çıktı. 2710 tlye verdim. Bugün aynı yağ oranına ayçiçeği 2860 tl. Bu da 4 ayda %5,535’lik bir artışa tekabül eder. Paraya hiç ihtiyacımız olmadığını düşünelim. Tamamını faize koysak %4’lük bir kısmını faizden kazanacaktık. Geri kalan da depolama masrafı olsa boşuna tüccara hamallık yapmış oluyuruz maalesef. Dört o parayı kullanmaya ihtiyamız olduğu durumu söylemiyorum bile. Her neyse zun lafın kısası ayçiçeği depoculuğunda iki yıldır buz gibi soğudum. Hiç kazandırmıyor. Geçen yıl zarar bile ettirdi. Depo yapan arkadaşlarımıza daha iyi hesap yapmalarını tavsiye ederim. Hiç bir çiftçinin zarar etmesini, kendi ürettiği malıyla rezil olmasını istemem.
Buğday için aynı şeyleri söyleyemem. Yazı. 1330 verdikleri buğdayıma şimdi1550 veriyorlar. 6 ayda %16,54 çok güzel artış.

Arkadaşlar kimsenim moralini bozmak istemem ama ayçiçek fiyatlarını düşünürken tekrar bir hesaplama yaptım. Şu anda harman fiyatlarının tam 150 lira üstünde. Ben verdiğimde 40 yağ 2500 üstünde her birpuan 35 liraydı. 46 yağ oranı çıktı. 2710 tlye verdim. Bugün aynı yağ oranına ayçiçeği 2860 tl. Bu da 4 ayda %5,535’lik bir artışa tekabül eder. Paraya hiç ihtiyacımız olmadığını düşünelim. Tamamını faize koysak %4’lük bir kısmını faizden kazanacaktık. Geri kalan da depolama masrafı olsa boşuna tüccara hamallık yapmış oluyuruz maalesef. Dört o parayı kullanmaya ihtiyamız olduğu durumu söylemiyorum bile. Her neyse zun lafın kısası ayçiçeği depoculuğunda iki yıldır buz gibi soğudum. Hiç kazandırmıyor. Geçen yıl zarar bile ettirdi. Depo yapan arkadaşlarımıza daha iyi hesap yapmalarını tavsiye ederim. Hiç bir çiftçinin zarar etmesini, kendi ürettiği malıyla rezil olmasını istemem.
Buğday için aynı şeyleri söyleyemem. Yazı. 1330 verdikleri buğdayıma şimdi1550 veriyorlar. 6 ayda %16,54 çok güzel artış.
Ayçiçeği depolama da fire veriyor mu mesela 100 ton depoya atıldı yine 100 mu olur yoksa kuruduğu için 98 99 civarına düşer mi

1500ten bizde vermeyi düşünüyorduk ama Biz biçimi bitirene kadar piyasa hızlandı borsaya çok ayçiçeği geldi 1400lere düştü oyüzden bizde vermedik şuan 250 lira kar etmiş olduk kısmet böyleymiş beklediğimize değdi

Buğday için aynı şeyleri söyleyemem. Yazı. 1330 verdikleri buğdayıma şimdi1550 veriyorlar.
Adam öleceğini bilse kapıdan dışarı çıkmaz.bu işleri bilen olmaz ya çiçek 3500 olsaydı.bu işler nasip işi , sene seneyi tutmaz.bizde çeltik bekletiyoruz bildiğimizden mi, hayır, kimi sene kaxanır kimi sene yerinde sayar çoğunlukla kaxanır.çünkü ülkemizde geriye giden tahıl, bakliyat yok.

Sene seneyi tutmaz haklısın. 2 yıl çok ciddi kar etmiştik ayçiçeğinden. Geçen sene zarardı. Bu yıl da en azından kar ertirmiyor görünüyor. Demek istediğim şuydu. Son yıllara baktığımızda ayçiçeği depoculuğunda kazansak bile attığımız taş ürküttüğümüz kuşa değmiyor. Kazandırdığı yıl sayısı her geçen gün azalıyor. Gittikçe kumara döndü. Herkes kendi bilir tabii kendi hesabını. Mart ayında 45-46 yağ 3 tl de olabilir. Ama her sene bu işin getirisi azalıyor.

Ayçiçeği depolama da fire veriyor mu mesela 100 ton depoya atıldı yine 100 mu olur yoksa kuruduğu için 98 99 civarına düşer mi

Fire veriyor. İspatın var mı dersen yok. Ama yıllardır, hem kendi deneyimimiz hem dışardan aldığımız bilgiler bunu doğruluyor. Yağlık ürün kurudukça kilodan rutubetlendikçe yağ oranından düşüyor.