Sagim yaparken yem verilmesi

Arkadaslar yeni gelen hayvanlardan 2 tanesi yem vermeden sagdirmiyor, bunu nasil asabiliriz? Siz genelde sagim sirasinda mi yoksa oncesinde mi rasyonu veriyorsunuz?

Ynt: Sagim yaparken yem verilmesi

ineklerin sağımdan sonra yem yemeleri daha sağlıklıdır sebebi sağımdan sonra meme uçları belirli bir süre açık kalır hayvanlar sağımdan sonra hemen yemliğe giderse belirli bir süre ayakta kalacakları için meme uçları kapanır mühürlenir doğal olarakta mastitis gibi meme hastalıkları az görülür,yeni gelen hayvanlarınız daha önce öyle alıştığı için yemsiz oksitosin salgılamıyorlardır o yüzden süt inmiyordur zamanla alışırlar.

Biliyorum sağımdan sonra verilmeli ancak konu süt indirmeme ile ilgili değil, tekme atıyor, rahat durmuyor ve sonuç olarak sağılmıyor bunu nasıl aşabiliriz, belki bir çözümü vardır diye konuyu açtım.

kolayı var huysuzluk yapıyolarsa deper diye bi alet var basit bi demir parçası inegin kasıgından kuyruk sokumunun oldugu yerdeki kemige takılıyo taktınmı iş bitti tepmez huysuzlanmaz :)

Benim çevremde genelde açık besi türü işletmeler var küçük aile tipi olanlar sağıma almadan önce kesif yemi (fabrika yemi yada arpa emesi gibi)sağım yerinde verilir , hayvan kesif yemi bitirir yada bitirmez sağım yapılır, aynı yerde bu arada dışarıya da kaba yemi verilir(ot, sılaj ,saman, yada küspe) sağımı biten hayvan dışarıya salınır, gene hayvan bir süre yatmaz.Hayvanın önünde diğer öğüne yetecek kadar kaba yem konur dışarıya, hayvanlar diğer öğüne kadar rahatsız edilmez.Kaba yemi yiyen, doyan çekilir yatar dinlenir.
Tabi en güzeli sağıldığı yer, yattığı yer , yem yediği yer ayrı olması, ve sağıldığı yerde yem yem yememesi.