TEMMUZDA SOYA EKİMİ

Sayın Trakkulüp üyeleri :
Ben Niğde de 56 dönüme buğdaydan sonra soya ekmeyi düşünüyorum. Buğdayın Hasadı Allah izin verirse Temmuz ayının ilk haftasında olacak. Sizlere sormak istediğim :
1) Temmuz ayının 1. veya 2. haftasında soya ekmem verimi etkiler mi ?
2) Soya tohumlarında en erkenci çeşit hangisidir. Malumunuz oralara soğuk erken geliyor.
3) Hasat en erken ekimin ilk haftası olacak bu soyanın değerini düşürür mü ?

Ynt: TEMMUZDA SOYA EKİMİ

Kardeşim düşündüm soyadan başka ne ekebilirim diye bulamadım. Malum hava orada serin yaz geç geliyor çabuk geçiyor ekim dedin mi soğuklar başlıyor tarlayı icara tuttum iki ürün almak istiyorum o yüzden araştırma içindeyim.

mehan01 link=topic=69838.msg797338#msg797338 date=1384932386' Alıntı:
Kardeşim düşündüm soyadan başka ne ekebilirim diye bulamadım. Malum hava orada serin yaz geç geliyor çabuk geçiyor ekim dedin mi soğuklar başlıyor tarlayı icara tuttum iki ürün almak istiyorum o yüzden araştırma içindeyim.

Soyayı ikinci ürün olarak o bölgede ekilirse, hasat geç olur we yağmurlar ürünü döker.... Birinci olarak denenebilir ama ikincide risk alınmaz...

İkinci ürün olarak ekeceğin ürün icarsa tarla birde risk alma, danelik mısır w.s.s. garanti bilinen ürünlere yönelmeni öneririm...

Hermiyas link=topic=69838.msg797601#msg797601 date=1384968047' Alıntı:
Soyayı ikinci ürün olarak o bölgede ekilirse, hasat geç olur we yağmurlar ürünü döker.... Birinci olarak denenebilir ama ikincide risk alınmaz...

İkinci ürün olarak ekeceğin ürün icarsa tarla birde risk alma, danelik mısır w.s.s. garanti bilinen ürünlere yönelmeni öneririm...
Abi yağmur o bölgeye az yağıyor ama hasat ister istemez ekim ayına sarkacak ekim ayında da geceleri soğuk geçiyor belki soyaların kurumasında oda problem çıkartabilir diye düşünüyorum. Danelik mısırda orada denemişler ama pek verim alamamışlar. Aklımda nohut ile fasulye var ama nohut o kadar kısa sürede yetişmez herhalde fasulye de çok zahmetli gibi geliyor. Orada köylülerle su problemi yaşamıştım.