Güncel Ayçiçek Fiyatları

Ynt: ayçiçek fiyatları

Çağrı link=topic=67412.msg770583#msg770583 date=1378245806' Alıntı:
Aynen dediğin gibi tadım 4,5tan pek fazla almıyor ama tüccarlar 3,750-4 lira kafadan veriyor çekirdek kötü olsa bile.Bir de biraz bekletme şansı olsa 5-5,5a rahat satılır.

Aynen abi geçen sene bile biz ilk gelene 1.910 dan verdik bi akrabamız aynı çekirdeği bekletip kışın 3.60 tl den sattı. Bu sene para edecek diyorlar 6 tl ye kadar çıktığı olmuş fiyatların.

ALİ EKBER YILDIRIM / TARIM DÜNYASINDAN
Başbakan, ayçiçeğine destek olur mu?
10 Eylül 2013 Salı 09:00
Ayçiçeğinde çok sıkıntılı bir sezon yaşanıyor. Üretim geçen yıla göre yüzde 30 arttı. Ayçiçeğinin kilosu 1.5 liradan 1 lira seviyesine düştü. Üreticinin örgütü ve en büyük alıcı konumundaki Trakyabirlik bugün yarın fiyat açıklayacak.

Bugüne kadar beklemesinin nedeni Ankara ' dan müjdeli bir haber almaktı. Haber gelmeyince birlik yöneticileri atlayıp Ankara ' ya gitti. Ancak müjdeli haber bir yana moralleri bozuk olarak Edirne ' ye döndüler.

Son umut, 2020 Olimpiyatlarını kaybettiği için bir hayli üzgün olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ' da. Olimpiyat mağduru Başbakan Erdoğan ayçiçeğine destek olur mu?

Sağlık Bakanı ve Edirne Milletvekili Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, AKP Genel Başkanı ve Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Edip Uğur ' un da yer aldığı bir heyet Başbakan Erdoğan ' la görüşerek ayçiçeğine destek isteyecek. Buradan gelecek habere göre Trakyabirlik ayçiçeği alım fiyatını açıklayacak.

Trakyabirlik yöneticileri geçen hafta önce ayçiçeği piyasasındaki gelişmeleri incelemek üzere Ukrayna ' ya gitti. Oradan da Ankara ' ya geçerek Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile görüştü. Görüşmelere Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Edip Uğur ' da katıldı. Hayati Yazıcı ile görüşme olumlu geçti.

Ancak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Trakyabirlik yöneticilerinin moralini bozdu.

Bakan Eker, hemen her toplantıda ve görüşmede olduğu gibi gelen heyeti dinlemekten çok bakan olarak ne kadar başarılı olduğunu anlattı.

2002 ' de ayçiçeği üretiminin 700 bin ton iken bugün 1 milyon 350 bin tona çıkmasıyla övündü. Aynı dönemde ithalatın ne kadar arttığına hiç değinmedi.

Ayçiçeği üreticilerine gübre, mazot, toprak analizi dahil kilo başına 31 kuruş prim ödediğini ve bunun ayçiçeği üretim maliyetinin yüzde 30 ' una denk geldiğini uzun uzun anlattıktan sonra 'ayçiçeğine bir kuruş ilave destek vermem' dedi. Görev yaptığı son 8 yılda ayçiçeği priminin sadece 4 kuruş artırıldığına hiç değinmedi.

Eker, ayçiçeğinde dekara ortalama 238 kilo verim alındığını söyledi. Ama Trakya ' nın kıraç arazisinde bu verime hiçbir zaman ulaşılamadığını kabul etmedi.

Heyet destek için ısrar edince, bütçede para olmadığını bu nedenle bir kuruş bile destek verilemeyeceğini anlatan Tarım Bakanı Mehdi Eker, verilecek primin bu yılın bütçesinden değil, gelecek yılın bütçesinden ödeneceğini de unutmuş olmalı.

Bakan Eker ' in konuşmasından sonra Trakyabirlik yöneticileri üreticinin gelecek sene buğday yerine ayçiçeği ekmeyeceğini, Türkiye ' nin ayçiçeği açığının çok daha büyüyeceğini anlatmaya çalışsa da bir yararı olmadı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile olan görüşmede ise gümrük vergisi oranları konuşuldu. Trakyabirlik yöneticilerinin verdiği bilgiye göre bu yılın son 7 ayında 348 bin ton ham Ayçiçek yağı Dahilde İşleme Rejimi kapsamında ithal edildi. Bu yağın 178 bin tonu ihraç edildi. Kalan 170 bin ton yağ iç piyasada. Bunun karşılığı 450 bin ton ayçiçeği demek. Piyasada fiyatın bu kadar düşmesinin temel nedenlerinden birisi de bu kontrolsüz yağ ithalatı. Hayati Yazıcı ' dan bunun kontrol altına alınmasını, ithalatın engellenmesini talep eden Trakyabirlik yöneticileri Ankara ' dan gelecek habere göre fiyat açıklayacak.

Fiyat açıkladıktan sonra öncelikle bugüne kadar ayçiçeğini Trakyabirlik ' e teslim eden üreticilere ürün bedelleri ödenecek. Edindiğimiz bilgiye göre üreticilerden Trakyabirlik ' e bugüne kadar 211 bin ton ayçiçeği teslim edildi. Bunun sezon süresince 350 bin tona ulaşması bekleniyor.

Trakyabirlik fiyat açıkladıktan sonra önümüzdeki haftadan başlamak üzere öncelikle bir ay önce ayçiçeği teslim eden üretici ortaklarından başlayarak ürün bedellerini ödeyecek. Ödemeler pazartesi ve perşembe günü yapılacak. Yeni ürün teslim edenler ise ürün bedelini 20-25 gün içerisinde alacak. Bugüne kadar teslim edilen 211 bin ton ayçiçeği için Trakyabirlik toplamda 230 trilyon lira ödeme yapacak.

Özetle, 2020 Olimpiyat Oyunları ' nı kaybeden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bugün bir aksilik olmazsa ayçiçeğinde yaşanan sorunları dinleyecek. Başbakan, ya Tarım Bakanı Mehdi Eker ' i dinleyerek' ayçiçeğine yeterince destek veriyoruz, yeni bir destek yok' diyecek. Ya da, ayçiçeği üretim ve ithalat rakamlarını yan yana koyarak üretimin devamlılığı açısından ayçiçeğine bir kaç kuruş daha prim verilmesini ve gümrük oranları ile ithalatın sınırlandırılması talimatını verecek.

Desenize başbakanın iki dudağı arasında bu seneki ayçiçeği fiyatları :( .Bence bakanını dinler bizde öyle baka kalırız.
Haftasonu çiçeği biçtim.3 çeşit ekmiştim analiz sonucu 38-41-42,5 yağ oranı verdi.Tüccara sorduğumda dün itibariyle %40 yağ için 1.100 tl/ton fiyat verdi.Tabi fiyat brüt.Nakliyeyi biz alırız dedi.Trakya Birlik ' in fiyat açıklamasını bekleyip ona göre hareket edeceğim lakin pek ümitli değilim fiyatın iyileşeceği yönünde. ıh-*-s

bende ümitli değilim , sadece prim konusunda veya ileride far ödemesi olacağı konusunda azcık ümidim var , malum baharda seçim var , belki kışa veya bahara doğru olur buda , ama tabi çok zayıf bir ümit.

ekip ekmeme konusu degil sıfır gümrükle gelen ithalat...
dün ankarada macit marketlerdrin rafında ithal nohut -mercimek ve pirinç vardı...boykot edin leblebiciler ithal nohut alıyor artık...
marketlerde ithal her yerde ithal...hepinizin bilgisi var yeteneginiz var facebookta ve başka paylaşım sitelerinde bu konuyu dile getirin boyko yapalım..nohutu-leblebiyi-pirinçi-mecimegi ne varsa...

Hasat bitti arkadaşlar, 25 ton çiçek sattık 22 bin TL para tuttu hesabını siz yapın. Çıksa ne olur artsa ne olur Allah dan der otururuz, artar diye beklemesin kimse sırası ile buğday, şeker pancarı, hayvancılık sonunda da yağlı tohumlar üretimi bitirilerek, güzel ülkemizin çiftçisinin çanına ot tıkanmıştır.

Arkadaslar bizde yarin hasata basliyoruz basliyoruzda hic heves yok icimde yani ciftci tarlasinda hasat yapacagi zaman yerinde duramazdi bu hukumet zamanindada evden olu cikar gibi basliyoruz bu gun zile yi aradim fiyat icin 1030 lira diyo tuccar parasi aybasina ne yapacagimizi sasirdik bizde kurulusta yokki oraya teslim edelim tucarin kucagina dustuk

TRAKYA BİRLİK BASIN BÜLTENİ

AYÇİÇEĞİ AVANS ALIM FİYATI

%40 STANDART YAĞ ORANLI İÇİN 1.170 TL/TON,
%45 YAĞ ORANLI İÇİN 1.258 TL/TON,
%50 YAĞ ORANLI İÇİN 1.346 TL/TON

Yağlık Ayçiçeği Türkiye bitkisel yağlar tüketiminde % 65 -70 civarında payı ve %40 civarındaki yüksek yağ oranı ile ülkemizin en önemli yağlık tohumudur.

Yıllara göre değişiklik göstermekle beraber Ülkemizde üretilen yağlık ayçiçeği ürününün % 25-50 orandaki bölümü Birliğimizce mübayaa edilmektedir.2013 / 2014 İşyılı Türkiye ayçiçeği rekoltesinin 1 milyon 500 bin ton seviyelerinde gerçekleşmesi beklenmektedir.

Birliğimize bağlı Kooperatiflerimiz ortaklarınca 2013 / 2014 işyılı ayçiçeği alım kampanyasında 370 bin ton rekolte taahhüt edilmiştir.

Birliğimiz faaliyet bölgesinde ayçiçeği hasadı Ağustos ayının ortalarında başlamış olup, Kooperatiflerimizde hasat günden güne yoğunlaşmaktadır.

Birliğimize bağlı 48 kooperatifimize ait 90 alım merkezi ve iki fabrikamızda ham yağ oranına göre olmak üzere bugün itibariyle 149 bin 125 ton hamyağ oranına göre, 50 bin 179 ton normal alım esaslarına göre ve 2 bin 110 ton high oleik cinsi ve 17.682 ton düşük yağ oranlı olmak üzere toplam 219 bin 96 Ton ayçiçeği mübayaası gerçekleştirilmiştir.

Ham yağ oranına göre yapılan alımlarda % 41 ve üzeri yağ oranı çıkan ürünler yüksek yağ oranlı ürün olarak değerlendirilmekte ve prime tabi tutulmaktadır.

Buna göre her bir yüzde puan artışı için belirlenen alım fiyatı üzerine % 1,5 oranında prim uygulanmakta, örneğin yağ oranı % 45 olan üründe fiyat % 7,5, %50 yağ oranı olması durumunda ise % 15 prim eklenerek daha yüksek fiyat uygulanmaktadır.

Birliğimizce 2001 / 2002 iş yılından itibaren ayçiçeği alımlarında avans fiyat uygulanmaktadır.

Birliğimizce avans fiyat açıklanmasının nedeni, piyasaların açıklanan avans fiyatının altına düşmesinin engellenmesi ile alınacak tedbirlere bağlı olarak üretici lehine gelişen fiyatlar doğrultusunda üreticinin eline geçen fiyatın arttırılmasına olanak sağlamaktır.

Birliğimiz Yönetim Kurulunca 2013 / 2014 iş yılında ayçiçeğine uygulanacak avans alım fiyatı % 40 standart yağ oranlı ayçiçeği ürünü için. 1.170 TL/Ton, % 45 yağ oranlı ayçiçeği ürünü için 1.258 TL/Ton, % 50 yağ oranlı ayçiçeği ürünü için 1.346 TL/Ton olarak belirlenmiştir.

Ayçiçeği ürün bedeli ödemeleri imkanlarımız ölçüsünde peşin olarak yapılacaktır.

Birliğimiz bugün itibarı ile 350 bin ton ayçiçeği ürününü alabilecek finansal güce sahiptir.

2013 / 2014 iş yılı ayçiçeği alım kampanyasının ortaklarımıza ve camiamıza hayırlı olmasını dileriz.

TRAKYA BİRLİK
YÖNETİM KURULU

bizde 60 ton mal verdik 1050 den eskişehirde ortalama hep bu fiyatdan gitti pancar fiyat verdi 1150 diye ertesi gün msj geldi borcu olan üreticiden alcaz diye lütfü yüksel fiyat veriyor 1200 kadar alcaz diye 1100 satar duymadım bu seneyi öyle dediler böyle dedileler geçti olan çekirdeğe oldu biçer arkasından toz duman içinde biçdik çekirdekler fuull kurudu seneye 100 dönümü geçmicem başka seyleler bakcaz artık istersen prim 40 kuruş

Valla fehim kardes bizde ne trakya birlik var ne k aradeniz birlik var 600 donum cicegim var lg5580 yarin ilk hasata basliyorum bekletme sansim hic yok sabah tir gelecek bicilen cicek tira ordan bize en yakin tokat zile ye hapana yani tuccara baska sansimiz yok burda fazla yaygin ekilmedigi icin orda satacaz verim de 200 kilonun altina duserse vay halimize bende sulu tarlada yok hep kirac

bizde trakya birlik varda ne oluyor arkadaş. fiyatlar borsada üç aşağı beş yukarı zaten bu aralarda gidiyor zaten. trakya birlikte kesintilerde %7 civarıymış.+ ÇKS de tapusuz yerlerde var.bende tüccarın eline mecburum. tek avantajım nakliye masrafı yok.bizim kendimizde birlik yok yok.

Kendimizde nadil birlik olsun ben ilcemde taninan bilinen en buyuk ciftcilerdenim hic ciftcilikle ugrsmayanlari ziraat odasi bilmem su koparatifin baskani diye secersek bi vicdansizlari da sandiga gommessek daha biz ciftciler cok bidahaki seneye insallah olur diye bekleriz

atılgan aysul link=topic=67412.msg773011#msg773011 date=1378836736' Alıntı:
bizde 60 ton mal verdik 1050 den eskişehirde ortalama hep bu fiyatdan gitti pancar fiyat verdi 1150 diye ertesi gün msj geldi borcu olan üreticiden alcaz diye lütfü yüksel fiyat veriyor 1200 kadar alcaz diye 1100 satar duymadım bu seneyi öyle dediler böyle dedileler geçti olan çekirdeğe oldu biçer arkasından toz duman içinde biçdik çekirdekler fuull kurudu seneye 100 dönümü geçmicem başka seyleler bakcaz artık istersen prim 40 kuruş
Aynen öyle bizde tüccara 970 den verdik Corum bölgesinde 1000 tl nin üzerinde vereni hic duymadim

Kendimizde nadil birlik olsun ben ilcemde taninan bilinen en buyuk ciftcilerdenim hic ciftcilikle ugrsmayanlari ziraat odasi bilmem su koparatifin baskani diye secersek bi vicdansizlari da sandiga gommessek daha biz ciftciler cok bidahaki seneye insallah olur diye bekleriz

ilk önce kendimizi hep beraber eğitmeliyiz.mesala bizden 25-30km ötemizde önder çiftçi var.buradan arkadaşlara gelin gidip ne nedir araştıralım diyorum kimseler yok. geçen yıl tarım ilçeye gittim Çanakkale de güneş enerjisiyle sulama yapılıyormuş bilgi alabilirbiyim dedim demez olaydım kimsenin haberi yok. miraslı yerlerimde tarlayı işleyen ben desteklemesini alan abimmiş desteğin durdurulmasını istedim neredeyse suçlu oluyordum. yani sectiğinin ve hükümetin görevlendirdiği elemanın bile devlete kendini atana kadar. daha büssürü olay yazabilirim. onun için ilk olarak hep beraber BİLİNÇLENMELİ ve birlikte çalışmayı öğrenmeliyiz.

FEHİM link=topic=67412.msg773074#msg773074 date=1378841174' Alıntı:

ilk önce kendimizi hep beraber eğitmeliyiz.mesala bizden 25-30km ötemizde önder çiftçi var.buradan arkadaşlara gelin gidip ne nedir araştıralım diyorum kimseler yok. geçen yıl tarım ilçeye gittim Çanakkale de güneş enerjisiyle sulama yapılıyormuş bilgi alabilirbiyim dedim demez olaydım kimsenin haberi yok. miraslı yerlerimde tarlayı işleyen ben desteklemesini alan abimmiş desteğin durdurulmasını istedim neredeyse suçlu oluyordum. yani sectiğinin ve hükümetin görevlendirdiği elemanın bile devlete kendini atana kadar. daha büssürü olay yazabilirim. onun için ilk olarak hep beraber BİLİNÇLENMELİ ve birlikte çalışmayı öğrenmeliyiz.
bilgi icin neden devlet kuruluşlarını seciyorsun en son başvuracagım yer orası googlede bi araştırma yapsanız bir kac firmayla tlf görüşmesi yapsanız net bilgileri alabilirsin elimizdeki olanları almasınlarda ne bilgilerini isterim nede başka bişi

SEYİT

bazı şeyleri kendi başına aşamıyorsun mesela ekipman pahalı arkadaşlarla anlaşıp hepimiz farklı ekipman ediniyoruz. mesela tohum olayı var her tohumu denemeye kalkarsam yandım allah diye figan feryat bağırırım. arazide kaldınmı kim yardım edecek.kısaca yanlız başına çiftçilikte olmuyor onun için hep beraber kalkınmalıyız.

FEHİM link=topic=67412.msg773223#msg773223 date=1378873260' Alıntı:
SEYİT

bazı şeyleri kendi başına aşamıyorsun mesela ekipman pahalı arkadaşlarla anlaşıp hepimiz farklı ekipman ediniyoruz. mesela tohum olayı var her tohumu denemeye kalkarsam yandım allah diye figan feryat bağırırım. arazide kaldınmı kim yardım edecek.kısaca yanlız başına çiftçilikte olmuyor onun için hep beraber kalkınmalıyız.
sayın abim birleşmek güzel bişeydir siz yanlış anladınız sanırım ben devlet kurumlarından daha fazla bilgiyi googleden veya özel şirkertlerden alabilirsin demek isrtemişdim