Kaç hayvan kaç dönüm?

8 ton yemez gibime geliyor.
305 gün sağmal düşün bu hayvanı. kuruya çıkıcak bu hayvan en fazla slaj olarak 4 ila 5 ton arası yer gibime geliyor bu tahmini rakam bütün yıl 20 kg slaj dayarsan o hayvanın işi yaş gibime geliyor.

8 ton yemez gibime geliyor.
305 gün sağmal düşün bu hayvanı. kuruya çıkıcak bu hayvan en fazla slaj olarak 4 ila 5 ton arası yer gibime geliyor bu tahmini rakam bütün yıl 20 kg slaj dayarsan o hayvanın işi yaş gibime geliyor.

ilhan beş ton bıle yese ekmediğin sürece borçlu çıkarsın . hesap kitap yaptım yok .en az buyume endeksli olmak için 2000 dönüm başlangıç için şart .çünkü her yıl hayvan doğracak doğurdukcada yem ahır açık alan arttıkca aratacak .gelen süt parası zaten yeme bıle yetmiyo . bir yem 250 tl tonu yani ve bu sadece mısır sılajı e bunun yonca arpası buğdayı kuru otu vs bir sürü ekleme gideri varki bunlar sadece yem .yan giderleri saymadım yani ayı döndermez gıbıme geliyo

bu rakamlar nerden nasıl çıkıyor bilmiyorum ama 2 milyon TL harcayıp 40 inek bakmaya kararlı olan varsa bizim köyde o inekleri o paraya ikiz yaylı yatakta yatırıp kaşıyıcı falan tehlikeli olur bizzat tarar tımar eder masaj bile yaparız [emoji23]

200 başlık süt inekçiliğ için ekipman -ağır vs. gibi harcamalar yaparsan elinde kalacak sermaye ile 40 veya 50 baş inek alırsın diye yazdım..

• Beğen
Tepkiler: muhammed6
ilhan gulmekten öldüm ya ilhan ben bi hesap yatım yukarda arkadaşada yazdım yanlışım varmı ohesapda

kısaca özet geçiyorum .

300 hayvan var işte her hayvan yılda 8 ton mısır sılajı yer .

1 ton 1000 kg eşit .

8 ton 8000 kg eşit .

300 * 8000=2.400.000 kg etmezmi

yani iki milyon dört yüz bin kilogram mısıdr sılajı yıllık .

2.400.000 kg *250 = 600,000,000 tl yazmışın
benim yazdığımda 2400 ton= 2,400,000 kg yapar. 2400ton * 300 tl / ton = 720.000. yediyüzyirmi bin TL yapar.

ilhan beş ton bıle yese ekmediğin sürece borçlu çıkarsın . hesap kitap yaptım yok .en az buyume endeksli olmak için 2000 dönüm başlangıç için şart .çünkü her yıl hayvan doğracak doğurdukcada yem ahır açık alan arttıkca aratacak .gelen süt parası zaten yeme bıle yetmiyo . bir yem 250 tl tonu yani ve bu sadece mısır sılajı e bunun yonca arpası buğdayı kuru otu vs bir sürü ekleme gideri varki bunlar sadece yem .yan giderleri saymadım yani ayı döndermez gıbıme geliyo
her yıl 200 anaç 200 beleş yiyici olucak fazlasını satıp para kazanacaksın.
buda ülke ekonomisi gibi büyüme kulağa hoş gelir ama büyüme ticari gelişim demek değildir.
erkekler kesilecek kart inekler satılacak.
sen kapasiten 200 anaç 200 dana düve buza.
sayın hep bu olacak.

her yıl 200 anaç 200 beleş yiyici olucak fazlasını satıp para kazanacaksın.
buda ülke ekonomisi gibi büyüme kulağa hoş gelir ama büyüme ticari gelişim demek değildir.
erkekler kesilecek kart inekler satılacak.
sen kapasiten 200 anaç 200 dana düve buza.
sayın hep bu olacak.

peki ilhan iki yüz anaç yani dişi bunlar bızım ha maddemiz değilmi.

200 adette erkek .

şimdi doğum olunca iki yüz adet nur topu gibi ineklerımız olucak .

genelde hesaplamada bunların yarısı erkek diye hesaplanır .diğer yarısıda dişi

toplam .300 adet erkek 300 adet dişi değilmi

bu 300 adet içinden 200 adedi eski hayvanlar yani iki yıl önce aldıklarımız .

bunların kaç tanesini satıcaz. kaç tanesini kesicez.

çünkü zaten hepsi yeni sayılır.

200 başlık süt inekçiliğ için ekipman -ağır vs. gibi harcamalar yaparsan elinde kalacak sermaye ile 40 veya 50 baş inek alırsın diye yazdım..
bizim köyde ahıra böyle para gömen olmaz zemin dolgusunu traktörlerle kendimiz taşırız.

lodosta uçmayacak çatı.

kilit demirleri.

zemin betonu çok para tutar.
sıyırıcı olarak bi 480 bir sıyırgı çukura damperli romork olay tamam.
hayvan gübresi kazımaya 50bin TL hayatta vermeyiz.
veteriner odası falan öyle şeyler lükstür.
ahırların maliyeti gereksiz şişiriliyor.
çok kişi sağım haneyi bile kendi yapar.
bi beton karma makinası var köyde alır betonu kendimiz dökeriz.

• Beğen
Tepkiler: Şahbaz ve acemi_
yani diyorsunki buyume uzayan kolu kes sat .
evet 200 anaç ineğin onları sağacan doğuracak.
diğer 200 yaşlanan analar yerine geçicekler olacak besi yaptığın danalar küçük buzağılar.
buzağı kolay bere ölmez genelde süt işletmelerinde doğum kayıpları kalsiyum yetmezliği çeken aşırı sütlü ineklerden olur genelde bu kayıp ineklerin 305 gün ortalaması 30 kg civarıdır aşırı verim risktir.

evet 200 anaç ineğin onları sağacan doğuracak.
diğer 200 yaşlanan analar yerine geçicekler olacak besi yaptığın danalar küçük buzağılar.
buzağı kolay bere ölmez genelde süt işletmelerinde doğum kayıpları kalsiyum yetmezliği çeken aşırı sütlü ineklerden olur genelde bu kayıp ineklerin 305 gün ortalaması 30 kg civarıdır aşırı verim risktir.

ilhan ahır yapımı ile ilgili bende bikaç dostuma sordum .bırısı inşaat muhendisi eğer şekil şemal muhim değilse o verilen rakamlar şişiriliyo dedi .

basitce killi tuğla ile yaparız dedi 3,5 usta tutarız projeyi çizerim minumum maliyette tutarız dedi zaten bu bina değil dedi .şehir içindede değil hibede almıyosun dedi daha özgürüz yaparken .ruğlalarıda inşaat fazlası tuğlaları alırız dedi yani inşaatta fazla gelen tuğlalar oluyo dedi onu buluruz sıfır bile alsan fiyatı 0,5 biz toptan alırız daha ucuza anlaşırız dedi çatı kısmnı hazır panellerden faydalanırız yapılır dedi .sakın kimseyey gidipde paranı verme dedi

• Beğen
Tepkiler: acemi_
ilhan ahır yapımı ile ilgili bende bikaç dostuma sordum .bırısı inşaat muhendisi eğer şekil şemal muhim değilse o verilen rakamlar şişiriliyo dedi .

basitce killi tuğla ile yaparız dedi 3,5 usta tutarız projeyi çizerim minumum maliyette tutarız dedi zaten bu bina değil dedi .şehir içindede değil hibede almıyosun dedi daha özgürüz yaparken .ruğlalarıda inşaat fazlası tuğlaları alırız dedi yani inşaatta fazla gelen tuğlalar oluyo dedi onu buluruz sıfır bile alsan fiyatı 0,5 biz toptan alırız daha ucuza anlaşırız dedi çatı kısmnı hazır panellerden faydalanırız yapılır dedi .sakın kimseyey gidipde paranı verme dedi
burda söylenen rakamlar çok çok uçuk.
ahırda en büyük para zemin betonu ve çatıya gider.
bu kadar hayvana bakacak tarla ve o tarlaların ekimi dikimi ahırdan daha ciddi sorun mazot masraflarını hiç düşündünmü.
sulamaları yetiştirmek kolay olmaz.
Ekim dönemleri zaman kısıtlı oluyor en ufak bir geçikme çok pahalıya patlar.

[MENTION=74375]muhammed6[/MENTION] yeni işyeri kurmaya çalışırken fi tarihinden kalma hayvancılık işlerini anlatmaya uğraşıyorum ama seni yanlış yönlerdirmiş olmayayım.
profesyonel arkadaşlardan destek alsan çok iyi olur.
mali durum ve geçmişte baktığımız bir kaç kıytırık hayvanı baz alırsak maddi başarıda bu işlerin ölçeği olduğuna göre.
ben daha fazla aklını bulandırmasam iyi olur.
iş hayatında başarılar 🖒

Bir inek için 7000 kg mısır silajı, ortalama 1500 m^2, 1 dekar yonca, günlük 3 kg , yıllık 1 ton kuru yonca, 2 kg saman 700 kg yıllık, 2 dekar buğday (350 kg sap verimi,dekara 15 balye), canlı ağırlığın %1 kesif yem günlük 5 kg, yıllık 2000 kg süt ve kuru dönem yemi,yalama taşı,kaya tuzu, su, veteriner hizmetleri,
2 ton süt yemi için 2500 kg buğdayla takasa girilir.Buda en asgari 3 ile 10 dekar buğday demektir.Bölgeye göre değişir.
Bu şartlarda 15 litre üstünü görmüyor.Mastitis problemlerinden dolayı verim kaybı, tırnak sorunları, gebelik sorunları v.s.

• Beğen
Tepkiler: ilhan_mkp
Tarimsal uretim yapan bir firma kurmak istiyorum. Olanaklarin firsat verdigi olcude her alanda uretim yapmak ve urettigim urunu de kendim satmak istiyorum. Bi sirket gibi satis yapmak istiyorum. Bunun icin ne yapmam gerekir. Hangi kurimlardan izin almak. Kayitmam gerekir. Yardimci olur akil verirseniz sevinirim.

cemal sana bikaç soru sorayım bari ya :)))) şimdi cemal iki yüz hamile süt ineği aldım tamammıı

mera alanı çiftlik vs bunları sayma şimdilik yani boş arazi olarak meramız var birde ahır vs var tamammı

10 adet işin ehli eleman aldım bilmiyorum nekadar maaş alırlar 3000 tl versek +1000 de sigortaya saysak+1000 de yemek gibi giderlerine saysak bir eleman 5000 tlye gelir net .

ekstra elektrik su gbi giderlerimiz olur bunlarda aylık 5000 tuttuğunu düşünüyorum belki tutmnaz bıle .

yemi hazır aldımızı düşünüyorum balya balya olanlardan yani mısır yonja fılan nekadar aylık gıder bilmiyorumda 20000 tl gittini düşünüyorum .

herşeyi fazla fazla yazdık heralde değilmi

elemanlardan 1 tanesini şöfor olarak alırız arabalı tutarız 1000 tl fazla maaş veririz süt getırmöe götürme işi için neyse topralıyoruz

toplam giderimiz bir aylık
işciler =5000*10=50.000
elektrik su=5000 tl
yem parası =20000 tl

ara toplam=50000+5000+20.000=75000 tl

peki kazancımız nedir aylık olarak ?

200 süt ineği holstein sertifikalı hakıkı cins

1 inek gunluk en kötü =20 litre süt verir

gunluk 20*200=4000 tl eder.(litresini 1 tlden verdımızı sayıyorum )

ayda 4000*30=120.000 tl eder

yani toplam aylık elimize geçen parar 120.000 tl .

sonuç ?

giderler=75.000 tl
kazanç=120.000 tl

120.000-75.000=45000 tl

10.000 tlde ekstra göktaşı filan düştü çiftlimize ona sayalım :)))

35.000 tl .

çekemiyen köylülerin bazıları gece yarısı bed duaya çıktı + kör buzağı büyüsü yaptılar tabı benim hayır dualarımla onların şerri karşılaşınca anca 5000 tl çıktı benden

toplam 30.000 tl net elimde kalır

bak cemal kem gözlere kadar hesap yaptım :)))) şimdi, bu kazançlı olmaz mı

trakkulup.net

???