Güncel Ayçiçek Fiyatları

Ayçiçeğinin durdukça yağ oranı düşer mi ? Fire veriyo diye biliyorum ama yağdan da fire verdiğini bilmiyordum. Fiyatlar için geçen hafta Uzunköprü özdimetokalı 40 yağa 1800 dedi. Emin saka ihtiyacımız yok dedi. Tüccar şubatın ikinci yarısını bekle dedi. Hep bekliyoruz zaten beklemeye devam öyleyse [emoji23][emoji23]

Yağ oranı 45 te 1900 u bulabilir miyiz sizce destekleme dosya teslim zamanı geldi. Bende fiyatın artık yükseleceğini sanmıyorum. En iyisi harmandan satıp parayı başka yerde degerlendirmek. Bu devirde ureticiden başka herkes para kazanır anlaşılan üretici kazanamaz.

Yağ oranı 45 te 1900 u bulabilir miyiz sizce destekleme dosya teslim zamanı geldi. Bende fiyatın artık yükseleceğini sanmıyorum. En iyisi harmandan satıp parayı başka yerde degerlendirmek. Bu devirde ureticiden başka herkes para kazanır anlaşılan üretici kazanamaz.
Ne kadar satıcaksınız bilmiyorum ama baya ayçiçeğiniz varsa 1900 temize bile anlaşabilirsiniz çünkü 40 yağ 1800 her yağ oranı 25 puan 45 yağ oranı 1925 yapıyor son satış zamanı mart sonunda bu sene yükselmemesinin sebebi gümrük vergisinin düşürülmesinden dolayı yoksa çok rahat 2 tl olurdu ben geçen sene 42 yağ oranını temiz 2 TLden verdim şubatın ilk haftası

Ayçiçeği tohumu ithalatında gümrük vergisi 1 Ağustos'tan itibaren yüzde 13'ten yüzde 27'ye, ayçiçeği tohumu yağının gümrük vergisi yüzde 23'ten yüzde 36'ya yükseltildi.

Bakanlar Kurulunun "İthalat Rejimi Kararına Ek Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Kararı" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, tohumluk ve çerezlik olanlar hariç, ayçiçeği tohumu ithalatında gümrük vergisi 1 Ağustos'tan itibaren yüzde 13'ten yüzde 27'ye, ayçiçeği tohumu yağının gümrük vergisi de yüzde 23'ten yüzde 36'ya çıkarıldı.

Bazı ülkelerden ithalatta ise istisna uygulanması kararlaştırıldı.

Singapur'dan yapılan alımda ayçiçeği tohumunun gümrük vergisi yüzde 13 yerine yüzde 20,2 olarak uygulanacak. Ayçiçek tohumu yağının vergisiz ithal edildiği Bosna Hersek'ten söz konusu ürünün alımında 1-31 Temmuz tarihlerinde yüzde 23, 1 Ağustos'tan sonra yüzde 36'lık gümrük vergisi devreye girecek.

Bakanlar Kurulunun söz konusu kararı 5 Haziran'dan geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi

haberin linkine tıklahttp://www.bloomberght.com/tarim/haber/2133502-aycicegi-tohumunda-gumruk-vergisi-artirildi

ithalata vergi arttı, bu durum yağlık Ayçiçek üreticisine nasıl yansıyacak bakalım, ülkemizde yağ üretim açığını kapatmanın en iyi yolu yağlık Ayçiçek üretimini artırmaktan geçiyor, tabi bunun için üretici korunmalı ve kazanmalıki dışarıdan yemeklik yağ ithalatı değil, ülkemizde yağlık ürün ekilerek yemeklik yağ üretiminin artması sağlanmalı, bu ithalat vergi oranlarının artırılmasını bu anlamda sevindirici buldum, fakat yeterli oranlar değil bence biraz daha artırılmalıydı, vergi oranları %50 ler seviyelerinde olursa dahakısa zamanda zonuca ulaşılilir ve iç piyasa şartları buna bağlı gelişirdi...